Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • V Domově Duha pomáhají vojáci a lektoři z Fokusu
  • On-line přednáška varovala před kyberkriminalitou
  • Fokus myslí na seniory a opět vyzývá k akci

V Domově Duha pomáhají vojáci a lektoři z Fokusu

Nemoc covid-19 se rozšířila mezi klienty a zaměstnance novojičínského Domova Duha, kde se starají o seniory a osoby se zdravotním postižením. S každodenní péči zde nyní pomáhají vojáci a další dobrovolníci. Poděkovat jim přijel náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

V Domově Duha v Novém Jičíně, který je zařízením kraje, pečují zhruba o 90 seniorů a osob se zdravotním postižením. Větší polovina z nich je nechodících. PCR testy tu před několika dny prokázaly 37 klientů nakažený covidem-19 a 32 lidí z personálu. Na místě pomáhá pět vojáků.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Situace u uživatelů se zlepšuje, ale personál, to je složité, takže si budeme znovu žádat o vojáky: Ti, co tu jsou, budou končit 23. listopadu a od 24. bych chtěla opětovně vojáky, protože potřebuji uvolnit ruce právě tomu personálu.”

Zdeněk Kubelka, Armáda ČR: “Jsme tady za účelem pomocných prací ohledně vynášení odpadu, úklidu a dezinfekce prostor.”

Pomáhají tu, třeba v prádelně, ale i další dobrovolníci, lektoři zdejšího Střediska volného času Fokus, které je teď zavřené.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že ta situace tady v Domově Duha je taková jaká je, tak jsme se rozhodli pomoci. Ale já si myslím, že tu hlavní chválu si zaslouží především všichni zaměstnanci.”

Pomoc vojáků i Fokusáků ocenil přímo na místě náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “ Velké poděkování těmto a ostatním lidem, kteří pomáhají v tuto dobu v různých našich zařízeních na území Moravskoslezského kraje.”

V sociálních a zdravotních zařízeních v kraji je nasazeno více než 90 dobrovolníků, kteří jsou proškoleni ADROU.

---

On-line přednáška varovala před kyberkriminalitou

V Moravskoslezském kraji se podařilo propojit on-line projekty policie a novojičínské střední školy. Policisté spustili “na dálku” preventivní program o kyberkriminalitě. Jako jedni z prvních přednášku vyslechli studenti Educy, kteří ji zařadili do svých workshopů v rámci Erasmu

Distanční výuka je už několik týdnů samozřejmostí ve všech školách. K této formě vzdělávání v oblasti prevence přistoupila i policie.

Petr Směták, preventista PČR MS kraje: “V Moravskoslezském kraji jsme nabídli školám formu distanční přednášky, že jsme schopni tohle realizovat. Některé školy na to reagovaly, že mají zájem o tuto distanční formu přednášek.”

Jednu z prvních on-line lekcí na téma kyberkriminalita a kyberšikana si vyslechli studenti novojičínské střední školy Educa.

Právě bezpečné chování na internetu, zejména v současné době, kdy na něm tráví daleko více času, zajímalo studenty nejvíce.

Petr Směták, preventista PČR MS kraje: “Ptají se na to, co mohou spáchat ve virtuálním světě ať na internetu nebo na sociálních sítích. Zajímají se také o autorská práva, co se týče stahování filmů a podobně. A v současné době se snažíme i upozornit na to, že se blíží čas vánočních nákupů. Ty letošní budou specifické v tom, že asi hodně lidí využije možnosti nakupovat dárky přes internet a my bychom chtěli právě i přes studenty upozornit jejich rodiče a prarodiče, aby byli opatrní. Protože při této formě nákupu může dojít k podvodům a zneužití informací.”

Přednáška policejního preventisty ovšem ve střední škole Educa splnila i další účel. Byla součástí workshopu v rámci Týdne odborných dovedností projektu Erasmus+.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Kolegyně vymyslela projekt Den digitálních technologií. Jeho součástí bylo šest workshopů, které původně měly být ve škole. Protože jsme o ně nechtěli přijít, měli jsme je už naplánované, přesunuli jsme je do toho on-line prostředí. Bylo tam téma 3D tisku, úprava digitální fotografie, prezentace Erasmu a Domu zahraniční spolupráce a byl tam také projekt Internetem bezpečně ve spolupráci s Policí České republiky.”

Po střední škole Educa si už distanční přednášku preventistů vyslechli také studenti zdejšího gymnasia. Videa s varováním před kyberkriminalitou a před dalšími riziky jsou volně ke shlédnutí na webu a facebooku policie. V rámci projektu Policejní rádce pro bezpečný život se věnují 10 tématům, například trestní odpovědnosti, přestupkům, bezpečné dopravě a cílí také speciálně na řidiče, chodce a cyklisty seniory.

---

Fokus myslí na seniory a opět vyzývá k akci

Do on-line režimu přepojené Středisko volného času Fokus opět vyzývá své příznivce k akci. Děti i dospělé vybízí na sociálních sítích ke sportovním a tvůrčím aktivitám. Současně také nabízí pomoc seniorům, třeba s nákupy.

Klubovny Střediska volného času Fokus jsou už zase kvůli vládním opatřením několik týdnů prázdné. Aby zařízení se svými příznivci neztratilo kontakt, opět se přepnulo do on-line režimu, a stejně jako na jaře se jim snaží zpříjemnit volný čas zveřejňováním různých úkolů.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Po krátké přestávce přicházíme s další sérií videí Fokusáci v akci. Výzvy se budou týkat sport, tvůrčích činností, máme tady připravenou i malou ukázku deskových her, co si mohou rodiče s dětmi zahrát.”

Úkoly jsou vyhlašovány v úterý a ve čtvrtek v 17 hodin na facebooku a webu volnočasového zařízení. Stačí se při jejich plnění vyfotit nebo natočit a to přidat pod příspěvek. Zadání jsou koncipována tak, aby se mohli zapojit i senioři, ke kterým směřují také další aktivity Fokusu.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Přišli jsme také s nabídkou nákupů pro seniory. Mohou zavolat na naši linku, kde se dozví více. Máme tady kolegyně, které nákup sepíší a předají těm, kteří ho budou pořizovat. Nákup doručíme seniorům až domů.”

Lektoři Fokusu rovněž ve spolupráci s organizací ProSenior, která v Novém Jičíně zajišťuje pečovatelskou službu, denní stacionář a odlehčovací službu, připravili videa z procházek Novým Jičíně a okolím, a přišli i s dalšími nápady.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “My jsme pro seniory připravili takový seriál videí, buď tvořivých, nebo kde si s námi mohou zacvičit. V neposlední řadě jsme také nyní rozjeli akci s přáníčky k Vánocům.”

Vyrobit přání pro starší lidi, často osamělé, může kdokoliv. Fantazii se meze nekladou. Pro ty, kdo by tápali, je na webu Fokusu připraven vzorník i s texty. Hotová přání mohou tvůrci házet do poštovní schránky Fokusu nebo je poslat e-mailem a volnočasové středisko zajistí jejich tisk.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry