Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Odměna za třídění elektra půjde na Re-use centrum
  • Odborníci ve vilách ničí dřevomorku
  • Připomínka oslav 100. výročí vzniku Československa

Odměna za třídění elektra půjde na Re-use centrum

Nový Jičín získal dalšího Elektrooskara za sběr a třídění elektrozařízení. Kromě sošky obdržela radnice finanční odměnu. Použije ji na vybudování centra, do kterého budou moci lidé nosit funkční věci, které už nepotřebují, ale mohly by posloužit někomu jinému.

Sošku Elektrooskara za rok 2019 za množství sebraného elektroodpadu v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel získal Nový Jičín v rámci Moravskoslezského kraje už počtvrté za sebou.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Obyvatelé Nového Jičína v loňském roce přinesli na naše dva separační dvory 113 tun elektroodpadu. Na jednoho Novojičíňáka tak vychází téměř pět kilogramů vytříděného a správně odloženého elektroodpadu”

Největší podíl mezi vyhozenými věcmi tvořily lednice a mrazáky, dále to byly vyřazené pračky, myčky, žehličky, fény, mlýnky a toustovači. Velké procento tohoto úspěchu města ovlivňuje soutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů, těch drobnějších, která probíhá na zdejších základních školách.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “To přišlo do podvědomí dětí, které apelovaly na své rodiče a sbírali doma elektrospotřebiče. Akci pořádáme již několik let a myslím si, že toto hodně přispělo k tomu, že ve sběrných dvorech končí velké množství elektrozařízení a pomáhá nám vyhrávat už čtvrtým rokem.”

Kromě sošky Elektrooskara získala radnice finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun. Kam s nimi už je rozhodnuto.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které bychom rádi využili na ke zřízení takzvaného Re-use centra, kde občané budou moci odevzdat nějaký předmět z domácnosti, který už nebudou moci využít, ale budou mít pocit, že někdo jiný by pro něj nějaké využít najít mohl.”

Re-use centrum by město chtělo otevřít v příštím roce.

---

Odborníci ve vilách ničí dřevomorku

V památkově chráněných Hückelových vilách je nezvykle rušno. Odborníci se pustili do likvidace dřevokazné houby. Vyskytuje se nejen v dřevěných prvcích, ale pronikla i do zdiva. Odstranit ji pomáhá mikrovlnné záření.

Podlahy v obou Hückelových vilách dřevokazná houba zcela zničila a musí pryč. Firma, která tu už měsíc provádí sanační práce, také od stěn jídelny ve vile Augusta Hückela odloupla dřevěné obložení a nábytek, který je součástí. Vše je také napadené houbou.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Spolupracujeme s odborníky z Národního památkového ústavu. V současné době jsme za jedno s lidmi, kteří participují na těchto pracích, aby se zachránilo co nejvíce konstrukčních prvků.”

Na práce v Hückelových vilách dohlíží i Jaroslav Jakůbek, který více než 30 let restauruje kulturní památky, speciálně historický nábytek, ve všech muzeích a zámcích Moravskoslezského kraje.

Jaroslav Jakůbek, restaurátor historického nábytku: “Zdejší inventář řezaný v dubu je v současné době ve velmi špatném stavu, zanedbaném. Jsou to ale umělecko řemeslná díla nesmírné umělecké hodnoty. Doufám, že se podaří to zachránit a alespoň částečně vrátit.”

Dřevomorka se ovšem kromě dřevěných podlah a objektů rozšířila i do zdiva.

Michal Peršin, mykologie staveb: “Provádí se teď sanační práce mikrovlnným zářením. Má tu schopnost, že dokáže i v tom zdivu tu dřevokaznou houbu zahubit.”

Dobré podmínky pro růst tohoto škůdce podnítily i kdysi zatopené sklepy.

Michal Peršin, mykologie staveb: “Voda vzlínala zdivem až do prvního patra. Tam byly dřevěné podlahy navíc zakryté linem, vzniklo tam prostředí, které těm houbám vyhovuje. Prostor byl bez vytápění, bez provozu, takže ty podmínky byly ideální pro růst houby.”

Aktuální, spíše demoliční zákroky, odkryly pro historiky i některé zajímavé detaily.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V podlahách se podařilo najít původní cihly od Heinricha Czeikeho z konce 19. století. Objevily se zajímavé vychytávky v rámci příborníku v rámci jídelny a další věci.”

Sanační práce potrvají do prosince. Vyjdou na 3 miliony 700 tisíc korun, z větší části je pokrývá dotace Moravskoslezského kraje. Město se také intenzivně rozhlíží, kde získat finance na rekonstrukci vil.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Začíná nové programovací období Evropské unie. Proslýchá se, že by v něm měly být i poměrně štědré dotace na kulturu a na památky. Máme v předběžném návrhu rozpočtu vyčleněny prostředky na úpravu architektonické studie, kterou máme, tak abychom mohli případně vyhovět těm dotačním titulům. Jsou tam také finance na další sanaci a na restauraci nástropních maleb.”

Fyzicky bude moci veřejnost přímo do vil vstoupit pravděpodobně až po jejich rekonstrukci, dovnitř se ale může kdokoliv dostat prostřednictvím virtuální prohlídky na webu města v sekci Hückelovy vily.

---

Připomínka oslav 100. výročí vzniku Československa

Letošní oslavy vzniku samostatného československého státu nemohou kvůli vládním hygienickým opatřením proběhnout. Ani v Novém Jičíně se lidé 28. října společně nesejdou před bustou Tomáše Garrigue Masaryka na náměstí. V následujícím sestřihu se proto vrátíme o dva roky zpět a připomeneme zrod republiky alespoň oživením průběhu oslav jejího 100. jubilea.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry