Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Bunkr je bezpečným prostorem nejen pro volný čas
  • Divadlo na třetí pokus zahajuje sezonu
  • Snídani provázelo žehnání dopravních prostředků
  • Příběh Hückelových vil vyprávěný Lvíčkem

Bunkr je bezpečným prostorem nejen pro volný čas

Nízkoprahové zařízení Klub Bunkr funguje v Novém Jičíně téměř deset let. Pomáhá dětem, především v dospívajícím věku, řešit problémy, se kterými se mohou setkávat. Současně také zve do svých prostor i ty, kteří nechtějí volný čas trávit jen tak na ulici.

Zahrát si třeba fotbal, stolní tenis, posedět s kamarády. A nebo hledat pomoc s řešením problémů, které trápí v dospívajícím věku a domácí prostředí není zrovna ideální. Pro tyto všechny situace je ve sklepních prostorách v domě u centrálního parkoviště otevřeno nízkoprahové zařízení Bunkr. Po létě se vrátilo ke standardnímu fungování.

Eliška Formanová, Klub Bunkr Nový Jičín: “Teď začal nový provoz s tím, že o prázdninách chodilo méně klientů, teď chodí zase více, i kvůli špatnému počasí. A teď hlavní téma, které asi řešíme, je škola. A momentálně dochází asi třicet aktivních klientů. Určitě může přijít každý, kdo do této věkové skupiny spadá a my potom zjišťujeme, jestli spadá i do té špatné životní situace, jestli ji má takovou, že naši službu potřebuje a že jsme mu schopni pomoci.”

Společně teď v říjnu klienti a sociální pracovníci napekli občerstvení pro symbolickou kolaudaci prostor Bunkru, které byly před časem s finanční pomocí města zrekonstruovány a zbaveny vlhkosti. Další společnou aktivitou, do které se mohou děti dobrovolně zapojit, bude tvoření podzimních dekorací. 

návštěvníci Klubu Bunkr: 

“Jo, je tu fajn, mám tu kamarády.”

“Mi se tady líbí úplně všechno, hry, mám tady hodně kamarádů, líbí se mi tady.”

Klub Bunkr je preventivní služba pro děti a mládež od 11 do 20 let a je zařazena do sítě sociálních služeb Nového Jičína. Příští rok oslaví deset let fungování.

Richard Pešat, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Nový Jičín: “Ta prevence spočívá v tom, že tohle to zařízení dětem a mládeži poskytuje jakýsi bezpečný prostor k tomu, aby mohly někde trávit svůj volný čas. Jsou tady také sociální pracovníci, kteří mohou s dětmi navázat bližší vztah, mohou spolu řešit různé problémy, se kterými se ty děti potkávají, nebo které musí řešit v rámci svých rodin nebo různých kolektivů. A v podstatě je zde i prostor v navázání nějakých dalších navazujících služeb.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín této sociální službě každý rok přispívá na provoz, je to zhruba 450 tisíc korun ročně. Jsme rádi, že tuto sociální službu máme, protože nám pomáhá nejen tady v Bunkru, ale i v terénu.”

Otevřeno má Bunkr od pondělí do čtvrtka od půl třetí odpoledne do sedmi do večera.

Je také členským zařízením České asociace streetwork.

---

Divadlo na třetí pokus zahajuje sezonu

Beskydské divadlo na třetí pokus zahajuje novou sezonu. Začne hrát v listopadu, a to i přesto, že uvnitř přístavy ještě probíhají stavební práce.

V březnu roku 2020 zastavila provoz Beskydského divadla vládní omezení v souvislosti s covidem, stejně tak vyšla naprázdno následující sezona. V květnu letošního roku zabránila možnému otevření rekonstrukce poškozené část přístavby. Stavební zásah si vynutila narušená statika stropních desek. I když práce pokračují, divadlo se chystá zvednout oponu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Skutečně rozjíždíme 1. listopadu představením pro skupinu B představením Bezruký Frantík Divadla Pod Palmovkou a pokračujeme představením pro skupinu A, představením Na Zlatém jezeře s význačným obsazením Simona Stašová a Ladislav Frej.”

