Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Festival připomněl hodnoty svobody a demokracie
- Projekt Mozaiky a města splní další vánoční přání
- Školáci si přejí fast food, to ale město splnit nemůže
Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.
Slova pamětníků událostí roku 1989 v Novém Jičíně zněla na Festivalu svobody, který se 16. a 17. listopadu konal v areálu Nového Slunce. Vzpomínali na dny pádu komunistického režimu, co tomu předcházelo a reagovali i na současnou atmosféru ve společnosti. Například Miroslav Urban vyprávěl, jak v akvaristickém kroužku v sobotu 18. listopadu před 35 lety poslouchal s kolegy Svobodnou Evropu a tam slyšeli, co se v Praze 17. listopadu událo. Domluvili se, že v pondělí na podporu studentů vyjdou na náměstí.
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Sešli jsme se, měli jsme v rukách svíčky a obcházeli jsme náměstí. Za námi kroužilo auto veřejné bezpečnosti plné těch policajtů a estébáků a byli také v každém rohu v těch uličkách. A tak jsem to obcházeli a tímto způsobem jsme chtěli demonstrovat a podpořit ty studenty a lidská práva. A stalo se to, že nás viděli lidé, co seděli naproti v restauraci Jelen, a to byli kluci z organizace SPUSA, to byl Spolek přátel USA, a když nás viděli, tak vyšli z té restaurace, přidali se k nám, takže nás hned rázem bylo více.”
Ivan Mynář, spoluzakladatel Občanského fóra v Novém Jičíně: “Je to v podstatě můj výmysl, že to Občanské fórum vzniklo v mém sklepě služebního bytu u gymnázia. Protože v tom sklepě se poprvé sešli budoucí členové Občanského fóra, nebo předsednictva Občanského fóra. A to bylo někdy 21. nebo 22. listopadu, kdy se tam nějakým záhadným způsobem objevil Mirek Urban, a tedy se sešli ti lidi, co chodili na náměstí, a ti lidé, kteří to duchovně prožívali mimo to náměstí.”
Součástí programu novojičínského Festivalu svobody byl také třeba koncert Sextetu plus, vystoupení žáků Základní školy Komenského 66 a Galaxie, beseda s diplomatem Vladimírem Votápkem nebo recitál Miroslava Palečka.
Radek Hanák Ficbauer, spolupořadatel akce, Novojičínská otevřená společnost: “Je to určitě dobré dělat a já jsem strašně rád, že tu přišli lidi, že nám tu přišly zahrát a zazpívat školy. Je důležité si to připomínat, i po těch 35 letech bychom si měli uvědomovat, že demokracie je důležitá. Občas mám pocit, že někteří na to zapomínají. Už jak tady i pánové před chvíli mluvili, dezinformace se nám tady šíří, máme tady nějaké politické strany, které jsou, řekneme, extremistické, takže každá taková akce je, myslím, dobrá.”
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Bohužel, někteří naši lidé podléhají dezinformacím a snadno se nechají zmanipulovat. Zneužívá se ta nabytá svoboda k šíření lží a nenávistí a právě té ruské propagandy. A bohužel i některé politické strany a subjekty to takto dělají, jako pochopitelně komunisté nebo SPD, Trikolora a jim podobní. A proto je potřeba se proti tomu zlu pozvednout. A tyto připomínky tomu pochopitelně napomáhají.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Jsem moc rád, že se něco takového v Novém Jičíně děje, je třeba si to připomínat, protože svoboda a demokracie jsou velice křehké a dá se o ně jednoduše přijít.”
---
Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Splnit vánoční přání dětem, jejichž rodiny se ocitly ve složité životní situaci, může kdokoliv, kdo i letos vyslyší výzvu Rodinného centra Mozaika. To ve spolupráci se sociálním odborem novojičínské radnice připravuje už 6. ročník projektu Vánoční překvapení.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Pracovníci sociálního odboru se v průběhu listopadu těch dětiček ptají, jaká mají přání. My jako Rodinné centrum Mozaika dáváme dohromady seznam a v pondělí 25. listopadu jej zveřejníme na sociálních sítích a na webu Mozaiky. Podle informací ze sociálního odboru dětiček bude zase o něco více než loni, počítáme okolo 65 dětí.”
Jedná se o děti nejpotřebnější, které pocházejí ze sociálně komplikovaného prostředí.
Seznam je anonymní, obsahuje údaj, zda se jedná o děvče nebo chlapce, kolik je jim let a co by si asi přáli.
Veronika Sladká, dárkyně: “Snažím se vždycky koupit něco k tomu danému věku a jelikož vyrábím macrame dekorace, tak tam vkládám i kousek sebe, nějakou klíčenku, vánoční ozdůbku, andělku, něco takového. Tento rok se chci zapojit potřetí a chci to z toho důvodu, že chci udělat radost těm dětem, které tu možnost těch dárečků nemají.”
Lenka Dubová, dárkyně: “Už vybíráme několikátý rok, spolu s mou maminkou so to tady u rodinného centra hlídáme. Když víme, že už to bude, tak hlídáme Facebook, abychom viděly seznam těch dětí. Vždycky si říkáme, jsou to děti, které potřebují pomoc, potřebují tu jiskřičku na Vánoce a ti rodiče jim třeba to potřebné nemohou dát. Tak rodiče jim dají lásku a my jim dáme to ostatní.”
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “My jsme moc rádi, že můžeme těmto potřebným dětem umožnit, aby pod tím vánočním stromečkem měly alespoň jeden nebo dva dárky. Opravdu to jsou rodiny, kde ty dárky pod stromečkem schází. A proto i tu sbírku děláme, aby tady Mozaika nebyla jen pro volnočasové aktivity, ale byla tady i pro potřebné.”
Na seznamu projektu Vánoční překvapení mohou zájemci - dárci objevit konkrétní přání dětí, menší děti chtějí lego stavebnice, panenky, kočárky. Větší děti si přejí oblečení, dárkové poukazy, kosmetiku a občas jednoduše napíší, že chtějí překvapit.
Všechny dárky, které se v Rodinném centru Mozaika shromáždí, pak před Štědrým dnem pracovníci sociálního odboru přeberou a rozvezou do rodin.
---
V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.
Vtáhnout děti a mládež do dění ve městě - to je cílem mladých diskuzních fór, která se teď v listopadu konala ve všech novojičínských základních školách zřízených městem. To poslední na Komenského 66.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To školní fórum je vždy rozděleno do dvou částím. V té první vždy diskutujeme o městě, co by děti chtěly ve městě zlepšit a co se jim naopak líbí. Pro nás je důležitá i pozitivní zpětná vazba. Z těch námětů, které vzejdou, tak děti vyberou hlasováním dva, které postupují do finále a pak se dále hlasuje o tom, který z nich je nejžádanější.”
František Řehák, žák ZŠ Komenského 66: “Ve skupině jsme se shodli, že bychom chtěli renovovat kino, ten vnitřek, sedačky, které už jsou takové starší.”
Štěpánka Apjárová, žákyně ZŠ Komenského 66: "My si myslíme, že by bylo celkem fajn, kdyby tady byl alespoň jen fast food, také bychom chtěli opravit některé chodníky.”
Dmytro Deikun, žák ZŠ Komenského 66: “My jsme v naší skupině vybrali, že bychom zpřísnily přístup městské policie na bezdomovce, protože nosí u sebe nože, a také bychom chtěli, aby se zlepšila sjezdovka na Svinci.”
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Děti se nejvíce zajímají o kulturu, chtěly by tu také vybudovat fast foody, rozšířit kulturní akce nebo renovovat kino. Také je zajímá bezpečnost ve městě, lavičky ve městě a autobusové nádraží.”
