Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Parlamentní volební studio

Parlamentní volební studio

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Práce v Česku musí být cesta ke spokojenému životu, spravedlivé důchody pro zodpovědné lidi, vlastní bydlení, zvýšení platů v sociálních službách, ale i zákaz privatizace ve zdravotnictví i to mimo jiné slibuje ve svém programu Česká strana sociálně demokratická. Ve studiu vítám lídra v Moravskoslezském kraji Lubomíra Zaorálka. Dobrý den vítejte.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Česká strana sociálně demokratická je nejstarší dosud existující česká politická strana. Ve volbách v roce 1996 získali sociální demokraté v Poslanecké sněmovně 61 mandátů a jejich poslanecký klub byl až do roku 2017 vždy jednou ze dvou nejsilnějších parlamentních frakcí. V říjnových volbách 2017 ČSSD získala 15 mandátů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek otázky, které pokládám všem lídrům tady u nás ve studiu. Co je podle vás největším problémem Moravskoslezského kraje?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já si myslím, že on má taky lecjaké výhody a sílu. Ale když bych měl říct, co si myslím, že je třeba posílit, tak tu přitažlivost toho kraje ve všech těch otázkách jako je kvalita zdravotnictví, kvalita životního prostředí i kvalita toho, co se tady nabízí v oblasti kultury. Jde o to, aby ten kraj byl přitažlivý, aby si říkali lidi tady stojí za to žít, tady se příjemně žije.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokud se dostanete do Poslanecké sněmovny, co bude vaším ústředním tématem?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Teď si myslím, že je jedno téma, které válcuje všechny a to je to, že my jsme se dostali v daňovém systému do situace, kdy máme koleje vychýlené tak, že takhle prostě dál jít nemohou. Proto my máme deficity státního rozpočtu vyvolané COVIDEM. To by nebyla taková pohroma, protože ty mají dnes všichni. Ale jde o to, jak je napravit a navíc ten celkový dluh Česka není vysoký. My jsme a odhaduje se, že budeme šestá nejméně zadlužená země, ale stejně musíme s těmi deficity něco dělat, a tak jak se teď upravil daňový systém hlasováním, které bylo ve Sněmovně, na tom se dohodla ODS s ANO způsobem, jak zrušili super hrubou mzdu se vlastně podsekly příjmy asi o sto padesát miliard. No a teď jde o to, že takhle to nemůže být dál. Je třeba ten daňový systém dneska postavit tak, aby v něm byla určitá rovnováha a aby to nebylo tak, že ty současné výdaje toho státu budou platit ti chudší nebo střední vrstvy a naopak ti nejbohatší budou vydělávat, protože ten COVID způsobil, že dokonce řada podnikatelů, firem na tom výrazně profitovala a vlastně to současné rozdělení daní je naprosto nespravedlivé. Takže nový daňový mix, ve kterém se nebude danit především, ve kterém se od zdanění práce přejde ke zdanění kapitálu jako tam, kde my navrhujeme zdanění bankovní daň. Navrhujeme, aby se sháněly velké korporace. Aby se udělalo progresivní zdanění jak firem, tak fyzických osob. To je podle mě velké téma a to bude muset každý řešit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ubytovny a nepřizpůsobiví. Zkuste heslovitě jaké pilíře vidíte pro řešení tohoto problému.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Mně připadá, že tady do toho musí vstoupit stát. S tím si obce samy neporadí. My jsme pro to, aby se zřídil jakýsi státní fond, který by disponoval s byty. Máme zákon, který bohužel se nám nepodařilo prosadit ve sněmovně, který by vytvořil novou formu neziskového hospodaření. To znamená stavět byty, ale stavět byty i pro široké publikum. Dneska se k němu leckdo nedostane jenom zase ti nejbohatší. Takže stavět byty takové, aby se k nim dostali mladí, aby se k nim dostali rodiny s dětmi a zároveň vytvořit podmínky pro to, aby ta distribuce bytů byla do určité míry v rukou státu ve spolupráci s obcemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou budete prosazovat orientaci Česka? Západní směr nebo orientaci a na Rusko a Čínu?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já si myslím, že takhle to nikdy nestálo ani nestojí, protože tedy pro nás ve střední Evropě se těžko můžeme orientovat na Čínu a Rusko je samozřejmě dneska ekonomicky na úrovni sotva méně než Itálie nebo Holandsko. Takže ta orientace nedává smysl. Jako naše přece postavení je dneska v Evropě, tam směřuje 80 procent našeho obchodu a vůbec si nedovedu představit, že by někdo soudný uvažoval o změnách, protože my z tohoto prostředí vlastně žijeme. Tam vlastně exportujeme a díky tomu máme i životní úroveň, která kdybychom se od tohoto prostředí odpoutala tak nám o 40 procent klesne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Končí těžba uhlí tady v Moravskoslezském kraji, hledají se alternativy, co bude dál? Jak to vidíte vy?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já bych především, pokud tady máme dnes ještě určité portfolio výroby třeba i těžkého průmyslu mám na mysli třeba ocelárny apod. tak je třeba samozřejmě držet dokud to jde. Ale tady to zaměstnává bývalá nová huť v současné době Liberty zaměstnává tisíce lidí a je to pořád provoz, který je moderní a který pokud se bude pokračovat v ekologizaci, tak je tady schopen ještě léta zaměstnávat tisíce lidí a návazných firem. Takže já bych se nevzdával, i když je pravda, že uhlí mizí a s tím asi těžko můžeme do budoucna počítat. Ale tady je třeba, aby pro ty, co odcházejí, aby se jim vytvořily podmínky tak, že sociální programy, které jim pomohou. Ale rozhodně bych se nevzdával toho, co jsme se tady sto padesát let učili dělat. Pokud to lze, uvádím to ocelářství, tak bych to stále držel. No a potom já si myslím, že tady je celá řada malých, středních firem poměrně velmi šikovných v tomto regionu. A tohle je třeba podpořit. To znamená, nemyslím si, že dnes jde o nějakou jednu velkou investici, ale jdou tu vytvářet podmínky pro to, aby se ti lidé měli možnost přesouvat jinam. Třeba do oblasti služeb. Dneska ve světě všech vyspělých zemí roste role služeb, takže i v tom v Moravskoslezském kraji vytvářet podmínky pro kvalitu života, která je dána službami a do těch se bude stěhovat velké množství lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vidíte pokračování v přípravách výstavby kanálu Odra-Dunaj-Labe?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já v tom nevidím valného smyslu ani nevím o tom, že by to někdo chtěl tady. Já jsem se bavil se starosty a v této chvíli nevím o tom, že by v Bohumíně nebo někde i tady v Ostravě lidé volali po tom, že chtějí kanál Labe-Odra-Dunaj. Když chcete kanál, tak musíte vědět, co po něm chcete vozit. To znamená, kde kdy teda tam ten materiál nebo něco, co potřebujeme dopravovat. Je to obrovsky náročná stavba, je to ekologický zásah do toho prostoru. A mi připadá, že tady když zvažujete ty pro a proti, tak nevíte, proč byste se měli pustit zrovna do tak obrovské akce. Tak to já vím o jiných věcích, které by se tady měly dělat, do kterých by se mělo investovat a ve kterých by skutečně se vytvářela nějaká budoucnost. Jako já teď se pohybuju v oblasti jiné, ale vím, že třeba takový průmysl zábavy dneska ve světě obrovským způsobem roste. Na to sází dneska Skandinávie, Dánsko, Holandsko, Británie. Tam dneska jdou stovky miliard dolarů, to jsou investice, které by se nám vyplatily. Proto jsem rád, že jsme tady začali stavět muzeum Plus, což by nebylo jenom nějaké muzeum, to je inovativní centrum. Navíc strašně zajímavé pro mladé, takže tady je možné dneska přicházet s projekty, které učiní přitažlivými tu aglomeraci. Ale to není kanál Labe-Odra-Dunaj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu Sociální demokracie jsem vybrala téma role kultury v Moravskoslezském kraji. Jak ji vidíte?