Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Kamenný kříž u Kojetína je bez prasklin a stabilní
  • Studenti gymnázia volili koalice
  • Acta Mythologica o vztahu vlka, vlkodlaka a člověka

Kamenný kříž u Kojetína je bez prasklin a stabilní

Město nechalo opravit kříž, který stojí ve svahu pod Kojetínem. V kameni už byly praskliny, v podmáčeném podloží byl kříž navíc nestabilní a hrozil jeho pád. Celkem letos do obnovy památek investovala radnice více než 4 miliony korun.

Kamenný kříž s litinovým korpusem Krista z roku 1888 stojí, tak trochu schován, v místní části Kojetín ve svahu u silnice vedoucí směrem na Jičinu. Kříž už byl na dvou místech prasklý a radnice se rozhodla pro jeho opravu. Během letních měsíců jej restauroval akademický sochař Jakub Gajda.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Původně kříž, který vidíme z námi, stál o pár metrů výše. Ale původní místo bylo značně podmáčené a zároveň stál kříže ve svahu, a také to že byl značně degradován, horní krucifix byl ve dvou místech prasklý, hrozilo, že kříž spadne na cestu a mohlo by dojít k nějakému zranění. Jelikož však kříž nebyl v majetku města, muselo město nejprve učinit kroky v tomto směru.”

Nový Jičín tedy oficiálně získal kříž do vlastnictví. V renovované podobě se teď vrátil na nové místo, asi o sedm metrů níže na nově vybudovaný kamenný základ, jehož okolí ještě projde úpravou.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Z vyprávění místních obyvatel máme poznatky, že ten kříž byl posledním místem rozloučení se zesnulým, když se vlastně vyprovázel na poslední cestě na hřbitov do Starého Jičína.”

Cena za restaurování kříže byla zhruba 320 tisíc korun plus 40 tisíc za betonový podstavec.

Celkem letos Nový Jičín investoval do obnovy kulturních památek na území města čtyři a půl milionu korun. Část nákladů, 1,3 milionu korun, uhradilo Ministerstvo kultury.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nejnákladnější byla patrně výměna 45 kusů oken v budově radnice, pak se prováděla sanace zdiva a také se dělal nový chodník u knihovny. Město také přispělo na obnovu harmonia v kapli svatého Michala v Bludovicích a půl milionu jsme zaslali římskokatolické církvi, která je vlastníkem Španělské kaple, kde probíhá oprava střechy.”

Za zmíněnou výměnu oken v budově radnice ze 16. století zaplatil úřad více než dva miliony korun, téměř 800 tisíci přispěje Ministerstvo kultury.

Další záchovné práce se dotkly hradeb městského opevnění, taktéž ze 16. století, kdy se po vyčistění zdivo nově spáruje.

---

Studenti gymnázia volili koalice

Středoškoláci si vyzkoušeli volby nanečisto. Své hlasy ke složení poslanecké sněmovny rozdali například i novojičínští gymnazisté. Vyhrála u nich koalice Pirátů a STAN.

Ty skutečné volby do poslanecké sněmovny čekají Českou republiku 8. a 9. října, mladí lidé na středních školách už je ale mají za sebou. Organizace Člověk v tísni více než deset let iniciuje Studentské volby. I letos se do nich 20. a 21. září zapojilo novojičínské gymnázium.

Tadeáš Vrabec, student Gymnázia Nový Jičín: “Je mi tedy 18 let, takže mě letos čekají první volby, takže jsem se rozhodl si to tady vyzkoušet nanečisto. Já si myslím, že jít k volbám je třeba, protože to rozhoduje o naši budoucnosti a přece jen tu chceme žít, tak bychom si měli určit, jaké to asi bude.”

Hana Mervaldová, studentka Gymnázia Nový Jičín: “myslím si, že je to důležitá, jakožto částečná povinnost občana jít k volbám, a hlavně pro moji generaci je důležité k volbám jít, aby se mohla uskutečnit konečně nějaká změna.”

