Při bobování na sjezdovce v Jeseníkách se zabila žena
Následující reportáž by měla posloužit hlavně jako varování. V Jesníkách v lyžařském areálu Kopřivná zemřela žena, která neubrzdila plastové boby. Plastový talíř se jí na zledovatělé sjezdovce tak rozjel, že se jen bezmocně řítila vysokou rychlostí dolů. Po nárazu byla na místě mrtvá.
O víkendu lidé vzali díky slunečnému počasí horská střediska útokem. V Kopřivné v Jeseníkách sice nejedou vleky ani lanovka, ale přesto přijelo mnoho lidí za zimními sporty a radovánkami. 45leté ženě se to bohužel stalo osudným. Po sjezdovce se rozjela na plastovém talíři tak rychle, že ho přestala ovládat.
fb: "Viděla jsem, jak se dolů řítí šílenou rychlostí i ten náraz. Hrozná tragédie"
Napsala jedna z očitých svědkyň na sociální síť. Další svědkové psali, že na ní lidí křičeli ať z talíře seskočí, ale vůbec prý nereagovala. Navíc se vše odehrálo velmi rychle. Podle svědků se řítila asi padesátikilometrovou rychlostí. Zastavila až dole o přívěs za sněžným skútrem. Nejprve ji pomáhala horská služba, pak záchranáři.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Postižené byly zaintubovány dýchací cesty a záchranáři ji připojili k přístrojem řízené ventilaci, použili rovněž přístroj k provádění nepřímé srdeční masáže. Přes všechny snahy byla resuscitace neúspěšná a zasahující lékař musel konstatovat smrt.
Karel Ležatka, provozovatel lyžařského areálu Kopřivná: "Prevencí je chovat se normálně, racionálně a zodpovědně. Máme tady zónu, ve které se bobuje, kde jsou děti. V ní je dopravní pás, který má asi 30 metrů. Kolem té zóny jsou ploty a nikomu se tady nic nestane, pokud dodržuje elementární zásady bezpečnosti."
Vedení areálu Kopřivná, ale i další majitelé a provozovatelé lyžařských areálů prosí návštěvníky, aby dbali na svou bezpečnost a hlídali i své děti. Bobování a sáňkování na zledovatělých sjezdovkách může být nebezpečné.
---
Matrika ve FNO inspiruje další nemocnice
Už déle než rok funguje v ostravské fakultní nemocnici detašované pracoviště matriky porubské radnice. A jak se ukázalo, maminky si tuto službu nemohou vynachválit. Rodný list dítěte si díky tomu vyřídí přímo na gynekologicko-porodnickém oddělení.
Maminky, které porodí v ostravské fakultní nemocnici, mají o jednu starost méně. Pro rodný list dítěte nemusí na úřad. Matrika porubské radnice totiž funguje přímo v nemocnici.
Tady máte připravený rodný list, vy si ho teď přečtěte a zkontrolujte, jestli všechny údaje souhlasí
Lucie Březinová, maminka: “Mi se v pondělí narodila holčička Sára, první dcera a jsem byla strašně překvapená, že nemusím nikam na radnici vyřizovat papíry a že máme matriku přímo tady o patro výš. Je to ulehčení, je to pomoc.”
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Skutečně každý den dochází naše paní matrikářka z úřadu do fakultní nemocnice, kde nabírá dokumenty od čerstvých maminek, odnáší je k nám na úřad, kde vystavují rodné listy a zpátky vlastně donášejí do nemocnice a vydávají maminkám hotové rodné listy.”
Matrikářky mají svou místnost ve druhém patře Gynekologicko-porodnické kliniky. Maminkám jsou k dispozici každý všední den v dopoledních hodinách. Loni jejich služeb využilo na 2300 novopečených maminek.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tato služba běží u nás v podstatě tak, že maminky, které tady u nás porodí, tak de facto ve 100 procentech využijí tuto službu a ušetří si tím jednu cestu na městský úřad. Nám se podařilo matriku jako první v kraji tady u nás ve fakultní nemocnici otevřít v listopadu 2019.”
Teď se fakultní nemocnicí inspirovala i nemocnice ve Vítkovicích.
---
V Polsku se otevřelo více obchodů, Češi tam jezdí i lyžovat
Zatímco mnoho prodejen v České republice musí i nadále zůstávat uzavřených, v sousedním Polsku se opatření mírně rozvolnila. Češi si mohou nakoupit oblečení, potraviny nebo i u nás nedostatkové doby.
V Polsku byly v těchto dnech otevřeny i větší obchodní galerie. Polští prodejci sice přiznávají, že Češi do jejich obchodů přijíždějí, ale je jich méně, než dříve.
Polská prodejkyně: “Češi jsou rádi, že k nám mohou přijet a nakoupit. Kupují boty nebo oblečení pro dospělé i děti. Teď, když napadl sníh, tak měli zájem o rukavice a další zimní věci. Kupují u nás také hodně masa a další potraviny. Jsou rádi, že máme otevřeno a že si mohou nakoupit.”
Češi navštěvují menší obchody a tržnice, ale také větší nákupní centra.
Anketa: “Jsme z Havířova a jezdíme tady pravidelně nakupovat. Jezdíme pro maso a jiné věci, které u nás nekoupíme. Třeba sháníme koberec, tak u nás je to všechno pozavírané, tak to koupíme. Různé nářadí, které potřebujeme, tak u nás je to taky zavřené, takže to koupíme všechno tady v Polsku. Nesetkali jsme se s žádnou kontrolou. Na hranicích není nikoho vidět, takže průjezd je úplně plynulý. Volně se dá projet tam i zpět.”
Někteří Češi jezdí i na polské sjezdovky, které jsou v provozu. Někteří provozovatelé otevřeli také restaurace, ale ty kontroluje policie, která pokutuje i hosty.
---
Dvě krajské nemocnice pořídí dekontaminační jednotku
Málo kdo si dokáže představit, kolik tun biologicky kontaminovaného odpadu vyprodukují nemocnice. Ten se musí zlikvidovat. Dvě krajská zařízení nyní chtějí pořídit dekontaminační jednotku. Mikrovlny zbaví odpad nebezpečných vlastností.
Havířovská nemocnice denně vyprodukuje až půl tuny infekčního materiálu, který se musí zlikvidovat. Což představuje finanční zátěž i ekologickou.
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V těch velkých pytlech končí všechen materiál, který přijde do kontaktu s pacientem. V době covidové je toho materiálu ještě více, v průměru to vychází kilogram materiálu, odpadu na pacienta. Patří tam všechno."
V současné době pro infekční odpad jezdí třikrát týdně specializovaná firma, která jej vozí do spalovny nebezepčného odpadu. Nyní se nemocnice chystá pořídit dekontaminační jednotku. Díky mikrovlnám se z infekčního odpadu stane bezpečný odpad.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek NsP Havířov: "Do této dekontaminační jednotky se naloží celé pytle s odpadem, který nemocnice běžně produkuje. Tento odpad je nadrcen na frakci zhruba do dvou centimetrů a po té projde mikrovlnným procesem, kde se zbaví všech nebezpečných vlastností a jediný efekt, který z toho můžete fyzikálně vidět, je vodní pára, která odchází přes malý komín a filtr. Odpad, který projde tímto procesem ztratí až 80% svého objemu a zhruba 25% své hmotnosti právě tím, že se z jen odpaří voda.”
Dekontaminační jednotka vyjde na zhruba 8,5 milionu korun. Větší část by měla pokrýt státní dotace a o dofinancování se pak postará kraj. Stejný přístroj se chystá pořídit i nemocnice ve Frýdku-Místku.
---
Na Monty Lyceu se učí anglicky, žáci mohou pokračovat i v zahraničí
Už od roku 2005 nabízí Monty School v Ostravě kvalitní vzdělávání v mateřské a základní škole. V tomto školním roce v nabídce přibyla i střední škola – Monty Lyceum. Zajímavostí je, že se učí většinou v angličtině a žáci tak budou dobře připraveni i na zahraniční vysoké školy.
Monty School je vůbec nejstarší soukromá škola na Ostravsku.
Petr Vidlák, majitel Monty School: „Naše škola je naprosto unikátní, a to nejen v rámci kraje, ale celé republiky. A to v tom, že zcela individuálně, maximálně do počtu 12 studentů připravujeme všechny ke studiu na vysoké škole – od prvního až po maturitní ročník. Připravujeme studenty ke konkrétnímu studiu na konkrétní vysoké škole, kterou spolu s ním vybíráme.“
V prvním ročníku nového lycea je pouze deset žáků, což je v době distanční výuky obrovská výhoda.
Stanislav Knob, ředitel Monty Lycea: „Nesnižovali jsme výuku, protože si myslíme, že je důležité, aby měli kontakt s učiteli. A máme na to i dobré nástroje, třeba v matematice. Jsou to online nástroje, které umožní dělat třeba i geometrii na dálku. Takže se snažíme ten online prostor maximálně využít ke kvalitní výuce.“
Monty Lyceum nabízí dvě větve vzdělávání, a to přírodovědnou a humanitní.
---
Nový zimní stadion v Bruntále má stavební povolení
Nový zimní stadion v Bruntále nabývá konkrétních obrysů. Jeho stavba je připravena a má už stavební povolení s nabytím právní moci. Způsob financování musí ale nejdříve schválit zastupitelstvo města.
Dosud bruntálští hokejisté a bruslaři využívali stávající ledovou plochu bez zastřešení a pouze se zimním provozem. V současné době město Bruntál připravuje žádost o dotace na Národní sportovní agenturu. Ta určila standard, který musí budoucí zimní stadiony splňovat.
Jan Meca, zmocněnec Rady města pro stavbu: "Město Bruntál by mělo být vlastně jediné, které ten standard splňuje, a já doufám, že se nám podaří podat žádost o dotaci. Ten systém je tam nastaven tak, že ten, kdo dřív přijde, tak se dřív dostane k posouzení té žádosti.“
Způsob financování stavby budou schvalovat na svém nejbližším zasedání zastupitelé města.
Jan Meca, zmocněnec Rady města pro stavbu: „Pokud zastupitelstvo schválí ten režim jak financování, tak výstavby, tak budeme vyhlašovat někdy v průběhu měsíce února výběrové řízení na zhotovitele stavby.”
A právě na tomto místě by měl nový zimní stadion stát.
Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Celkové předpokládané způsobilé náklady představují částku 158 milionů korun s tím, že většinu z nich pokryje dotace.“
Tomáš Pluskal, předseda klubu HC Bruntál: „Já věřím, že se tato investice do budoucna určitě vyplatí. Děti i rodiče se moc těší a hokej si zaslouží důstojné podmínky tady v Bruntále.“
Pokud zastupitelé způsob financování schválí a vše bude následně postupovat podle předpokladů, mohla by být stavba zimního stadionu zahájena začátkem léta letošního roku.
---