Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Pozemky v průmyslové zóně chtějí koupit dvě firmy
  • Včelaři mají na škůdce nového pomocníka
  • Muzeum zve na malířské toulky Kravařskem

Pozemky v průmyslové zóně chtějí koupit dvě firmy

Dvě společnosti projevily zájem o koupi pozemků v lokalitě průmyslové zóny za ulici Propojovací. Své záměry teď prezentovaly na semináři pro zastupitele. Ti by měli o prodeji rozhodovat na své schůzi v červnu.

Záměr prodeje 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v lokalitě plánované průmyslové zóny za ulicí Propojovací zveřejnila radnice na podzim loňského roku. Obdržela dvě nabídky, společností CTP a Panattoni. Představitelé obou firem nyní prezentovali své záměry na semináři, který byl určen zastupitelům města.


Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitel města bude rozhodovat o případném prodeji a výběru zájemce. Každý zastupitel by měl mít co nejvíce podkladů pro své rozhodnutí. Co se týče samotného zájmu dotčených zastupitelů města Nového Jičína, tak ten zájem byl konkrétně dvacet zastupitelů. ”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedinou podmínkou, která byla v tom formalizovaném záměru, byla minimální cena, ta je 840 korun za metr čtvereční bez DPH. V tuto chvíli, po semináři, kde byly prezentovány záměry a vize obou společností, dojde k výběru té vhodnější nabídky, která bude předložena k rozhodnutí zastupitelstvu města na zasedání v červnu.“

Obě dvě společnosti, které s o odkup pozemku ucházejí, nabídly částku za metr čtvereční vyšší než je ta minimální. Každá předložila jiný koncept způsobu využití a liší se v postupu prodeje, včetně splatnosti kupní ceny.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je potřeba říci, že kritérium ceny nebude jediným kritériem pro rozhodování, dalšími kritérii, kterými se město zabývá, je otázka splatnosti kupní ceny, ale i další hlediska, ať už je to způsob využití té plochy, je to otázka environmentální záležitosti, čili modrozelené infrastruktury v rámci jednotlivých hal, které zde budou vybudovány. Dále je to otázka zajištění průjezdnosti toho areálu a spolupráce na poli veřejné dopravy, MHD a podobně.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rada doporučí prodej jednomu ze zájemců, samozřejmě připravíme i alternativní hlasování, to znamená, že zastupitelé budou mít možnost hlasovat pro obě dvě nabídky.”

Nový Jičín původně na pozemcích za ulicí Propojovací plánoval řadu let městskou průmyslovou zónu. Nové vedení radnice v roce 2021 od záměru ustoupilo a připravuje prodej. S tím nesouhlasí opozice.

Blanka Faluši (ČSSD), zastupitelka Nového Jičína: “Za náš klub samozřejmě nesouhlasíme s prodejem velkému developerovi, protože náš záměr byl tehdy udělat z toho novojičínskou průmyslovou zónu a postupně to rozprodat místním firmám a podnikatelům. Čili vyloženě českému kapitálu. Argumenty jsou z důvodu pracovních míst, máme obavy, že to budou pouze skladovací prostory, které bude developer pronajímat. A vzhledem k tomu, že naroste pouze doprava v Novém Jičíně, nikoliv počet pracovních míst. Budu hlasovat proti velkému developerovi. Původně jsem měla představu, že by to mohlo být půl napůl, půlku developerovi a půlku českým firmám. Bohužel, vedení města s tímto záměrem nesouhlasilo.”

Na doporučení komise pro správu majetku města a zástupců některých politických stran

si město v této lokalitě zhruba 10 a půl tisíce metrů čtverečních plochy, které se nachází mezi novou hasičskou stanicí a budoucím areálem střediska zdravotnické záchranné služby, ponechá ve svém vlastnictví.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že bude po prodeji té průmyslové zóny rozhodnuto o způsobu využití. Předpokládáme, že bude pozemek taktéž nabídnut podnikatelskému prostředí k vybudování menších ploch pro průmysl, obchod, výrobu.”

---

Včelaři mají na škůdce nového pomocníka

Novojičínští včelaři mohli letos poprvé použít na přeléčení svých včelstev nový přístroj, který zakoupili i díky dotaci města. Ošetřit své včely tak mohou i bez chemických přípravků, jen působením tepla.

Ještě v zimě provedli novojičínští včelaři kontrolu svých včelstev na výskyt kleštíka včelího, následně pak včelstva přeléčili. Letos poprvé mohli použít novinku, přístroj na likvidaci škůdců, varroa controller, který koupili i díky dotaci města Nový Jičín.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to účinné a hlavně to léčí to, co nejsme schopni léčit jinak, než chemicky, a to chceme tímto vyloučit. Aby se zbytečně necpala chemie do včel, do medu, do přírody.”

Varroa controller totiž funguje na principu ohřevu. Včelaři přístroj přivezou k úlům a dovnitř vloží najednou k ošetření asi 20 rámků zbavených včel. Zůstávají tam jen plody.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je tam topení, které je nastavené na určitou teplotu po dobu zhruba dvou hodin, a to přehřívá ten plod. Ten plod včely to ale nepoškozuje, varroa nedokáže tu teplotu zvládnout, to znamená, že varroa hyne. Larvička, která je zavíčkovaná v buňkách, přežívá. Tady toto je velice šetrná léčba k těm včelám.”

Bohužel, varroáza letos dělá včelařům hluboké vrásky na čele. Způsobila totiž přes zimu úhyn velkého množství včel.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Díky vynikajícím podmínkám pro rozvoj varroy, to je jedna věc. Druhá věc je, že i samotní včelaři někdy dělají při léčbě včel chyby. Myslí si, že rychle přeléčí a potom mají klid. Bohužel, věc je taková, že ta varroa je poměrně silná, takže když jsou vhodné podmínky pro rozvoj, tak ona v těch včelách přebývá geometrickou řadou. Bohužel, zdá se mi, že včelaři usli na vavřínech, ale nechci nikoho shazovat, protože je spousta dobrých včelařů, kteří dobře a poctivě léčí, přesto měli nálezy ve včelách. S tím prostě nenaděláte nic.”

Miroslav Škvarek dále v rozhovoru zdůraznil, že skutečně nemusí jít jen o chybu včelařů. Nemoci šíří také neléčené včely, které nežijí v úlech a usadily se třeba ve stromech nebo například pod střechami domů.

Přístroj varroa controller mohou pro ošetření svých včel využít všichni chovatelé registrovaní v novojičínské organizaci Českého svazu včelařů, pokud by byl kapacitní prostor, mohou se ozvat i dalších včelaři mimo tuto organizaci.

---

Muzeum zve na malířské toulky Kravařskem

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu obrazů s názvem Po starých cestách. V Žerotínském zámku prezentuje zejména regionální malíře, kteří byli spjati s oblastí Kravařska.

Tóny kytary Jakuba Jalůvky zahájily vernisáž výstavy v Trámovém sále Žerotínského zámku. Pracovníci Muzea Novojičínska tu připravili prezentaci obrazů regionálních, i přímo novojičínských malířů, kteří čerpali inspiraci z oblasti někdejšího Kravařska. Největší část výstavy je věnována malíři, jehož 150. výročí narození právě v Novém Jičíně si letos připomínáme.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Po starých cestách, míněno po cestách tehdejšího Kravařska, nás provede především malíř Hugo Baar. Byl to novojičínský rodák, který se zabýval především figurální malbou a krajinomalbou, a zachycoval tuto krajinu a obyvatele tehdejšího Kravařska na svých obrazech ve stylu secese.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jsme chtěli na naší výstavě Hugo Baara připomenout i proto, že jednak byl novojičínský rodák a jednak je i jubilant v letošním roce. A proto jsme vybrali nejzajímavější z jeho obrazů, které se nám hodí do konceptu výstavy. A tady za mnou se nachází obraz, který zachycuje krajinu v okolí Nového Jičína.”

Muzeum Novojičínska vlastní poměrně velkou kolekci děl Hugo Baara, jeho obrazy ale najdeme také ve Vídeňských a středoevropských muzeích a galeriích.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Byl ve své době velmi významným, své zkušenosti nabyl ve škole uměleckých řemesel ve Vídni a na výtvarné akademii v Mnichově, kde potom také působil.”

Jak už bylo řečeno, tato výstava prezentuje i mnoho dalších autorů spjatých s Kravařskem, a také přímo s Novým Jičíně. Například je to i Otto Mlčoch.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Který v Novém Jičíně se svou rodinou pobýval v letech 1939 až 1945. Je zde série jeho čtyř obrazů. Zajímavé je, že nebyl původně malíř, ale studium si dokončil později, ale původně byl právník.”

Kromě toho jsou zde k vidění díla například Rudolfa Sokola, Valentina Držkovice, Antona Bergera a nechybí Eduard Veith. Výstava, která potrvá až do konce září, má ale i další rozměr - poetický, doprovází ji texty básníků a prozaiků spojených s regionem Kravařska. Návštěvníci tu rovněž zhlédnou jeden z nejstarších filmových dokumentů zachycujících život v Novém Jičíně a výstavu fotografií současného Kravařska autora Dalibora Kvity.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
24. dubna 2023, 16:20

Pozemky v průmyslové zóně chtějí koupit dvě firmy

Dvě společnosti projevily zájem o koupi pozemků v lokalitě průmyslové zóny za ulici Propojovací. Své záměry teď prezentovaly na semináři pro zastupitele. Ti by měli o prodeji rozhodovat na své schůzi v červnu.

