Krádež šperků v nákupním centru natočily kamery
Zloději jsou nepoučitelní a přestože už musejí vědět, že téměř všechny zlatnictví střeží bezpečnostní kamery, opět neodolali a v Ostravě ukradli celé plato šperků. Ovšem díky záznamu se z lupu dlouho neradovali.
Na policii se na začátku roku obrátily prodavačky ze zlatnictví v Shopping parku v Ostravě, že se jim z vitríny ztratilo celé jedno plato plné stříbrných řetízků. Na místo vyrazili kriminalisté z Vítkovic a jedna z jejich prvních otázek byla samozřejmě na záznam bezpečnostních kamer. Na tom pak mohli přesně sledovat postup zlodějů. Ukázalo se, že byli 4 a každý měl svůj úkol.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Prodavačka obsluhovala muže a ženu, kteří se tvářili jako pár. Netušila však, že se jedná o volavky a prodavačku chtěli pouze zabavit. Mezitím už do prodejny vešli další dva muži, kteří si začali prohlížet zboží ve vitrínách.
Pak už to šlo rychle: jeden z mužů otevřel vitrínu, vzal celé plato řetízku, nacpal ho pod bundu a schovaný za komplicem odešli pryč. Zkušení kriminalisté pachatele okamžitě poznali.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operativním šetřením se dopracovali k možným pachatelům. Jak se ukázalo, krádež šperků má mít na svědomí čtveřice spolupachatelů - muži ve věku 43, 40, 30 let a 25letá žena.
Nejstaršímu muži policisté v nedávné době sdělili podezření za přečin krádeže. S jeho odhalením pomohli všímaví lidé, kteří reagovali na videozáznam, jak krade hodinky přes mříže v porubském nákupním centru.
---
Polská vláda výrazně snížila ceny potravin a pohonných hmot
Velkým lákadlem jsou od začátku února polské obchody a čerpací stanice. Polsko totiž snížilo nebo dokonce zcela zrušilo daň u některých potravin a pohonných hmot. Například kilo jablek přijde na 8 korun a cena paliva je až o 10 korun nižší než u čerpadel v Česku.
Nákupy v Polsku se vyplatily už dříve, ale od tohoto úterý jsou ještě výhodnější. Důvodem je snížení daně, které zavedla polská vláda, aby lidem kompenzovala zvýšené náklady v době koronaviru, energetické krize a s tím spojené inflace. Nesporné výhody to však přináší i nakupujícím z Česka. Palivo někteří dokonce tankovali do mnoha kanystrů.
Anketa: Odkud jste přijel a jak pro vás je atraktivní ta cena, která šla dneska ještě rapidně dolů? "Přijel jsem z Bystřice. Do Těšína jezdím se synem, takže to mám kousek a cena prostě je logicky atraktivní, samozřejmě. Tuším, že 15 procent dolů z daně, to je hodně a celkově tady vlastně je tady levněji, takže určitě se chystáme i na nějaký nákup."
Anketa: Odkud jste přijel a co říkáte na ty ceny? "Z Třince a ceny jsou super. Lepší než u nás. Kolik ušetříte na jedné nádrži. Už jste si to spočítal? Ještě ne, ale určitě to bude dobré. Dneska Poláci zlevnili i potraviny. Nakupujete v Polsku: Jezdíme často. Vyplatí se to. Co si myslíte o českém přístupu? Někde je asi chyba. Když to jde tady, proč ne u nás?"
Anketa: "Díky Polákům se máme zase trochu líp. Bohužel." Co jste si dneska přišli nakoupit? "My tady jsme denní hosté, dá se říct. Nevím, syn to má na lístku napsané. Běžné věci, spotřební věci a základní potraviny. Tak, jako Češi jezdí do Německa, tak my jezdíme tady."
Na nákupy do Polska se chystají i lidé z Havířova.
