Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Účastníky exkurze na radnici zaujalo starostovo křeslo
  • Divadelníci zkouší novou komedii, premiéra se blíží
  • Zápas je všestranným sportem pro kluky i holky

Účastníky exkurze na radnici zaujalo starostovo křeslo

Na prohlídku radnice se obvykle vydávají významné návštěvy nebo třeba zahraniční hosté. Teď v lednu se ovšem na exkurzi do úřední budovy přihlásily děti z mateřské školy. Prakticky si tak doplnily aktuální vzdělávací téma.

Starosta města je zvyklý vítat na radnici různé návštěvy. Tu, ke které se musí sklánět a respektovat, že kdykoliv mění téma hovoru a poslouchá jen to, co se ji líbí, ovšem výjimečně.

Jana Štalmachová, vedoucí učitelka MŠ Jubilejní: “My jsme si na leden naplánovali téma město a napadlo nás, že bychom oslovili pana starostu, jestli by nám zpřístupnil radnici, mohli jsme si s ním povídat, podívat se na věž.”

Dětem starosta ukázal nejzajímavější části budovy, výklad, zejména o historii města, doplnila průvodkyně Návštěvnického centra.

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Já jsem si pro ně připravila pověst o vzniku Nového Jičína a jeho názvu, kterou jsme přednesla u pana starosty v kanceláři. Následně jsem děti zavedla na radniční věž, kde měly možnost se podívat na to naše krásné město, popsali jsme si jednotlivé budovy, děti byly šikovné, byly připravené.”

děti z MŠ Jubilejní: “Poznala jsem sochu svatého Mikuláše, kašnu, dům U jelen, dům U anděla, Starou poštu.”

Děti si jako vůbec první hosté prohlédly nově rekonstruovanou místnost, ve které se konají například jednání rady města, v obřadní síni si někteří zahráli na ženicha a nevěstu a v aule radnice se kluci a holky usadili na místa zastupitelů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Starosta má určité povinnosti, řeší určité problémy a dnešní den pro mne byl příjemný. Jsem rád, že existují paní učitelky, které udělají nějaký projektový den, tento se jmenuje Naše město, a děti mě jako starostu města navštívily.”

Vůbec největší atrakcí byla ovšem starostova židle, kterou už si někteří i dopředu zamlouvali.

děti z MŠ Jubilejní: “Já tu budu jako starosta.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Žádná záludná otázka kupodivu nebyla, nicméně chtěli si vyzkoušet fyzicky ten post starosty města, takže každé dítě si vyzkoušelo tu starostovskou židli.”

Děti si z radnice odnesly základní informace a zajímavosti o Novém Jičíně, starostovi na památku zanechaly nový, vlastnoručně vyrobený, originál znaku města.---

Divadelníci zkouší novou komedii, premiéra se blíží

Herci novojičínského Divadla bez portfeje se připravují na novou sezonu. Už několik měsíců zkouší francouzskou komedii Anna v ringu. Jejím uvedením oslaví soubor 15 let své existence

Po uvedení vlastní komedie Klid a prachy před třemi lety se nyní Divadlo bez portfeje vrací k oblíbenému francouzskému autorovi, připravuje nastudování hry Anna v ringu Marca Camolettiho.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Je to opět konverzační komedie, která přivádí diváky do velkého bytu zámožného páru. Stěžejní postavou je zde služebná, které řeší jejich vzájemné zálety. Je tam velice mnoho komických situací a myslím, že diváci se budou bavit.”

Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Hraju manželku a my se chceme se svým manželem podvést oba dva. Ani jeden o tom nevíme a já bych nechtěla prozrazovat další děj toho kousku, ale myslím, že se diváci budou bavit a bude to fajn.”

Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje: “Zápletka je stále klasická, milenec, milenka. Já hraju takového vypočítavého manžela, který by rád s tou milenkou něco měl, ale samozřejmě za co nejmenších okolností, které by mu mohly způsobit nějaké problémy.”

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Určitě komediální žánr. Diváci se zvláště v této době určitě potřebují zabavit a vypnout a nabrat energii.”

Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Vybírá náš režisér, ale s tím, že nám navrhne, mám takovou představu, mohli by jsme to a to. Hlavně nás ale při výběru hry hodně ovlivňuje počet herců. Chybí ním muži. Udělali jsme nábor, přišli čtyři a z těch zůstali dva. Ale kdyby k nám přišli další, zjistili by, že jsme úžasná parta a líbilo by se jim mezi námi.”

Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje: “Je pravda, že ten koníček je náročný především kvůli těm textům. ta radost z toho hraní je vykoupena tím, že ten text zkrátka musíte umět.”

Divadelníci zatím zkouší v provizorních prostorách. Malý sál Beskydského divadla, kde mají své zázemí, je kvůli stavebnímu zásahu v přístavbě ještě mimo provoz. Veřejnou generálku komedie Anna v ringu tak plánují na březen ve Středisku volného času Fokus, následně chtějí se hrou zabodovat na soutěžní přehlídce ve Štramberku. Každopádně letos hrát pro lidi chtějí a budou - Divadlo bez portfeje totiž slaví 15 let existence.

---

Zápas je všestranným sportem pro kluky i holky

Trénovat, jezdit na turnaje a vozit z nich medaile. Na to jsou zvyklí členové oddílu zápasu, který má v Novém Jičíně dlouholetou historii. Než se ale dostaví úspěchy, musí se bojovníci na žíněnkách naučit akrobacii a gymnastiku.

Řecko římský zápas je jeden z nejstarších olympijských sportů, novojičínský oddíl se při výchově sportovců zaměřuje na trénink nejrozšířenějšího volného stylu, ve kterém může zápasník útočit na jakoukoliv část soupeřova těla.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “V prosinci byly poslední závody, turnaje, mistrovství republiky, odtud jsme dovezli dvě stříbra, jeden bronz. Máme v oddíle dva juniorské reprezentanty České republiky, Natálku a Dana, takže základna je dobrá. Na tréninku máme i malé děti, rádi přivítáme další.”

K tréninku koordinace těla u začátečníků využívají řecké hry na žíněnce nebo cvičení s různým nářadím, třeba míčem. Teprve později přecházejí k učení nejjednodušších chvatů.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Veškeré děti se musí učit chodit, běhat, to je základ. První jsou kotouly, klasická jemná akrobacie, malá gymnastika, stojky, skoky plavmo, přemety přes překážku. Děti se naučí salta a tak dále, základ je prostě zkoordinovat celé tělo. Všechno musí o sobě vědět, jak ruka, tak noha, tak hlava.”

Kristián Očka, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Trénuji to asi šestým rokem, přivedla mě tu moje sestra, která tu zápasila. Můj největší úspěch byl v Polsku. tam jsem byl první a přivezl jsem si také pohár za nejlepší techniku.”

Zuzana Jančová, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Můj brácha tady začínal a mamka se rozhodl, že bych to mohla také zkusit, a nakonec jsem tady zůstala. Zápas se mi líbí, protože já moc na holčičí sporty nejsem. Baví mě třeba, jak děláme ty kotouly a tak, nebo i jak zápasíme.”

Teď se zápasníci připravují na mezinárodní turnaje, v únoru změří síly v Jablunkově s polskými a snad i slovenskými závodníky.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Potom následují nějaké turnaje v Brně, Olomouci a Prostějově, ale to nejdůležitější se koná v dubnu, kdy máme mistrovství republiky mladších žáků plus juniorů.”

I při rozjeté přípravě stále rádi do svých řad přivítají nové kluky i holky. Ideální věk je kolem šesti, sedmi let, ale zvyklí jsou začínat i se staršími, třeba dvanáctiletými dětmi. Trénuji v tělocvičně tělovýchovné jednoty na ulici Msgr. Šrámka v úterky od půl páté a v pátky od půl šesté.

---Mohlo by Vás také zajímat