Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Pozemky Pod Skalkou kupuje realitní společnost
  • Jedna vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem
  • Bývalá Škola života je na prodej
  • Nastartovat podnikání pomůže kurz

Pozemky Pod Skalkou kupuje realitní společnost

Zastupitelstvo odsouhlasilo prodej pozemků Pod Skalkou určených pro výstavbu rodinných domů. Do vyhlášeného nabídkového řízení se přihlásil jeden zájemce - realitní společnost ze Vsetína.

V lokalitě pod Skalkami vyrůstaly rodinné domy v minulých letech v několik vlnách. Tou další, podle současného územního plánu poslední, bude výstavba 23 domků na pozemku, jehož majitelem je město. Radnice se ale rozhodla pro postup, kdy tyto pozemky prodá a stavitelem bude soukromý investor.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé schválili prodej lokality Pod Skalkou, kde v budoucnu developer vybuduje inženýrské sítě a komunikace. Toto území je určeno pro výstavbu rodinných domů.”

Do nabídkového řízení se přihlásil jediný zájemce, firma Feigen Project Financing ze Vsetína a zastupitelé prodej pozemku této společnosti 13. září posvětili.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jediný zájemce o odkup této lokality Pod Skalkou splnil všechny podmínky, nicméně rada města na své srpnové schůzi nepřijala k tomuto bodu usnesení. Nicméně zastupitelstvo odhlasovalo tento prodej, byť na začátku určité pochybnosti byly. Samozřejmě byla i myšlenka zrušit nabídkové řízení, vrátit kauci a vyhlásit nové nabídkové řízení. My jsme byli docela překvapení, že se přihlásila jen jedna společnost. jednali jsme s několika developery.”

Vyhlašovací cena byla 14,6 milionů korun bez daně, vítězný uchazeč nabídl 15,1 milionu. Ze 27 přítomných zastupitelů hlasovalo pro prodej 17. Od počátku kritizovala tento záměr opozice, podle které se měl prodej jedinému uchazeči zrušit.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Ta společnost je velmi pochybná, to tu zaznělo několikrát. Ta společnost nemá reference, reference má nějaká její dceřiná, nebo jak to nazvat, a to ještě nejsou hotové reference. Ta developerská společnost ještě vlastně nic nepostavila. Je to ve fázi, tuším, že v Třinci projektové dokumentace, a ve Vsetíně územního rozhodnutí, takže opravdu ještě nic konkrétního nestojí. Nemá, podle těch materiálů, co jsme měli, finanční zajištění a je tam prostě spousta problémů, které se promítnou do budoucnosti.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Padaly pochybnosti ze strany členů zastupitelstva ohledně ekonomiky a fungování této společnosti, nicméně společnost doložila, že na účtech má dostatečné finanční prostředky a bylo i na zasedání zastupitelstva deklarováno, že jak kupní cena této lokality, tak i následná výstavba té infrastruktury bude financována z vlastních zdrojů této společnosti.”

Podle vedení radnice dokáže developer projekt výstavby rodinných domů realizovat dříve než město. V kupní smlouvě, která bude uzavřena, jsou přesně dané termíny týkající se zahájení povolovacího řízení, projektování, výstavby infrastruktury i rodinných domů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město si dalo do smlouvy různé omezující podmínky, týkající se zákazu zcizení, možnosti odstoupení od smlouvy ale i smluvních pokut.”

Jednatel společnosti, která pozemky kupuje, Jan Zlámalík se zatím k záměru na kameru vyjádřil nechtěl. Přislíbil rozhovor, jakmile bude hotova projektová dokumentace.

---

Jedna vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem

Město má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Radnice sestavila komisi složenou z odborníků města, kraje, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa. Budou tam výstavní prostory a předpokládáme, že tonak by si tam zřídil svou vzorkovnu. Jsou to ale určité vize, podotýkám. Samozřejmě by tam vznikly určité depozitáře, místo setkávání se, místo kultury, které by bylo sice n aperiferiii, ale na nádherné periferii města Nového Jičína.”

Vize zde také navrhuje prezentaci samotné rodiny Hückelů a díla malíře Eduarda Veitha, který se podílel na výzdobě interiérů.

