Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Růst ceny tepla přibrzdí investice do kotelen
  • Senioři mohou soutěžit v křížovkářské lize
  • Nový Jičín bude dějištěm zážitkové hry

Růst ceny tepla přibrzdí investice do kotelen

Problematikou cen energií se intenzivně zabývá i novojičínská radnice. I když ceny plynu a elektřiny ovlivnit nemůže, ve výhledu se opírá o milionové investice, které směřovaly do modernizace tepelného hospodářství.

Oblasti tepelného hospodářství a energetiky se vedení radnice systematicky věnuje poslední zhruba čtyři roky. Od roku 2018 zavedlo systém energetického managementu, který se vztáhl na 25 energeticky nejnáročnějších budov v majetku města, jako jsou sportoviště, školy nebo radnice.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě efektivního hospodaření s energiemi bylo docíleno zhruba 27 procentního snížení spotřeby energií v těchto objektech.”

V letech 2019 až 2022 město také investovalo do modernizace 16 kotelen, do tepelného hospodářství tak vložilo téměř 60 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem je jednak zvýšení účinnosti kotelen, které se podařilo zvýšit až na 95 procent té účinnosti, z původních zhruba 65 procent, snížení provozních nákladů a provozování energeticky soběstačné soustavy tepelného hospodářství.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dalším následným krokem těchto úspor by mělo být zvýšení účinnosti nejen kotelen, ale hlavně toho starého potrubí. Budeme muset rekonstruovat i ty prvky, které vedou to teplo přímo k odběratelům.”

Aspektem, který rovněž ovlivňuje hospodaření města s energiemi, je nákup plynu a elektřiny formou aukcí na burze. Město má pro své objekty vysoutěženého dodavatele Pražskou plynárenskou.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Fixaci máme do prosince 2023. elektriku konkrétně za 1 700 korun za megawatthodinu, plyn za 600 korun. Finanční situace našeho města je stabilní a jsme schopni nárůst cen energií pokrýt vlastními příjmy.”

Cenu tepla pro domácnosti, které jsou napojeny na centrální zdroj vytápění, kalkuluje provozovatel tepelného hospodářství, společnost Veolia. Ovlivňuje ji více hledisek, kromě ceny plynu i cena emisních povolenek, které město ani provozovatel usměrnit nemohou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně i právě modernizací kotelen jsme dosáhli toho, že sena se enormně zvýšila už v minulých letech. V roce 2015 byla cena 688 korun za gigajoule včetně DPH, v roce 2019 to bylo 700 korun, v roce 2020 636 korun, v roce 2021 617 korun, v roce 2022 705 korun.”

Cena je stanovena vždy na kalendářní rok, Veolia sazbu na rok 2023 oznámí v polovině prosince.

Dále radnice zacílila i na obnovitelné zdroje, nechala zpracovat studii možnosti zavedení fotovoltaických elektráren na střechy městských budov. Jako první by mohly být solární panely na budově ředitelství technických služeb, dále třeba na zimním stadionu a bazénu.

---

Senioři mohou soutěžit v křížovkářské lize

Ve městě byla poprvé spuštěna Křížovkářská liga určená seniorům. Tato soutěž je podporována Moravskoslezským krajem, Nový Jičín se tak připojil k síti dalších asi 40 míst, kde už senioři křížovky luští.

Registrace soutěžících do Křížovkářské ligy byla v Novém Jičíně oficiálně spuštěna v rámci Dne sociálních služeb na Masarykově náměstí. Zapsat se do soutěže mohou lidé starší 60 let.

účastníci Křížovkářské ligy:

“Hrozně ráda luštím a protože jsem rok vdova, tak opravdu se na těch křížovkách trochu zabavím,”

“Strašně mám ráda, luštím od rána do večera se dá říct.”

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Myšlenka vychází z toho, že senioři opravdu rádi luští a za druhé je trošku aktivizujeme, protože každý týden si musí pro tu křížovku dojít k nám na sociální odbor, takže se je snažíme vyhnout i z pohodlí jejich domovů. Takže jsem ráda, že v rámci projektu Vitální senior můžeme tuto aktivitu nabídnout.”

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “Hodně lidí u nás rádo luští křížovky. Tak jsme si řekli, proč neudělat soutěž, která by zapojila jednak seniory v klubech seniorů, jednak lidí, co mají nad 60 let a jsou doma, ale také klienty v domovech seniorů. takže tak nějak vznikla křížovkářská liga s tím, že by to měla být dlouhodobá a pravidelná soutěž, která by lidi pobavila, rozptýlila a zároveň by trénovala jejich paměť.”