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: To jedna z těch složek, která bude rozhodovat o tom, že si řeknou lidé "tady se vyplatí žít". To životní prostředí, kvalita ovzduší a také ale i to, že tady je co dělat. Proto jsem rád, že teď se podařilo získat z toho balíku, který nám nabídla EU prostředky na to, aby se budovala kulturní kreativní centra ve městech a obcích. Připadá mi, že i Ostravsko je místo, kde by tohle velice pomohlo. Lidé musí mít, kde se scházet jako jsou třeba komunitní knihovny nebo kino. Ale zároveň je to prostředí, kavárna, je to místo, kde se lidé scházejí. V Písku mají knihovnu, do které chodí dvacet procent lidí města, stejně v Liberci stala se Komunitní knihovna velikým centrem, kde se pořádají plesy, chodí se tam na kávu a podobně. To znamená vytvářet tady v našich městech obcích podmínky k životu, že ti lidi prostě ten život baví v těch městech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte, pane Zaorálku, minutu na to, abyste získala hlasy voličů.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Mně připadá, že jsou dneska strašně silná témata, která se bohužel neustále vrací. Já jsem například slyšel, že v Praze se má stavět velké onkologické centrum, to je sice pěkné, ale zároveň vidím, že se připravuje skoro v posledních dnech program omezování sítě nemocnic v České republice. A když se podíváte na Moravskoslezský kraj, tak by to znamenalo, že by prostředky ty zvýšené nešly do zhruba asi pěti nemocnic jako je Bruntál Karviná a podobně. Takže to by znamenalo, že zatímco v hlavním městě se staví velké centrum, tak tady by pět nemocnic ubylo. To je přesně to, co mi připadá úplně zásadní. Vytvářet podmínky pro privatizaci? To je to poslední, co bych si přál. My jsme v té COVIDOVÉ krizi viděli, jak je důležité, aby tady byla síť nemocnic, aby tady byl dostatek lůžek. Takže mně připadá, že máme před sebou bitvy, ve kterých si nedovedu představit, že by Sociální demokracie nemohla říct svůj hlas. To co vždycky říkala, nedopustíme například privatizaci zdravotnických zařízení. To jsou věci, které musí být pro všechny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za vaše odpovědi.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Parlamentní volební studio
Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji
27. září 2021, 16:05

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Práce v Česku musí být cesta ke spokojenému životu, spravedlivé důchody pro zodpovědné lidi, vlastní bydlení, zvýšení platů v sociálních službách, ale i zákaz privatizace ve zdravotnictví i to mimo jiné slibuje ve svém programu Česká strana sociálně demokratická. Ve studiu vítám lídra v Moravskoslezském kraji Lubomíra Zaorálka. Dobrý den vítejte.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Česká strana sociálně demokratická je nejstarší dosud existující česká politická strana. Ve volbách v roce 1996 získali sociální demokraté v Poslanecké sněmovně 61 mandátů a jejich poslanecký klub byl až do roku 2017 vždy jednou ze dvou nejsilnějších parlamentních frakcí. V říjnových volbách 2017 ČSSD získala 15 mandátů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek otázky, které pokládám všem lídrům tady u nás ve studiu. Co je podle vás největším problémem Moravskoslezského kraje?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já si myslím, že on má taky lecjaké výhody a sílu. Ale když bych měl říct, co si myslím, že je třeba posílit, tak tu přitažlivost toho kraje ve všech těch otázkách jako je kvalita zdravotnictví, kvalita životního prostředí i kvalita toho, co se tady nabízí v oblasti kultury. Jde o to, aby ten kraj byl přitažlivý, aby si říkali lidi tady stojí za to žít, tady se příjemně žije.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokud se dostanete do Poslanecké sněmovny, co bude vaším ústředním tématem?