Vojtěch Urban, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Je to velmi dobré, abychom si udělali představu, jak to probíhá, a abychom se naučili k volbám chodit.”

Vojtěch Lusczak, studentk Gymnázia Nový Jičín: “Minulý rok už jsem volil, musel jsem se ptát doma, jak to funguje. Tady, člověk, který ještě nebyl volit, tak si může zkusit, jak to bude vypadat a nebude u té urny ve stresu, co má vlastně dělat, a jeho hals bude platný. Myslím si, že dobrá je i myšlenka digitalizace voleb, že si mladí lidé najdou více čas jít volit. Musí i mladí chodit, aby se změnilo to, co je teď.”

Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “Smyslem je ukázat mladým lidem, jak to u voleb chodí. Mají možnost se zapojit i do práce ve volební komisi. Ale hlavní smysl je podpora aktivního občanství, aby mladí lidé chodili volit, aby věděli, že každý hlas se počítá.”

Těchto voleb se mohli zúčastnit studenti starší patnácti let. Někteří si také vyzkoušeli, co obnáší být členem volební komise.

Vojtěch Urban, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Já jsem se tedy připravoval trochu více než ostatní. Jinak ale předseda komise není nic zajímavého, jenom pak možná více pomáhá učiteli, který to organizuje.”

Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “Volební komise byla proškolena, co mají říkat voličům, jakým způsobem probíhá jejich práce. Zároveň budou pomáhat sčítat výsledky, takže byli proškoleni o tom, který hlas je platný, který neplatný, a samozřejmě se zavázali dodržovat po celou dobu voleb mlčenlivost.”

Na novojičínském gymnáziu odevzdalo svůj 40 procent studentů. Dle jejich rozhodnutí zvítězila koalice Piráti a Starostové, druhá skončila koalice Spolu a třetí Strana zelených.

---

Acta Mythologica o vztahu vlka, vlkodlaka a člověka

S novým projektem, který návštěvníky zavede do zaniklého světa mýtů dávného Kravařska, přichází Muzeum Novojičínska. Impulsem byl mimo jiné nález pověsti o vlkodlakovi, který údajně řádil v nedalekých lesích.

Představit minulost Kravařska prostřednictvím bájí a legend. To je záměr, se kterým přichází Muzeum Novojičínska v rámci projektu Acta Mythologica - Do nitra starého světa. Setkání první mělo podtitul Vlkodlak.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Dnes 15. září se setkáváme v den výročí smrti německého etnografa Stephana Weigla, v jehož písemné pozůstalosti jsme našli nepublikovaný rukopis pověsti, která nese v originále název Wehrwolf in Blattendorf, tedy v překladu Vlkodlak v Blahutovicích. Cílem toho dnešního setkání je podívat se z různých zorných úhlů pohledu na problematiku nejen této pověsti, ale obecně na problematiku vlkodlaků, lykantropie.”

Součástí komponovaného pořadu byla i dramatizace nalezené pověsti v podání Statického divadla Ostrava nebo komentované výstavy, první z nich s názvem Kvílení aneb vlkodlaci v nás.

Martin Jiroušek, filmový historik, publicista, specialista na horor: “Já jsem tady přispěl přehlídkou toho, co tady vyšlo na téma vlkodlaka v české knize od 19. století. Jsou tady i tištěné plakáty, takže česká tištěná kultura.”

Druhá výstava představuje obrazy ze série Rotkäppchen neboli Červená Karkulka.

Oľga Paštéková, výtvarnice: “Je to taková hra, je to vztahu mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a přírodou, ale i mezi a mužem a ženou.”

Večer ukončila panelová diskuze na téma Mezi vlkem a vlkodlakem. Výstavy v podkroví Žerotínského zámku potrvají do konce října. Podobný pořad chtějí v muzeu opakovat každý rok. Příští ročník by se měl věnovat sérii pověstí s názvem Divoký lov nebo Divoká honba, které na území Kravařska zaznamenala od 2. poloviny 19. století celá řada německých etnografů.

---Mohlo by Vás také zajímat