Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Plasty a kovy patří do společných kontejnerů
  • Eurytmii se učí i děti s těžkými handicapy
  • Stolní tenis hraje za muže i dvanáctiletá Linda

Plasty a kovy patří do společných kontejnerů

Zastupitelé schválili novou vyhlášku o odpadech umožňující společný sběr plastů a kovů. Po městě už proto byly rozmístěny nové kontejnery. Takzvané ufony nahradily klasické černo žluté nádoby.

V první polovině měsíce března byly v Novém Jičíně rozmístěny nové odpadní nádoby. Z ulic zmizely takzvané ufony žluté barvy na plast a nahradily je klasické kontejnery žluto-černé barvy s odklopným víkem.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednak je do nich možné vysypávat celou tašku s plastovým odpadem a navíc po schválení nové vyhlášky o odpadech na zastupitelstvu města 13. března, je možné do nich odkládat nejen plasty, ale i kovy. My jsme do dneška už měli několik popelnic na kovy rozmístěných po Novém Jičíně, ale bylo jich malé množství. Tím, že ten sběr je nyní sdružený s plasty, takže ten počet vzrostl asi z deseti kusů na sto, takže lidé mají nyní mnohem více míst, kam ty kovy mohou odkládat.”

Radnice si od této změny slibuje nejen větší sběr kovů, ale i to, že odklopné víko umožní lidem vhodit do kontejnerů i větší plastové obaly. Odpad v tomto typu nádob se dá také lépe stlačovat, tím pádem město určitou částku ušetří i za jeho svoz.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Změna nádob na třídění plastů v kombinaci s kovy je procesem celkové změny a zlepšení efektivity svozu a sběru tříděných odpadů. Společný odpad plastů a kovů ukládaný do těchto nádob bude odvážen na třídící linku, která si poradí s vytříděním těchto dvou složek, takže občané nemusí mít obavu že by se třídění zhoršovalo.”

Směs odpadů se bude vozit do specializované firmy. Stávající třídící linka na plasty v areálu technických služeb už nebude využívána a není tak nutné investovat do její modernizace.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Věříme, že to přinese větší množství jak vytříděných plastů, tak kovů. Rád bych také apeloval na občany, pokud se opad už nevejde do toho kontejneru, tak aby ho neodkládali vedle těch kontejnerů, ale aby ho odložili do jiného kontejneru poblíž, případně odpad zavezli na separační dvůr, pokud do těch kontejnerů nevejde. Abychom to tu měli čistší, to záleží na nás všech.”

Od roku 2025 bude nutné, podle nového zákona o skládkování, vytřídit zhruba 60 procent odpadu. Novojičínští momentálně vyseparují asi 35 procent.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Chystáme žádost o dotaci na kompostéry, uvidíme, jestli se to podaří. Na podzim bychom také rádi spustili sběr Door to door, což znamená, že přímo u rodinných domů budou instalovány popelnice na separovaný odpad, ale všechno bude záležet na tom, jestli se nám ty dotace podaří získat.”

Nové nádoby na sběr plastů a kovů získalo město bezplatně od společnosti EKO-KOM.

---

Eurytmii se učí i děti s těžkými handicapy

Jednou z alternativních forem vzdělávání v základní škole speciální v Novém Jičíně je eurytmie. Handicapovaným dětem tu mimo jiné pomáhá v rozvoji řeči. Nemluví zde ovšem ústa, ale ruce a nohy.

Eurytmie vznikla před více než sto lety jako jevištní umění, později byla vytvořena také pedagogická eurytmie. Vyučována je většinou na Waldorfských školách pro zdravé děti, novojičínská základní speciální škola je unikátní v tom, že učí eurytmii děti s vyšším stupněm postižení.

Monika Janoštíková, eurytmistka ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Eurytmie se snaží zprostředkovat dětem zážitek ze slova. Každá hláska nebo i tón v nás vyvolává určitou vnitřní reakci a ta reakce se dá přenést do pohybu, vytváříme pohybová gesta. Takže žáci pomocí rukou, nohou ztvárňují jednotlivé hlásky.

Monika Janoštíková, eurytmistka ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Eurytmie má velký přínos v mnoha ohledech. Chtěla bych zmínit zejména rozvoj řeči. Tím, že se žáci učí vnímat hlásky ve slovech, tak získávají i vztah k řeči a rozvíjí se i jejich slovní zásoba.”