Sezonu nastartuje také pražské divadlo Sklep, cimrmanovská Hospoda na Mýtince a dočkají se i příznivci skupiny Kryštof a dvakrát odkládané JenomPísničkaTour.

Za zdí velkého sálu, pochopitelně mimo termíny hraní, ale bude stále velmi rušno. Přímo v dotčeném prostoru stavebních prací se nachází kulisárny, kanceláře divadla a služební byt. Ocelová lana, která vyztuží poškozené stropní desky, bylo v první fázi prací nutné kotvit i skrze boční stěnu jeviště hlavního sálu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Byla tady snaha tuto část rekonstrukce uzavřít co nejrychleji, abychom mohli divákům co nejrychleji nabídnout provoz alespoň ve velkém sále divadla. Takže kromě toho, že se stavebně podařilo tuto první etapu dokončit, a my můžeme hrát, tak také doufáme, že epidemiologická situace nám to dovolí, protože je to vlastně už třetí rozjezd divadelní sezony, který vlastně chystáme. Všichni se na to těšíme, protože naše práce by zase měla dostat nějaký smysl a řád.”

Divadelní soubory ale budou muset ještě na čas počítat s provizorními podmínkami, kulisy bude nutné stěhovat přes vrátnici nebo divácký vstup směrem od kavárny Múza. A také šatny budou fungovat v nouzovém režimu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “My teď všichni, co pracuje v divadle, sedíme v divadelních šatnách, akorát jsem vystěhovali líčící stolky, ty jaksi ke své práci nepotřebujeme. Ale přece jen se dalo vyčlenit část prostor, aby nutná potřeba šaten pro herce byla zajištěna. Divadla, která přijedou, tak už jsou s tím dopředu seznámeny.”

Náročná představení, opery a muzikály, divadlo plánuje na dobu po dokončení rekonstrukce.

To nejdůležitější je teď podle ředitele divadla obnovit abonentní skupiny pro pravidelné návštěvníky.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Už proto, že mnozí z nich nám zůstali věrni i bez toho, že bychom hráli. Nechali si svá místa, své abonentky a věřili, že odehrajeme to, co jim dlužíme.”

V prosinci dostanou na jevišti divadla prostor také novojičínští umělci, například Sextet + klavírista Tomáš Kačo a nechybí ani pozvání na Vánoční koncert žáků základní umělecké školy.

---

Snídani provázelo žehnání dopravních prostředků

Sousedské snídaně jsou v místní části Žilině už zažitým společenským setkáním, které se osadní výbor snaží v teplejším období od jara do podzimu opakovat vždy každou třetí sobotu v měsíci.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Letos si myslím, že proběhly tři sousedské snídaně. Vždy, když nám to dovolil covid, tak jsme snídaně dělali. Ta poslední byla taková slavnostnější, protože jsme v Žilině poprvé žehnali dopravní prostředky.”

Požehnání dostali všichni, kdo k místnímu kostelu sv. Mikuláše přivezli svůj automobil, motorku, kolo nebo také invalidní vozík.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Přijeli lidé z daleka a byli překvapeni, co se tady děje, nevěděli nic o sousedských snídaních. Přijeli skoro náhodou a byli překvapeni, že otec Jakub jim požehnal i osobní auta.”

O nelehkých cestách se pak zpívalo i během samotného sousedského posezení pod přístřeškem. To ale bylo na několik měsíců poslední. Na další společnou snídani si musí místní a další příznivci počkat zřejmě do května příštího roku.

---

Příběh Hückelových vil vyprávěný Lvíčkem

Ukázat příběh Hückelových vil z pohledu umělců. To je záměr videodokumentu Lvíček. Jeho křest se odehrál v klubu rodáků a přátel města. Jeho autory jsou členové Spolku výtvarných umělců Arkáda.