Tady na Komenského 66 ve finálním hlasování o podnětech týkajících se vylepšení života ve městě vyhrálo zřízení fast foodu.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to poměrně oblíbené téma u žáků, ale my jim říkáme, že to je business, to město nemůže ovlivnit, může jen nabídnout prostory. Ale to vůbec nevadí, protože i to je součástí toho fóra, aby se děti dozvěděla, že ne všechno je v moci města. Častým příkladem je také požadavek na opravu autobusového nádraží, které také nepatří městu. Takže tam také říkáme, ano, budeme apelovat na ČSAD Ostrava, majitele tohoto areálu, aby s tím něco udělali, doplnili lavičky a podobně.”
Naopak z připomínek, které město může ovlivnit, a zazněly třeba i na dalších školách, je to třeba doplnění zeleně, oprava konkrétních úseků chodníků nebo hodin na věži kostela Svaté Trojice.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden takový vtipná podnět, tuším, že to bylo na Základní škole Tyršova, byl, že děti chtěly, abychom k Novému Jičínu připojili Starý Jičín. Také jsme vysvětlili, že to není v naší moci, nicméně vzkazujeme panu starostovi Starého Jičína, že pokud by měli zájem, tak my jsme rozhodně pro.”
V lednu příštího roku se náměty dětí bude zabývat rada města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Právě to fórum je takový způsob, kdy si vyzkoušet, že ta diskuse je možná. Důležitá zpětná vazba pro děti je ta, že to město jim opravdu naslouchá, a že pokud se nějaký podnět sejde na více školách, tak je možné, že bude realizován. My vždycky na úvod ukazujeme, co se podařilo nebo nepodařilo splnit od toho předchozího fóru, a pokud se to nepodařilo, tak zdůvodňujeme proč.”
Diskusní fóra na základních školách se konají co dva roky, v pauze mezi nimi se akce přesunuje do zdejších středních škol, kteří projeví zájem.
---
Nový Jičín oslavil 35. výročí sametové revoluce dvoudenním Festivalem svobody. Setkání s připomínkou hodnot demokracie se zúčastnili místní pamětníci těchto událostí. Akci provázely koncerty, besedy a výstava.
Slova pamětníků událostí roku 1989 v Novém Jičíně zněla na Festivalu svobody, který se 16. a 17. listopadu konal v areálu Nového Slunce. Vzpomínali na dny pádu komunistického režimu, co tomu předcházelo a reagovali i na současnou atmosféru ve společnosti. Například Miroslav Urban vyprávěl, jak v akvaristickém kroužku v sobotu 18. listopadu před 35 lety poslouchal s kolegy Svobodnou Evropu a tam slyšeli, co se v Praze 17. listopadu událo. Domluvili se, že v pondělí na podporu studentů vyjdou na náměstí.
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Sešli jsme se, měli jsme v rukách svíčky a obcházeli jsme náměstí. Za námi kroužilo auto veřejné bezpečnosti plné těch policajtů a estébáků a byli také v každém rohu v těch uličkách. A tak jsem to obcházeli a tímto způsobem jsme chtěli demonstrovat a podpořit ty studenty a lidská práva. A stalo se to, že nás viděli lidé, co seděli naproti v restauraci Jelen, a to byli kluci z organizace SPUSA, to byl Spolek přátel USA, a když nás viděli, tak vyšli z té restaurace, přidali se k nám, takže nás hned rázem bylo více.”
Ivan Mynář, spoluzakladatel Občanského fóra v Novém Jičíně: “Je to v podstatě můj výmysl, že to Občanské fórum vzniklo v mém sklepě služebního bytu u gymnázia. Protože v tom sklepě se poprvé sešli budoucí členové Občanského fóra, nebo předsednictva Občanského fóra. A to bylo někdy 21. nebo 22. listopadu, kdy se tam nějakým záhadným způsobem objevil Mirek Urban, a tedy se sešli ti lidi, co chodili na náměstí, a ti lidé, kteří to duchovně prožívali mimo to náměstí.”
Součástí programu novojičínského Festivalu svobody byl také třeba koncert Sextetu plus, vystoupení žáků Základní školy Komenského 66 a Galaxie, beseda s diplomatem Vladimírem Votápkem nebo recitál Miroslava Palečka.
Radek Hanák Ficbauer, spolupořadatel akce, Novojičínská otevřená společnost: “Je to určitě dobré dělat a já jsem strašně rád, že tu přišli lidi, že nám tu přišly zahrát a zazpívat školy. Je důležité si to připomínat, i po těch 35 letech bychom si měli uvědomovat, že demokracie je důležitá. Občas mám pocit, že někteří na to zapomínají. Už jak tady i pánové před chvíli mluvili, dezinformace se nám tady šíří, máme tady nějaké politické strany, které jsou, řekneme, extremistické, takže každá taková akce je, myslím, dobrá.”
Miroslav Urban, aktér Sametové revoluce v Novém Jičíně: “Bohužel, někteří naši lidé podléhají dezinformacím a snadno se nechají zmanipulovat. Zneužívá se ta nabytá svoboda k šíření lží a nenávistí a právě té ruské propagandy. A bohužel i některé politické strany a subjekty to takto dělají, jako pochopitelně komunisté nebo SPD, Trikolora a jim podobní. A proto je potřeba se proti tomu zlu pozvednout. A tyto připomínky tomu pochopitelně napomáhají.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Jsem moc rád, že se něco takového v Novém Jičíně děje, je třeba si to připomínat, protože svoboda a demokracie jsou velice křehké a dá se o ně jednoduše přijít.”
---
Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Splnit vánoční přání dětem, jejichž rodiny se ocitly ve složité životní situaci, může kdokoliv, kdo i letos vyslyší výzvu Rodinného centra Mozaika. To ve spolupráci se sociálním odborem novojičínské radnice připravuje už 6. ročník projektu Vánoční překvapení.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Pracovníci sociálního odboru se v průběhu listopadu těch dětiček ptají, jaká mají přání. My jako Rodinné centrum Mozaika dáváme dohromady seznam a v pondělí 25. listopadu jej zveřejníme na sociálních sítích a na webu Mozaiky. Podle informací ze sociálního odboru dětiček bude zase o něco více než loni, počítáme okolo 65 dětí.”
Jedná se o děti nejpotřebnější, které pocházejí ze sociálně komplikovaného prostředí.
Seznam je anonymní, obsahuje údaj, zda se jedná o děvče nebo chlapce, kolik je jim let a co by si asi přáli.
Veronika Sladká, dárkyně: “Snažím se vždycky koupit něco k tomu danému věku a jelikož vyrábím macrame dekorace, tak tam vkládám i kousek sebe, nějakou klíčenku, vánoční ozdůbku, andělku, něco takového. Tento rok se chci zapojit potřetí a chci to z toho důvodu, že chci udělat radost těm dětem, které tu možnost těch dárečků nemají.”
Lenka Dubová, dárkyně: “Už vybíráme několikátý rok, spolu s mou maminkou so to tady u rodinného centra hlídáme. Když víme, že už to bude, tak hlídáme Facebook, abychom viděly seznam těch dětí. Vždycky si říkáme, jsou to děti, které potřebují pomoc, potřebují tu jiskřičku na Vánoce a ti rodiče jim třeba to potřebné nemohou dát. Tak rodiče jim dají lásku a my jim dáme to ostatní.”
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “My jsme moc rádi, že můžeme těmto potřebným dětem umožnit, aby pod tím vánočním stromečkem měly alespoň jeden nebo dva dárky. Opravdu to jsou rodiny, kde ty dárky pod stromečkem schází. A proto i tu sbírku děláme, aby tady Mozaika nebyla jen pro volnočasové aktivity, ale byla tady i pro potřebné.”