Záměr prodeje 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v lokalitě plánované průmyslové zóny za ulicí Propojovací zveřejnila radnice na podzim loňského roku. Obdržela dvě nabídky, společností CTP a Panattoni. Představitelé obou firem nyní prezentovali své záměry na semináři, který byl určen zastupitelům města.


Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitel města bude rozhodovat o případném prodeji a výběru zájemce. Každý zastupitel by měl mít co nejvíce podkladů pro své rozhodnutí. Co se týče samotného zájmu dotčených zastupitelů města Nového Jičína, tak ten zájem byl konkrétně dvacet zastupitelů. ”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedinou podmínkou, která byla v tom formalizovaném záměru, byla minimální cena, ta je 840 korun za metr čtvereční bez DPH. V tuto chvíli, po semináři, kde byly prezentovány záměry a vize obou společností, dojde k výběru té vhodnější nabídky, která bude předložena k rozhodnutí zastupitelstvu města na zasedání v červnu.“

Obě dvě společnosti, které s o odkup pozemku ucházejí, nabídly částku za metr čtvereční vyšší než je ta minimální. Každá předložila jiný koncept způsobu využití a liší se v postupu prodeje, včetně splatnosti kupní ceny.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je potřeba říci, že kritérium ceny nebude jediným kritériem pro rozhodování, dalšími kritérii, kterými se město zabývá, je otázka splatnosti kupní ceny, ale i další hlediska, ať už je to způsob využití té plochy, je to otázka environmentální záležitosti, čili modrozelené infrastruktury v rámci jednotlivých hal, které zde budou vybudovány. Dále je to otázka zajištění průjezdnosti toho areálu a spolupráce na poli veřejné dopravy, MHD a podobně.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rada doporučí prodej jednomu ze zájemců, samozřejmě připravíme i alternativní hlasování, to znamená, že zastupitelé budou mít možnost hlasovat pro obě dvě nabídky.”

Nový Jičín původně na pozemcích za ulicí Propojovací plánoval řadu let městskou průmyslovou zónu. Nové vedení radnice v roce 2021 od záměru ustoupilo a připravuje prodej. S tím nesouhlasí opozice.

Blanka Faluši (ČSSD), zastupitelka Nového Jičína: “Za náš klub samozřejmě nesouhlasíme s prodejem velkému developerovi, protože náš záměr byl tehdy udělat z toho novojičínskou průmyslovou zónu a postupně to rozprodat místním firmám a podnikatelům. Čili vyloženě českému kapitálu. Argumenty jsou z důvodu pracovních míst, máme obavy, že to budou pouze skladovací prostory, které bude developer pronajímat. A vzhledem k tomu, že naroste pouze doprava v Novém Jičíně, nikoliv počet pracovních míst. Budu hlasovat proti velkému developerovi. Původně jsem měla představu, že by to mohlo být půl napůl, půlku developerovi a půlku českým firmám. Bohužel, vedení města s tímto záměrem nesouhlasilo.”

Na doporučení komise pro správu majetku města a zástupců některých politických stran

si město v této lokalitě zhruba 10 a půl tisíce metrů čtverečních plochy, které se nachází mezi novou hasičskou stanicí a budoucím areálem střediska zdravotnické záchranné služby, ponechá ve svém vlastnictví.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že bude po prodeji té průmyslové zóny rozhodnuto o způsobu využití. Předpokládáme, že bude pozemek taktéž nabídnut podnikatelskému prostředí k vybudování menších ploch pro průmysl, obchod, výrobu.”

---

Včelaři mají na škůdce nového pomocníka

Novojičínští včelaři mohli letos poprvé použít na přeléčení svých včelstev nový přístroj, který zakoupili i díky dotaci města. Ošetřit své včely tak mohou i bez chemických přípravků, jen působením tepla.

Ještě v zimě provedli novojičínští včelaři kontrolu svých včelstev na výskyt kleštíka včelího, následně pak včelstva přeléčili. Letos poprvé mohli použít novinku, přístroj na likvidaci škůdců, varroa controller, který koupili i díky dotaci města Nový Jičín.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to účinné a hlavně to léčí to, co nejsme schopni léčit jinak, než chemicky, a to chceme tímto vyloučit. Aby se zbytečně necpala chemie do včel, do medu, do přírody.”

