Opavský expres
- Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Karla Soukopa
- Vyplavené podniky chtějí efektivnější pomoc státu
- Opavští strážníci bojují proti kyberkriminalitě
- ZUŠ v Hradci nad Moravicí si plní sen
Představitelé Asociace OBNOVA 2024+ se sešli s ministry zemědělství a financí. V Krnově jednali o efektivní pomoci vyplaveným firmám a o přípravě protipovodňových opatření v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Představitelé Asociace požadovali například možnou změnu některých podmínek u programů Národní rozvojové banky.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Národní rozvojová banka vypsala dva dotační programy, jeden je dotován 25 procenty, to považujeme jako nedostatečné, protože aktuálně běží přes Národní rozvojovou banku program Fotovoltaika a tam si klidně podnikatel z Prahy sáhne na padesátiprocentní dotaci na fotovoltaické panely.”
Druhým programem je program Záruka, do kterého se ale zatím kvůli vysokým úrokovým sazbám komerčních úvěrů, které se pohybují mezi 7 až 9 procenty, nikdo nepřihlásil.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Požadujeme kolem 2 procent nebo do 2 procent, protože zase vycházíme z fotovoltaiky, kde zase v uvozovkách, kde zase podnikatel z Prahy si může sáhnout na 1,99 procent úrokové sazby.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Ty stávající podmínky vlastně nemotivují, jak se ukazuje, ty uchazeče, takže popřemýšlíme, jak to udělat více atraktivní, aby se tento program dal využívat.”
Jedním z bodů programu byl také způsob zajištění pojištění firem, které byly záplavami poškozeny.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Pojistky jdou brutálně nahoru v našem případě 50 procent a pokud to nebudeme akceptovat, tak máme výpověď z pojistky a museli bysme hledat někoho, kdo nás pojistí.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Budeme pracovat na systémovém řešení problému, jak pojišťovat firmy, které jsou dneska v záplavových územích a boužel nemohou přenést firmu někam jinam, to není vůbec jednoduché a jak taky zlepšit ty podmínky toho pojištění. Hledáme nějaké řešení, kde by mohl participovat stát.”
Asociace Obnova požadovala i změnu nastavení kurzarbeitu, který je podle čerstvých zkušeností z podzimních povodní potřeba udržet nejméně půl roku po živelné pohromě podobného rozsahu.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Ten skončil posledním listopadem a teprve teď na podnikatele doléhají problémy, že musejí pouštět lidi na 60 procent a nemají možnost, jak to financovat, takže kurcarbajt s největší pravděpodobností obnoví.”
Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr zemědělství: “Samozřejmě jsou to už spíš výjimečné případy těch firem, ale myslím, že je na místě, abychom to prověřili a pokud možno šli na těch 6 měsíců.”
René Sommer, dozorčí rady, Asociace obnova 2024+: “Domluvili jsme se, že do konce února dostaneme přehled protipovodňových opatření, které se plánují tady u nás v regionu, protože není to jenom přehrada v Nových Heřminovech, ale jsou to i další protipovodňová opatření.”
Asociace OBNOVA 2024+ sdružuje přes 120 podnikatelů, živnostníků a zástupců samospráv z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Právě tyto oblasti nejvíc zasáhly loňské podzimní povodně. S jejich následky se lidé i podniky potýkají dodnes.
---
V Česku roste kyberkriminalita. Mezi roky 23 a 24 se zvýšila o téměř 100 procent. Opavští strážníci proto nově ve školách seznamují žáky a studenty s tím, co vše jim v online prostředí hrozí.
Prevence je klíčová v boji proti kybernetické kriminalitě. V Opavě se na aktivity spojené s kybernetickou bezpečností nově zaměřuje městská policie. Pracuje s žáky, studenty i seniory.