Na seznamu projektu Vánoční překvapení mohou zájemci - dárci objevit konkrétní přání dětí, menší děti chtějí lego stavebnice, panenky, kočárky. Větší děti si přejí oblečení, dárkové poukazy, kosmetiku a občas jednoduše napíší, že chtějí překvapit.
Všechny dárky, které se v Rodinném centru Mozaika shromáždí, pak před Štědrým dnem pracovníci sociálního odboru přeberou a rozvezou do rodin.
---
V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.
Vtáhnout děti a mládež do dění ve městě - to je cílem mladých diskuzních fór, která se teď v listopadu konala ve všech novojičínských základních školách zřízených městem. To poslední na Komenského 66.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To školní fórum je vždy rozděleno do dvou částím. V té první vždy diskutujeme o městě, co by děti chtěly ve městě zlepšit a co se jim naopak líbí. Pro nás je důležitá i pozitivní zpětná vazba. Z těch námětů, které vzejdou, tak děti vyberou hlasováním dva, které postupují do finále a pak se dále hlasuje o tom, který z nich je nejžádanější.”
František Řehák, žák ZŠ Komenského 66: “Ve skupině jsme se shodli, že bychom chtěli renovovat kino, ten vnitřek, sedačky, které už jsou takové starší.”
Štěpánka Apjárová, žákyně ZŠ Komenského 66: "My si myslíme, že by bylo celkem fajn, kdyby tady byl alespoň jen fast food, také bychom chtěli opravit některé chodníky.”
Dmytro Deikun, žák ZŠ Komenského 66: “My jsme v naší skupině vybrali, že bychom zpřísnily přístup městské policie na bezdomovce, protože nosí u sebe nože, a také bychom chtěli, aby se zlepšila sjezdovka na Svinci.”
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Děti se nejvíce zajímají o kulturu, chtěly by tu také vybudovat fast foody, rozšířit kulturní akce nebo renovovat kino. Také je zajímá bezpečnost ve městě, lavičky ve městě a autobusové nádraží.”
Tady na Komenského 66 ve finálním hlasování o podnětech týkajících se vylepšení života ve městě vyhrálo zřízení fast foodu.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to poměrně oblíbené téma u žáků, ale my jim říkáme, že to je business, to město nemůže ovlivnit, může jen nabídnout prostory. Ale to vůbec nevadí, protože i to je součástí toho fóra, aby se děti dozvěděla, že ne všechno je v moci města. Častým příkladem je také požadavek na opravu autobusového nádraží, které také nepatří městu. Takže tam také říkáme, ano, budeme apelovat na ČSAD Ostrava, majitele tohoto areálu, aby s tím něco udělali, doplnili lavičky a podobně.”
Naopak z připomínek, které město může ovlivnit, a zazněly třeba i na dalších školách, je to třeba doplnění zeleně, oprava konkrétních úseků chodníků nebo hodin na věži kostela Svaté Trojice.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden takový vtipná podnět, tuším, že to bylo na Základní škole Tyršova, byl, že děti chtěly, abychom k Novému Jičínu připojili Starý Jičín. Také jsme vysvětlili, že to není v naší moci, nicméně vzkazujeme panu starostovi Starého Jičína, že pokud by měli zájem, tak my jsme rozhodně pro.”
V lednu příštího roku se náměty dětí bude zabývat rada města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Právě to fórum je takový způsob, kdy si vyzkoušet, že ta diskuse je možná. Důležitá zpětná vazba pro děti je ta, že to město jim opravdu naslouchá, a že pokud se nějaký podnět sejde na více školách, tak je možné, že bude realizován. My vždycky na úvod ukazujeme, co se podařilo nebo nepodařilo splnit od toho předchozího fóru, a pokud se to nepodařilo, tak zdůvodňujeme proč.”
Diskusní fóra na základních školách se konají co dva roky, v pauze mezi nimi se akce přesunuje do zdejších středních škol, kteří projeví zájem.
---