Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Kavárna má nového nájemce, pro restauraci se hledá
- Lidé přispěli, sbírku přijali jako novodobou tradici
- Týden hokeje pomáhal hledat nové Ďáblíky
Radnice řeší změnu v pronájmu některých podnikatelských prostor v centru, které jsou majetkem města. Jde o dva gastroprovozy, kavárnu a restauraci. Dále také hledá kupce pro čtyři nemovitosti, pro které nemá využití.
Martin Café a Mexická restaurace na Masarykově náměstí. To jsou dvě provozovny v domech města, které teď mění nájemce. V případě kavárny už radní nového podnikatele, který tu bude působit, odsouhlasili.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od 1. ledna je nový nájemce, který by měl v zásadě zachovat ten koncept, který tu byl, to znamená kavárna., prodej kávy a čajů a vzdělávací místnost. Stávajícímu nájemci jsme dali výpověď loni v září.”
Na dveřích kavárny je informace, že nový nájemce by chtěl znovuotevřít v polovině února. O pronájem těchto prostor se přihlásili dva zájemci. Vedení radnice v tomto případě upřednostnilo záměr nad cenou.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Kromě vlastní ceny, čili výše nabídnutého nájemného za metr čtvereční a rok, jsem přihlíželi i ke způsobu využití. Rada města schválila druhého v pořadí, který nabídl částku 1450 korun, která byla nižší než první nabídka, nicméně jsme přihlédli ke způsobu využití tohoto nebytového prostoru.”
Druhý uchazeč nabídl zhruba o padesát korun za metr čtvereční a rok více, chtěl tu mít služby jako manikúru a pedikúru.
Se změnou provozovatele kavárny se vyřešil i nájemní vztah se sousedící prodejnou sýrů. Ta byla de facto v podnájmu Martin café, nyní má od města samostatnou nájemní smlouvu.
Dalším aktuálně řešeným prostorem na náměstí je zmíněná restaurace Mexiko.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zde fungovala restaurace od roku 1999 a byť v průběhu času měnila majitele, společníky, provozovatele, tak vzhledem k ekonomické situaci stávajícího provozovatele dojde k ukončení nájmu ke konci ledna s tím, že rada města vyhlásí nové nabídkové řízení na obsazení tohoto nebytového prostoru. Preferovali bychom samozřejmě zachování gastroprovozu.”
Andrej Droščín (Piráti), člen Rady města Nový Jičín, předseda komise pro obchod a služby: “Náměstí a turistickému ruchu určitě chybí jedna až dvě restaurace, které by měly celodenní provoz, nejenom na obědy. Na tom se asi shodneme všichni. Kaváren zde, myslím si, že je dostatečně. Ten tlak na přesun kupní síly do obchodních center způsobuje i to, že nastává odliv obchodníků z centra Nového Jičína. V bývalé lékárně máme cukrárnu, v bývalém elektru je dneska fast food. Takže ten trend těch služeb v oblasti gastronomie je budoucnost náměstí.”
Co se týče svých nemovitostí, město v souladu s auditem využitelnosti tohoto majetku pokračuje i s prodejem několika domů, pro něž dlouhodobě nemá využití.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně máme vyhlášena tři nabídková řízení na prodej zbytného majetku. Je to bývalá Škola života, dům na ulici Beskydská 176, který je dlouhodobě nevyužíván, tam už je nabídkové řízení vyhlášeno opakovaně. A nově jsou vyhlášena dvě nabídková řízení na prodej domů na ulici Dolní brána, čísla popisná 22 a 26.”
K prodeji se město také chystá nabídnout cihlový rodinný dům na ulici Hluboká 188. V roce 2021 o něj projevil zájem Spolek Andělé stromu života, nicméně nezískal na svůj projekt dotaci a od koupě ustoupil.
---
Letošní Tříkrálová sbírka je u konce. Kasičky už byly rozpečetěny a spočítány i v sídle novojičínské Charity. Ochota lidí přispět na pomoc potřebným byla opět o něco větší.