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Témata budou právní vědomí, aby žáci věděli, že se stávají třeba mladistvými v 15 letech, jak se s nimi mohou řešit přestupky, jaké jsou následky pro pachatele trestných činů, aby měli základní právní povědomí a potom se budeme zabývat kyberprostředím. Riziky ve virtuálním prostředí. Tam konkrétně u mladších žáků kyberšikanou, která se objevuje ve velkém a potom průřezová témata i na žádost školy. Například sexting, kybergroomingem, stalkingem a podobnými rizikovými jevy.”
Edukační přednáškou prošli například studenti střední zdravotnické školy v Opavě
anketa: studenti Střední zdravotnické školy Opava: “Zaujalo mě celkem to, že jsem se dozvěděl o tom, co můžu a nemůžu a co jsou jak velké a jak malé tresty. Moc neříkám nikomu své hesla, furt někde slyčím, že bych neměl.”
“Já jsem se osobně nesetkala, ale má nějaké blízké, kteří se setkali, ale tím, že už je to víc rozšířené, tak je i víc programů na to, jak se bránit před kyberšikanou a vždycky si vybírám nějaké nejtěžší heslo, aby se mi nikdy nikdo nikde nedostal.”
Vít Jarolim, výchovný poradce, Střední zdravotnická škola Opava: “Naše škola si nyní připravila v rámci minimálního preventivního programu přednášku o trestní odpovědnosti, ale v rámci této činnosti jsme měli v poslední době například workshop na digitální weeping, kdy si školní psychologové pro naše žáky připravili edukační program, který se zabýval soc. sítěmi jak ovlivňují naše mezilidské vztahy i zdraví.”
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Co mám taky nějakou zpětnou vazbu, tak dětem ve věku 13, 14 let třeba na denní bázi chodí intimní fotografie třeba do soukromých zpráv na instagramu a dospělému se to téměř nestane.”
Opavští strážníci se zaměřují také na seniory, Podle statistik se totiž s podvodem někdy setkalo 6 seniorů z 10.
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Takže tam cílíme na podvody v tom virtuálním prostředí, které souvisí s bankovnictvím a potom na taková klasické podvody v reálném světě Aby nebyli okradeni, aby se nestali oběti loupeže. Jak se pohybovat bezpečně v prostředcích MHD a potom i nějaké právní vědomí pro seniory,”
Přehled všech preventivních programů, na které se mohou školy i kluby seniorů hlásit, najdete na webových stránkách opavské městské policie.
---
Základní umělecká škola v Hradci nad Moravicí oslavila 30 let od svého založení. Vznikla 1. ledna roku 1995 a jejím zakladatelem a zároveň prvním ředitelem byl Miroslav Vitásek.
ZUŠ v Hradci nad Moravicí uspořádala benefiční koncert, kterým oslavila nejen své třicáté narozeniny, ale také si splnila sen o novém pianinu. Koncert proběhl v krásných prostorách kostela sv. Petra a Pavla.
Marta Scholzová, ředitelka ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Na dnešním koncertu uslyšíte nejen žáky naší školy, taky učitele a jako hlavní hřeb dnešního večera je pan profesor Štěpán Rak. Pianino bude jenom jedno, i když bychom samozřejmě chtěli více do budoucna a spolupracujeme s nadací Karla Komárka Piana do škol.”
Škola momentálně využívá dva klavíry, čtyři piana a jedno pianino. Nejstarší piano už má 100 let.
Milan Bátor, profesor, ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Ten koncert je pro nás výjimečný, tak jsme připravili tu dramaturgii zážitkovým způsobem, že vystoupí pouze několik žáků, ale chtěli jsme, aby ten program byl pestrý, tak tam bude znít kytara, protože nám zahraje i pan profesor Rak. Bude tam znít klavír, bude tam zpěv, budou tam také varhany. Což do kostela patří.”
anketa: studenti ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Já dneska zahraju skladbu od Jamese Re, jmenuje se to akvarel, je to první věta z takové sonáty a moc se těším. Na příčnou flétnu hraju 6. rokem, baví mě to, teď jsem v 9. třídě a chtěla bych na konzervatoř na příčnou flétnu.”