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Teď si myslím, že je jedno téma, které válcuje všechny a to je to, že my jsme se dostali v daňovém systému do situace, kdy máme koleje vychýlené tak, že takhle prostě dál jít nemohou. Proto my máme deficity státního rozpočtu vyvolané COVIDEM. To by nebyla taková pohroma, protože ty mají dnes všichni. Ale jde o to, jak je napravit a navíc ten celkový dluh Česka není vysoký. My jsme a odhaduje se, že budeme šestá nejméně zadlužená země, ale stejně musíme s těmi deficity něco dělat, a tak jak se teď upravil daňový systém hlasováním, které bylo ve Sněmovně, na tom se dohodla ODS s ANO způsobem, jak zrušili super hrubou mzdu se vlastně podsekly příjmy asi o sto padesát miliard. No a teď jde o to, že takhle to nemůže být dál. Je třeba ten daňový systém dneska postavit tak, aby v něm byla určitá rovnováha a aby to nebylo tak, že ty současné výdaje toho státu budou platit ti chudší nebo střední vrstvy a naopak ti nejbohatší budou vydělávat, protože ten COVID způsobil, že dokonce řada podnikatelů, firem na tom výrazně profitovala a vlastně to současné rozdělení daní je naprosto nespravedlivé. Takže nový daňový mix, ve kterém se nebude danit především, ve kterém se od zdanění práce přejde ke zdanění kapitálu jako tam, kde my navrhujeme zdanění bankovní daň. Navrhujeme, aby se sháněly velké korporace. Aby se udělalo progresivní zdanění jak firem, tak fyzických osob. To je podle mě velké téma a to bude muset každý řešit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ubytovny a nepřizpůsobiví. Zkuste heslovitě jaké pilíře vidíte pro řešení tohoto problému.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Mně připadá, že tady do toho musí vstoupit stát. S tím si obce samy neporadí. My jsme pro to, aby se zřídil jakýsi státní fond, který by disponoval s byty. Máme zákon, který bohužel se nám nepodařilo prosadit ve sněmovně, který by vytvořil novou formu neziskového hospodaření. To znamená stavět byty, ale stavět byty i pro široké publikum. Dneska se k němu leckdo nedostane jenom zase ti nejbohatší. Takže stavět byty takové, aby se k nim dostali mladí, aby se k nim dostali rodiny s dětmi a zároveň vytvořit podmínky pro to, aby ta distribuce bytů byla do určité míry v rukou státu ve spolupráci s obcemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou budete prosazovat orientaci Česka? Západní směr nebo orientaci a na Rusko a Čínu?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já si myslím, že takhle to nikdy nestálo ani nestojí, protože tedy pro nás ve střední Evropě se těžko můžeme orientovat na Čínu a Rusko je samozřejmě dneska ekonomicky na úrovni sotva méně než Itálie nebo Holandsko. Takže ta orientace nedává smysl. Jako naše přece postavení je dneska v Evropě, tam směřuje 80 procent našeho obchodu a vůbec si nedovedu představit, že by někdo soudný uvažoval o změnách, protože my z tohoto prostředí vlastně žijeme. Tam vlastně exportujeme a díky tomu máme i životní úroveň, která kdybychom se od tohoto prostředí odpoutala tak nám o 40 procent klesne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Končí těžba uhlí tady v Moravskoslezském kraji, hledají se alternativy, co bude dál? Jak to vidíte vy?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já bych především, pokud tady máme dnes ještě určité portfolio výroby třeba i těžkého průmyslu mám na mysli třeba ocelárny apod. tak je třeba samozřejmě držet dokud to jde. Ale tady to zaměstnává bývalá nová huť v současné době Liberty zaměstnává tisíce lidí a je to pořád provoz, který je moderní a který pokud se bude pokračovat v ekologizaci, tak je tady schopen ještě léta zaměstnávat tisíce lidí a návazných firem. Takže já bych se nevzdával, i když je pravda, že uhlí mizí a s tím asi těžko můžeme do budoucna počítat. Ale tady je třeba, aby pro ty, co odcházejí, aby se jim vytvořily podmínky tak, že sociální programy, které jim pomohou. Ale rozhodně bych se nevzdával toho, co jsme se tady sto padesát let učili dělat. Pokud to lze, uvádím to ocelářství, tak bych to stále držel. No a potom já si myslím, že tady je celá řada malých, středních firem poměrně velmi šikovných v tomto regionu. A tohle je třeba podpořit. To znamená, nemyslím si, že dnes jde o nějakou jednu velkou investici, ale jdou tu vytvářet podmínky pro to, aby se ti lidé měli možnost přesouvat jinam. Třeba do oblasti služeb. Dneska ve světě všech vyspělých zemí roste role služeb, takže i v tom v Moravskoslezském kraji vytvářet podmínky pro kvalitu života, která je dána službami a do těch se bude stěhovat velké množství lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vidíte pokračování v přípravách výstavby kanálu Odra-Dunaj-Labe?