Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Slezské divadlo možná nebude mít na výplaty
  • V Opavě se chystá další technoparty
  • Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti

Slezské divadlo možná nebude mít na výplaty

Opava bojuje o záchranu Slezského divadla. Jak na tom skutečně je, ukáže finanční audit. O nestabilitu se postaral dnes už bývalý ředitel, kterého rada města odvolala v minulých dnech.

Aleš Kománek odvedl v uměleckém a v dramaturgickém směru dobrou práci. Co se týká financování projektů, to ale nebyl schopen vedení města dostatečně vysvětlit. Divadlo je v takovém mínusu, že hrozí, že ke konci roku nebude mít na výplaty zaměstnanců.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je tam deficit dneska už skoro 10 milionů korun přibližně. Nosit tady světové premiéry je strašně fajn, ale my jsme jasně řekli. Pokud něco takového bude, tak to musí být zaplacené z jiných než městských peněz. A to se nestalo, nebyl nám předložen ani rozpočet.”

Světová premiéra opery Dalinda se tak s ohledem na její nákladný finanční rozpočet zřejmě neuskuteční.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co se týká finanční situace, tam vlastně okamžitě po odvolání pana ředitele byl zadaný finanční audit, protože pan ředitel Kománek dlouhodobě nebyl schopný komunikovat se zřizovatelem. Před 3 týdny byl pozván na finanční výbor, kde opět nevysvětlil, v jakém finančním stavu divadlo je.”

Na špatnou komunikaci bývalého ředitele si stěžovali i zaměstnanci divadla. Kvůli tomu odešli například šéf činohry, šéf opery a vystřídalo se tady několik finančních ředitelů.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bylo dlouhodobě panu řediteli vyčítáno a on osobně byl na pohovoru jak u mě, tak u pana primátora, že je tam prostě obrovská fluktuace zaměstnanců, že ti zaměstnanci odcházejí pryč i z těch klíčových pozic a zaměstnanci si stěžují, že prioritním důvodem pro jejich odchod je právě komunikace s panem ředitelem.”

Lucie Krásová, pověřená ředitelka Slezského divadla Opava: “Samozřejmě ta komunikace byla ne vždy úplně jednoduchá. Situace v divadle je v současném stavu plná emocí a já věřím, že prázdninový čas bude pro většinu umělců inspirací pro načerpání dalších sil a energie na nadcházející sezónu.”

Divadlo město stojí více jak 90 milionů korun ročně a cílem je udržet oba soubory a pokračovat dál.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Samozřejmě nechceme ztratit kvalitu, o tu se snažíme. Já jsem sám domluvil jednání s panem primátorem Olomouce, kde by mohla být nějaká symbióza, kde bysme si mohli vzájemně půjčovat představení, kostýmy, kulisy tak, abychom obě divadla společně mohla šetřit na tom provozu a ani z toho nemám výstupy.”

Vedení města chce co nejdříve vypsat výběrové řízení na pozici nového ředitele a také upravit organizační strukturu divadla.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy. “My bychom chtěli tu organizační strukturu změnit tak, aby ta odpovědnost za tu koncepci ležela prioritně na šéfovi činohry a na šéfovi opery.”

Což jsou dvě pozice, které by měly mít na starosti uměleckou část divadla.

---

V Opavě se chystá další technoparty

V Opavě se schyluje k další technoparty. A to na stejném místě jako na konci června, tedy na louce v městské části Zlatníky. Ta ale patří soukromému majiteli, se kterým opakovaně jednalo vedení města o zrušení akce. Bohužel neúspěšně.