První součet výtěžku letošní Tříkrálové sbírky v Novém Jičíně byl znám asi po dvou a půl hodinách počítání, do kterého se zapojili zástupci finančního odboru města a pracovníci Charity.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Máme zatím předběžné výsledky za Nový Jičín. Zatím jsme se dopočítali 461 tisíc korun plus nějaké drobné, ale vypadá to, že opět máme rekordní částku, protože loni to bylo za Nový Jičín 439 tisíc. Takže bych moc chtěla poděkovat, zejména koledníkům, kteří velmi ochotně vyrazili do ulic a samozřejmě všem občanům Nového Jičína za podporu. Díky také patří vedení města a celému úřadu, který se pěkně postavil k Tříkrálovému průvodu, děkujeme školkám, které se přišly podívat, děkujeme všem, kteří se jakkoliv zapojili, je to pro nás velký závazek.”
Lidé přímo v Novém Jičíně darovali do sbírky téměř o 25 tisíc korun více než loni.
V součtu s okolními obcemi a online sbírkou je zatím výsledná částka 971 tisíc korun, ještě se ale stále doplňuje.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Podpora lidí zatím neklesá, opravu velké díky všem. Báli jsme se, protože jsme nedávno dělali sbírku na povodně, připadalo mi, že lidé už budou vyčerpaní ze sbírek, že toho bude hodně, ale nepotvrzuje se to.”
Naopak, čtvrtstoletí trvání Tříkrálové sbírky je novodobou tradicí, kterou lidé přijali.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Je tam úsměv na té tváři, lidé nás přijímají přirozeně, řekl bych, že jsou rádi, že jsme za nim došli. Alespoň ta skupinka, ve které chodím já, tak my vždycky s nimi prohodíme alespoň pár vět. Zeptáme se, jaký byl ten rok, co je čeká v následujícím roce a je to takové, že přinášíme i do těch domovů něco navíc, kromě toho, že jdeme pro ty peníze.”
Finanční dary z Tříkrálové sbírky tady konkrétně podpoří třeba půjčovnu kompenzačních pomůcek, charitní šatník nebo pomohou zaplatit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí volnočasové aktivity, peníze tu takém pomáhají lidem v akutních krizových situacích. Kromě toho má ale Charita i několik zcela nových záměrů.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tam projekt, který se jmenuje Vzdělaný chariťák, ve kterém peníze použijeme na školení, které nelze pro naše zaměstnance koupit z klasických dotací. Novým záměrem je také služba sociální rehabilitace, která by se měla ve spolupráci s městem Nový Jičín rozjet v průběhu roku. Jedná se o službu pro naše bývalé klienty azylového domu, kteří postupují do vlastního bydlení, a také pro další lidí, kteří mají problém si vlastní bydlení udržet.”
Výjimečným počinem letošní Tříkrálové sbírky bude i to, že určité procentu výtěžku půjde Charitám, které byly zasaženy zářijovými povodněmi, v případě Moravskoslezského kraje do Krnova a Jeseníku.
---
Také hokejový klub Nový Jičín využil celorepublikovou akci Týden hokeje k náboru nových hráčů. Pro děti připravil zkušební trénink a snažil se v nich vzbudit zájem o tento populární sport.
Jak a proč se stát Ďáblíkem, tedy hráčem novojičínského hokejového klubu. O tom byla náborová akce, která se v rámci celorepublikového Týdne hokeje konala na zimním stadionu. Přivítali tu velký počet dětí zhruba od čtyř do sedmi let, které by to na ledě chtěly zkusit.
účastníci náborové akce:
“Zkouším teď nějaké sporty, hokej chci začít hrát i kvůli kamarádce.”
“Hokej v rodině nemáme zažitý, spíše fotbal, ale určitě jsem ráda, že se syn hýbe a budu ho podporovat ve všem, co ho bude bavit.”
“Nepreferujeme hokej nebo fotbal, chceme, aby syn něco dělal.”
“Mám rád hokej.”
“Je to dobrý sport. Můj oblíbený hokejista je Jiří Marušák.”
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Máme pro ně připravenou prezentaci a pak se převlečou do výstroje a ten hlavní bod je, že si to celé užijí s našimi trenéry na ledě.”
Náboru se mohli zúčastnit i děti, bez jakýchkoliv dovednosti bruslení, tedy i ty, které v tento den stály na bruslích poprvé v životě.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Pro nás je daleko lepší, pokud ty základy absolvují děti tady, protože my jsme na to metodicky připraveni a jsme rádi, pokud se to děje podle našich not, a nemusíme u nějakého samouka napravovat ty chyby. Pro nás je daleko lepší, pokud ty první krůčky jsou u nás.”
Stejně tak není důležité, aby do počátků měl každý malý hokejista svou vlastní výstroj.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Na to všechno jsme připraveni. Ve spolupráci s Českým hokejovým svazem máme kompletní sety pro ty malé děti, které jim u té prezentace ukazujeme. Jsou to dneska už nádherné věci a parádní výstroj, takže toto všechno pro ně máme připravené. A pokud by se připojili k nám a hráli by hokej, tak samozřejmě od nás v těch prvních krocích ty sety dostanou.”
Pokud se účastníci náboru rozhodnou do hokejového klubu vstoupit, čekají je v rámci nejmladší přípravka tréninky především o víkendech.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Tyto malé děti mají hlavně ti základní průpravu, to znamená tu bruslařskou, Probíhá to třikrát týdně, ne všechny děti ale třikrát týdně docházejí, takže to máme hlavně v sobotu a neděli a jednou ve středu odpoledne. Je to tak hlavně pro rodiče, kteří je doprovázejí, aby měli čas. Děti většinou dochází dvakrát týdně a potom, už doskakují do těch ročníků, kde je druhá třída, základní proto, aby ty děti hrály zápasy. Takže do té doby jsou to vyloženě tréninky, jsou tam nějaké miniturnaje a potom, když už jsou ve druhé třídě, tak jsou to svazové zápasy.”
---
Radnice řeší změnu v pronájmu některých podnikatelských prostor v centru, které jsou majetkem města. Jde o dva gastroprovozy, kavárnu a restauraci. Dále také hledá kupce pro čtyři nemovitosti, pro které nemá využití.
Martin Café a Mexická restaurace na Masarykově náměstí. To jsou dvě provozovny v domech města, které teď mění nájemce. V případě kavárny už radní nového podnikatele, který tu bude působit, odsouhlasili.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od 1. ledna je nový nájemce, který by měl v zásadě zachovat ten koncept, který tu byl, to znamená kavárna., prodej kávy a čajů a vzdělávací místnost. Stávajícímu nájemci jsme dali výpověď loni v září.”
Na dveřích kavárny je informace, že nový nájemce by chtěl znovuotevřít v polovině února. O pronájem těchto prostor se přihlásili dva zájemci. Vedení radnice v tomto případě upřednostnilo záměr nad cenou.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Kromě vlastní ceny, čili výše nabídnutého nájemného za metr čtvereční a rok, jsem přihlíželi i ke způsobu využití. Rada města schválila druhého v pořadí, který nabídl částku 1450 korun, která byla nižší než první nabídka, nicméně jsme přihlédli ke způsobu využití tohoto nebytového prostoru.”
Druhý uchazeč nabídl zhruba o padesát korun za metr čtvereční a rok více, chtěl tu mít služby jako manikúru a pedikúru.
Se změnou provozovatele kavárny se vyřešil i nájemní vztah se sousedící prodejnou sýrů. Ta byla de facto v podnájmu Martin café, nyní má od města samostatnou nájemní smlouvu.
Dalším aktuálně řešeným prostorem na náměstí je zmíněná restaurace Mexiko.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zde fungovala restaurace od roku 1999 a byť v průběhu času měnila majitele, společníky, provozovatele, tak vzhledem k ekonomické situaci stávajícího provozovatele dojde k ukončení nájmu ke konci ledna s tím, že rada města vyhlásí nové nabídkové řízení na obsazení tohoto nebytového prostoru. Preferovali bychom samozřejmě zachování gastroprovozu.”