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumně. Určitě by se dala z této vily udělat opravdu velice zajímavá expozice nejen místního lokálního významu, ale i středoevropského významu. Protože jak pan Polách uváděl, Eduard Veith je skutečně významná malířská osobnost, takže ta určitě by měla mít věnovanou alespoň část té expozice spolu s klobouky, abychom ukázali, co Nový Jičín dovede střední Evropě dát.”

Už v roce 2018 radnice vyhlásila ideovou soutěž revitalizace jedné z vil - Augustovy. Přihlásilo se 6 architektonických společností. Vítěznou se stala práce studia Obenaus.

Milan Obenaus, architekt: “Co se týče toho našeho projektu, my to máme řešeno tak, že ta vila je využitelná víceméně pro cokoliv, co umožní ta její očištěná dispozice. Ta dispozice má po obvodu jednotlivé místnosti, které jsou napojeny dveřmi do chodby, a přitom ty jednotlivé místnosti jsou také propojeny. Stačí prostě něco zavřít, něco otevřít a ta dispozice může být rozdělena na různé funkční celky.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme, a mohli se vrhnout do dalších oprav a rekonstrukcí s využitím co největšího množství dotací.”

Zdrojů se nabízí několik. Příští rok by město mohlo využít havarijní program ministerstva kultury na záchranu kulturních památek a ve hře jsou také Norské fondy a evropské finance.

I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let. Prvním krokem by mělo bý zprovoznění vnějšího areálu a jeho zpřístupnění lidem.

---

Bývalá Škola života je na prodej

Radnice na základě auditu nemovitého majetku města, který si nechala před dvěma lety zpracovat, prodává objekt na Beskydské ulici. Jedná se o bývalou školu života.

Dům u cesty v místní části Žilina v minulosti sloužil jako mateřská školka, poslední roky v něm bylo sociální zařízení Škola života. Denní stacionář pro dospělé lidi s mentálními a kombinovanými handicapy tu byl více než 20 let. Nicméně ukončil činnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tento objekt byl 30. červnu loňského roku vyklizen, od té doby pro něj město nemá využití. Jedinou epizodou bylo letos na jaře, kdy tento objekt sloužil jako dočasné místo pro lidi bez domova v karanténě nebo s lehkým průběhem nemoci covid 19.”

Minimální nabídková cena je 5 milionů 690 tisíc korun. Termín pro podávání nabídek běží do 7. října.

---

Nastartovat podnikání pomůže kurz

Město zajistilo pro své občany bezplatný kurz podnikání. Je určen lidem, kteří mají svůj nápad, ale neví si rady, jak jej realizovat.

Novojičínská radnice se rozhodla zapojit do projektu Podnikni to! a zajistila bezplatný kurz pro občany, kteří chtějí začít podnikat.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tento kurz by měl lidem pomoci rozjet podnikání, pokud mají nějaký svůj nápad, ale třeba s tím nemají ještě dost zkušeností. Je to nějaká šance, jak by v Novém Jičíně mohly vyrůst nové společnosti, nové podniky. Pokud se to podaří, tak by to mohlo pomoci oživení centra a zároveň samozřejmě zvýšení zaměstnanosti ve městě.”

O vyjádření stanoviska k pořádání kurzu požádala rada města Novojičínské sdružení podnikatelů. Jeho předseda Miroslav Mixa na úvod konstatoval, že je velice skeptický k tomu, když se podnikatele snaží vyškolit stát, ať už na školách nebo na úřadu práce. Tento kurz ale posvětil.

Miroslav Mixa, předseda Novojičínského sdružení podnikatelů: “Proto jsem se skepticky díval na to, když mi město řeklo, že by chtělo udělat kurz pro začínající podnikatele, pro lidi, kteří mají nápad. Nakonec jsem to stanovisko dal kladné, pozitivní, a to z toho důvodu, že pro člověka, který má nápad, tak nejsou možná úplně důležité ty informace, které se učí ve školách, jak zřídit živnostenský list, jak si udělat účetnictví a tak dále, ale potřebuje strukturu a informace, jak ten nápad rozvíjet dál. Jak to celé financovat, jak to organizovat, jak to dostat na trh, jak si změřit ten trh. To, že máte nápad, bych řekl, že máte deset procent.”