“Těší se moc, já jsem si připravil irskou skladbu, která má takový veselý pocit a bude to podle mě moc fajn. Hraju 10 let už a kytara mě náramně baví. A chci to mít pořád jako svou radost, jako takový svůj koníček, ke kterému se vždycky rád vrátím.”
Štěpán Rak, světový kytarový virtuos a skladatel: “Těším se na vystoupení tady u vás ať už teda toto dnešní jako host, tak i na benefiční, který budu mít v únoru pro, já tomu říkám, plovoucí piano chudinka, které uplavalo na bahně ZUŠ v Jeseníku. Nemám slov nad takovým tím smutkem z věcí, které nemůžeme ovlivnit a které pak ovlivní zpětně nás, což byla ta velká voda. Já jsem v Opavě to prožil a viděl jsem i ten Jeseník, viděl jsem Českou Ves, viděl jsem Krnov a všechna ta místa. Mohu říct, že na jednu stranu je to sice jistá inspirace umělecká a na druhou stranu lidská tragédie. Takže jsem rád, že mohu aspoň trochu pomoct.”
Za 30 let škola prošla velkými změnami.
Marta Scholzová, ředitelka ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Asi nejdůležitější změnou bylo to, že se přestěhovala sem do té krásné budovy národní školy v Hradci nad Moravicí v roce 2006 a od té doby se nám naskytlo plno možností, kde se ještě dále uplatňovat. Máme k dispozici sály místního zámku, také kostel, za jehož spolupráci s panem farářem jsme nesmírně šťastní a také jsou tady městské sály. Předtím jsme sídlili na ulici Gudrichove, kde jsme byli v malém domku a školička opravdu byla v takové jenom maličké komorní atmosféře.”
Svou rodinnou tradici si udržuje dodnes. Kapacita je 210 žáků a do budoucna by ji chtěla ještě navýšit. Motto školy je Srdce pro umění, umění pro radost.
---
Představitelé Asociace OBNOVA 2024+ se sešli s ministry zemědělství a financí. V Krnově jednali o efektivní pomoci vyplaveným firmám a o přípravě protipovodňových opatření v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Představitelé Asociace požadovali například možnou změnu některých podmínek u programů Národní rozvojové banky.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Národní rozvojová banka vypsala dva dotační programy, jeden je dotován 25 procenty, to považujeme jako nedostatečné, protože aktuálně běží přes Národní rozvojovou banku program Fotovoltaika a tam si klidně podnikatel z Prahy sáhne na padesátiprocentní dotaci na fotovoltaické panely.”
Druhým programem je program Záruka, do kterého se ale zatím kvůli vysokým úrokovým sazbám komerčních úvěrů, které se pohybují mezi 7 až 9 procenty, nikdo nepřihlásil.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Požadujeme kolem 2 procent nebo do 2 procent, protože zase vycházíme z fotovoltaiky, kde zase v uvozovkách, kde zase podnikatel z Prahy si může sáhnout na 1,99 procent úrokové sazby.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Ty stávající podmínky vlastně nemotivují, jak se ukazuje, ty uchazeče, takže popřemýšlíme, jak to udělat více atraktivní, aby se tento program dal využívat.”
Jedním z bodů programu byl také způsob zajištění pojištění firem, které byly záplavami poškozeny.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Pojistky jdou brutálně nahoru v našem případě 50 procent a pokud to nebudeme akceptovat, tak máme výpověď z pojistky a museli bysme hledat někoho, kdo nás pojistí.”
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Budeme pracovat na systémovém řešení problému, jak pojišťovat firmy, které jsou dneska v záplavových územích a boužel nemohou přenést firmu někam jinam, to není vůbec jednoduché a jak taky zlepšit ty podmínky toho pojištění. Hledáme nějaké řešení, kde by mohl participovat stát.”
