Změna volebních místností a hlasování z auta
Pro letošní krajské volby musí lidé v Novém Jičíně počítat s několika změnami volebních místností. Ve městě bylo také určeno místo, kde mohou přijet autem odevzdat hlas voliči, kteří jsou v karanténě a izolaci.
Lidé postižení kovidovou karanténou a izolací mají dvě možnosti, jak v říjnových krajských, případně senátních volbách odevzdat svůj hlas.
Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “První způsob hlasování je hlasování z motorového vozidla, tzv. drive in. Toto hlasování bude umožněno již 30. září od sedmi do patnácti hodin.”
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Jsme spádovou oblastí pro okres Nový Jičín. takže všichni občané bývalého novojičínského okresu mohou volit tady u nás z auta, a to v areálu bývalého Telecomu na Hoblíkové ulici.”
Druhou možností je objednat si speciální volební tým, který dorazí na určené místo To může udělat například pobytové sociální zařízení, které uzavřela karanténa, případně i volič, kterému hygiena nařídila izolaci, a nemá automobil. Žádost o tento způsob volby je třeba podat na krajský úřad do čtvrtku 1. října 20 hodin.
Tyto způsoby budou fungovat i pro případné 2. kolo senátních voleb, které se v rámci okrsku Přerov týká obyvatel Starého Jičína, Suchdolu nad Odrou a Jeseníku nad Odrou.
Současně ale platí klasická služba, kdy si nemohoucí lidé se zdravotními potížemi mohou na městském úřadě objednat domů volební štáb s přenosnou hlasovací schránkou.
V Novém Jičíně musí také lidé letos počítat se změnou sídla čtyř volebních okrsků. Hlasovací místnosti už například nebudou v domovech pro seniory.
Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Důvody byly, že ředitelka Domova Ducha v loňském roce napsala, že už není možné tam míst volební místnosti, a to z důvodu nepřetržité sociální péče pro obyvatele. Dohodli jsem se, že budeme chtít, aby volební místnosti byly převážně zřízeny v objektech města.”
Zcela novým místem voleb se tak stane Základní škola Komenského 68. Tam půjdou hlasovat lidé, kteří dosud chodili do Domova Duha na Hřbitovní ulici a do budovy krajské veterinární správy na Jugoslávské ulici. Změna čeká rovněž občany zvyklé volit v domově důchodců na Máchově ulici, kteří nově půjdou na školu Komenského 66. A místo volební místnosti na gymnáziu navštíví hlasující Jubilejní školu.
Voliči dostanou informace o tom, kde je jejich volební místnost, v obálkách spolu s hlasovacími lístky. Adresa volební místnosti je také uveden na obálce. Podrobné informace k volbám jsou na webu města a krajského úřadu.
---
Hravá matematika ve venkovní učebně
Možnost učit se ve venkovní učebně mají nově děti v Základní škole Jubilejní. Například i hodina matematiky pod dřevěným přístřeškem je pro žáky hravým zážitkem - a pro učitele inspirací.
Hodina ve venkovní učebně začala rozcvičkou. Pak druháci základní školy Jubilejní na pracovišti Dlouhá usedli ke stolům a ve výuce formou her se věnovali číslům.
Jarmila Šimurdová, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Dneska máme venku matematiku, ta byla ze tří částí. Nejprve jsme pracovali s čísly do deseti, zahráli jsme si bingo. Pak jsme využili kostičky, kdy děti stavěly podle pokynů a nyní se ještě zaměříme na geometrické tvary. Budeme pracovat s dřívky a využijeme i prostor a přírodu kolem nás a hlavně mě dneska zajímají tady ty trojúhelníky, které máme tady nad tou naší letní učebnou.”
Vedle těchto stínících plachet může být další názornou pomůckou také například samotný přístřešek ve tvaru osmiúhelníku nebo čtvercové motivy dlažby.
žáci 2. třídy
“Měli jsme matematiku a bylo to venku super.”
“Mně se to strašně líbilo.”
“Je to o hodně lepší než být zavřený ve třídě.”
Jarmila Šimurdová, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Využíváme krásnou zahradu, kterou máme. Děti rády chodí ven, využíváme ji i o přestávce, snažíme se ve čtení jít ven a dneska jsem ji využila pro matematiku.”