V Moravskoslezském kraji je do křížovkářské ligy zapojeno 1500 lidí ve 40 registračních místech. Soutěž tu probíhá už sedm let a je podporována krajem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je to něco jako zdravé stárnutí. Senioři si každý týden chodí pro křížovky, potom tříbí mozek tím, že křížovku vyplňují a na konci je losování ať už o malé nebo velké ceny. A to je to důležité, abychom seniory dostali z jejich bydlení, abychom je dostali do přirozeného venkovního prostředí mezi ostatní seniory a aby se nám zapojili do aktivit.”

Křížovky jsou sestaveny tak, aby je vyluštili i lidé hodně vysokého věku a nebo i se zdravotním handicapem.

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “S námi třeba luští i lidé nevidomí v domovech seniorů a pomáhání jim ošetřovatelka, takže ti třeba luští křížovku celý týden. Ale samozřejmě kovaný křížovkář to vyluští třeba za deset minut.”

Soutěž probíhá 10 týdnů, lidé tedy musí vyluštit 10 křížovek a každou tajenku zaznačí do zápisového lístku.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Na začátku prosince bychom chtěli uspořádat velké společenské setkání, kde bychom pozvali všechny úspěšné luštitele, drobně je odměnili a zároveň bychom slosovali ty zápisové lístky o hodnotné ceny.”

Registrace soutěžících dále probíhá na sociálním odboru městského úřadu na Divadelní ulici až do konce října. Tam jsou také každý čtvrtek k vyzvednutí vždy nové křížovky.

---

Nový Jičín bude dějištěm zážitkové hry

Nový Jičín bude dějištěm zážitkové hry, která oživí nevyužité prostory města. Projekt Exit game se má odehrávat v kdysi vyhlášeném Radničním sklípku.

Před několika lety pořádal Radim Mohler v Novém Jičíně noční interaktivní hru NINJA, která měla ve svém rekordním ročníku okolo tří stovek účastníků. Teď přichází s dalším nápadem - zážitkovou hrou Exit game. Jejím hlavním dějištěm by měl být pomalu už zapomenutý Radniční sklípek.

Radim Mohler, spoluautor projektu: “Tento projekt přirozeně vychází z noční hry NINJA, navazujeme na ní projektem únikové hry, nebo spíše říkáme zážitkové hry. Protože tento prostor je ojedinělý a my nechceme lidi nikam zavírat, naopak, chceme nechat prostor otevřený, aby lidé mohli kdykoliv odejít a podívat se na další místa, které je čekají. Jde nám hlavně o to, aby lidé měli z této hry zážitek.”

Radniční sklípek je majetkem města, tento prostor byl otevřen v roce 1930, sloužil jako kavárna, vinárna a později jako diskotéka. Tyto podzemní místnosti jsou už ale delší dobu prázdné a chátrají.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Důvodem, proč prostory nejsou zhruba dvacet let využívány jsou jednak enormní náklady na rekonstrukci a zároveň problém s požárně bezpečnostním řešením únikového východu a problémem je také hluk. Město nemá žádný konkrétní záměr, byť v minulosti byl záměr přestěhovat do tohoto prostoru biograf Artefakt, ale ten nebyl úspěšný. Proto vítáme tuto aktivitu, která se zde chystá a budeme nápomocni realizaci tohoto záměru.”

Právě aktuální stav kdysi vyhledávaného podniku je tím pravým prostorem pro myšlenku Exit game.

Vojtěch Mitrenga, spoluautor projektu: “Prošli jsme v Novém Jičíně spoustu sklepních a podobných prostor, ale Radniční sklípek se nám nejvíce líbí. Pro naše účely nejsou zapotřebí žádné stavební úpravy, ale budeme muset udělat nové rozvody vody a elektřiny, generální úklid a zabezpečit prostor z důvodu úrazu. Co se týče hry samotné, máme v plánu pět variant.”

Čtyři se budou odehrávat ve sklepních místnostech, jedna bude venkovní a bude otevřena nonstop.

Radim Mohler, spoluautor projektu: “Našim záměrem je, aby hra byla replikovatelná. To znamená, když si hráči zahrají jednu variantu hry, aby měli přirozený důvod se do hry vrátit a zahrát si její jinou variantu. Zároveň do hry zapasováváme silný příběh, který navazuje skutečné místní reálie, které se dějí na konkrétní místa v Novém Jičíně a okolí, které jsou málo známá, a které po skončení hry mají účastníci důvod navštívit.”

