Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • ANO chce dál vést radnici se současnými partnery
  • Na Dlouhé zaparkují další desítky aut
  • Akce křída signalizovala, že začíná období kroužků

ANO chce dál vést radnici se současnými partnery

Komunální volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO, které zahájilo jednání o složení koalice. Oslovilo politické subjekty, se kterými řídilo radnici i poslední čtyři roky.

Boj o hlasy voličů svádělo v Novém Jičíně 9 politických subjektů, zvítězilo hnutí ANO v čele se současným starostou Stanislavem Kopeckým. Získalo téměř 24 procent hlasů, zhruba o čtyři procenta více, než v roce 2018, kdy skončilo těsně druhé za ČSSD. Sociální demokracie nyní obdržela necelých 20 procent a tedy 2. místo, třetího nejlepšího výsledku s více než 16 procenty dosáhla čtyřkoalice Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Je pravdou, že dopředu avizujeme, že nebudeme jednat se stranami, které tři a půl roku proti nám vedly nějakou negativní kampaň. Rádi bychom zachovali ten formát, který fungoval doposud, tedy se Stranou zelených, TOP 09, STAN, nově Piráti a samozřejmě ODS a KDU-ČSL.”

Jiří Klein, lídr Víc pro Nový Jičín s ČSSD: “Trošku jsme zklamáni z toho, že se asi pravděpodobně ve městě moc nezmění. Protože ty výsledky celkem dost kopírují ty výsledky z před čtyř let, akorát, že my jsme tenkrát těsně vyhráli. Předpokládáme, že se koalice bude skládat ze tří seskupení, které jsou na čele, ale samozřejmě můžeme být z toho vynecháni, tak jako minule.”

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN: “Jsme rádi, že jsme obhájili pět mandátů, které jsme získali před čtyřmi lety. Někdo možná čekal, že budeme mít více, ale když jsem se díval na výsledky v jiných městech tak to považuji za úspěch. Momentálně probíhají nějaká jednání o budoucím složená vládní koalice s tím, že preferujeme strany, se kterými jsme v tuto chvíli na radnici, protože s nimi máme po těchto volbách většinu. Uvidíme, jak tato jednání dopadnou, pokud by nedopadla, tak pak se možná budou rozbíhat nějaká další jednání s dalšími stranami.”

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Prozatím máme nějakou ústní dohodu, protože ta je pro nás závazná, protože my, když si podáváme ruce, tak to znamená více jak podepsaná smlouva. Další jednání nastanou zřejmě v pondělí, chápeme, že některé politické subjekty to mají složitější, protože mají své jednací výbory a jsou složeny z více politických subjektů.”

Z devíti politických subjektů, které ve městě kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. ANO 7 zástupců, Víc pro Nový Jičín s ČSSD 6, čtyřkoalice Zelených 5, po 3 ODS a SPD, KDU-ČSL a Je čas na změnu, tedy komunisté, obsadí dvě židle a jednu Projekty pro Nový Jičín.

Sto procent hlasů bylo v Novém Jičíně sečteno po půl jedenácté večer, současně se počítaly i výsledky 1. kola voleb do Senátu, které zde probíhalo.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “V Novém Jičíně jsme nezaznamenali žádný problém při volbách, odvolilo celkem 41, 4 procent voličů. Oproti předcházejícím volbám odvolilo trochu více, tam v roce 2018 bylo 38, 93 procent voličů, takže došlo k mírnému nárůstu.”

Případná stížnost na průběh nebo výsledek voleb může být k soudu podána do 7. října.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Pokud nebude podána žádná stížnost, tak do 15 dnů musí být provedeno ustavující zastupitelstvo. Pokud dojde k nějakému podání žaloby, potom se vždy musí čekat na rozhodnutí soudu a nabytí právní moci a teprve potom se zas počítá ta 15 denní lhůta.”

Současný starosta Stanislav Kopecký se vyjádřil pro co nejdřívější termín ustavujícího zastupitelstva.

Ještě tento týden ale čekají Novojičínské další volby, 30. září a 1. října se koná druhé kolo voleb do Senátu, takže volební místnosti se znovu otevřou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky budou tentokrát pouze ve volební místnosti, vybírat budeme ze dvou kandidátů - postoupili Jaromír Radkovský a Ivana Váňová

---

Na Dlouhé zaparkují další desítky aut

Na ulici Dlouhá vzniknou další parkovací místa. Po loňské stavbě nového parkoviště se možnosti, kde tu odstavit vozidlo, rozšíří i na jejím opačném konci.

