Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Město své byty přetváří pro 21. století
- Policie varovala, jak nenaletět online podvodníkům
- Vše o Klubu Galerka je na novém webu
Město pokračuje v opravách bytů ve svých domech, které už neodpovídají standardům dnešní doby. Mají ještě umakartová jádra a často jsou po předchozích nájemnících zdevastované.
Novojičínská radnice vloni nechala opravit 18 městských bytů za 4,27 milionu korun. Tyto byty již neodpovídaly běžně dostupným standardům bydlení. Řada z nich byla zdevastovaná nájemníky a kvůli špatnému stavu byla neobyvatelná.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od roku 2019 město systematicky opravuje byty, které má v rámci portfolia bytového fondu. Za šest let se podařilo opravit zhruba 130 bytů, přičemž každý rok opravíme zhruba mezi dvaceti až třiceti byty a vkládáme do nich částku mezi pěti, šesti miliony korun. Cílem je zajistit standardní moderní bydlení na úrovni 21. století pro jejich nájemníky.”
Celkem již město vložilo do rekonstrukcí svých bytů téměř 36 milionů korun
Marie Machková, tisková mluvčí města Nový Jičín: “Město postupně modernizuje byty, které nájemníci vrátili po skončení nájemního vztahu nebo které převzalo v exekučním řízení s neplatiči nájemného. Převážně jde o byty desítky let staré, do kterých se po dobu trvání pronájmu neinvestovalo.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně na ulici Dlouhé 19, což je dům se zhruba 70 byty, došlo ke generální opravě dvou bytů, které aktuálně byly dány do nabídkového řízení formou obálkové metody. Hlásilo se kolem 18 nájemců a podařilo se vysoutěžit nájemné za zhruba 190 korun za metr čtvereční a rok. Vyhlašovací cena je podle standardního sazebníku 125 korun.”
Marie Machková, tisková mluvčí města Nový Jičín: “Rekonstrukce zpravidla spočívá ve vybourání umakartového jádra a vyzdění nového, v provedení nových rozvodů vody, odpadů a elektroinstalace. Dělají se také štukové omítky, pokládají se keramické obklady a podlahové krytiny. Opravené byty vybavujeme novou sanitární keramikou a kuchyňskou linkou se sporákem, někde měníme i interiérové dveře.“
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město vlastní 1 134 bytů, tím, jak se daří pronajímat a zvyšovat to nájemné, tak i celkový výnos z nájmu bytového fondu každoročně roste, což je dáno i uplatněním inflačních doložek v případě smluv, které to umožňují. V roce 2022 byl výnos z nájemného ve výši 37 milionů korun, v roce 2024 dosáhl již částky 52 milionů korun. Přestože se může zdát že jsou to významné částky, tak město zpátky investuje tyto prostředky do oprav a revitalizací ať už bytů nebo celých bytových domů, jejich zateplení, výměny oken a úprav společných prostor.”
Informace o aktuální nabídce volných bytů a vyhlášených nabídkových řízení na jejich obsazení jsou dostupné na webu města.
---
Policejní preventisté varovali seniory před kriminalitou v online prostředí. Ve spolupráci se spolkem “Být spolu aktivní” připravili přednášku, během které popsali nejčastější podvodné praktiky.
Jak rozpoznat podezřelé sms zprávy, jak si chránit osobní údaje a jak správně reagovat v případě, že se stanete terčem podvodu. To bylo témata přednášky policejních preventistů, kterou inicioval novojičínský spolek Být spolu aktivní.
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “My jsme spolek Být spolu aktivní a vlastně jsme všichni 65+ a naše aktivní žití bylo v době, kdy ta technika nebyla tak daleko jako dneska. Dneska se setkáváme v médiích a všude okolo sebe s tím, že lidi podvody přicházejí o obrovské peníze a my se o tom chceme dozvědět více.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “V rámci preventivní činnosti se samozřejmě zaměřujeme i na seniory. Dneska probíhá beseda, které je zaměřená na bezpečnost v online prostoru. Senioři čím dál tím více používají chytré mobilní telefony, více se pohybují v online prostoru, takže je potřeba, aby znali základy bezpečnosti, aby věděli, na co si dávat pozor, aby znali legendy podvodník, se kterými se na internetu mohou setkat.”