Obsahem pěti lekcí kurzu bude právě formulace podnikatelského záměru, jeho prezentace a ověření zájmu zákazníků. Vyučujícími budou zkušení podnikatelé. Přihlásit se může každý. Registrace je na webu . První workshop se v aule radnice koná 22. září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
17. září 2021, 16:20

Pozemky Pod Skalkou kupuje realitní společnost

Zastupitelstvo odsouhlasilo prodej pozemků Pod Skalkou určených pro výstavbu rodinných domů. Do vyhlášeného nabídkového řízení se přihlásil jeden zájemce - realitní společnost ze Vsetína.

V lokalitě pod Skalkami vyrůstaly rodinné domy v minulých letech v několik vlnách. Tou další, podle současného územního plánu poslední, bude výstavba 23 domků na pozemku, jehož majitelem je město. Radnice se ale rozhodla pro postup, kdy tyto pozemky prodá a stavitelem bude soukromý investor.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé schválili prodej lokality Pod Skalkou, kde v budoucnu developer vybuduje inženýrské sítě a komunikace. Toto území je určeno pro výstavbu rodinných domů.”

Do nabídkového řízení se přihlásil jediný zájemce, firma Feigen Project Financing ze Vsetína a zastupitelé prodej pozemku této společnosti 13. září posvětili.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jediný zájemce o odkup této lokality Pod Skalkou splnil všechny podmínky, nicméně rada města na své srpnové schůzi nepřijala k tomuto bodu usnesení. Nicméně zastupitelstvo odhlasovalo tento prodej, byť na začátku určité pochybnosti byly. Samozřejmě byla i myšlenka zrušit nabídkové řízení, vrátit kauci a vyhlásit nové nabídkové řízení. My jsme byli docela překvapení, že se přihlásila jen jedna společnost. jednali jsme s několika developery.”

Vyhlašovací cena byla 14,6 milionů korun bez daně, vítězný uchazeč nabídl 15,1 milionu. Ze 27 přítomných zastupitelů hlasovalo pro prodej 17. Od počátku kritizovala tento záměr opozice, podle které se měl prodej jedinému uchazeči zrušit.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Ta společnost je velmi pochybná, to tu zaznělo několikrát. Ta společnost nemá reference, reference má nějaká její dceřiná, nebo jak to nazvat, a to ještě nejsou hotové reference. Ta developerská společnost ještě vlastně nic nepostavila. Je to ve fázi, tuším, že v Třinci projektové dokumentace, a ve Vsetíně územního rozhodnutí, takže opravdu ještě nic konkrétního nestojí. Nemá, podle těch materiálů, co jsme měli, finanční zajištění a je tam prostě spousta problémů, které se promítnou do budoucnosti.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Padaly pochybnosti ze strany členů zastupitelstva ohledně ekonomiky a fungování této společnosti, nicméně společnost doložila, že na účtech má dostatečné finanční prostředky a bylo i na zasedání zastupitelstva deklarováno, že jak kupní cena této lokality, tak i následná výstavba té infrastruktury bude financována z vlastních zdrojů této společnosti.”

Podle vedení radnice dokáže developer projekt výstavby rodinných domů realizovat dříve než město. V kupní smlouvě, která bude uzavřena, jsou přesně dané termíny týkající se zahájení povolovacího řízení, projektování, výstavby infrastruktury i rodinných domů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město si dalo do smlouvy různé omezující podmínky, týkající se zákazu zcizení, možnosti odstoupení od smlouvy ale i smluvních pokut.”

Jednatel společnosti, která pozemky kupuje, Jan Zlámalík se zatím k záměru na kameru vyjádřil nechtěl. Přislíbil rozhovor, jakmile bude hotova projektová dokumentace.

---

Jedna vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem

Město má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Radnice sestavila komisi složenou z odborníků města, kraje, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa. Budou tam výstavní prostory a předpokládáme, že tonak by si tam zřídil svou vzorkovnu. Jsou to ale určité vize, podotýkám. Samozřejmě by tam vznikly určité depozitáře, místo setkávání se, místo kultury, které by bylo sice n aperiferiii, ale na nádherné periferii města Nového Jičína.”

Vize zde také navrhuje prezentaci samotné rodiny Hückelů a díla malíře Eduarda Veitha, který se podílel na výzdobě interiérů.

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumně. Určitě by se dala z této vily udělat opravdu velice zajímavá expozice nejen místního lokálního významu, ale i středoevropského významu. Protože jak pan Polách uváděl, Eduard Veith je skutečně významná malířská osobnost, takže ta určitě by měla mít věnovanou alespoň část té expozice spolu s klobouky, abychom ukázali, co Nový Jičín dovede střední Evropě dát.”

