Zastupitelé stvrdili prodej parcel a směřování města
Prodej zbývajících pozemků pro stavbu rodinných domů v lokalitě Za Školou bude formou elektronické dražby. Tento postup schválili zastupitelé na první schůzi letošního roku. Dále projednávali například také strategický plán rozvoje města na dalších sedm let.
Zastupitelstvo města na své březnové schůzi, první v letošním roce, vzalo na vědomí výsledky prodeje pozemků pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Za školou v Žilině. 14 parcel z 23 má své vlastníky.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dojde k podepsání smluv. Odsouhlasili jsme, že zbývajících devět pozemků opět nabídneme k prodeji formou elektronické dražby. Tento způsob prodeje nám připadá ještě více transparentní.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ceny zůstávají stejné, tedy 1650 korun za metr čtvereční bez DPH, to je ta minimální vyhlašovací cena. Ti zájemci mohou v tom online prostředí naživo činit ty příhozy. Těch devět volných pozemků je velikostně napříč, čili od toho největšího, zhruba 2 tisíce metrů čtverečních až po ty menší o rozloze zhruba 600 až 700 metrů čtverečních.”
Druhé kolo prodeje bude vyhlášen začátkem dubna.
Zastupitelé také schválili darování komunikací ve vlastnictví města, tedy ulice Propojovací, část Hřbitovní a Suvorovovu Moravskoslezskému kraji, město naopak nabyde silnici směrem na Kojetín. Dále také přijali informaci o prodeji domu Hoblíkova 3.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: "Je to dům, který byl získán v rámci výkupu bývalého areálu depa České pošty. Tento dům je pro město zbytný, nemá pro něj žádné využití, takže jsme ho dali do nabídkového řízení a nyní našel svého zájemce.”
Do rozpočtu města plynou z prodeje více než 3 miliony 300 tisíc korun. Naopak půlmilionová částka poputuje na opravu střechy Španělské kaple. Už v loňském roce radnice její rekonstrukci podpořila milionem a půl. Nicméně vzhledem ke snížení dotace z kraje se opravu nepodařilo dokončit.
Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Římskokatolická církev nás oslovila, abychom ji pomohli s dokončením těch prací. Proto zastupitelstvo schválilo individuální dotaci ve výši pět set tisíc korun.”
Dalším bodem jednání bylo přijetí strategického plánu rozvoje města do roku 2027.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na našem strategickém plánu spolupracovali jak opoziční, tak koaliční zastupitelé, zdejší podnikatelé, občané a odborníci. Panuje obecná shoda, jakým směrem by město v těch budoucích letech mělo směřovat.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je důležitý z několika důvodů. Jednak je často podmínkou pro získání dotace, aby daný projekt, na který o dotaci žádáme, byl ve strategickém plánu. Zároveň je to i jakási záruka, že tyto dané věci budeme realizovat nezávisle na tom, které vedení zrovna bude na radnici, a to si také myslím, že je důležité i pro občany, že město má nějakou vizi. Výsledkem je dokument, který obsahuje opatření, která by se měla realizovat. Hodně bylo voláno po rozvoji bydlení, což je tam ve velké míře zahrnuto. Je tam ale i to, že se budeme nadále věnovat záchraně Hückelových vil nebo je tam dostavba kulturního domu v přístavbě Hotelu Praha.”
K dalším tématům jednání zastupitelstva se budeme vracet v příštích expresech, například k adaptační strategii na změnu klimatu nebo návrhu vyškrtnout Konrada Henleina ze seznam čestných občanů města, který podali zastupitelé za SPD.
---
Vydejte se do práce na kole nebo pěšky
Lidé se zájmem o zdravý pohyb se mohou registrovat do kampaně Do práce na kole. Tato celorepubliková výzva je vyhlašována po jedenácté, Nový Jičín se této aktivity účastní sedmým rokem.
Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: ”Za loňský rok to byla jedna z mála pohybově zaměřených akcí a kampaní, které probíhaly právě v té době, kdy byla většina akcí rušena, odvolávána, omezována nebo přesouvána na podzim. Takže dle zpětných vazeb to účastníci hodně přivítali, že byla alespoň nějaká možnost zpestření času.”
Soutěžní výzva k přepravě „na vlastní pohon“, ať už na kole nebo pěšky, probíhá v měsíci květnu.
Registrace začala v únoru a končí 30. dubna. Jedná se o týmovou aktivitu, nicméně ujeté, zaběhnuté nebo chůzí absolvované zelené kilometry může každý urazit individuálně, nejen cestou do práce, ale také na nákup nebo zkrátka kamkoliv. Účastníci kampaně získají triko s originální grafikou a různé bonusy.
Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Máme opět přislíbenou podporu lokálních partnerů, ať už v rámci akcí “na triko, tak i pro závěrečné ceny pro týmy, které budou mít nejvyšší pravidelnosti. Chtěla bych ještě říct, že letos jsme navázali spolupráci s transfuzním oddělením nemocnice v Novém Jičíně. V konkrétní dny, bude se to týkat květnových úterků, ještě o něco navíc oproti standardním dárcům budou oceňováni ti, kteří přijdou v tričku Do práce na kole. Je to pro nás výzva týmům, aby šli společně darovat krev a darovali tak kousek zdraví. Chtěli jsme tuto možnost zviditelnit a říct, že dárcovství není nijak omezené.”
Podrobné informace o celé aktivitě jsou na webu. Závěrečné vyhlášení výsledků kampaně je plánováno na 12. června na Masarykově náměstí.
---
V nádrži Čerťák byla nalezena mrtvá žena
Ve vodní nádrži Čerťák u Nového Jičína bylo nalezeno tělo mrtvé ženy. Její smrt byla pravděpodobně výsledkem nešťastné náhody. Podle prvotních informací policie zatím nebylo zjištěno cizí zavinění.
Nádrž Čerťák se nachází v Novém Jičíně - v části Kojetín a je to rekreační lokalita, cíl častých procházek místních a také v této době i zimních plavců a sportovců. Tělo měl ve vodě objevit právě člověk, který si tu byl zaběhat.
Tělo ženy bylo údajně objeveno ve vodě v oblasti hráze, tak je také voda u břehu i poměrně hluboká.
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V dopoledních hodinách 17. března byla na vodní ploše nedaleko břehu nalezena 80 letá žena z Nového Jičína, a to bez známek života. Na místo tragické události se dostavili nejen novojičínští policisté, ale také i policejní potápěči z Frýdku-Místku, lékař a následně i koroner. Prvotním ohledáním zemřelé osoby nebylo zjištěno cizí zavinění na jejím úmrtí a byla nařízena pitva v ostravské fakultní nemocnici.”
Jak následně René Černohorský dodal, kriminalisté záležitost nadále prověřují.
---
Renesanční přestavba zámku skončila před 480 lety
Nejstarší kamennou stavbou na území města je zámek. Éra jeho největšího rozmachu nastala za doby vlády Žerotínů. Tehdy, před 480 lety, ale také skončila jeho renesanční přestavba.
Zámek, ve kterém dnes sídlí muzeum, byl vybudován na sklonku 14. století, a je nejstarší kamennou stavbou města. Za vlády různých šlechtických rodin byl postupně rozšiřován. Největší stavební rozmach začal za panování starobylého moravského rodu pánů ze Žerotína.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jan starší ze Žerotína, zvaný Bohatý, odkoupil toto panství, včetně i Nového Jičína v roce 1499. Bohužel zakrátko umírá a v roce 1500 je zámek i celé město zapsáno do Moravských zemských desek na jeho syny.”
S renovací zámku začal po velkém požáru v roce 1503 Viktorin ze Žerotína. Éra největší přestavby ale nastala až po té, co se v roce 1532 stal majitelem Bedřich ze Žerotína. V mládí procestoval část západní a jižní Evropy, pobýval na dvoře španělského krále Karla V. Habsburského. Do Nového Jičína si přivezl poznatky z výstaveb zejména italských městských pevnostních systémů, a také zručné řemeslníky a stavitele.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zahájil opravdu velice rozsáhlou rekonstrukci zámku, dostavbu jednotlivých křídel, pater, výstavbu atik, které byly až 25 metrů vysoké, výstavbu věžic, kterých bylo deset, dneska se dochovaly pouze tři, a dalších záležitostí, které se týkaly pevnostního systému. Bohužel, v roce 1541 umírá a tyto práce, které měly pokračovat třeba nádhernými arkádami, už nebyly dokončeny.”
Renesanční přestavba zámku tak před 480 lety skončila. Jeho syn, Jan mladší ze Žerotína, panství v roce 1558 prodává.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Velice významným heraldickým artefaktem připomínajícím Bedřicha ze Žerotína a jeho manželku Libuši z Lomnice je nádherný alianční znak na lodžii přistavěné k zámku při původním historickém vjezdu do zámeckého areálu.”
Znak byl, podle některých heraldických odchylek, vsazen do zdi až po Bedřichově smrti. Stále tak připomíná, že realizovaný záměr tohoto šlechtice byl nejvýznamnějším zásahem do celistvosti objektu.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Byly dokončeny veškeré věci, týkající se i hospodářské struktury, ale bohužel, stavba už dnes o tom tolik nevypovídá. Ve druhé polovině 19. století byly sneseny většiny atik, byly sundány věžice a zámek se dostal do zcela jiné podoby, pod taktovkou stavitele Ignáce Klose.”
Zaniklé nebo i některé nedokončené renesanční prvky z novojičínského zámku je dnes možné vidět na jiném historickém objektu, zámku v Náměšti nad Oslavou. Přestavět ho nechal jako své nové sídlo, i s využitím inspirace z plánů pro novojičínskou stavbu, právě Jan mladší ze Žerotína.
---