Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Bazén by otevřel do tří dnů, vodu stále udržuje
  • Ledovou krustu Čerťáku prolomili otužilci

Bazén by otevřel do tří dnů, vodu stále udržuje

Sportoviště ve městě zejí prázdnotou a netrpělivě vyhlížejí informace, kdy budou moci alespoň částečně otevřít. Například krytý bazén by na dobrou zprávu o uvolnění mohl zareagovat zhruba do tří dnů. Vodu nevypustil a stále funguje její čištění.

Provoz krytého bazénu se v loňském roce odehrával spíše v režimu zavřeno. Zaplavat si sem mohla přijít veřejnost a sportovci do začátku března, později fungovalo venkovní koupání a krytý areál byl s opravenými sprchami a parními místnostmi otevřen na pár týdnů na podzim.

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Vnitřní areál se potom v říjnu uzavřel a byl měsíc a půl, respektive dva měsíce uzavřený. My jsme v tu dobu chtěli šetřit náklady, tak jsme bazén i vypustili, a byl bez vody. V závěru roku, kdy se opatření zase uvolnily, tak jsme napustili a otevřeli. Ale v úplném konci roku se to zase zpřísnilo a museli jsme zavřít.”

Tentokrát, kvůli udržovacímu provozu v zimnímu počasí s mrazivými teplotami, už ale voda v plaveckém i relaxačních bazénech zůstala.

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “To časté vypouštění a napouštění má negativní vliv na technologii, která je okolo bazénů, a ona tím samozřejmě trpí.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pokud jde o uzavření bazénu v roce 2020, tak jsme kalkulovali v rozpočtu na rok 2020 s částkou 5 milionů korun, kde jsou zahrnuty tržby z nájemného, vstupného, jak sportovců, tak obecné veřejnosti, ale i pronájem kiosků a restaurace na bazéně. Dosažené tržby v loňském roce byly 3,1 milionu korun, takže zhruba 62 procent toho předpokládaného plnění.”

A jelikož je celý areál opět mimo provoz, propad předpokládaných tržeb se prohlubuje i v roce 2021.

Asociace bazénů a saun v České republice zjišťovala, zda jsou provozovatelé nakloněni otevřít sportoviště v případě, že uvolnění vládních omezení umožnění alespoň 30 procentní využití.

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Vzhledem k tomu, že tam tu vodu máme, tak samozřejmě i to je pro tento areál dobré. Otázkou je, kolik to bude generovat nákladů. Konečné slovo by mělo mít město, protože to je městské zařízení. Ale za mě jako za provozovatele, a svým způsobem za sportovce, je škoda, že ty areály zejí prázdnotou.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V okamžiku, kdy by bylo možné povolit vstup například pouze deseti lidem, tak tak tam ta ekonomika je úplně někde jinde. Tam bychom ten bazén nechali zavřený. V případě, že by bylo možné pustit dovnitř 99 lidí, jak to bylo možné zhruba těch 14 dnů v prosinci, tak tam bychom se k tomu otevření přikláněli. Takže bude to záležet na konkrétních podmínkách ze strany vlády, jak budou stanoveny právě pro tyto provozovny.”

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Samozřejmě čekáme, jak se situace vyvine. V tuhle chvíli něco plánovat dopředu je strašně těžké. Informací je málo a vývoj epidemie je takový, že vůbec nevidíme světlo na konci tunelu.”

Vodu v bazénu nyní udržují na 15 stupních, sníženo je dávkování chemických látek nutných pro její úpravu. Pokud by přišel pokyn, že by mohli otevřít, jsou v Novém Jičíně připraveni uvést koupání do provozu zhruba do tří dnů.

V tuto chvíli se plavčíci a další zaměstnanci areálu soustředí na údržbové práce a opravy, které byly naplánovány na jaro. Natírají lavičky a seřizují funkčnost čerpadel.

---

Ledovou krustu Čerťáku prolomili otužilci

Obliba venkovního koupání v zimě narůstá také mezi Novojičíňáky. Otužilce v čepicích a plavkách můžeme pravidelně vidět u nádrže Čerťák. Nevynechali ani mrazivý leden, kdy vodní hladinu pokryla ledová krusta.

Teplota vzduchu je mínus 2 stupně, voda v nádrži Čerťák má asi jeden stupeň nad nulou. Otužilci, kterých je v Novém Jičíně několik samostatných skupin, nevynechali ani tento lednový den a ponořili svá těla do ledového sevření.

Libor Pístecký, otužilec: “Já jsem s otužováním koketoval už v minulých letech a vždycky došlo k tomu, že po čtrnácti dnech každodenních ledových sprch nastala nějaká krize, přišla viróza, přerušil jsem to a už jsem nezačal. Letos se mi to ale kontinuálně daří už od července a jsem rád, že jsem to dokázal.”

Libor Pístecký, otužilec: “Má to tu výhodu, že když se člověk chodí koupat do toho přírodního jezera, tak ta voda se postupně ochlazuje. A když člověk na konci srpna pokračuje přes září, říjen, tak nakonec v lednu, v únoru zjistí, že je zimní plavec.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je tam chvilku takový příjemný pocit, kdy člověk z té studené vody přejde do toho vzduchu, který je ještě o něco studenější, tak je mu chvilku ještě teplo. Ten pocit trvá asi tři minuty, pak přijde zima, kdy se zima z povrchu dostává do centra těla. Ten trvá o něco déle, ale je příjemně osvěžující.”

Filip Larmer, otužilec: “Co mě k tomu vedlo? Takový ta touha vyzkoušet trošku to tělo, co vydrží, protože my jsme dneska takoví zhýčkaní a ono tak všechno lépe funguje, i ta imunita.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já bych se úplně za otužilce nepovažoval, ale také to občas zajdu vyzkoušet. Je to poměrně zajímavá aktivita, která člověku trošičku otevře obzory. ”

Libor Pístecký, otužilec: “Jde o tu pravidelnost, jde o přípravu. Určitě není rozumné bez přípravy hned skočit do vody s ledem tady na Čerťáku. Ale otužovat se dá různě, třeba tak, že si třeba otevřete na noc okno, vezmete si o jednu vrstvu oblečení méně. těch způsobů je celá řada.”

Město před několika dny na základě podnětu milovníků chladných ponorů nechalo u břehu Čerťáku postavit 3 lavičky, které zejména v zimě usnadní převlékání plavců.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byl to podnět jedné z těch skupin, jestli by bylo možné instalovat sem lavičky. Takže jsme požádali technické služby, jestli by měly nějaké lavičky na víc, a byli velmi operativní a během dvou, tří dnů je sem nainstalovaly.”

Další novinkou, ovšem nevyžádanou, která se objevila přímo uprostřed vodní plochy Čerťáku, byl kontejner na odpad.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Strážníci na místě pořídili fotodokumentaci a informovali pracovníky technických služeb. Chceme upozornit, že lidé nemají vstupovat na vodní nádrž Čerťák, protože led nemusí být pevný, aby je udržel, a je to nebezpečné”

Podle informací z facebooku po odjezdu hlídky strážníků údajně neznámí bruslaři popelnici ze středu plochy odtáhli ke kraji. Na původní stanoviště ji pak vrátili naši otužilci.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Věřím tomu, že se to nebude opakovat. Uvažovali jsme o nějakém přivazování popelnic, ale já pořád věřím tomu, že lidé jsou soudní a nebudou takové věci dělat často.”

Nebezpečí, které si málokdo uvědomuje je, že led na hladině Čerťáku může narušit čerpání vody pro zasněžování sjezdovky na Svinci, se kterým lyžaři za příznivých zimních podmínek začali a připravují areál k otevření.

---Mohlo by Vás také zajímat