Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Nadstavba Fokusu je hotova, otevře se na Den dětí
  • V pátek třináctého hasiči varovali před požáry v přírodě
  • Výstava grafických prací ukončila mezinárodní projekt

Nadstavba Fokusu je hotova, otevře se na Den dětí

Nadstavba Střediska volného času Fokus je hotova. Uvnitř jsou nové multifunkční sály, součástí je terasa se zelenou střechou. Veřejnost si prostory poprvé prohlédne na oslavě Dne dětí.

Středisko volného času Fokus už se dlouho potýkalo s nedostatečnou kapacitou, proto vznikl už před lety projekt nadstavby nad jeho vstupní částí, který měl také za cíl zlepšil vhled celého objektu. Stavební práce začaly loni v květnu a skončily teď zhruba po roce. Výrazně je podpořila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Celkové náklady na stavbu byly asi 20,3 milionu korun s tím, že dotace samotná činila 14,6 milionu korun.“

Uvnitř vznikly multifunkční sály, které budou sloužit především pro volnočasové kroužky z oblasti polytechniky.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Měly by tam být kroužky audio-video, mladý vědátor, tvořivá dílna, dále ekochovatelský kroužek, 3D tisk a do nových prostor bude přesunuta počítačová učebna. Součástí toho byla i oprava některých stávajících prostor, kde vznikne malá dílna pro kutily.”

Součástí stavby je také terasa se zelenou střechou, první na městské budově v Novém Jičíně.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Má to několik důvodů. Prvním je izolační funkce samotné střechy, protože udržuje teplo uvnitř té budovy. Zároveň také pomáhá zachytávat vodu, která neodteče do kanalizace a zůstává zachována na té střeše, odkud se vypaří a zůstává zachována v městském prostoru. A třetím důvodem může být i to, že Fokus může zelenou střechu využít pro pěstitelské práce, mohou si tam udělat nějaké vyvýšené záhonky.”

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Kromě přístavby bylo součástí i předláždění celé zadní části, takže jsme získali kulturní prostor i z druhé strany pozemku.”

Nadstavba má ze zadního prostoru i samostatný vstup přes venkovní schodiště a může fungovat odděleně od zbylé budovy, takže využití Fokusu může být více variabilní.

V současné době čeká středisko volného času na kolaudaci stavby. Premiéra nového prostoru by měla nastat v rámci velkých dvoudenních oslav Dne dětí, které se uskuteční první červnový víkend.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Bude to taková větší akcička. Pro děti budou připraveny soutěže, ale budou si moci také prolézt celý náš dům, seznámit se s činností kroužků. Rádi bychom veřejnosti opět prezentovali, že jsme tady pro ně.”

Změnit se má ale vzhled celé budovy, v plánu je ještě zateplení zbylých částí a pokrytí novou fasádou. Aktuálně je ve hře elegantnější řešení předního bezbariérového vstupu. Záležet bude na ceně prací, která má vzejít z připravované projektové dokumentace.

---

V pátek třináctého hasiči varovali před požáry v přírodě

Hasiči v Novém Jičíně otevřeli brány své stanice a pozvali dovnitř veřejnost. Den požární bezpečnosti zaměřili na varování před velkým počtem požárů v přírodě.

Letošní Den požární bezpečnosti, pro který si hasiči vždy volí pátek třináctého, letos připadl na 13. května. Hasiči po celé republice otevřeli své stanice, veřejnost přivítali také v Novém Jičíně. Návštěvníky provázeli hasiči z výjezdové jednotky. Seznámili je s vystavenou technikou a výstrojí.

návštěvníci hasičské stanice:

“Důvod je uspokojit potřeby syna, protože ho hasiči zajímají, aby viděl, jak ve skutečnosti vypadají a využili jsme té nabídky, abychom se na tu techniku podívali blíže.”

“Máme rádi hasičskou techniku a hasiče všeobecně, tak jsem se přišli podívat na jejich den otevřených dveří.”

“Mně se líbí ty auta, jsou velké a dobře vybavené. A těšíme se, až otevřou tu novou hasičárnu.”

Smyslem Dne požární bezpečnosti je ale především prevence, letos zaměřená na požáry v přírodě.”

Barbora Ševečková, koordinátor prev. vých. činnosti, ÚO HZS Nový Jičín: “Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje v posledních letech registruje vysoký počet požárů porostů, ať už jsou to lesy, louky nebo pole. Většina příčin těchto požárů souvisí s nedbalostí a neopatrným jednáním osob.”