Jak na přednášce, která se konala v klubovně Beskydského divadla zaznělo, policisté téměř denně řeší případy těchto podvodů, známé jsou třeba legendy, které už získaly pojmenování falešný bankéř nebo americký voják.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Setkáváme se s různými případy podvodných telefonátů, třeba co se týče falešných bankéřů. Může se stát, že oběti zavolá číslo, které vypadá, že je z banky, na display se může zobrazit i název banky, a falešný bankéř se snaží oběť zahnat do kouta. Říká ji, že její účet byl napadený a podobně. V rámci vyvolání strachu se může stát, že oběť zazmatkuje a pošle peníze na účet, který podvodník stanoví. Těch případů je spousta a je potřeba být obezřetný. Ten, kdo má účet u banky se nemusí bát, že by někdo takto z banky zavolal a řešil to tímto způsobem. Banky mají konta dostatečně zabezpečené a kdyby náhodou byl nějaký pokus dostat se k těm finančním prostředkům na účtu, tak banka jede po vlastní linii a takto oběti nekontaktuje.”
Policejní preventistka dále varovala před klasickými podvody při nakupování nebo prodeji na internetu a upozornila i na další časté taktiky, jako jsou podvodné sms nebo telefonní nabídka investic. Jak se ukázalo, o své zkušenosti s těmito pokusy o vylákání peněz se mohli podělit i sami posluchači.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Mám kamarádku, která dostala sms, kde bylo napsáno: Mamai, ztratila jsem telefon, prosím tě, pošli mi 1 300 euro na účet, a ta její dcera pracuje na letišti. A ona šla do banky, že jí ty peníze pošle. Až paní v bance ji zarazila a řekla ji, to si ověřte, to je podvod. A byl to podvod.”
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “Ti všelijací, co nabízejí různé investice a tak, hned po vás chtějí jméno, kde bydlíte, a myslím si, že už i na tohle, než někomu dám své jméno a bydliště, bych si měla dát pozor. To nemluvím o tom, že nikdy bych nedala po telefonu své rodné číslo nebo číslo účtu.”
Spolek Být spolu aktivní inicioval již několik přednášek pro seniory, například na téma novinky v silničním zákoně nebo dědické řízení. Nechce lidi ale jen poučovat, ale pobavit. Například v pátek 28. února pořádá v posezení v kavárně Hotelu Praha. Pod názvem “Jako za starých časů” si lidé budou moci dát třeba kávu a přitom se zaposlouchat do melodií hraných na piano.
---
Klub Galerka, který je součástí městského kulturního střediska, nově představuje své programy na samostatném webu. Návštěvníky tak přehledně informuje o koncertech, cestovatelských přednáškách nebo filmovém klubu.
Pestrý program nabízí novojičínská Galerka na Staré poště už téměř 30 let. Zpřehlednit jeho nabídku pro návštěvníky, to bylo i hlavní myšlenkou vzniku samostatného webu Galerky. Dosud se prezentovala na společných stránkách městského kulturního střediska.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “Nový web má svou vlastní doménu, je to . Tak, ať návštěvníci mají celý program pohromadě, hodně dopředu a mohou se orientovat v nabídce, kterou klub dává.”
Jiří Macíček, dramaturg MKS Nový Jičín: “V klubu Galerka se tradičně snažíme nabízet pestrou škálu různých nejen koncertů, ale máme tady i přednášky, jsou tady filmové večery, open mic a další programy. Z těch pravidelných můžeme nabídnout i jazz klub, první akce, kterou tady máme, je The jujubes blues trio z Londýna, takže jezdí nám tady z celého světa.”
Klub Galerka ale pořádá i poslechové večery, například s Dorotou Bárovou, prostor tu dostávají místní muzikanti, v nejbližších termínech třeba Ta Hakuna nebo TataGrass, nebo naopak tu zahraje v březnu i kapela, která nedávno získala Cenu Anděl - objev roku November 2nd.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “Co se týče open miců, ty jsme začali dělat pravidelně každý měsíc. Novinkou jsou dny, kdy open micy probíhají, bývají to neděle odpoledne od pěti hodin. Open micy jako takové nabízí možnost užít si příjemný multižánrový večer se začínajícími umělci nebo umělci z místní scény. Celá akce je zdarma a z naší zkušenosti je velmi příjemná.”
Představit se na pódiu před diváky si tu už vyzkoušeli různí muzikanti, vystupující s poezií nebo i tanečnice.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “V podstatě do dubna budou open micy v Galerce, potom v květnu bude jeden open mic ve Smetanových sadech, do kterých vnese novou příjemnou atmosféru, a open mic scéna bude mít své místo i na Festivalu pod kaštany a na dalších akcích, které pořádáme venku.”
Zhruba rok funguje pod hlavičkou Galerky také obnovený filmový klub zaměřený pro náročnějšího diváky na artové ne mainstreamové snímky.
Jiří Macíček, dramaturg MKS Nový Jičín: “Navazuje na dřívější ARTeFAKT. Má úplně novou dramaturgii, staré se o něj Ondřej Mráz, student, který se pohybuje v těchto vodách, a řečí dramaturgii pro náročného diváka.”
Také o filmovém klubu je možné si přečíst další informace a zajímavosti na novém webu Klubu Galerka.