Jasně zadané úkoly hry budou mít také edukační charakter, hráči se setkají s fyzikou, chemií, optikou nebo motorikou. Hru autoři vyvíjí v šesti jazykových mutacích, které vychází z partnerských měst Nového Jičína. V současné době také připravují rekvizity a podnikají kroky k získání potřebných povolení a financí. Další informace jsou na webu exitgamenj.cz.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
30. září 2022, 16:20

Růst ceny tepla přibrzdí investice do kotelen

Problematikou cen energií se intenzivně zabývá i novojičínská radnice. I když ceny plynu a elektřiny ovlivnit nemůže, ve výhledu se opírá o milionové investice, které směřovaly do modernizace tepelného hospodářství.

Oblasti tepelného hospodářství a energetiky se vedení radnice systematicky věnuje poslední zhruba čtyři roky. Od roku 2018 zavedlo systém energetického managementu, který se vztáhl na 25 energeticky nejnáročnějších budov v majetku města, jako jsou sportoviště, školy nebo radnice.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě efektivního hospodaření s energiemi bylo docíleno zhruba 27 procentního snížení spotřeby energií v těchto objektech.”

V letech 2019 až 2022 město také investovalo do modernizace 16 kotelen, do tepelného hospodářství tak vložilo téměř 60 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem je jednak zvýšení účinnosti kotelen, které se podařilo zvýšit až na 95 procent té účinnosti, z původních zhruba 65 procent, snížení provozních nákladů a provozování energeticky soběstačné soustavy tepelného hospodářství.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dalším následným krokem těchto úspor by mělo být zvýšení účinnosti nejen kotelen, ale hlavně toho starého potrubí. Budeme muset rekonstruovat i ty prvky, které vedou to teplo přímo k odběratelům.”

Aspektem, který rovněž ovlivňuje hospodaření města s energiemi, je nákup plynu a elektřiny formou aukcí na burze. Město má pro své objekty vysoutěženého dodavatele Pražskou plynárenskou.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Fixaci máme do prosince 2023. elektriku konkrétně za 1 700 korun za megawatthodinu, plyn za 600 korun. Finanční situace našeho města je stabilní a jsme schopni nárůst cen energií pokrýt vlastními příjmy.”

Cenu tepla pro domácnosti, které jsou napojeny na centrální zdroj vytápění, kalkuluje provozovatel tepelného hospodářství, společnost Veolia. Ovlivňuje ji více hledisek, kromě ceny plynu i cena emisních povolenek, které město ani provozovatel usměrnit nemohou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně i právě modernizací kotelen jsme dosáhli toho, že sena se enormně zvýšila už v minulých letech. V roce 2015 byla cena 688 korun za gigajoule včetně DPH, v roce 2019 to bylo 700 korun, v roce 2020 636 korun, v roce 2021 617 korun, v roce 2022 705 korun.”

Cena je stanovena vždy na kalendářní rok, Veolia sazbu na rok 2023 oznámí v polovině prosince.

Dále radnice zacílila i na obnovitelné zdroje, nechala zpracovat studii možnosti zavedení fotovoltaických elektráren na střechy městských budov. Jako první by mohly být solární panely na budově ředitelství technických služeb, dále třeba na zimním stadionu a bazénu.

---

Senioři mohou soutěžit v křížovkářské lize

Ve městě byla poprvé spuštěna Křížovkářská liga určená seniorům. Tato soutěž je podporována Moravskoslezským krajem, Nový Jičín se tak připojil k síti dalších asi 40 míst, kde už senioři křížovky luští.

Registrace soutěžících do Křížovkářské ligy byla v Novém Jičíně oficiálně spuštěna v rámci Dne sociálních služeb na Masarykově náměstí. Zapsat se do soutěže mohou lidé starší 60 let.

účastníci Křížovkářské ligy:

“Hrozně ráda luštím a protože jsem rok vdova, tak opravdu se na těch křížovkách trochu zabavím,”

“Strašně mám ráda, luštím od rána do večera se dá říct.”

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Myšlenka vychází z toho, že senioři opravdu rádi luští a za druhé je trošku aktivizujeme, protože každý týden si musí pro tu křížovku dojít k nám na sociální odbor, takže se je snažíme vyhnout i z pohodlí jejich domovů. Takže jsem ráda, že v rámci projektu Vitální senior můžeme tuto aktivitu nabídnout.”

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “Hodně lidí u nás rádo luští křížovky. Tak jsme si řekli, proč neudělat soutěž, která by zapojila jednak seniory v klubech seniorů, jednak lidí, co mají nad 60 let a jsou doma, ale také klienty v domovech seniorů. takže tak nějak vznikla křížovkářská liga s tím, že by to měla být dlouhodobá a pravidelná soutěž, která by lidi pobavila, rozptýlila a zároveň by trénovala jejich paměť.”