Asociace Obnova požadovala i změnu nastavení kurzarbeitu, který je podle čerstvých zkušeností z podzimních povodní potřeba udržet nejméně půl roku po živelné pohromě podobného rozsahu.
Jan Jendřejek, podnikatel, člen výboru Asociace OBNOVA 2024+: “Ten skončil posledním listopadem a teprve teď na podnikatele doléhají problémy, že musejí pouštět lidi na 60 procent a nemají možnost, jak to financovat, takže kurcarbajt s největší pravděpodobností obnoví.”
Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr zemědělství: “Samozřejmě jsou to už spíš výjimečné případy těch firem, ale myslím, že je na místě, abychom to prověřili a pokud možno šli na těch 6 měsíců.”
René Sommer, dozorčí rady, Asociace obnova 2024+: “Domluvili jsme se, že do konce února dostaneme přehled protipovodňových opatření, které se plánují tady u nás v regionu, protože není to jenom přehrada v Nových Heřminovech, ale jsou to i další protipovodňová opatření.”
Asociace OBNOVA 2024+ sdružuje přes 120 podnikatelů, živnostníků a zástupců samospráv z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Právě tyto oblasti nejvíc zasáhly loňské podzimní povodně. S jejich následky se lidé i podniky potýkají dodnes.
---
V Česku roste kyberkriminalita. Mezi roky 23 a 24 se zvýšila o téměř 100 procent. Opavští strážníci proto nově ve školách seznamují žáky a studenty s tím, co vše jim v online prostředí hrozí.
Prevence je klíčová v boji proti kybernetické kriminalitě. V Opavě se na aktivity spojené s kybernetickou bezpečností nově zaměřuje městská policie. Pracuje s žáky, studenty i seniory.
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Témata budou právní vědomí, aby žáci věděli, že se stávají třeba mladistvými v 15 letech, jak se s nimi mohou řešit přestupky, jaké jsou následky pro pachatele trestných činů, aby měli základní právní povědomí a potom se budeme zabývat kyberprostředím. Riziky ve virtuálním prostředí. Tam konkrétně u mladších žáků kyberšikanou, která se objevuje ve velkém a potom průřezová témata i na žádost školy. Například sexting, kybergroomingem, stalkingem a podobnými rizikovými jevy.”
Edukační přednáškou prošli například studenti střední zdravotnické školy v Opavě
anketa: studenti Střední zdravotnické školy Opava: “Zaujalo mě celkem to, že jsem se dozvěděl o tom, co můžu a nemůžu a co jsou jak velké a jak malé tresty. Moc neříkám nikomu své hesla, furt někde slyčím, že bych neměl.”
“Já jsem se osobně nesetkala, ale má nějaké blízké, kteří se setkali, ale tím, že už je to víc rozšířené, tak je i víc programů na to, jak se bránit před kyberšikanou a vždycky si vybírám nějaké nejtěžší heslo, aby se mi nikdy nikdo nikde nedostal.”
Vít Jarolim, výchovný poradce, Střední zdravotnická škola Opava: “Naše škola si nyní připravila v rámci minimálního preventivního programu přednášku o trestní odpovědnosti, ale v rámci této činnosti jsme měli v poslední době například workshop na digitální weeping, kdy si školní psychologové pro naše žáky připravili edukační program, který se zabýval soc. sítěmi jak ovlivňují naše mezilidské vztahy i zdraví.”
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Co mám taky nějakou zpětnou vazbu, tak dětem ve věku 13, 14 let třeba na denní bázi chodí intimní fotografie třeba do soukromých zpráv na instagramu a dospělému se to téměř nestane.”
Opavští strážníci se zaměřují také na seniory, Podle statistik se totiž s podvodem někdy setkalo 6 seniorů z 10.