Učit se na čerstvém vzduchu mohou děti na obou pracovištích této školy, na ulicích Dlouhá i Jubilejní, a to díky projektu Moderní vyučování ve 21. století s finanční podporou Evropská unie, státu a města, jehož celkové náklady se pohybují okolo 6 a půl 5 milionu korun. Součástí bylo také pořízení nových kuchyněk nebo wi-fi pokrytí na obou školách.
---
Zábava ve Fokusu začíná na konci zář
Stejné množství kroužků jako v loni, 110, ovšem s několika novinkami, připravilo na letošní školní rok Středisko volného času Fokus. Činnost zahajují, tentokrát bez skupinových informačních schůzek, od 29. září.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus: “Jsme rádi za to, že naplňujeme naše novinky. Třeba divadlo, filmová škola se přerodila na youtubera a máme i další novinky, jako třeba klub, který je určen lidem s handicapem.”
Několik kroužků, u kterých se ukazuje, že o ně není zájem, Fokus z nabídky stahuje.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus: “Já bych řekl, že se mění zájmy lidí nebo někteří odrůstají. Třeba oblíbeným byl kroužek basketbal dívek a tam mám informaci, že všechny holky, které do něj chodily, odcházejí na vysoké školy a tím pádem se rozprchnou mimo Nový Jičín. O tento kroužek tedy není v současné době zájem a je to jeden z mála, který jsme rušili. Naopak na výsluní jsou stále taneční lekce, atletika.”
V oblibě jsou také třeba střelecké NERF souboje, kroužek elektroniků nebo fantasy svět Larp dřevárny.
Seznam všech zájmových činností je na webu střediska volného času, včetně informace, ve kterých jsou ještě volná místa. Kromě toho Fokusáci připravují i další programy. Pokud to situace dovolí, bude to Drakiáda a téměř 20 dětí už je přihlášeno na Podzimní tábor na Ostravici, který se má uskutečnit od 28. do 31. října.
---
Novojičínští vojáci stříleli v Hrabyni i na dnech NATO
Klub vojenské historie FENIX z Nového Jičína zasáhl do ukázek osvobozovacích bojů 2. světové války u památníku v Hrabyni i na Dnech NATO. Obě akce dodatečně připomněly 75 let od konce světového konfliktu.
Památník II. světové války v Hrabyni se v září zapojil do celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Večer provázely bojové ukázky klubů vojenské historie, které připomněly výročí konce světového konfliktu. Německou stranu mimo jiné ztvárnili členové klubu FENIX z Nového Jičína, kteří byli napadeni partyzány.
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bylo to věnováno 75. výročí osvobození. Jedna ukázka byla ještě za denního světla, druhá ukázka byla už za tmy a o to měla větší kouzlo. Pyrotechnické efekty byly velice zajímavé pro diváky pro nás jako pro účinkující.”
Marek Slanina, zbrojíř, Slezské zemské muzeum Opava: “Zvolili jsme ukázku o partyzánech, protože v současné době máme na výstavě konec války a partyzánský odboj. Obě ukázky se uskutečnily za přispění klubů vojenské historie, které dlouhodobě spolupracují se Slezským zemským muzeem.”
V podobné sestavě se vojáci z historických klubů Moravskoslezského kraje, včetně novojičínského FENIX, sešli také na Dnech NATO. Letos se na mošnovském letišti konaly bez účasti diváků a rovněž připomněly výročí konce 2. světové války.
Historičtí vojáci předvedli v Mošnově výjev jednoho z nejdramatičtějších osvobozovacích bojů Ostravské operace, který se na konci války odehrál ve Štítině na Opavsku.
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Slezské zemské muzeum společně s kluby vojenské historie, se kterými dlouhodobě spolupracuje, nachystalo tak ukázku, která bude reminiscencí na boje o Štítinu, které vypukly ve třetí fázi ostravské operace.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bude zde nasazena těžká technika, pásové vozidla. Na sovětské straně to budou tanky T 34, samohybné dělo a na německé straně zde budou polopásová vozidla, obrněné průzkumné vozidlo a samozřejmě pěchota.”
Součástí pozemního útoku sovětských a československých jednotek proti německým vojákům byl i letecký souboj. Takto velká dynamická ukázka vojenské historie se na Dnech NATO odehrála vůbec poprvé.
---