V loňském roce evidují hasiči v kraji 220 požárů v přírodě, jen za první čtyři měsíce tohoto roku už je tento počet 225. Během exkurze tak hasiči veřejnost nabádali, jak požárům v přírodě předcházet.

Barbora Ševečková, koordinátor prev. vých. činnosti, ÚO HZS Nový Jičín: “Děti se dozvědí, jak správně tábořit a co si s sebou vzít nejen na opékání špekáčků. Dospělí a senioři budou upozorněni na povinnosti související se spalováním biologického odpadu a také je upozorňujeme, že nesmí plošně vypalovat porosty, což je zákonem o požární ochraně zakázáno.”

Tradičně početnými a nadšenými návštěvníky stanice byly děti mateřských škol.

návštěvníci hasičské stanice: 

“Mně se líbí ty hadice.” “Mi se líbí hasičské auta.” “Auta, hadice, žebříky.” “Já bych chtěl být hasič.”

Profesionální hasiči mají v tomto okrese 3 stanice, kromě Nového Jičíně také v Bílovci a v Kopřivnici, otevřeny pro veřejnost byly všechny. Od podzimu 2020 probíhá stavba nové centrální stanice v Novém Jičíně u ulice Propojovací. Hotova má být v příštím roce.

---

Výstava grafických prací ukončila mezinárodní projekt

Výstava grafických prací ukončila projekt Erasmus+, do kterého byla zapojena střední škola Educa. Výměnné pobyty se studenty ze Slovenska a Portugalska byly zaměřeny právě na různé grafické techniky.

Vernisáž výstavy ve Střední odborné škole Educa uzavřela mezinárodní projekt tří škol s názvem Grafein Education. Kromě Educy do něj byly zapojeny střední umělecké škola ze slovenské Žiliny a portugalského Porta.

Šárka Nedělová, zástupkyně ředitele SOŠ Educa Nový Jičín: “Ten projekt začal už v roce 2019, pandemie nás na chvilku zabrzdila, takže jsme to museli dofinišovat teď. Tak jsme byli v březnu na týdenní stáži v Portu, v dubnu jsme byli na Slovensku v Žilině a momentálně projekt zakončujeme tady. Během výměnných pobytů se studenti učili různé grafické techniky, které se nemohou učit na své škole, protože k tomu nemají prostředí, a myslím, že si to velmi užili.”

Například v žilinské škole se ostatní studenti setkali s technikou kyanotyp, zjednodušeně řečeno modrotiskem.

Veronika Matejovová, SOŠ Educa: “Byla to velice zajímavá technika, nikde jsem to neviděla, zkoušela jsem to poprvé. Opravdu mě tato technika zaujala. Žáci, kteří jeli do Porta, měli možnost se setkat s technikou sítotisku a knihtisku. Sítotiskem tiskli na tašky a trička, máme je tady vystavené, včetně kyanotypu.”

Tomás Monteiro, střední umělecká škola v Portu (Portugalsko): “Mám rád typografii, rád pracuji s těmito věcmi, které vytváří zajímavý interiérový design. Moc jsme se u této práce bavili, byla to opravdu zajímavá zkušenost.”

Součástí programu v Novém Jičíně byla například i exkurze v Návštěvnickém centru s expozicemi Laudona a klobouků, nebo výlet do Obuvnického muzea ve Zlíně.

Alexandra Ovšáková, střední umělecká škola v Žilině (Slovensko): “Ty galerie samozřejmě přinesly i novou inspiraci. Mohli jsme také vidět techniky, kterými byl vytvářen ty věci v galeriích. Byli jsme se podívat ve Zlíně, jak se vyráběly boty.”

Fungování škol v mezinárodních projektech podporuje město Nový Jičín, tedy především i ve školách, které zřizuje. Také proto symbolicky zahájil vernisáž této výstavy novojičínský starosta.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Není to jen o získávání jazykových dovedností, ale je to také o získávání zkušeností z toho zahraničí, takže i přátelství, a to je ta nejdůležitější komodita, která by měla z těchto setkávání vyplynout.” 

Výstavu prací, které vznikly v rámci projektu Grafein Education, si v budově školy zhruba do konce května může prohlédnout i veřejnost, vždy od 8 do 15 hodin.

---Mohlo by Vás také zajímat