Andrej Droščín (Piráti), člen Rady města Nový Jičín, předseda komise pro obchod a služby: “Náměstí a turistickému ruchu určitě chybí jedna až dvě restaurace, které by měly celodenní provoz, nejenom na obědy. Na tom se asi shodneme všichni. Kaváren zde, myslím si, že je dostatečně. Ten tlak na přesun kupní síly do obchodních center způsobuje i to, že nastává odliv obchodníků z centra Nového Jičína. V bývalé lékárně máme cukrárnu, v bývalém elektru je dneska fast food. Takže ten trend těch služeb v oblasti gastronomie je budoucnost náměstí.”
Co se týče svých nemovitostí, město v souladu s auditem využitelnosti tohoto majetku pokračuje i s prodejem několika domů, pro něž dlouhodobě nemá využití.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Aktuálně máme vyhlášena tři nabídková řízení na prodej zbytného majetku. Je to bývalá Škola života, dům na ulici Beskydská 176, který je dlouhodobě nevyužíván, tam už je nabídkové řízení vyhlášeno opakovaně. A nově jsou vyhlášena dvě nabídková řízení na prodej domů na ulici Dolní brána, čísla popisná 22 a 26.”
K prodeji se město také chystá nabídnout cihlový rodinný dům na ulici Hluboká 188. V roce 2021 o něj projevil zájem Spolek Andělé stromu života, nicméně nezískal na svůj projekt dotaci a od koupě ustoupil.
---
Letošní Tříkrálová sbírka je u konce. Kasičky už byly rozpečetěny a spočítány i v sídle novojičínské Charity. Ochota lidí přispět na pomoc potřebným byla opět o něco větší.
První součet výtěžku letošní Tříkrálové sbírky v Novém Jičíně byl znám asi po dvou a půl hodinách počítání, do kterého se zapojili zástupci finančního odboru města a pracovníci Charity.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Máme zatím předběžné výsledky za Nový Jičín. Zatím jsme se dopočítali 461 tisíc korun plus nějaké drobné, ale vypadá to, že opět máme rekordní částku, protože loni to bylo za Nový Jičín 439 tisíc. Takže bych moc chtěla poděkovat, zejména koledníkům, kteří velmi ochotně vyrazili do ulic a samozřejmě všem občanům Nového Jičína za podporu. Díky také patří vedení města a celému úřadu, který se pěkně postavil k Tříkrálovému průvodu, děkujeme školkám, které se přišly podívat, děkujeme všem, kteří se jakkoliv zapojili, je to pro nás velký závazek.”
Lidé přímo v Novém Jičíně darovali do sbírky téměř o 25 tisíc korun více než loni.
V součtu s okolními obcemi a online sbírkou je zatím výsledná částka 971 tisíc korun, ještě se ale stále doplňuje.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Podpora lidí zatím neklesá, opravu velké díky všem. Báli jsme se, protože jsme nedávno dělali sbírku na povodně, připadalo mi, že lidé už budou vyčerpaní ze sbírek, že toho bude hodně, ale nepotvrzuje se to.”
Naopak, čtvrtstoletí trvání Tříkrálové sbírky je novodobou tradicí, kterou lidé přijali.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Je tam úsměv na té tváři, lidé nás přijímají přirozeně, řekl bych, že jsou rádi, že jsme za nim došli. Alespoň ta skupinka, ve které chodím já, tak my vždycky s nimi prohodíme alespoň pár vět. Zeptáme se, jaký byl ten rok, co je čeká v následujícím roce a je to takové, že přinášíme i do těch domovů něco navíc, kromě toho, že jdeme pro ty peníze.”