Už v roce 2018 radnice vyhlásila ideovou soutěž revitalizace jedné z vil - Augustovy. Přihlásilo se 6 architektonických společností. Vítěznou se stala práce studia Obenaus.

Milan Obenaus, architekt: “Co se týče toho našeho projektu, my to máme řešeno tak, že ta vila je využitelná víceméně pro cokoliv, co umožní ta její očištěná dispozice. Ta dispozice má po obvodu jednotlivé místnosti, které jsou napojeny dveřmi do chodby, a přitom ty jednotlivé místnosti jsou také propojeny. Stačí prostě něco zavřít, něco otevřít a ta dispozice může být rozdělena na různé funkční celky.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme, a mohli se vrhnout do dalších oprav a rekonstrukcí s využitím co největšího množství dotací.”

Zdrojů se nabízí několik. Příští rok by město mohlo využít havarijní program ministerstva kultury na záchranu kulturních památek a ve hře jsou také Norské fondy a evropské finance.

I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let. Prvním krokem by mělo bý zprovoznění vnějšího areálu a jeho zpřístupnění lidem.

---

Bývalá Škola života je na prodej

Radnice na základě auditu nemovitého majetku města, který si nechala před dvěma lety zpracovat, prodává objekt na Beskydské ulici. Jedná se o bývalou školu života.

Dům u cesty v místní části Žilina v minulosti sloužil jako mateřská školka, poslední roky v něm bylo sociální zařízení Škola života. Denní stacionář pro dospělé lidi s mentálními a kombinovanými handicapy tu byl více než 20 let. Nicméně ukončil činnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tento objekt byl 30. červnu loňského roku vyklizen, od té doby pro něj město nemá využití. Jedinou epizodou bylo letos na jaře, kdy tento objekt sloužil jako dočasné místo pro lidi bez domova v karanténě nebo s lehkým průběhem nemoci covid 19.”

Minimální nabídková cena je 5 milionů 690 tisíc korun. Termín pro podávání nabídek běží do 7. října.

---

Nastartovat podnikání pomůže kurz

Město zajistilo pro své občany bezplatný kurz podnikání. Je určen lidem, kteří mají svůj nápad, ale neví si rady, jak jej realizovat.

Novojičínská radnice se rozhodla zapojit do projektu Podnikni to! a zajistila bezplatný kurz pro občany, kteří chtějí začít podnikat.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tento kurz by měl lidem pomoci rozjet podnikání, pokud mají nějaký svůj nápad, ale třeba s tím nemají ještě dost zkušeností. Je to nějaká šance, jak by v Novém Jičíně mohly vyrůst nové společnosti, nové podniky. Pokud se to podaří, tak by to mohlo pomoci oživení centra a zároveň samozřejmě zvýšení zaměstnanosti ve městě.”

O vyjádření stanoviska k pořádání kurzu požádala rada města Novojičínské sdružení podnikatelů. Jeho předseda Miroslav Mixa na úvod konstatoval, že je velice skeptický k tomu, když se podnikatele snaží vyškolit stát, ať už na školách nebo na úřadu práce. Tento kurz ale posvětil.

Miroslav Mixa, předseda Novojičínského sdružení podnikatelů: “Proto jsem se skepticky díval na to, když mi město řeklo, že by chtělo udělat kurz pro začínající podnikatele, pro lidi, kteří mají nápad. Nakonec jsem to stanovisko dal kladné, pozitivní, a to z toho důvodu, že pro člověka, který má nápad, tak nejsou možná úplně důležité ty informace, které se učí ve školách, jak zřídit živnostenský list, jak si udělat účetnictví a tak dále, ale potřebuje strukturu a informace, jak ten nápad rozvíjet dál. Jak to celé financovat, jak to organizovat, jak to dostat na trh, jak si změřit ten trh. To, že máte nápad, bych řekl, že máte deset procent.”

Obsahem pěti lekcí kurzu bude právě formulace podnikatelského záměru, jeho prezentace a ověření zájmu zákazníků. Vyučujícími budou zkušení podnikatelé. Přihlásit se může každý. Registrace je na webu . První workshop se v aule radnice koná 22. září.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-17-09-2021-16-23