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já v tom nevidím valného smyslu ani nevím o tom, že by to někdo chtěl tady. Já jsem se bavil se starosty a v této chvíli nevím o tom, že by v Bohumíně nebo někde i tady v Ostravě lidé volali po tom, že chtějí kanál Labe-Odra-Dunaj. Když chcete kanál, tak musíte vědět, co po něm chcete vozit. To znamená, kde kdy teda tam ten materiál nebo něco, co potřebujeme dopravovat. Je to obrovsky náročná stavba, je to ekologický zásah do toho prostoru. A mi připadá, že tady když zvažujete ty pro a proti, tak nevíte, proč byste se měli pustit zrovna do tak obrovské akce. Tak to já vím o jiných věcích, které by se tady měly dělat, do kterých by se mělo investovat a ve kterých by skutečně se vytvářela nějaká budoucnost. Jako já teď se pohybuju v oblasti jiné, ale vím, že třeba takový průmysl zábavy dneska ve světě obrovským způsobem roste. Na to sází dneska Skandinávie, Dánsko, Holandsko, Británie. Tam dneska jdou stovky miliard dolarů, to jsou investice, které by se nám vyplatily. Proto jsem rád, že jsme tady začali stavět muzeum Plus, což by nebylo jenom nějaké muzeum, to je inovativní centrum. Navíc strašně zajímavé pro mladé, takže tady je možné dneska přicházet s projekty, které učiní přitažlivými tu aglomeraci. Ale to není kanál Labe-Odra-Dunaj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu Sociální demokracie jsem vybrala téma role kultury v Moravskoslezském kraji. Jak ji vidíte?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: To jedna z těch složek, která bude rozhodovat o tom, že si řeknou lidé "tady se vyplatí žít". To životní prostředí, kvalita ovzduší a také ale i to, že tady je co dělat. Proto jsem rád, že teď se podařilo získat z toho balíku, který nám nabídla EU prostředky na to, aby se budovala kulturní kreativní centra ve městech a obcích. Připadá mi, že i Ostravsko je místo, kde by tohle velice pomohlo. Lidé musí mít, kde se scházet jako jsou třeba komunitní knihovny nebo kino. Ale zároveň je to prostředí, kavárna, je to místo, kde se lidé scházejí. V Písku mají knihovnu, do které chodí dvacet procent lidí města, stejně v Liberci stala se Komunitní knihovna velikým centrem, kde se pořádají plesy, chodí se tam na kávu a podobně. To znamená vytvářet tady v našich městech obcích podmínky k životu, že ti lidi prostě ten život baví v těch městech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte, pane Zaorálku, minutu na to, abyste získala hlasy voličů.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Mně připadá, že jsou dneska strašně silná témata, která se bohužel neustále vrací. Já jsem například slyšel, že v Praze se má stavět velké onkologické centrum, to je sice pěkné, ale zároveň vidím, že se připravuje skoro v posledních dnech program omezování sítě nemocnic v České republice. A když se podíváte na Moravskoslezský kraj, tak by to znamenalo, že by prostředky ty zvýšené nešly do zhruba asi pěti nemocnic jako je Bruntál Karviná a podobně. Takže to by znamenalo, že zatímco v hlavním městě se staví velké centrum, tak tady by pět nemocnic ubylo. To je přesně to, co mi připadá úplně zásadní. Vytvářet podmínky pro privatizaci? To je to poslední, co bych si přál. My jsme v té COVIDOVÉ krizi viděli, jak je důležité, aby tady byla síť nemocnic, aby tady byl dostatek lůžek. Takže mně připadá, že máme před sebou bitvy, ve kterých si nedovedu představit, že by Sociální demokracie nemohla říct svůj hlas. To co vždycky říkala, nedopustíme například privatizaci zdravotnických zařízení. To jsou věci, které musí být pro všechny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za vaše odpovědi.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), lídr kandidátky v MS kraji: Já děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/parlamentni-volebni-studio/parlementni-volebni-studio-26-09-2021-07-00