Anketa: Co říkáte na to, že Polsko šlo rapidně dolů s cenami? Vyplatí se vám jet na nákup, pro naftu nebo benzín? Je to téměř o 10 korun levnější za litr. "Tak samozřejmě, že se to vyplatí. Já jsem dneska po nákupu překvapená, jak šlo všechno zase nahoru. Docela mě to překvapilo, dlouho jsem tu nebyla. A musím říct, že jo, nebráním se chodit nakupovat do Polska, i když si dávám pozor, co kupuji, protože přece jenom některé potraviny, maso, technická sůl a podobně, člověk si dává trochu pozor. Ale určitě, bydlíme při hranicích, takže si myslím, že časem k tomu dojde."
Anketa: "Pokud bych jel i pro nějaké potraviny a oplatilo by se mi to, tak určitě. Ještě, když dneska hlásili, že benzín má jít snad až na 30 korun, takže bych asi určitě. Není to daleko do Polska, takže do Českého Těšína nebo do polského Těšína, takže asi jo."
Daňová úleva bude v Polsku platit minimálně půl roku.
---
Krátké zprávy, 1. 2. 2022, 1
Startuje třetí ročník Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2021. V pěti kategoriích budou soutěžit výjimečné a kvalitní projekty cestovního ruchu, ale i osobnosti, které se zasadily o rozvoj turismu v regionu. Vyhlášení vítězů je naplánováno na 11. března 2022.
Ostravská zoologická zahrada reaguje na situaci na trhu s energiemi. Od února proto neprodlouží jako obvykle provozní dobu, ale ponechá ji stejnou jako v lednu – tedy od 9 do 16 hodin. Pokladny a pavilony se uzavřou o hodinu dříve, tj. v 15 hodin. Návštěvnost v zimních měsících bývá minimální.
---
Třetí týden testování na pracovištích
Převládající varianta koronaviru Omikron zvýšila počet chybějících zaměstnanců. Mnohé společnosti musely kvůli nedostatku pracovníků omezit svůj provoz. Plošné testování na pracovištích probíhá od poloviny ledna 2x týdně. Vláda teď bude rozhodovat, zda pokračovat dál.
Pracovní směna začíná v této firmě v šest ráno. Ještě předtím, než vstoupí 85 zaměstnanců do dílen a kanceláří, jsou pro ně připraveny samotestovací antigenní sady.
Petr Obrusník, dělník ve výrobě, Hagemann a.s.: „Musíme přijít dřív do práce, ať jsme připraveni a můžeme začít v šest hodin pracovat.“
Během lednového testování zatím nikoho kvůli pozitivnímu výsledku domů poslat nemuseli.
Nedostatek zaměstnanců kvůli nákaze koronavirem, nařízené karanténě či izolaci, nebo i kvůli chřipce pocítili již dříve na opavském magistrátu. Omezit provoz museli na podatelně a kontaktním místě Czech point. Aktuálně v práci chybí pět desítek zaměstnanců z 340. Pondělní testování přidá zřejmě další. Pozitivně vyšlo v 9 případech.
Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Používáme citlivější testy, jedná se o testy, které by měly zachytit nákazu omikron.“
Zaměstnanci chybí také v Městské knihovně Petra Bezruče. Do práce jich nepřišla třetina.
Zuzana Valentová, ekonomka, Knihovna P. Bezuče, Opava: „Vzhledem k tomu, že všichni naši zaměstnanci na naší pobočce v Kateřinkách jsou už nemocní, nebo v karanténě, nebo mají ošetřování člena rodiny, tak tuto pobočku jsme museli od pondělka uzavřít.“
Počet pozitivních záchytů v plošném firemním testování v posledních dnech narůstá. Tento týden vláda rozhodne, zda budou podniky své zaměstnance testovat i nadále.
---
Čeští pašeráci léků mohli vyrobit pervitin za 50 milionů
Dlouholetá přeshraniční spolupráce českých a polských výrobců drog utrpěla další ránu ze strany policie. Poté, co tam byli nedávno odsouzeni dva pachatelé z Česka, pokračují polští policisté v rozkrývání dalších částí velkého případu zpracovávání léků na drogy.