Příběh vyprávěný lvičkem, který je vyřezán do původní dřevěné jídelny jedné z Hückelových vil. Takto lze charakterizovat umělecké video s názvem Lvíček. Je výsledkem práce členů Spolku výtvarných umělců Arkáda, která probíhala v roce 2019 v rámci projektu “Hückelovy vily očima umělců”.

Lenka Chobotová, autorka textu: “Původně Lvíček vznikl jako psaný text, a vzhledem k tomu následnému koronavirovému období, kdy nemohly proběhnout žádné další akce, které byly plánovány v rámci projektu, tak jsem se rozhodli ten text adaptovat jako video.”

Cílem uměleckého projektu bylo podle Lenky Chobotové také především rozproudit debatu.

Lenka Chobotová, autorka dokumentu: “Hückelovy vily jako dominanta města při příjezdu směrem od Valašského Meziříčí si určitě zaslouží naši pozornost i v tom stavu, v jakém se nyní nacházejí. A my jsme je chtěli připomenout vily, ten areál a ty majitele také jako zadavatele významné stavební zakázky pro místní řezbáře, zedníky, štukatéry, kameníky, kteří si teprve zvykali na moderní stavby tohoto ražení.”

Konečnou podobu dal videu Daniel Macháček, autorkou animací je Šárka Hyklová. Ta některé snímky rozpohybovala nebo například oživila koňský povoz z pohledu kočího.

Šárka Hyklová, autorka animace: “Jedná se hlavně o fotografie, které nebylo možné někde získat, takže jsem se to snažila propojit v tomto duchu a posunout to do nějaké umělecké emoce.”

Pavel Strnadel, předseda Spolku výtvarných umělců Arkáda: “Tak z počátku to byla zvědavost a na druhé straně jsme chtěli tyto významné stavby znovu oživit a před veřejností podpořit tu myšlenku, aby se s tím něco udělalo. A myslím si, že spolu s výtvarníky spolku Arkáda jsem se snažili za poslední tři roky na to nějakým způsobem upozornit.”

Patnáctiminutový Lvíček byl v klubu rodáků na baště 12. října oficiálně pokřtěn, ke shlédnutí je na internetu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
18. října 2021, 16:20

Bunkr je bezpečným prostorem nejen pro volný čas

Nízkoprahové zařízení Klub Bunkr funguje v Novém Jičíně téměř deset let. Pomáhá dětem, především v dospívajícím věku, řešit problémy, se kterými se mohou setkávat. Současně také zve do svých prostor i ty, kteří nechtějí volný čas trávit jen tak na ulici.

Zahrát si třeba fotbal, stolní tenis, posedět s kamarády. A nebo hledat pomoc s řešením problémů, které trápí v dospívajícím věku a domácí prostředí není zrovna ideální. Pro tyto všechny situace je ve sklepních prostorách v domě u centrálního parkoviště otevřeno nízkoprahové zařízení Bunkr. Po létě se vrátilo ke standardnímu fungování.

Eliška Formanová, Klub Bunkr Nový Jičín: “Teď začal nový provoz s tím, že o prázdninách chodilo méně klientů, teď chodí zase více, i kvůli špatnému počasí. A teď hlavní téma, které asi řešíme, je škola. A momentálně dochází asi třicet aktivních klientů. Určitě může přijít každý, kdo do této věkové skupiny spadá a my potom zjišťujeme, jestli spadá i do té špatné životní situace, jestli ji má takovou, že naši službu potřebuje a že jsme mu schopni pomoci.”

Společně teď v říjnu klienti a sociální pracovníci napekli občerstvení pro symbolickou kolaudaci prostor Bunkru, které byly před časem s finanční pomocí města zrekonstruovány a zbaveny vlhkosti. Další společnou aktivitou, do které se mohou děti dobrovolně zapojit, bude tvoření podzimních dekorací. 

návštěvníci Klubu Bunkr: 

“Jo, je tu fajn, mám tu kamarády.”

“Mi se tady líbí úplně všechno, hry, mám tady hodně kamarádů, líbí se mi tady.”

Klub Bunkr je preventivní služba pro děti a mládež od 11 do 20 let a je zařazena do sítě sociálních služeb Nového Jičína. Příští rok oslaví deset let fungování.

Richard Pešat, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Nový Jičín: “Ta prevence spočívá v tom, že tohle to zařízení dětem a mládeži poskytuje jakýsi bezpečný prostor k tomu, aby mohly někde trávit svůj volný čas. Jsou tady také sociální pracovníci, kteří mohou s dětmi navázat bližší vztah, mohou spolu řešit různé problémy, se kterými se ty děti potkávají, nebo které musí řešit v rámci svých rodin nebo různých kolektivů. A v podstatě je zde i prostor v navázání nějakých dalších navazujících služeb.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín této sociální službě každý rok přispívá na provoz, je to zhruba 450 tisíc korun ročně. Jsme rádi, že tuto sociální službu máme, protože nám pomáhá nejen tady v Bunkru, ale i v terénu.”

Otevřeno má Bunkr od pondělí do čtvrtka od půl třetí odpoledne do sedmi do večera.

Je také členským zařízením České asociace streetwork.

---

Divadlo na třetí pokus zahajuje sezonu

Beskydské divadlo na třetí pokus zahajuje novou sezonu. Začne hrát v listopadu, a to i přesto, že uvnitř přístavy ještě probíhají stavební práce.

V březnu roku 2020 zastavila provoz Beskydského divadla vládní omezení v souvislosti s covidem, stejně tak vyšla naprázdno následující sezona. V květnu letošního roku zabránila možnému otevření rekonstrukce poškozené část přístavby. Stavební zásah si vynutila narušená statika stropních desek. I když práce pokračují, divadlo se chystá zvednout oponu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Skutečně rozjíždíme 1. listopadu představením pro skupinu B představením Bezruký Frantík Divadla Pod Palmovkou a pokračujeme představením pro skupinu A, představením Na Zlatém jezeře s význačným obsazením Simona Stašová a Ladislav Frej.”

Sezonu nastartuje také pražské divadlo Sklep, cimrmanovská Hospoda na Mýtince a dočkají se i příznivci skupiny Kryštof a dvakrát odkládané JenomPísničkaTour.

Za zdí velkého sálu, pochopitelně mimo termíny hraní, ale bude stále velmi rušno. Přímo v dotčeném prostoru stavebních prací se nachází kulisárny, kanceláře divadla a služební byt. Ocelová lana, která vyztuží poškozené stropní desky, bylo v první fázi prací nutné kotvit i skrze boční stěnu jeviště hlavního sálu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Byla tady snaha tuto část rekonstrukce uzavřít co nejrychleji, abychom mohli divákům co nejrychleji nabídnout provoz alespoň ve velkém sále divadla. Takže kromě toho, že se stavebně podařilo tuto první etapu dokončit, a my můžeme hrát, tak také doufáme, že epidemiologická situace nám to dovolí, protože je to vlastně už třetí rozjezd divadelní sezony, který vlastně chystáme. Všichni se na to těšíme, protože naše práce by zase měla dostat nějaký smysl a řád.”

Divadelní soubory ale budou muset ještě na čas počítat s provizorními podmínkami, kulisy bude nutné stěhovat přes vrátnici nebo divácký vstup směrem od kavárny Múza. A také šatny budou fungovat v nouzovém režimu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “My teď všichni, co pracuje v divadle, sedíme v divadelních šatnách, akorát jsem vystěhovali líčící stolky, ty jaksi ke své práci nepotřebujeme. Ale přece jen se dalo vyčlenit část prostor, aby nutná potřeba šaten pro herce byla zajištěna. Divadla, která přijedou, tak už jsou s tím dopředu seznámeny.”

Náročná představení, opery a muzikály, divadlo plánuje na dobu po dokončení rekonstrukce.

To nejdůležitější je teď podle ředitele divadla obnovit abonentní skupiny pro pravidelné návštěvníky.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Už proto, že mnozí z nich nám zůstali věrni i bez toho, že bychom hráli. Nechali si svá místa, své abonentky a věřili, že odehrajeme to, co jim dlužíme.”

V prosinci dostanou na jevišti divadla prostor také novojičínští umělci, například Sextet + klavírista Tomáš Kačo a nechybí ani pozvání na Vánoční koncert žáků základní umělecké školy.

---

Snídani provázelo žehnání dopravních prostředků

Sousedské snídaně jsou v místní části Žilině už zažitým společenským setkáním, které se osadní výbor snaží v teplejším období od jara do podzimu opakovat vždy každou třetí sobotu v měsíci.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Letos si myslím, že proběhly tři sousedské snídaně. Vždy, když nám to dovolil covid, tak jsme snídaně dělali. Ta poslední byla taková slavnostnější, protože jsme v Žilině poprvé žehnali dopravní prostředky.”

Požehnání dostali všichni, kdo k místnímu kostelu sv. Mikuláše přivezli svůj automobil, motorku, kolo nebo také invalidní vozík.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Přijeli lidé z daleka a byli překvapeni, co se tady děje, nevěděli nic o sousedských snídaních. Přijeli skoro náhodou a byli překvapeni, že otec Jakub jim požehnal i osobní auta.”

O nelehkých cestách se pak zpívalo i během samotného sousedského posezení pod přístřeškem. To ale bylo na několik měsíců poslední. Na další společnou snídani si musí místní a další příznivci počkat zřejmě do května příštího roku.

---

Příběh Hückelových vil vyprávěný Lvíčkem

Ukázat příběh Hückelových vil z pohledu umělců. To je záměr videodokumentu Lvíček. Jeho křest se odehrál v klubu rodáků a přátel města. Jeho autory jsou členové Spolku výtvarných umělců Arkáda.

Příběh vyprávěný lvičkem, který je vyřezán do původní dřevěné jídelny jedné z Hückelových vil. Takto lze charakterizovat umělecké video s názvem Lvíček. Je výsledkem práce členů Spolku výtvarných umělců Arkáda, která probíhala v roce 2019 v rámci projektu “Hückelovy vily očima umělců”.

Lenka Chobotová, autorka textu: “Původně Lvíček vznikl jako psaný text, a vzhledem k tomu následnému koronavirovému období, kdy nemohly proběhnout žádné další akce, které byly plánovány v rámci projektu, tak jsem se rozhodli ten text adaptovat jako video.”

Cílem uměleckého projektu bylo podle Lenky Chobotové také především rozproudit debatu.

Lenka Chobotová, autorka dokumentu: “Hückelovy vily jako dominanta města při příjezdu směrem od Valašského Meziříčí si určitě zaslouží naši pozornost i v tom stavu, v jakém se nyní nacházejí. A my jsme je chtěli připomenout vily, ten areál a ty majitele také jako zadavatele významné stavební zakázky pro místní řezbáře, zedníky, štukatéry, kameníky, kteří si teprve zvykali na moderní stavby tohoto ražení.”

Konečnou podobu dal videu Daniel Macháček, autorkou animací je Šárka Hyklová. Ta některé snímky rozpohybovala nebo například oživila koňský povoz z pohledu kočího.

Šárka Hyklová, autorka animace: “Jedná se hlavně o fotografie, které nebylo možné někde získat, takže jsem se to snažila propojit v tomto duchu a posunout to do nějaké umělecké emoce.”

Pavel Strnadel, předseda Spolku výtvarných umělců Arkáda: “Tak z počátku to byla zvědavost a na druhé straně jsme chtěli tyto významné stavby znovu oživit a před veřejností podpořit tu myšlenku, aby se s tím něco udělalo. A myslím si, že spolu s výtvarníky spolku Arkáda jsem se snažili za poslední tři roky na to nějakým způsobem upozornit.”

Patnáctiminutový Lvíček byl v klubu rodáků na baště 12. října oficiálně pokřtěn, ke shlédnutí je na internetu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-18-10-2021-16-24