Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Dni Země vévodila hromada odpadků na náměstí
  • Restaurátoři dokončují sanaci čestných hrobů
  • Zápasníci nelení a jsou znovu na žíněnkách

Dni Země vévodila hromada odpadků na náměstí

Na náměstí se uskutečnil z jara odložený Den Země. Součástí byly ekologické hry a programy zejména pro děti, a také tipovací soutěž na téma separace odpadu.

Hromada odpadků na náměstí nebyla nechtěnou černou skládkou, ale posloužila pro analýzu třídění, která byla součástí programu Dne Země.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Odpad pochází z klasických kontejnerů na směsný komunální odpad z jedné lokality ze sídliště. Kontejnery se dovezly tady na náměstí, vysypaly se na plachtu. Teď pracovníci rozebírají odpady tak, aby zvlášť roztřídili plast, papír, sklo, prostě veškeré komodity, které by se mohly dále využít.”

Pokus provázela tipovací soutěž pro veřejnost jaké procento věcí z vysypané hromady se dá vyseparovat a dále zužitkovat, a nemusí skončit na skládce. Podle Marty Kiššové obyvatelé města vyprodukují ročně kolem 9 tisíc tun odpadu.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Takže směsný komunální odpad se pohybuje v množství čtyř tisíc tun odpadu.”

O další programy se postaraly různé ekologické společnosti, a také Středisko volného času Fokus a technické služby města.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín: “Ve stánku technických služeb máme připraveny kvízy. Tady můžete vyplnit a zjisti, jak dlouho se který odpad rozkládá.”

účastníci akce:

“ Já si myslím, že PET lahev se rozkládá tak 250 let a slupka od banánů tak pět měsíců.”

“Jablečný ohryzek jeden měsíc a plechovky bych řekla že tak 50 let.”

“Já si myslím, že banán se rozkládá rychle, přemýšlím, jestli pět měsíců nebo čtrnáct dnů.”

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: ”My jsme si tu připravili program o černých skládkách. O tom, že černé skládky nepatří do města, že odpadky patří do košů. Také upozorňujeme děti, aby nesahaly na nebezpečné injekční stříkačky, ale řekly o nich dospělému člověku, aby informoval městskou policii, která je sbírá a likviduje. Prostě, abychom byli ohleduplní k naší Zemi a starali se o vzhled našeho města.”

Součástí celodenní akce bylo také vystoupení kejklíře, výroba papírové krajky, možnost podívat se na oblohu hvězdářským dalekohledem a další atrakce.

---

Restaurátoři dokončují sanaci čestných hrobů

Na hřbitově v Novém Jičíně byly před dvěma lety označeny některé hroby významných občanů za čestné. Město se zavázala, že o ně bude pečovat. Restaurátoři tak letos pracují na obnově prvních pěti kamenných náhrobků.

Téměř půl roku restaurátoři vrací zašlý lesk pěti náhrobkům na hřbitově. Patřily významným rodinám a osobnostem, které se v minulosti podílely na rozvoji města. V roce 2018 jim a dalším 13 udělili zastupitelé statut čestného hrobu. Před dokončením jsou například práce na místě posledního odpočinku představitel církevního a kulturního života Josefa Proroka.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady stojíme zrovna u náhrobu, kde ještě řešíme drobné nesrovnalosti v textech, kde dohledáváme poslední informace v archivu. Tady už bude zbývat jen retuš a vrátit Krista na kříž.”

Naproti tomu u hrobky stavitelské rodiny Klossů byl ještě potřeba jeřáb, aby umístil zpět na místo restaurované kamenné bloky. Náklady na obnovu, v podstatě uměleckých děl, hradí z větší části město, které se zavázalo o ně pečovat.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Práce začaly koncem dubna a budou pokračovat až do poloviny října. Rozpočet byl určen na necelých 900 tisíc korun, 300 tisíc pokryje dotace z Česko-německý fond budoucnosti.”

Pavel Wessely, předseda komise RM pro péči o památky: “Po impulsu z klubu rodáků a posléze doporučení komise pro péči o památky se podařila první etapa sanace významných náhrobků, a zejména těch, které to z technických a bezpečnostních důvodů požadovaly.”

Tato fáze sanace čestných hrobů navazuje na první aktivitu na tomto historickém hřbitově, na vybudování lapidária před 15 lety.

Pavel Wessely, předseda komise RM pro péči o památky: “Kdy se soustřeďovaly zapomenuté a zejména popadané náhrobky a dnes se dá říci, že to byl dobrý počin, který občané oceňují, protože po těch válečných dobách hřbitov pustnul.”

Následovala oprava náhrobku textilního podnikatele Richarda Weisse, který už se rozpadal, a pak současná fáze renovací. Kromě zmíněných hrobů Josefa Proroka a Klossů jsou v péči restaurátorů také pomníky významného továrníka a starosty Wilhelma Grohmanna, Ignáce Cibulky a Bloomů, další stavitelské rodiny.

Tomáš Skalík, restaurátor: ”Zrovna u té hrobky Bloomovy, tam jsme původně měli za to, že vyměníme kompletně celou střechu, ale ukázalo se, že lem té střechy je pěkně řemeslně zpracovaný, je dobře dochovaný, tak jsme nakonec jen doplňovali a původní prvek zůstal částečně zachovaný.”

U některých náhrobků bylo mravenčí prací pátrání po původních nápisech, které zub času téměř zahladil.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Snažíme se dohledat i ty texty. Což se, ať už s pomocí starých fotografií, díky pomoci z archivu nebo farnosti, částečně daří, částečně nedaří objevovat.”

Restaurované hrobky jsou z kvalitního kamene, problémem bylo jejich biologické napadení, zejména kořeny stromů, kdy hrozilo jejich rozpraskání. Potomci osobností, které jsou v nich pochovány, žijí v zahraničí a v průběhu generací vztah k Novému Jičínu dávno ztratili.

---

Zápasníci nelení a jsou znovu na žíněnkách

Sportovní oddíly a kluby zahájily po létě pravidelné tréninky a přípravu na novou sezonu. Na žíněnky se vrátili také zápasníci, kteří ovšem nelenili ani během prázdnin. Do formy se po delším volnu dostávali na týdenním soustředění

Teď už kluci a holky ze zápasnického oddílu pilně trénují v tělocvičně, ještě před pár týdny si ale na soustředění na Horní Bečvě užívali také sportování venku pod širým nebem.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Kde se trénovalo dvoufázově až třífázově. Kluci měli natáhlou žíněnku venku, krásně nám vyšlo počasí. bylo to úplně něco jiného, než uzavřené tělocvična, vydýchaný vzduch. byli na čerstvém vzduchu, okolo krásná příroda. Měli jsme tam děti od přípravky od sedmi až do osmnácti let.”

Tomáš Hantschel, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Bylo to dobré, protože jsme trénovali venku.”

Ondřej Szarowski, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Venku je to lepší než uvnitř, protože se tam nemusím dusit. Já jsem si to užil, bylo to super, pořád jsme tam jen nemakali, ale hráli jsme i hry.”

Soustředění se zúčastnil také spřátelený oddíl zápasníků z Tiché, celkem tak letní fyzickou přípravu absolvovalo 30 dětí.

Od konce srpna už pak zápasníci najeli na klasické tréninky v tělocvičně na ulici Msgr. Šrámka.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Opět drill, příprava na turnaje a na mistrovství České republiky. Takže normálně trénujeme, scházíme se dvakrát týdně v úterý a v pátek.”

Tomáš Hantschel, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Já jsem začal před sedmi lety a nikdy jsem s tím nechtěl praštit. Chtěl bych být mistr České republiky.”

Ondřej Szarowski, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Zápas dělám šest let a je to dřina. Líbí se mi, že se tam musím o úspěch opravdu poprat.”

Stát se bojovníkem na žíněnkách mohou v novojičínském oddílu děti od šesti let, zkusit to ale mohou i starší. 

  Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Samozřejmě, čím dřív to dítě přijde, tím dříve se naučí akrobacii, gymnastice, zpevní celé tělo. Když přijde dítě v deseti nebo ve čtrnácti letech, také to není problém. Mohou se přihlásit i děvčata, máme di děvčata v oddíle. Nikoho nenutíme, necháme jim měsíc, jestli je to chytne, a pak se mohou rozhodnout, jestli s námi zůstanou.”

---Mohlo by Vás také zajímat