---
Město pokračuje v opravách bytů ve svých domech, které už neodpovídají standardům dnešní doby. Mají ještě umakartová jádra a často jsou po předchozích nájemnících zdevastované.
Novojičínská radnice vloni nechala opravit 18 městských bytů za 4,27 milionu korun. Tyto byty již neodpovídaly běžně dostupným standardům bydlení. Řada z nich byla zdevastovaná nájemníky a kvůli špatnému stavu byla neobyvatelná.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od roku 2019 město systematicky opravuje byty, které má v rámci portfolia bytového fondu. Za šest let se podařilo opravit zhruba 130 bytů, přičemž každý rok opravíme zhruba mezi dvaceti až třiceti byty a vkládáme do nich částku mezi pěti, šesti miliony korun. Cílem je zajistit standardní moderní bydlení na úrovni 21. století pro jejich nájemníky.”
Celkem již město vložilo do rekonstrukcí svých bytů téměř 36 milionů korun
Marie Machková, tisková mluvčí města Nový Jičín: “Město postupně modernizuje byty, které nájemníci vrátili po skončení nájemního vztahu nebo které převzalo v exekučním řízení s neplatiči nájemného. Převážně jde o byty desítky let staré, do kterých se po dobu trvání pronájmu neinvestovalo.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně na ulici Dlouhé 19, což je dům se zhruba 70 byty, došlo ke generální opravě dvou bytů, které aktuálně byly dány do nabídkového řízení formou obálkové metody. Hlásilo se kolem 18 nájemců a podařilo se vysoutěžit nájemné za zhruba 190 korun za metr čtvereční a rok. Vyhlašovací cena je podle standardního sazebníku 125 korun.”
Marie Machková, tisková mluvčí města Nový Jičín: “Rekonstrukce zpravidla spočívá ve vybourání umakartového jádra a vyzdění nového, v provedení nových rozvodů vody, odpadů a elektroinstalace. Dělají se také štukové omítky, pokládají se keramické obklady a podlahové krytiny. Opravené byty vybavujeme novou sanitární keramikou a kuchyňskou linkou se sporákem, někde měníme i interiérové dveře.“
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město vlastní 1 134 bytů, tím, jak se daří pronajímat a zvyšovat to nájemné, tak i celkový výnos z nájmu bytového fondu každoročně roste, což je dáno i uplatněním inflačních doložek v případě smluv, které to umožňují. V roce 2022 byl výnos z nájemného ve výši 37 milionů korun, v roce 2024 dosáhl již částky 52 milionů korun. Přestože se může zdát že jsou to významné částky, tak město zpátky investuje tyto prostředky do oprav a revitalizací ať už bytů nebo celých bytových domů, jejich zateplení, výměny oken a úprav společných prostor.”
Informace o aktuální nabídce volných bytů a vyhlášených nabídkových řízení na jejich obsazení jsou dostupné na webu města.
---
Policejní preventisté varovali seniory před kriminalitou v online prostředí. Ve spolupráci se spolkem “Být spolu aktivní” připravili přednášku, během které popsali nejčastější podvodné praktiky.
Jak rozpoznat podezřelé sms zprávy, jak si chránit osobní údaje a jak správně reagovat v případě, že se stanete terčem podvodu. To bylo témata přednášky policejních preventistů, kterou inicioval novojičínský spolek Být spolu aktivní.
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “My jsme spolek Být spolu aktivní a vlastně jsme všichni 65+ a naše aktivní žití bylo v době, kdy ta technika nebyla tak daleko jako dneska. Dneska se setkáváme v médiích a všude okolo sebe s tím, že lidi podvody přicházejí o obrovské peníze a my se o tom chceme dozvědět více.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “V rámci preventivní činnosti se samozřejmě zaměřujeme i na seniory. Dneska probíhá beseda, které je zaměřená na bezpečnost v online prostoru. Senioři čím dál tím více používají chytré mobilní telefony, více se pohybují v online prostoru, takže je potřeba, aby znali základy bezpečnosti, aby věděli, na co si dávat pozor, aby znali legendy podvodník, se kterými se na internetu mohou setkat.”
Jak na přednášce, která se konala v klubovně Beskydského divadla zaznělo, policisté téměř denně řeší případy těchto podvodů, známé jsou třeba legendy, které už získaly pojmenování falešný bankéř nebo americký voják.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Setkáváme se s různými případy podvodných telefonátů, třeba co se týče falešných bankéřů. Může se stát, že oběti zavolá číslo, které vypadá, že je z banky, na display se může zobrazit i název banky, a falešný bankéř se snaží oběť zahnat do kouta. Říká ji, že její účet byl napadený a podobně. V rámci vyvolání strachu se může stát, že oběť zazmatkuje a pošle peníze na účet, který podvodník stanoví. Těch případů je spousta a je potřeba být obezřetný. Ten, kdo má účet u banky se nemusí bát, že by někdo takto z banky zavolal a řešil to tímto způsobem. Banky mají konta dostatečně zabezpečené a kdyby náhodou byl nějaký pokus dostat se k těm finančním prostředkům na účtu, tak banka jede po vlastní linii a takto oběti nekontaktuje.”