V Moravskoslezském kraji je do křížovkářské ligy zapojeno 1500 lidí ve 40 registračních místech. Soutěž tu probíhá už sedm let a je podporována krajem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je to něco jako zdravé stárnutí. Senioři si každý týden chodí pro křížovky, potom tříbí mozek tím, že křížovku vyplňují a na konci je losování ať už o malé nebo velké ceny. A to je to důležité, abychom seniory dostali z jejich bydlení, abychom je dostali do přirozeného venkovního prostředí mezi ostatní seniory a aby se nám zapojili do aktivit.”

Křížovky jsou sestaveny tak, aby je vyluštili i lidé hodně vysokého věku a nebo i se zdravotním handicapem.

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “S námi třeba luští i lidé nevidomí v domovech seniorů a pomáhání jim ošetřovatelka, takže ti třeba luští křížovku celý týden. Ale samozřejmě kovaný křížovkář to vyluští třeba za deset minut.”

Soutěž probíhá 10 týdnů, lidé tedy musí vyluštit 10 křížovek a každou tajenku zaznačí do zápisového lístku.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Na začátku prosince bychom chtěli uspořádat velké společenské setkání, kde bychom pozvali všechny úspěšné luštitele, drobně je odměnili a zároveň bychom slosovali ty zápisové lístky o hodnotné ceny.”

Registrace soutěžících dále probíhá na sociálním odboru městského úřadu na Divadelní ulici až do konce října. Tam jsou také každý čtvrtek k vyzvednutí vždy nové křížovky.

---

Nový Jičín bude dějištěm zážitkové hry

Nový Jičín bude dějištěm zážitkové hry, která oživí nevyužité prostory města. Projekt Exit game se má odehrávat v kdysi vyhlášeném Radničním sklípku.

Před několika lety pořádal Radim Mohler v Novém Jičíně noční interaktivní hru NINJA, která měla ve svém rekordním ročníku okolo tří stovek účastníků. Teď přichází s dalším nápadem - zážitkovou hrou Exit game. Jejím hlavním dějištěm by měl být pomalu už zapomenutý Radniční sklípek.

Radim Mohler, spoluautor projektu: “Tento projekt přirozeně vychází z noční hry NINJA, navazujeme na ní projektem únikové hry, nebo spíše říkáme zážitkové hry. Protože tento prostor je ojedinělý a my nechceme lidi nikam zavírat, naopak, chceme nechat prostor otevřený, aby lidé mohli kdykoliv odejít a podívat se na další místa, které je čekají. Jde nám hlavně o to, aby lidé měli z této hry zážitek.”

Radniční sklípek je majetkem města, tento prostor byl otevřen v roce 1930, sloužil jako kavárna, vinárna a později jako diskotéka. Tyto podzemní místnosti jsou už ale delší dobu prázdné a chátrají.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Důvodem, proč prostory nejsou zhruba dvacet let využívány jsou jednak enormní náklady na rekonstrukci a zároveň problém s požárně bezpečnostním řešením únikového východu a problémem je také hluk. Město nemá žádný konkrétní záměr, byť v minulosti byl záměr přestěhovat do tohoto prostoru biograf Artefakt, ale ten nebyl úspěšný. Proto vítáme tuto aktivitu, která se zde chystá a budeme nápomocni realizaci tohoto záměru.”

Právě aktuální stav kdysi vyhledávaného podniku je tím pravým prostorem pro myšlenku Exit game.

Vojtěch Mitrenga, spoluautor projektu: “Prošli jsme v Novém Jičíně spoustu sklepních a podobných prostor, ale Radniční sklípek se nám nejvíce líbí. Pro naše účely nejsou zapotřebí žádné stavební úpravy, ale budeme muset udělat nové rozvody vody a elektřiny, generální úklid a zabezpečit prostor z důvodu úrazu. Co se týče hry samotné, máme v plánu pět variant.”

Čtyři se budou odehrávat ve sklepních místnostech, jedna bude venkovní a bude otevřena nonstop.

Radim Mohler, spoluautor projektu: “Našim záměrem je, aby hra byla replikovatelná. To znamená, když si hráči zahrají jednu variantu hry, aby měli přirozený důvod se do hry vrátit a zahrát si její jinou variantu. Zároveň do hry zapasováváme silný příběh, který navazuje skutečné místní reálie, které se dějí na konkrétní místa v Novém Jičíně a okolí, které jsou málo známá, a které po skončení hry mají účastníci důvod navštívit.”

Jasně zadané úkoly hry budou mít také edukační charakter, hráči se setkají s fyzikou, chemií, optikou nebo motorikou. Hru autoři vyvíjí v šesti jazykových mutacích, které vychází z partnerských měst Nového Jičína. V současné době také připravují rekvizity a podnikají kroky k získání potřebných povolení a financí. Další informace jsou na webu exitgamenj.cz.



---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-30-09-2022-16-23