Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Nápady pro Opavu – participativní rozpočet
  • Online veletrh škol
  • Děti z opavských školek se učí bruslit

Nápady pro Opavu – participativní rozpočet

Také letos mohou Opavané přispět svým nápadem, jak vylepšit veřejný prostor ve městě. Až do 1. března mají možnost podávat své návrhy. O tom, které z nich pak budou financované v rámci participativního rozpočtu města, rozhodne on-line hlasování na jaře .

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Rozhodnout o investici finančních prostředků v rámci participativního rozpočtu mají letos Opavané už po šesté. Proměnily se nějak během těch šesti let návrhy co ve městě vylepšit?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Samozřejmě, za 6 let se Nápady pro Opavu změnily. Nejdříve jsme museli vychytat dětské nemoci. Asi k největší změně došlo, když jsme před dvěma lety rozdělili nápady na velké do 400 000 Kč a malé do 100 000 Kč."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nápadů, co zlepšit ve městě je spousta. Ne všechny lze ale realizovat. Které mají šanci uspět?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: "Největší šanci uspět mají ty nápady, které se dotknou nejvíce lidí. Obecně můžu říct, že nápady musí být na majetku a pozemcích města. A nesmí to být nic, co je v rozporu se strategickými či investičními plány města.                                                                                                                              V minulých letech měly velkou podporu zejm. dětská a sportovní hřiště. Vzpomínám si, že vůbec první hřiště, které se opravovalo, bylo v městské části Suché Lazce. Velkou podporu získalo workoutové hřiště, které se připravuje v Městských sadech a nebo taneční parket, který se bude také v Městských sadech realizovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Podněty pro realizaci projektů může podat na radnici kdokoliv, kdo je starší 15 let. Co to přesně obnáší?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Základní podmínkou je tedy věk 15 let. Každý člověk může podat jeden nápad. Podmínky či pravidla jsou jednoduchá: musí sehnat 15 podpisů, musí to být nápad, který se týká majetku města či pozemku města. A v případě městských částí musí být souhlas starosty s tím, aby se nápad na obecním pozemku či majetku uskutečnil.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: V letošním roce došlo k drobné změně: seznam podporovatelů může mít místo dřívějších 30 podpisů pouze polovinu. Proč jste tuto podmínku upravili?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Současná doba neprospívá sociálním kontaktům. Snažili jsme se ta pravidla zjednodušit tak, aby se lidé nemuseli stýkat. Proto jsme snížili počet lidí, kteří musí svým podpisem projekt podpořit z 30 na 15.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: O částku 1,5 milionu korun se, stejně jako v minulých dvou letech, podělí hned několik projektů. Je ta částka dostačující?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Musíme si uvědomit, že v prvním roce to bylo 300 000 korun, nyní to je 1,5 mil. korun. Nárůst je tam vysoký. Na druhou stranu, Opavané jsou aktivní občané, kteří se zajímají o to, jak jejich město prospívá, takže jsem přesvědčen, že i kdyby ta částka byla desetinásobná, tak se najde dostatek kvalitních nápadů na to, aby Nápady pro Opavu mohly fungovat dál.“



NÁPADY PRO OPAVU – participativní rozpočet 2022

částka: 1.500.000,- Kč

ukončení příjmu projektů: 1. 3. 2022

veřejné hlasování: 1. 6. 2022 – 15. 6. 2022

zveřejnění výsledků: 16.6. 2022








---

Online veletrh škol

Počtvrté v době koronavirové pandemie se mohli zájemci o studium na střední škole vypravit na virtuální návštěvu vybrané školy. Na Opavsku se takto prezentovalo 19 zařízení. Zájemci si je mohli prohlédnout prostřednictvím prezenčních videí. Na otázky pak odpovídali pedagogové.

Devíti denní Online veletrh středních škol se na moravskoslezských školách uskutečnil poprvé na podzim roku 2020. Školy byly kvůli koronaviru zavřené a takto mohli budoucí studenti nahlédnout pomyslně dovnitř. Teď se konal již po čtvrté. Na Opavsku mohli zájemci virtuálně navštívit 19 státních i soukromých škol.

Zájemci mohli sledovat vysílání školy, shlédnout propagační videa a byl zde také prostor pro přímé dotazy nebo chat. Učitelé se snažili co nejlépe představit jednotlivé studijní obory.

Alena Šimečková, ředitelka Střední zdravotnické školy v Opavě: „V této odpolední části máme vstupy jednotlivých vyučujících, kteří seznamují uchazeče o průběhu vzdělávání, o praktické výuce. O výuce na praxi, tzn. v různých zdravotnických zařízeních, o kurzech, zahraničních stážích apod.

Atmosféru školy dokreslovala také krátká videa natočená přímo ve výuce.

Marta Konečná, učitelka odb. předmětů, Střední zdravotnická škola v Opavě: „My jsme s kolegyní popisovali jeden ze stěžejních předmětů – ošetřovatelství, který vyučujeme na naší škole. Pouštěli jsme zde video, ve kterém je spousta ukázek jako provádění odborných výkonů, měření krevního tlaku, odběr krve, příprava injekce ale i manipulace s nemocnými.“

Mnohá školská zařízení ale nyní začínají zvát zájemce o studium také dovnitř. Veřejnosti se po téměř dvou letech znovu otevřela třeba střední škola technická v Opavě. Během soboty si ji přišlo prohlédnout na 300 lidí.

Josef Vondál, ředitel Střední škola technické, Opava: „Není to běžné že by tolik lidí přišlo na Den otevřených dveří. Myslím, že tady byl vidět ten hlad po tom někam jít, něco vidět, zeptat se na místě a možná si i něco vyzkoušet.“

Ještě před koronavirovou krizí mohli budoucí uchazeči o studium vidět přehledně prezentaci středních škol z Opavska na jednom místě na Veletrhu povolání. Vedle škol se účastnily také firmy a úřad práce.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva OHK Opava: „Mnoho lidí má pořád zkreslenou představu o tom, jak různé obory v průmyslu vypadají a z toho důvodu mají rodiče obavu dát dítě na konkrétní školu. My se jim snažíme odprezentovat ten obor, jak skutečně vypadá v dnešní moderní podobě.“

Přihlášku ke studiu na střední škole si žácí posledních ročníků základních škol musí podat do 1. března. Přijímací zkoušky jsou naplánovány na duben.


TERMÍN ODEVZÁDNÍ PŘIHLÁŠKY KE STUDIU NA SŠ: 1.březen 2022

TERMÍN PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA SŠ:

čtyřleté obory a obory nástavbového studia: 12. a 13. dubna 2022

obory šestiletých a osmiletých gymnázií: 19. a 20. dubna 2022


---

Děti z opavských školek se učí bruslit

Děti z opavských mateřských škol se mohou naučit zdarma bruslit. Tuto aktivitu hokejového klubu podporuje město Opava. Na zimním stadionu se jim jednou týdně věnují zkušení trenéři. Díky zapůjčené výstroji si tento sport může vyzkoušet opravdu každý.

Děti z mateřských škol ve věku od 4 do 6 let přicházejí na opavský zimní stadion na výuku bruslení jednou týdně. Začaly v říjnu. Během půl roku mohou zvládnout základy tohoto sportu. Vloni sice koronavirus udělal v šest let trvajícím projektu pauzu. Nyní se ale těší nebývalému zájmu.

Pavel Selinger, koordinátor projektu, HC Slezan Opava: „Letos se mi přihlásil rekordní počet školek: 20 školek, 330 dětí. Asi z důvodu pandemie, kdy děti zřejmě nic nedělaly. Zájem je obrovský.“

Hokejový klub Slezan Opava poskytuje zdarma zkušené trenéry a také zapůjčí pro 45 minutovou výuku na ledě malým sportovcům vybavení, tedy helmu i brusle. S obouváním musí dětem pomoci dospělí.

Lenka Hrušková, učitelka, MŠ Mnišská, Opava: „Je to fáze nejnáročnější. Děti si boty obují, ale nejsou schopné si je utáhnout. My jim je musíme utahovat. Ony nejsou schopné si to utáhnout. Ale pak už je to jenom zábava“

Amálka, MŠ Mnišská, Opava: „Budeme se učit bruslit, ať to umíme dobře.“

Děti se na led těší. Od učitelek je přebírají hokejoví trenéři, aby děti naučili základnímu pohybu po ledu. Někteří bruslit trochu umí. Ten, kdo si na hladké ploše není jistý, může využít oporu malé hrazdičky. Po krátkém rozbruslení začíná výuka.

Martin Buršík, trenér, HC Slezan Opava: „Začínáme rozcvičkou, to je důležité, potom nějaké to bruslení a na konec hry.“

Během půlroční výuky bruslaři trénují především postoj, zatáčení a brždění. Ale více než o vypilovanou techniku jde o to, aby děti bruslení bavilo.

Podle učitelek je bruslení mezi dětmi velmi oblíbené. Je to pro ně nová, zajímavá zkušenost, kterou mohou následně dále rozvíjet.

Radmila Bilíková, učitelka, MŠ Kylešovice, Opava: „Někteří by se na ten led vůbec nedostali. Protože rodiče nejsou zaměřeni na bruslení nebo na sport obecně."

Chlapci ale i dívky, kteří by se bruslení chtěli věnovat víc, mohou od 6 let nastoupit do hokejové přípravky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
26. ledna 2022, 16:42

Nápady pro Opavu – participativní rozpočet

Také letos mohou Opavané přispět svým nápadem, jak vylepšit veřejný prostor ve městě. Až do 1. března mají možnost podávat své návrhy. O tom, které z nich pak budou financované v rámci participativního rozpočtu města, rozhodne on-line hlasování na jaře .

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Rozhodnout o investici finančních prostředků v rámci participativního rozpočtu mají letos Opavané už po šesté. Proměnily se nějak během těch šesti let návrhy co ve městě vylepšit?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Samozřejmě, za 6 let se Nápady pro Opavu změnily. Nejdříve jsme museli vychytat dětské nemoci. Asi k největší změně došlo, když jsme před dvěma lety rozdělili nápady na velké do 400 000 Kč a malé do 100 000 Kč."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nápadů, co zlepšit ve městě je spousta. Ne všechny lze ale realizovat. Které mají šanci uspět?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: "Největší šanci uspět mají ty nápady, které se dotknou nejvíce lidí. Obecně můžu říct, že nápady musí být na majetku a pozemcích města. A nesmí to být nic, co je v rozporu se strategickými či investičními plány města.                                                                                                                              V minulých letech měly velkou podporu zejm. dětská a sportovní hřiště. Vzpomínám si, že vůbec první hřiště, které se opravovalo, bylo v městské části Suché Lazce. Velkou podporu získalo workoutové hřiště, které se připravuje v Městských sadech a nebo taneční parket, který se bude také v Městských sadech realizovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Podněty pro realizaci projektů může podat na radnici kdokoliv, kdo je starší 15 let. Co to přesně obnáší?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Základní podmínkou je tedy věk 15 let. Každý člověk může podat jeden nápad. Podmínky či pravidla jsou jednoduchá: musí sehnat 15 podpisů, musí to být nápad, který se týká majetku města či pozemku města. A v případě městských částí musí být souhlas starosty s tím, aby se nápad na obecním pozemku či majetku uskutečnil.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: V letošním roce došlo k drobné změně: seznam podporovatelů může mít místo dřívějších 30 podpisů pouze polovinu. Proč jste tuto podmínku upravili?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Současná doba neprospívá sociálním kontaktům. Snažili jsme se ta pravidla zjednodušit tak, aby se lidé nemuseli stýkat. Proto jsme snížili počet lidí, kteří musí svým podpisem projekt podpořit z 30 na 15.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: O částku 1,5 milionu korun se, stejně jako v minulých dvou letech, podělí hned několik projektů. Je ta částka dostačující?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Musíme si uvědomit, že v prvním roce to bylo 300 000 korun, nyní to je 1,5 mil. korun. Nárůst je tam vysoký. Na druhou stranu, Opavané jsou aktivní občané, kteří se zajímají o to, jak jejich město prospívá, takže jsem přesvědčen, že i kdyby ta částka byla desetinásobná, tak se najde dostatek kvalitních nápadů na to, aby Nápady pro Opavu mohly fungovat dál.“



NÁPADY PRO OPAVU – participativní rozpočet 2022

částka: 1.500.000,- Kč

ukončení příjmu projektů: 1. 3. 2022

veřejné hlasování: 1. 6. 2022 – 15. 6. 2022

zveřejnění výsledků: 16.6. 2022








---

Online veletrh škol

Počtvrté v době koronavirové pandemie se mohli zájemci o studium na střední škole vypravit na virtuální návštěvu vybrané školy. Na Opavsku se takto prezentovalo 19 zařízení. Zájemci si je mohli prohlédnout prostřednictvím prezenčních videí. Na otázky pak odpovídali pedagogové.

Devíti denní Online veletrh středních škol se na moravskoslezských školách uskutečnil poprvé na podzim roku 2020. Školy byly kvůli koronaviru zavřené a takto mohli budoucí studenti nahlédnout pomyslně dovnitř. Teď se konal již po čtvrté. Na Opavsku mohli zájemci virtuálně navštívit 19 státních i soukromých škol.

Zájemci mohli sledovat vysílání školy, shlédnout propagační videa a byl zde také prostor pro přímé dotazy nebo chat. Učitelé se snažili co nejlépe představit jednotlivé studijní obory.

Alena Šimečková, ředitelka Střední zdravotnické školy v Opavě: „V této odpolední části máme vstupy jednotlivých vyučujících, kteří seznamují uchazeče o průběhu vzdělávání, o praktické výuce. O výuce na praxi, tzn. v různých zdravotnických zařízeních, o kurzech, zahraničních stážích apod.

Atmosféru školy dokreslovala také krátká videa natočená přímo ve výuce.

Marta Konečná, učitelka odb. předmětů, Střední zdravotnická škola v Opavě: „My jsme s kolegyní popisovali jeden ze stěžejních předmětů – ošetřovatelství, který vyučujeme na naší škole. Pouštěli jsme zde video, ve kterém je spousta ukázek jako provádění odborných výkonů, měření krevního tlaku, odběr krve, příprava injekce ale i manipulace s nemocnými.“

Mnohá školská zařízení ale nyní začínají zvát zájemce o studium také dovnitř. Veřejnosti se po téměř dvou letech znovu otevřela třeba střední škola technická v Opavě. Během soboty si ji přišlo prohlédnout na 300 lidí.

Josef Vondál, ředitel Střední škola technické, Opava: „Není to běžné že by tolik lidí přišlo na Den otevřených dveří. Myslím, že tady byl vidět ten hlad po tom někam jít, něco vidět, zeptat se na místě a možná si i něco vyzkoušet.“

Ještě před koronavirovou krizí mohli budoucí uchazeči o studium vidět přehledně prezentaci středních škol z Opavska na jednom místě na Veletrhu povolání. Vedle škol se účastnily také firmy a úřad práce.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva OHK Opava: „Mnoho lidí má pořád zkreslenou představu o tom, jak různé obory v průmyslu vypadají a z toho důvodu mají rodiče obavu dát dítě na konkrétní školu. My se jim snažíme odprezentovat ten obor, jak skutečně vypadá v dnešní moderní podobě.“

Přihlášku ke studiu na střední škole si žácí posledních ročníků základních škol musí podat do 1. března. Přijímací zkoušky jsou naplánovány na duben.


TERMÍN ODEVZÁDNÍ PŘIHLÁŠKY KE STUDIU NA SŠ: 1.březen 2022

TERMÍN PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA SŠ:

čtyřleté obory a obory nástavbového studia: 12. a 13. dubna 2022

obory šestiletých a osmiletých gymnázií: 19. a 20. dubna 2022


---

Děti z opavských školek se učí bruslit

Děti z opavských mateřských škol se mohou naučit zdarma bruslit. Tuto aktivitu hokejového klubu podporuje město Opava. Na zimním stadionu se jim jednou týdně věnují zkušení trenéři. Díky zapůjčené výstroji si tento sport může vyzkoušet opravdu každý.

Děti z mateřských škol ve věku od 4 do 6 let přicházejí na opavský zimní stadion na výuku bruslení jednou týdně. Začaly v říjnu. Během půl roku mohou zvládnout základy tohoto sportu. Vloni sice koronavirus udělal v šest let trvajícím projektu pauzu. Nyní se ale těší nebývalému zájmu.

Pavel Selinger, koordinátor projektu, HC Slezan Opava: „Letos se mi přihlásil rekordní počet školek: 20 školek, 330 dětí. Asi z důvodu pandemie, kdy děti zřejmě nic nedělaly. Zájem je obrovský.“

Hokejový klub Slezan Opava poskytuje zdarma zkušené trenéry a také zapůjčí pro 45 minutovou výuku na ledě malým sportovcům vybavení, tedy helmu i brusle. S obouváním musí dětem pomoci dospělí.

Lenka Hrušková, učitelka, MŠ Mnišská, Opava: „Je to fáze nejnáročnější. Děti si boty obují, ale nejsou schopné si je utáhnout. My jim je musíme utahovat. Ony nejsou schopné si to utáhnout. Ale pak už je to jenom zábava“

Amálka, MŠ Mnišská, Opava: „Budeme se učit bruslit, ať to umíme dobře.“

Děti se na led těší. Od učitelek je přebírají hokejoví trenéři, aby děti naučili základnímu pohybu po ledu. Někteří bruslit trochu umí. Ten, kdo si na hladké ploše není jistý, může využít oporu malé hrazdičky. Po krátkém rozbruslení začíná výuka.

Martin Buršík, trenér, HC Slezan Opava: „Začínáme rozcvičkou, to je důležité, potom nějaké to bruslení a na konec hry.“

Během půlroční výuky bruslaři trénují především postoj, zatáčení a brždění. Ale více než o vypilovanou techniku jde o to, aby děti bruslení bavilo.

Podle učitelek je bruslení mezi dětmi velmi oblíbené. Je to pro ně nová, zajímavá zkušenost, kterou mohou následně dále rozvíjet.

Radmila Bilíková, učitelka, MŠ Kylešovice, Opava: „Někteří by se na ten led vůbec nedostali. Protože rodiče nejsou zaměřeni na bruslení nebo na sport obecně."

Chlapci ale i dívky, kteří by se bruslení chtěli věnovat víc, mohou od 6 let nastoupit do hokejové přípravky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-26-01-2022-16-42