Policejní preventistka dále varovala před klasickými podvody při nakupování nebo prodeji na internetu a upozornila i na další časté taktiky, jako jsou podvodné sms nebo telefonní nabídka investic. Jak se ukázalo, o své zkušenosti s těmito pokusy o vylákání peněz se mohli podělit i sami posluchači.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Mám kamarádku, která dostala sms, kde bylo napsáno: Mamai, ztratila jsem telefon, prosím tě, pošli mi 1 300 euro na účet, a ta její dcera pracuje na letišti. A ona šla do banky, že jí ty peníze pošle. Až paní v bance ji zarazila a řekla ji, to si ověřte, to je podvod. A byl to podvod.”
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “Ti všelijací, co nabízejí různé investice a tak, hned po vás chtějí jméno, kde bydlíte, a myslím si, že už i na tohle, než někomu dám své jméno a bydliště, bych si měla dát pozor. To nemluvím o tom, že nikdy bych nedala po telefonu své rodné číslo nebo číslo účtu.”
Spolek Být spolu aktivní inicioval již několik přednášek pro seniory, například na téma novinky v silničním zákoně nebo dědické řízení. Nechce lidi ale jen poučovat, ale pobavit. Například v pátek 28. února pořádá v posezení v kavárně Hotelu Praha. Pod názvem “Jako za starých časů” si lidé budou moci dát třeba kávu a přitom se zaposlouchat do melodií hraných na piano.
---
Klub Galerka, který je součástí městského kulturního střediska, nově představuje své programy na samostatném webu. Návštěvníky tak přehledně informuje o koncertech, cestovatelských přednáškách nebo filmovém klubu.
Pestrý program nabízí novojičínská Galerka na Staré poště už téměř 30 let. Zpřehlednit jeho nabídku pro návštěvníky, to bylo i hlavní myšlenkou vzniku samostatného webu Galerky. Dosud se prezentovala na společných stránkách městského kulturního střediska.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “Nový web má svou vlastní doménu, je to . Tak, ať návštěvníci mají celý program pohromadě, hodně dopředu a mohou se orientovat v nabídce, kterou klub dává.”
Jiří Macíček, dramaturg MKS Nový Jičín: “V klubu Galerka se tradičně snažíme nabízet pestrou škálu různých nejen koncertů, ale máme tady i přednášky, jsou tady filmové večery, open mic a další programy. Z těch pravidelných můžeme nabídnout i jazz klub, první akce, kterou tady máme, je The jujubes blues trio z Londýna, takže jezdí nám tady z celého světa.”
Klub Galerka ale pořádá i poslechové večery, například s Dorotou Bárovou, prostor tu dostávají místní muzikanti, v nejbližších termínech třeba Ta Hakuna nebo TataGrass, nebo naopak tu zahraje v březnu i kapela, která nedávno získala Cenu Anděl - objev roku November 2nd.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “Co se týče open miců, ty jsme začali dělat pravidelně každý měsíc. Novinkou jsou dny, kdy open micy probíhají, bývají to neděle odpoledne od pěti hodin. Open micy jako takové nabízí možnost užít si příjemný multižánrový večer se začínajícími umělci nebo umělci z místní scény. Celá akce je zdarma a z naší zkušenosti je velmi příjemná.”
Představit se na pódiu před diváky si tu už vyzkoušeli různí muzikanti, vystupující s poezií nebo i tanečnice.
Radka Filipíková, PR a marketing, MKS Nový Jičín: “V podstatě do dubna budou open micy v Galerce, potom v květnu bude jeden open mic ve Smetanových sadech, do kterých vnese novou příjemnou atmosféru, a open mic scéna bude mít své místo i na Festivalu pod kaštany a na dalších akcích, které pořádáme venku.”
Zhruba rok funguje pod hlavičkou Galerky také obnovený filmový klub zaměřený pro náročnějšího diváky na artové ne mainstreamové snímky.
Jiří Macíček, dramaturg MKS Nový Jičín: “Navazuje na dřívější ARTeFAKT. Má úplně novou dramaturgii, staré se o něj Ondřej Mráz, student, který se pohybuje v těchto vodách, a řečí dramaturgii pro náročného diváka.”
Také o filmovém klubu je možné si přečíst další informace a zajímavosti na novém webu Klubu Galerka.
---