Vedení Opavy se opět sešlo s majitelem pozemku, kde má od tohoto pátku probíhat v pořadí už druhá technoparty. Snažilo se s ním dohodnout na tom, aby vypověděl pořadateli akce smlouvu, která je platná do konce května příštího roku.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Já jsem apeloval na to, aby se ta smlouva vypověděla, protože skutečně ti lidé v té lokalitě chtějí mít klid. Není to v centru, je to skutečně mimo. Slyší to v Oticích, slyší to v Jaktaři, Zlatníkách, Milostovicích, na Olomoucké ulici, takže široké okolí. Mě osobně volaly desítky lidí, měl jsem mnoho zpráv ať už na telefonu nebo v e-mailu. Ta akce byla dlouhá, byla do nočních a ranních hodin, byla hlasitá, opakovaně tam vyjížděla policie.”

Ačkoliv si spousta lidí na technoparty stěžovala, někteří z místních naopak tvrdí, že až tak hlučná technoparty nebyla.

anketa: obyvatelé městské části Zlatníky: “Jenom takové ty tlumené basy byly trošku slyšet, ale jinak ne. V noci normálně v klidu.”

“Mi to rozhodně vadit nebude. To bylo úplně takové vzdálené, že jsme spali jak dudci.”

Naštěstí pro ně se hluk z hudby nesl na opačnou stranu. Plánovaná technoparty tak bude po celou dobu pod kontrolou. Dohlížet na ní bude jak městská, tak státní policie, hasiči a také hygienická stanice.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Zkrátka uděláme všechny kroky tak, abychom ty dopady na občany co nejvíce zmírnili.”

Jiří Klein, ředitel MP Opava: “Budeme spolupracovat se státní policií a situaci budeme monitorovat a pokud budeme mít nějaké přestupky, které se dají zdokumentovat, tak je budeme postupovat správním orgánům. Během akce oni můžou různě odjíždět auty, můžou být pod vlivem alkoholu, pod vlivem drog a podobně. Takže určitě tady toho si taky budeme všímat. Nejen hluku, ale i událostí, které se k tomu pojí.”

Současná legislativa neumožňuje akci na soukromém pozemku zakázat. Rozpustit se dá pouze v případě, že by během ní došlo k závažnému porušení zákona.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “S panem majitelem toho pozemku budu znovu sedět, abychom se dohodli ať akce podobného typu neprobíhají.”

Podle platné smlouvy mají do konce její platnosti na louce proběhnout 4 technoparty.

---

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti

Opavská porodnice Slezské nemocnice uspořádala Den otevřených dveří. O akci, která se tady uskutečnila po několika letech, byl velký zájem. Prostory si přišlo prohlédnout více než pět stovek zájemců.

Veškeré vybavení porodních sálů, malý operační sál, kde se provádějí císařské řezy nebo rekonstruované koupelny na pokojích, si mohl prohlédnout každý, kdo zavítal do opavské porodnice na Den otevřených dveří.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení, SNO: “Den otevřených dveří děláme z toho důvodu, že je to taková nejjednodušší cesta, jak se s těma budoucíma maminkami zkontaktovat, aby měly možnost si celé oddělení v klidu prohlédnout. Lékařů i porodních asistentek se zeptat na všechno, co je zajímá. Akce není jenom pro těhulky, jsme strašně rádi, že chodí i starší dámy, chodí i školy se podívat, takže jsme to pojali trochu i výukově.”

Díky Slezské univerzitě, která nemocnici zapůjčila různé pomůcky, zájemci měli možnost vyzkoušet si mimo jiné porodní trenažéry a vzít si do rukou třeba porodnické kleště. Nechyběly ani soutěže o hodnotné ceny.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení, SNO: “Jedna z cen je Aniball. Je to v podstatě pomůcka před porodem k tomu, aby si ženy natrénovaly uvolnění pánevního dna. Ale nabízíme třeba i dárkové poukazy na nadstandardní pokoj zdarma, nabízíme dárkové poukazy na 3D ultrazvuk zdarma, takže ženy, které tady přijdou na návštěvu, tak si vytáhnou jednoduchou otázku, na kterou odpoví.”

V opavské porodnici přijde ročně na svět zhruba tisíc miminek. Maminky si mohou zvolit, jakým způsobem chtějí rodit. Na výběr mají i alternativní metody.