Varroa controller totiž funguje na principu ohřevu. Včelaři přístroj přivezou k úlům a dovnitř vloží najednou k ošetření asi 20 rámků zbavených včel. Zůstávají tam jen plody.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je tam topení, které je nastavené na určitou teplotu po dobu zhruba dvou hodin, a to přehřívá ten plod. Ten plod včely to ale nepoškozuje, varroa nedokáže tu teplotu zvládnout, to znamená, že varroa hyne. Larvička, která je zavíčkovaná v buňkách, přežívá. Tady toto je velice šetrná léčba k těm včelám.”

Bohužel, varroáza letos dělá včelařům hluboké vrásky na čele. Způsobila totiž přes zimu úhyn velkého množství včel.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Díky vynikajícím podmínkám pro rozvoj varroy, to je jedna věc. Druhá věc je, že i samotní včelaři někdy dělají při léčbě včel chyby. Myslí si, že rychle přeléčí a potom mají klid. Bohužel, věc je taková, že ta varroa je poměrně silná, takže když jsou vhodné podmínky pro rozvoj, tak ona v těch včelách přebývá geometrickou řadou. Bohužel, zdá se mi, že včelaři usli na vavřínech, ale nechci nikoho shazovat, protože je spousta dobrých včelařů, kteří dobře a poctivě léčí, přesto měli nálezy ve včelách. S tím prostě nenaděláte nic.”

Miroslav Škvarek dále v rozhovoru zdůraznil, že skutečně nemusí jít jen o chybu včelařů. Nemoci šíří také neléčené včely, které nežijí v úlech a usadily se třeba ve stromech nebo například pod střechami domů.

Přístroj varroa controller mohou pro ošetření svých včel využít všichni chovatelé registrovaní v novojičínské organizaci Českého svazu včelařů, pokud by byl kapacitní prostor, mohou se ozvat i dalších včelaři mimo tuto organizaci.

---

Muzeum zve na malířské toulky Kravařskem

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu obrazů s názvem Po starých cestách. V Žerotínském zámku prezentuje zejména regionální malíře, kteří byli spjati s oblastí Kravařska.

Tóny kytary Jakuba Jalůvky zahájily vernisáž výstavy v Trámovém sále Žerotínského zámku. Pracovníci Muzea Novojičínska tu připravili prezentaci obrazů regionálních, i přímo novojičínských malířů, kteří čerpali inspiraci z oblasti někdejšího Kravařska. Největší část výstavy je věnována malíři, jehož 150. výročí narození právě v Novém Jičíně si letos připomínáme.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Po starých cestách, míněno po cestách tehdejšího Kravařska, nás provede především malíř Hugo Baar. Byl to novojičínský rodák, který se zabýval především figurální malbou a krajinomalbou, a zachycoval tuto krajinu a obyvatele tehdejšího Kravařska na svých obrazech ve stylu secese.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jsme chtěli na naší výstavě Hugo Baara připomenout i proto, že jednak byl novojičínský rodák a jednak je i jubilant v letošním roce. A proto jsme vybrali nejzajímavější z jeho obrazů, které se nám hodí do konceptu výstavy. A tady za mnou se nachází obraz, který zachycuje krajinu v okolí Nového Jičína.”

Muzeum Novojičínska vlastní poměrně velkou kolekci děl Hugo Baara, jeho obrazy ale najdeme také ve Vídeňských a středoevropských muzeích a galeriích.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Byl ve své době velmi významným, své zkušenosti nabyl ve škole uměleckých řemesel ve Vídni a na výtvarné akademii v Mnichově, kde potom také působil.”

Jak už bylo řečeno, tato výstava prezentuje i mnoho dalších autorů spjatých s Kravařskem, a také přímo s Novým Jičíně. Například je to i Otto Mlčoch.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Který v Novém Jičíně se svou rodinou pobýval v letech 1939 až 1945. Je zde série jeho čtyř obrazů. Zajímavé je, že nebyl původně malíř, ale studium si dokončil později, ale původně byl právník.”

Kromě toho jsou zde k vidění díla například Rudolfa Sokola, Valentina Držkovice, Antona Bergera a nechybí Eduard Veith. Výstava, která potrvá až do konce září, má ale i další rozměr - poetický, doprovází ji texty básníků a prozaiků spojených s regionem Kravařska. Návštěvníci tu rovněž zhlédnou jeden z nejstarších filmových dokumentů zachycujících život v Novém Jičíně a výstavu fotografií současného Kravařska autora Dalibora Kvity.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-24-04-2023-16-24