Finanční dary z Tříkrálové sbírky tady konkrétně podpoří třeba půjčovnu kompenzačních pomůcek, charitní šatník nebo pomohou zaplatit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí volnočasové aktivity, peníze tu takém pomáhají lidem v akutních krizových situacích. Kromě toho má ale Charita i několik zcela nových záměrů.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tam projekt, který se jmenuje Vzdělaný chariťák, ve kterém peníze použijeme na školení, které nelze pro naše zaměstnance koupit z klasických dotací. Novým záměrem je také služba sociální rehabilitace, která by se měla ve spolupráci s městem Nový Jičín rozjet v průběhu roku. Jedná se o službu pro naše bývalé klienty azylového domu, kteří postupují do vlastního bydlení, a také pro další lidí, kteří mají problém si vlastní bydlení udržet.”
Výjimečným počinem letošní Tříkrálové sbírky bude i to, že určité procentu výtěžku půjde Charitám, které byly zasaženy zářijovými povodněmi, v případě Moravskoslezského kraje do Krnova a Jeseníku.
---
Také hokejový klub Nový Jičín využil celorepublikovou akci Týden hokeje k náboru nových hráčů. Pro děti připravil zkušební trénink a snažil se v nich vzbudit zájem o tento populární sport.
Jak a proč se stát Ďáblíkem, tedy hráčem novojičínského hokejového klubu. O tom byla náborová akce, která se v rámci celorepublikového Týdne hokeje konala na zimním stadionu. Přivítali tu velký počet dětí zhruba od čtyř do sedmi let, které by to na ledě chtěly zkusit.
účastníci náborové akce:
“Zkouším teď nějaké sporty, hokej chci začít hrát i kvůli kamarádce.”
“Hokej v rodině nemáme zažitý, spíše fotbal, ale určitě jsem ráda, že se syn hýbe a budu ho podporovat ve všem, co ho bude bavit.”
“Nepreferujeme hokej nebo fotbal, chceme, aby syn něco dělal.”
“Mám rád hokej.”
“Je to dobrý sport. Můj oblíbený hokejista je Jiří Marušák.”
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Máme pro ně připravenou prezentaci a pak se převlečou do výstroje a ten hlavní bod je, že si to celé užijí s našimi trenéry na ledě.”
Náboru se mohli zúčastnit i děti, bez jakýchkoliv dovednosti bruslení, tedy i ty, které v tento den stály na bruslích poprvé v životě.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Pro nás je daleko lepší, pokud ty základy absolvují děti tady, protože my jsme na to metodicky připraveni a jsme rádi, pokud se to děje podle našich not, a nemusíme u nějakého samouka napravovat ty chyby. Pro nás je daleko lepší, pokud ty první krůčky jsou u nás.”
Stejně tak není důležité, aby do počátků měl každý malý hokejista svou vlastní výstroj.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Na to všechno jsme připraveni. Ve spolupráci s Českým hokejovým svazem máme kompletní sety pro ty malé děti, které jim u té prezentace ukazujeme. Jsou to dneska už nádherné věci a parádní výstroj, takže toto všechno pro ně máme připravené. A pokud by se připojili k nám a hráli by hokej, tak samozřejmě od nás v těch prvních krocích ty sety dostanou.”
Pokud se účastníci náboru rozhodnou do hokejového klubu vstoupit, čekají je v rámci nejmladší přípravka tréninky především o víkendech.
Petr Macháček, hlavní trenér HK Nový Jičín: “Tyto malé děti mají hlavně ti základní průpravu, to znamená tu bruslařskou, Probíhá to třikrát týdně, ne všechny děti ale třikrát týdně docházejí, takže to máme hlavně v sobotu a neděli a jednou ve středu odpoledne. Je to tak hlavně pro rodiče, kteří je doprovázejí, aby měli čas. Děti většinou dochází dvakrát týdně a potom, už doskakují do těch ročníků, kde je druhá třída, základní proto, aby ty děti hrály zápasy. Takže do té doby jsou to vyloženě tréninky, jsou tam nějaké miniturnaje a potom, když už jsou ve druhé třídě, tak jsou to svazové zápasy.”
---