Romana Gilíková, porodní asistentka, SNO: “Snažíme se vyhnout porodům na posteli a máme tady hodně pomůcek. Můžeme rodit do vany, na porodních stoličkách, na žíněnkách, ve stoje, v dřepu. Postele máme tak polohovatelné, že můžeme nasimulovat jakoukoliv polohu.”

Oblíbená je také aromaterapie.

Zájemci si mohli prohlédnout také oddělení šestinedělí, jehož součástí je i bufet, který funguje nonstop.

Kristýna Pavelková, nutriční terapeutka, SNO: “Máme tady kromě mléčných výrobků klasických i bezlaktózové mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a pečivo, sušenky, kapsičky ať po tom porodu když mají hlad, chuť, ať mohou kdykoliv přijít a dát si kromě běžného jídla, co dostávají 6x denně, tak si dát něco dobrého na chuť.”

Novinkou na oddělení šestinedělí jsou 4 nově zrekonstruované a plně vybavené nadstandardní pokoje. Přespávat v nich může i doprovod.

anketa: návštěvníci Dne otevřených dveří: “Já už jsem rodila jednou a zrovna tady, tak jsem se přišla podívat, co se změnilo za tu dobu a jsem docela nadšená. Plno změn, plno nového vybavení.”

“Líbilo se mi to, bylo to moc hezké, bylo to poučné, nejsem z toho tak nervózní z toho dne.”

Velkou výhodou je, že na gynekologicko porodnickém oddělení od dubna letošního roku pracují v režimu soukromých porodních asistentek.

Romana Gilíková, porodní asistentka, SNO: “Pracujeme tři porodní asistentky, kdy maminky si nás nakontaktují už v těhotenství, my si je připravujeme k tomu porodu a potom je k porodu i doprovodíme a pokud potřebují, tak jsme s nimi v kontaktu i v průběhu šestinedělí.”

Na Den otevřených dveří byl pro nastávající maminky zcela zdarma k dispozici i 3D ultrazvuk. Domů si tak odnesly památeční fotografii svého miminka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
12. července 2023, 16:42

Slezské divadlo možná nebude mít na výplaty

Opava bojuje o záchranu Slezského divadla. Jak na tom skutečně je, ukáže finanční audit. O nestabilitu se postaral dnes už bývalý ředitel, kterého rada města odvolala v minulých dnech.

Aleš Kománek odvedl v uměleckém a v dramaturgickém směru dobrou práci. Co se týká financování projektů, to ale nebyl schopen vedení města dostatečně vysvětlit. Divadlo je v takovém mínusu, že hrozí, že ke konci roku nebude mít na výplaty zaměstnanců.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je tam deficit dneska už skoro 10 milionů korun přibližně. Nosit tady světové premiéry je strašně fajn, ale my jsme jasně řekli. Pokud něco takového bude, tak to musí být zaplacené z jiných než městských peněz. A to se nestalo, nebyl nám předložen ani rozpočet.”

Světová premiéra opery Dalinda se tak s ohledem na její nákladný finanční rozpočet zřejmě neuskuteční.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co se týká finanční situace, tam vlastně okamžitě po odvolání pana ředitele byl zadaný finanční audit, protože pan ředitel Kománek dlouhodobě nebyl schopný komunikovat se zřizovatelem. Před 3 týdny byl pozván na finanční výbor, kde opět nevysvětlil, v jakém finančním stavu divadlo je.”

Na špatnou komunikaci bývalého ředitele si stěžovali i zaměstnanci divadla. Kvůli tomu odešli například šéf činohry, šéf opery a vystřídalo se tady několik finančních ředitelů.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bylo dlouhodobě panu řediteli vyčítáno a on osobně byl na pohovoru jak u mě, tak u pana primátora, že je tam prostě obrovská fluktuace zaměstnanců, že ti zaměstnanci odcházejí pryč i z těch klíčových pozic a zaměstnanci si stěžují, že prioritním důvodem pro jejich odchod je právě komunikace s panem ředitelem.”

Lucie Krásová, pověřená ředitelka Slezského divadla Opava: “Samozřejmě ta komunikace byla ne vždy úplně jednoduchá. Situace v divadle je v současném stavu plná emocí a já věřím, že prázdninový čas bude pro většinu umělců inspirací pro načerpání dalších sil a energie na nadcházející sezónu.”

Divadlo město stojí více jak 90 milionů korun ročně a cílem je udržet oba soubory a pokračovat dál.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Samozřejmě nechceme ztratit kvalitu, o tu se snažíme. Já jsem sám domluvil jednání s panem primátorem Olomouce, kde by mohla být nějaká symbióza, kde bysme si mohli vzájemně půjčovat představení, kostýmy, kulisy tak, abychom obě divadla společně mohla šetřit na tom provozu a ani z toho nemám výstupy.”

Vedení města chce co nejdříve vypsat výběrové řízení na pozici nového ředitele a také upravit organizační strukturu divadla.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy. “My bychom chtěli tu organizační strukturu změnit tak, aby ta odpovědnost za tu koncepci ležela prioritně na šéfovi činohry a na šéfovi opery.”

Což jsou dvě pozice, které by měly mít na starosti uměleckou část divadla.

---

V Opavě se chystá další technoparty

V Opavě se schyluje k další technoparty. A to na stejném místě jako na konci června, tedy na louce v městské části Zlatníky. Ta ale patří soukromému majiteli, se kterým opakovaně jednalo vedení města o zrušení akce. Bohužel neúspěšně.

Vedení Opavy se opět sešlo s majitelem pozemku, kde má od tohoto pátku probíhat v pořadí už druhá technoparty. Snažilo se s ním dohodnout na tom, aby vypověděl pořadateli akce smlouvu, která je platná do konce května příštího roku.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Já jsem apeloval na to, aby se ta smlouva vypověděla, protože skutečně ti lidé v té lokalitě chtějí mít klid. Není to v centru, je to skutečně mimo. Slyší to v Oticích, slyší to v Jaktaři, Zlatníkách, Milostovicích, na Olomoucké ulici, takže široké okolí. Mě osobně volaly desítky lidí, měl jsem mnoho zpráv ať už na telefonu nebo v e-mailu. Ta akce byla dlouhá, byla do nočních a ranních hodin, byla hlasitá, opakovaně tam vyjížděla policie.”

Ačkoliv si spousta lidí na technoparty stěžovala, někteří z místních naopak tvrdí, že až tak hlučná technoparty nebyla.

anketa: obyvatelé městské části Zlatníky: “Jenom takové ty tlumené basy byly trošku slyšet, ale jinak ne. V noci normálně v klidu.”

“Mi to rozhodně vadit nebude. To bylo úplně takové vzdálené, že jsme spali jak dudci.”

Naštěstí pro ně se hluk z hudby nesl na opačnou stranu. Plánovaná technoparty tak bude po celou dobu pod kontrolou. Dohlížet na ní bude jak městská, tak státní policie, hasiči a také hygienická stanice.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Zkrátka uděláme všechny kroky tak, abychom ty dopady na občany co nejvíce zmírnili.”

Jiří Klein, ředitel MP Opava: “Budeme spolupracovat se státní policií a situaci budeme monitorovat a pokud budeme mít nějaké přestupky, které se dají zdokumentovat, tak je budeme postupovat správním orgánům. Během akce oni můžou různě odjíždět auty, můžou být pod vlivem alkoholu, pod vlivem drog a podobně. Takže určitě tady toho si taky budeme všímat. Nejen hluku, ale i událostí, které se k tomu pojí.”

Současná legislativa neumožňuje akci na soukromém pozemku zakázat. Rozpustit se dá pouze v případě, že by během ní došlo k závažnému porušení zákona.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “S panem majitelem toho pozemku budu znovu sedět, abychom se dohodli ať akce podobného typu neprobíhají.”

Podle platné smlouvy mají do konce její platnosti na louce proběhnout 4 technoparty.

---

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti

Opavská porodnice Slezské nemocnice uspořádala Den otevřených dveří. O akci, která se tady uskutečnila po několika letech, byl velký zájem. Prostory si přišlo prohlédnout více než pět stovek zájemců.

Veškeré vybavení porodních sálů, malý operační sál, kde se provádějí císařské řezy nebo rekonstruované koupelny na pokojích, si mohl prohlédnout každý, kdo zavítal do opavské porodnice na Den otevřených dveří.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení, SNO: “Den otevřených dveří děláme z toho důvodu, že je to taková nejjednodušší cesta, jak se s těma budoucíma maminkami zkontaktovat, aby měly možnost si celé oddělení v klidu prohlédnout. Lékařů i porodních asistentek se zeptat na všechno, co je zajímá. Akce není jenom pro těhulky, jsme strašně rádi, že chodí i starší dámy, chodí i školy se podívat, takže jsme to pojali trochu i výukově.”

Díky Slezské univerzitě, která nemocnici zapůjčila různé pomůcky, zájemci měli možnost vyzkoušet si mimo jiné porodní trenažéry a vzít si do rukou třeba porodnické kleště. Nechyběly ani soutěže o hodnotné ceny.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení, SNO: “Jedna z cen je Aniball. Je to v podstatě pomůcka před porodem k tomu, aby si ženy natrénovaly uvolnění pánevního dna. Ale nabízíme třeba i dárkové poukazy na nadstandardní pokoj zdarma, nabízíme dárkové poukazy na 3D ultrazvuk zdarma, takže ženy, které tady přijdou na návštěvu, tak si vytáhnou jednoduchou otázku, na kterou odpoví.”

V opavské porodnici přijde ročně na svět zhruba tisíc miminek. Maminky si mohou zvolit, jakým způsobem chtějí rodit. Na výběr mají i alternativní metody.

Romana Gilíková, porodní asistentka, SNO: “Snažíme se vyhnout porodům na posteli a máme tady hodně pomůcek. Můžeme rodit do vany, na porodních stoličkách, na žíněnkách, ve stoje, v dřepu. Postele máme tak polohovatelné, že můžeme nasimulovat jakoukoliv polohu.”

Oblíbená je také aromaterapie.

Zájemci si mohli prohlédnout také oddělení šestinedělí, jehož součástí je i bufet, který funguje nonstop.

Kristýna Pavelková, nutriční terapeutka, SNO: “Máme tady kromě mléčných výrobků klasických i bezlaktózové mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a pečivo, sušenky, kapsičky ať po tom porodu když mají hlad, chuť, ať mohou kdykoliv přijít a dát si kromě běžného jídla, co dostávají 6x denně, tak si dát něco dobrého na chuť.”

Novinkou na oddělení šestinedělí jsou 4 nově zrekonstruované a plně vybavené nadstandardní pokoje. Přespávat v nich může i doprovod.

anketa: návštěvníci Dne otevřených dveří: “Já už jsem rodila jednou a zrovna tady, tak jsem se přišla podívat, co se změnilo za tu dobu a jsem docela nadšená. Plno změn, plno nového vybavení.”

“Líbilo se mi to, bylo to moc hezké, bylo to poučné, nejsem z toho tak nervózní z toho dne.”

Velkou výhodou je, že na gynekologicko porodnickém oddělení od dubna letošního roku pracují v režimu soukromých porodních asistentek.

Romana Gilíková, porodní asistentka, SNO: “Pracujeme tři porodní asistentky, kdy maminky si nás nakontaktují už v těhotenství, my si je připravujeme k tomu porodu a potom je k porodu i doprovodíme a pokud potřebují, tak jsme s nimi v kontaktu i v průběhu šestinedělí.”

Na Den otevřených dveří byl pro nastávající maminky zcela zdarma k dispozici i 3D ultrazvuk. Domů si tak odnesly památeční fotografii svého miminka.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-12-07-2023-16-42