Zadržení dvou Čechů v Polsku bylo jen začátkem postupného odhalování mnohem rozsáhlejšího případu. Dva Češi už jsou odsouzení k zatím nepravomocným trestům. Policisté jim zabavili 60 tisíc tablet pseudoefedrinu, které v autě převáželi v krabicích od rýže. Policisté následně odhalili celý gang dodavatelů surovin a výrobců drog. Při domovních prohlídkách zabavili zhruba milion tablet, ze kterých by se dalo vyrobit asi 50 kilogramů metamfetaminu v hodnotě kolem 9 milionů polských zlotých, tedy asi 50 milionů českých korun. Zajištěna byla také hotovost v přepočtu za více než 7 milionů korun.
Pawel Żukiewicz, tiskový odbor Ústředního vyšetřovacího úřadu polské policie: “Dalším krokem policistů CBŚP bylo odhalení a likvidace skladu prekurzorů drog, který se nacházel ve středním Polsku. Jak se ukázalo, v pronajatém nefungujícím lékárenském skladu byly dvě místnosti téměř celé zaplněné kartony s léky.”
Léky se většinou z Polska převážejí jako surovina na české území, kde se z nich vaří pervitin.
Pawel Żukiewicz, tiskový odbor Ústředního vyšetřovacího úřadu polské policie: “Mezi léky byly především léky s obsahem pseudoefedrinu, a to i ty, jejichž prodej v Polsku je zakázán. Zajištěna byla také psychofarmaka a opioidy. Celkem policisté zajistili téměř milion tablet v hodnotě přes 3 miliony zlotých na černém trhu. Při prohlídkách míst pobytu podezřelých a míst, která používali, policie zajistila více než 1,3 milionu zlotých v hotovosti proti budoucím sankcím a pokutám.”
Tento případ sice patří svým rozsahem mezi větší, ale rozhodně není ojedinělý. Čeští a polští policisté a celníci spolupracují na odhalení dalších.
---
Krátké zprávy, 1. 2. 2022, 2
V pondělí přibylo 3 664 nových případů covid nakažených lidí v MS kraji, Je to zhruba o pět set více než v neděli. Nejvíce nakažených hlásí Ostravsko. Údaje zveřejnila krajská hygienická stanice Ostrava.
Nová ostravská tramvaj Škoda 39T v neděli ukončila zkušební provoz. Na lince číslo čtyři na trase Martinov - Nová Huť najezdila 40 tisíc kilometrů. Vůz teď čeká na vydání průkazu způsobilosti Drážního úřadu. Pak si ho oficiálně převezme Dopravní podnik Ostrava.
---
Polárníka Orla chtějí napodobit další cestovatelé
Mezi významnými novojičínskými rodáky jsou i ti, kteří se proslavili na moři. Jedním z nich je Eduard Orel. Zúčastnil se i polární expedice, při které bylo objeveno nejsevernější souostroví naší planety. Je možné, že se letos, po 150 letech, výprava zopakuje.
Důstojník a polárník Eduard Orel se narodil v Novém Jičíně v roce 1841, připomíná to pamětní deska na jeho rodném domě na Křižíkově ulici.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Po nedostudování gymnázia v Opavě nastoupil k rakouskému námořnictvu a stal se jedním z důstojníků. V roce 1866 se zúčastnil bitvy u Lissy, což bylo významné utkání mezi rakouskou a italskou flotilou, kde Rakušané, i díky českým příslušníkům, vyhráli. Eduard Orel dokonce dostal ocenění.”
Po ukončení činnosti v námořnictvu se Eduard Orel v roce 1872, přesně před 150 lety, vydal na vědeckou výpravu Julia Payera a Karla Weyprechta, která směřovala vstříc severnímu pólu. Tato expedice objevila Zemi Františka Josefa, nejsevernější souostroví na naší planetě. Po návratu byl Eduard Orel povýšen do rytířského stavu.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zajímavostí je, je to takové perlička, připravuje se česká expedice do Země Františka Josefa a na Špicberky, právě po stopách Eduarda Orla a dalších, kteří se jí zúčastnili. Takže pevně doufáme, že v polovině léta se uskuteční a že se jí i někdo z Nového Jičína zúčastní.”
Výprava po 150 letech by současně uctila i další výročí Eduarda Orla, zemřel před 130 let, 5. února, na zámku Miramare poblíž italského Terstu.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.