Děti díky eurytmii také rozvíjejí své myšlení, cítění a vůli. Zlepšují svou prostorovou orientaci, rovnováhu a koncentraci. Při pohybu v prostorových formách, po kruhu, čtverci nebo už složitějším pentagramu, se učí spolupracovat a vnímat se navzájem.

V této speciální základní škol je eurytmie zařazena do alternativního vzdělávacího programu šestým rokem.

David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Byla to jedna z nových alternativ, která vznikla v době, kdy jsme měli to štěstí, že se k nám do školy vrátila kolegyňka, která vystudovala eurytmii pod vedením zahraniční lektorky, a byla tak velmi vstřícná, že chtěla zkoušet tuto metodu i s dětmi s těžším handicapem, které vzděláváme.”

V rámci České republiky je novojičínská speciální škola ojedinělým pracovištěm, které tuto metodu pro děti s tak těžkými handicapy využívá. Snaží se do ní zapojit téměř každého žáka, který není na vozíčku.

David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Určitě je vidět obrovský posun u dětí, zejména v jejich sociálních dovednostech. Tím, že se tady setkávají ve skupině, která není standardní, jsou to děti z různých tříd, tak musí trénovat dovednosti, které v rámci té třídy nemají. Jsou daleko více samostatní, ale i to jejich sebevědomí, ta prezentace, to vystupování je velmi se posunující dál.”

Speciální mateřská a základní škola funguje v Novém Jičíně letos 30 let. Výročí si připomene na zahradní oslavě a dni otevřených dveří.

---

Stolní tenis hraje za muže i dvanáctiletá Linda

Novojičínský Klub stolního tenisu hraje několik soutěží, od nejvyšší první ligy až po tu nejnižší. Jeden z jeho týmů se letos z okresního přeboru probojoval do krajské soutěže. Zajímavostí je ale především to, že v něm za muže hraje i dvanáctiletá dívka.

Toto je jedno z posledních utkání okresního přeboru ve stolním tenise. Novojičínský tým C se střetl s béčkem TJ Sokol Příbor. Na výsledku už nezáleželo, domácí už byli tři kola před koncem jasným vítězem a postupují do krajské soutěže. Zajímavostí ovšem bylo, že zatímco za soupeře nastoupili pouze muži, novojičínský tým tvořili i dva mládežníci.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína, KST Nový Jičín: Naší přidanou hodnotou je, že do těch mužských soutěží zapojujeme i žáky a mládež. Důležité je, aby se ty děti a mládež co nejrychleji zlepšovateli a aby měli ten progresivní a rychlý růst. A co se týče našeho družstva Nový Jičín C, tak věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším žákem je 57 let a i přesto se nám podařilo soutěž vyhrát.”

Jedná se tedy o mužskou soutěž, nicméně pravidla stolního tenisu umožňují, aby ji hrály i děti, včetně dívek. Členy družstva jsou tak i sedmnáctiletý Alex a dvanáctiletá Linda.

Linda Kittlová, Klub stolního tenisu Nový Jičín: “Hraju to tři roky, jeden taťkův kamarád mě přivedl sem a začalo mě to hodně bavit. Je to super, hraje se mi s nimi dobře, radí mi, když mi něco nejde a učím se od nich hodně dobrých věcí.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína, KST Nový Jičín: “Co se týče čtyřher, tak se nám s Lindou podařilo i v několika v letošním roce zvítězit. Jinak standardně hraji se sedmnáctiletým Alexem a s tím jsem letos čtyřhru neprohráli.”

Roman Kratochvíl, Klub stolního tenisu Nový Jičín: “Pro C družstvo pod vedením starosty je sezona velmi úspěšná. Tam už jsme, dá se říci, vítězové a postupujeme do krajské soutěže, kterou jsme chtěli vybojovat hlavně kvůli mládeži. Máme talentovanou velmi úspěšnou mládež, která už reprezentuje na celostátních bodovačkách. Je to Knopová, Lišková a Linda už jezdí na celostátní bodovačky, tak to je pro nás hrozně potěšující a chceme, aby se dostaly na tu vyšší úroveň.”

Co se týče ostatních družstev, áčko bylo těsně před koncem tohoto ročníku I. ligy na sedmém místě z dvanácti, béčko bojuje o udržení ve II. lize.

---Mohlo by Vás také zajímat