Adam Klimeš, preventista, MP Opava: “Takže tam cílíme na podvody v tom virtuálním prostředí, které souvisí s bankovnictvím a potom na taková klasické podvody v reálném světě Aby nebyli okradeni, aby se nestali oběti loupeže. Jak se pohybovat bezpečně v prostředcích MHD a potom i nějaké právní vědomí pro seniory,”
Přehled všech preventivních programů, na které se mohou školy i kluby seniorů hlásit, najdete na webových stránkách opavské městské policie.
---
Základní umělecká škola v Hradci nad Moravicí oslavila 30 let od svého založení. Vznikla 1. ledna roku 1995 a jejím zakladatelem a zároveň prvním ředitelem byl Miroslav Vitásek.
ZUŠ v Hradci nad Moravicí uspořádala benefiční koncert, kterým oslavila nejen své třicáté narozeniny, ale také si splnila sen o novém pianinu. Koncert proběhl v krásných prostorách kostela sv. Petra a Pavla.
Marta Scholzová, ředitelka ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Na dnešním koncertu uslyšíte nejen žáky naší školy, taky učitele a jako hlavní hřeb dnešního večera je pan profesor Štěpán Rak. Pianino bude jenom jedno, i když bychom samozřejmě chtěli více do budoucna a spolupracujeme s nadací Karla Komárka Piana do škol.”
Škola momentálně využívá dva klavíry, čtyři piana a jedno pianino. Nejstarší piano už má 100 let.
Milan Bátor, profesor, ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Ten koncert je pro nás výjimečný, tak jsme připravili tu dramaturgii zážitkovým způsobem, že vystoupí pouze několik žáků, ale chtěli jsme, aby ten program byl pestrý, tak tam bude znít kytara, protože nám zahraje i pan profesor Rak. Bude tam znít klavír, bude tam zpěv, budou tam také varhany. Což do kostela patří.”
anketa: studenti ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Já dneska zahraju skladbu od Jamese Re, jmenuje se to akvarel, je to první věta z takové sonáty a moc se těším. Na příčnou flétnu hraju 6. rokem, baví mě to, teď jsem v 9. třídě a chtěla bych na konzervatoř na příčnou flétnu.”
“Těší se moc, já jsem si připravil irskou skladbu, která má takový veselý pocit a bude to podle mě moc fajn. Hraju 10 let už a kytara mě náramně baví. A chci to mít pořád jako svou radost, jako takový svůj koníček, ke kterému se vždycky rád vrátím.”
Štěpán Rak, světový kytarový virtuos a skladatel: “Těším se na vystoupení tady u vás ať už teda toto dnešní jako host, tak i na benefiční, který budu mít v únoru pro, já tomu říkám, plovoucí piano chudinka, které uplavalo na bahně ZUŠ v Jeseníku. Nemám slov nad takovým tím smutkem z věcí, které nemůžeme ovlivnit a které pak ovlivní zpětně nás, což byla ta velká voda. Já jsem v Opavě to prožil a viděl jsem i ten Jeseník, viděl jsem Českou Ves, viděl jsem Krnov a všechna ta místa. Mohu říct, že na jednu stranu je to sice jistá inspirace umělecká a na druhou stranu lidská tragédie. Takže jsem rád, že mohu aspoň trochu pomoct.”
Za 30 let škola prošla velkými změnami.
Marta Scholzová, ředitelka ZUŠ Hradec nad Moravicí: “Asi nejdůležitější změnou bylo to, že se přestěhovala sem do té krásné budovy národní školy v Hradci nad Moravicí v roce 2006 a od té doby se nám naskytlo plno možností, kde se ještě dále uplatňovat. Máme k dispozici sály místního zámku, také kostel, za jehož spolupráci s panem farářem jsme nesmírně šťastní a také jsou tady městské sály. Předtím jsme sídlili na ulici Gudrichove, kde jsme byli v malém domku a školička opravdu byla v takové jenom maličké komorní atmosféře.”
Svou rodinnou tradici si udržuje dodnes. Kapacita je 210 žáků a do budoucna by ji chtěla ještě navýšit. Motto školy je Srdce pro umění, umění pro radost.
---