Stavba nových parkovacích míst se dotkne úseku ulice Dlouhá směrem od kruhového objezdu na Palackého po křížení s ulicí Budovatelů. Nově tu už v listopadu zaparkuje téměř 50 vozidel.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkově bude vybudováno 24 podélných a 23 kolmých stání, součástí budou i výsadba stromů a dojde i k přeložení stávajícího chodníku. Celková cena díla je 3 miliony korun bez DPH a je to jedno z parkovišť, které bylo identifikovány i v rámci zpracované koncepce statické dopravy.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to další z kroků, kterým naplňujeme koncepci parkování, kterou jsme zpracovali na začátku volebního období. Při té tvorbě koncepce jsme kladli důraz na to, aby tam byl co nejmenší zásah do zeleně a pokud už tam je, tak aby to bylo nějakým způsobem nahrazeno, ať už výsadbou nových záhonů, stromů a podobně. I v tomto místě je v části stavby potřeba jít do toho zeleného pásu, který je mezi chodníkem a cestou. Nicméně je potřeba říct, že ta parkovací místa budou všechna vodopropustná, mezi nimi budou štěrkové záhony s minimální údržbou a vysazeny tu budou nové stromy.”

Stavba začne ke konci září a potrvá 10 týdnů. Kromě rozšíření možností parkování má také efekt zvýšení bezpečnosti tohoto úseku. Silnice bude o něco širší a v zatáčce v mírném kopci se zlepší i průjezdnost, především pro autobusy městské hromadné dopravy.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vnímáme, že sídliště Dlouhá, jako jedno z největších na území Nového Jičína, se potýká s nedostatkem parkovacích míst. V minulém roce bylo vybudováno parkoviště v blízké lokalitě za bytovými domy Dlouhá 8 až 14.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V nejbližší době se plánuje také výstavba nového parkoviště na ulici Vančurova. A stejně tak poměrně levná úprava parkovacích míst tak, aby ten počet byl navýšen, v Loučce nebo na Nerudově ulici. Tam je v plánu i větší stavba, etážové stání, které je nejšetrnější k okolnímu zelenému prostoru, ale zase je třeba také říct, že je nejdražší. ”

Součástí koncepce parkování ve městě je kromě budování nových odstavných míst také například modernizace parkovacího systému v centru, kde byly vloni instalovány nové automaty, které umožňují také platbu kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace.

---

Akce křída signalizovala, že začíná období kroužků

Koberec barevných obrázků pokryl část Masarykova náměstí. Středisko volného času Fokus akcí Křída připomnělo dětem, že zahajuje novou sezónu kroužků.

Vzít do ruky křídu a namalovat si na plochu náměstí jakýkoliv obrázek - to bylo lákadlo zejména pro děti z mateřských škol a školních družin. Akci Křída tu tradičně ke konci září připravilo Středisko volného času Fokus.

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Křídu pořádáme, abychom se připomněli, abychom připomněli tím, že Fokus začíná, že otevírá své brány a startuje své kroužky.

kreslící děti: 

“Já jsem nakreslila sluníčko, já motýlka.”

“Já jsem nakreslil i citrón.”

“Já barevné srdíčko.”

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Hlavně malé děti si přicházejí kreslit autíčka, vlajky, ty jsou oblíbené, duha je také oblíbená. Téma je volné, i když jsme se snažili jim nabídnout, že třeba podzimní listí by bylo hezké, ale ať si děti udělají, co chtějí.”

Fokus zahajuje sezonu kroužků v pondělí 26. září. V nabídce má 120 volnočasových aktivit pro děti i dospělé. V části z nich jsou ještě volná místa a zájemci se mohou hlásit.

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Letos je to taková zvláštnost, že je strašně hodně dětí ve výtvarných kroužcích, v keramice a naopak se dětem nechce sportovat. Takže třeba ve švihadlech, tam máme opravdu spoustu volných míst, těšíme se na nové skokany.”

Seznam kroužků a informace o naplnění kapacity jsou na webu fokusu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry