Váleční veteráni se sešli u památníku v Parku čs. letců
11. listopadu si připomínáme nejen svátek svatého Martina, ale i mnohem novější výročí konce 1. světové války. V České republice tento významný den slavíme jako Den veteránů a v Ostravě se už tradičně oslava koná v parku československých letců.
11. 11. v 11 hodin se v posledních letech koná v Parku československých letců setkání ke Dni válečných veteránů. Bohužel se připomínka válečných konfliktů i jejich obětí stala vzhledem k mezinárodní situaci mnohem živější a významnější, než v v minulosti.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Novodobých válečných veteránů je v české republice takřka 20 tisíc, takže se opravdu nebavíme o nějaké drobné skupince lidí, ale jsou to lidé, kteří v uplynulých 20ti letech nasazovali svůj život."
Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Jsou to lidé, kteří se rozhodli stát na straně dobra."
Vzpomínky se osobně zúčastnila i řada novodobých válečných veteránů. Mezi nimi i Pavel Pandolarovský, který má za sebou šest zahraničních misí.
Pavel Pandolarovský, válečný veterán: "Je to pro mně velice důležité, je to pro mně emotivní, na spoustě misí jsem ztratil i své kamarády nebo spolužáky z vojenských škol. Je to důležité na tyhle lidi vzpomínat."
Symbolem válečných veteránů se staly vlčí máky, které si lidé připínají na klopy kabátů a bund, aby jim vyjádřili úctu.
Tomáš Rusek, místopředseda ČOL Ostrava: "Tradice vlčího máku vychází z básně kanadského chirurga Johna McCrae, který, když viděl, jak na hrobech jeho přátel na západní frontě rostou vlčí máky, tak o tom napsal báseň Na polích flanderských."
Květ vlčího máku leze koupit a podpořit tak válečné veterány na ulicích od dobrovolníků a nebo online na webu denvetranu.cz
---
Porubský zimní stadion je kompletně zrekonstruován
Ostrava-Poruba má opět kompletní zimní stadion. Byla totiž dokončena obnova druhé ledové plochy, takže celý multifunkční areál je zrekonstruován a může přivítat sportovce. na své si přijdou hokejisté, krasobruslaři i milovníci bruslení z řad veřejnosti.
Komplexní obnova dalšího sportoviště v Ostravě-Porubě byla dokončena. Po Sportovním areálu Poruba, který využívají především atleti, fotbalisté a američtí fotbalisté, nyní skončila také rekonstrukce zimního stadionu. Byla rozdělena do dvou etap.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Nejprve jsme dali nějakých 125 milionů do rekonstrukce té hlavní haly a logicky jsme navazovali touto druhou etapou, tréninkovou halou za asi 40 milionů korun."
Michal Maiwald, projektant: "Nové jsou mantinely, bezpečné, bezsloupkové zasklení, nová je i ledová plocha."
Pro obyvatele Poruby byla rekonstrukce významná i z bezpečnostního hlediska. Protože chladící médium může být v centru velkého obvodu i nebezpečné. Ledová plocha je důležitá i pro školáky.
Lucie Vilamová- Baránková (ANO), starostka Poruby: "Naše mateřské a základní školy chodí a využívají tuto ledovou plochu. Poruba jim na to přispívá, takže jsme rádi, že to bylo zmodernizováno."
Dvě ledové plochy umožní lepší střídaní hokejistů a krasobruslařů i veřejnosti.
Lukáš Ovčáček, místopředseda Bruslařského klubu Ostrava: "My jsme se tady příliš nedostali, museli jsme cestovat po ostatních stadionech v kraji. Už se moc těšíme."
krasobruslařka: "Jsme rádi, že už nebudeme muset jezdit někam pryč."
Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 125 milionů korun. Vzhledem k moderním technologiím bude ale nyní provoz zimního stadionu výrazně levnější.
---
Lávka do Dolních Vítkovic ponese název po Janu Balabánovi
Nová Lávka přes řeku Ostravici, která propojuje Dolní Vítkovice s cyklostezkou ve Slezské Ostravě ponese jméno po spisovateli Janu Balabánovi. Návrh už schválilo zastupitelstvo města.
Ostravské zastupitelstvo schválilo návrh na pojmenování přemostění přes řeku Ostravici, které spojuje Slezskou Ostravu s Dolními Vítkovicemi na Lávku Jana Balabána. Název lávky bude zanesen do Registru územní identifikace adres a nemovitostí, což umožní jeho zobrazení v digitálních mapách.
Lucie Baránková-Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Z Dolní oblasti Vítkovice přišel podnět, který byl zaštítěn i panem Pleskotem, jako autorem té lávky, že by byl rád, kdyby se ta lávka pojmenovala po Janu Balabánovi."
Už při otevírání unikátní lávky v roce 2023 projevil její autor architekt Josef Pleskot přání, že by přemostění mohlo být pojmenováno po Janu Balabánovi, který byl z Ostravou neodmyslitelně spjat. Tento spisovatel, publicista a překladatel ve navíc Vítkovických železárnách pracoval a také v této části města žil.
Renata Červená, ředitelka Dolní oblasti Vítkovice: "Jan Balabán měl k Vítkovicích velmi osobní a silný vztah a to nejen v té literární tvorbě. On totiž byl zaměstnancem Vítkovických železáren Klementa Gottwalda a pokračoval v práci v oddělení překladatelství potom i po revoluci."
Součástí konstrukce lávky dlouhé 140 metrů bude i umělecky zpracovaná kovová deska s názvem lávky, a to včetně QR kódu, odkazujícího na podrobné informace. Deska by mohla být na lávku umístěna v příštím roce.
---