Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech
  • Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat
  • Parkouru a freerunningu se věnují v Karviné i děvčata
  • Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory
  • MS kraj skončil na ODM stříbrný

Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech

V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.

Už čtyři roky funguje spolupráce mezi dobrovolnými jednotkami hasičů z odlehlých obcí našeho kraje a zdravotnickou záchrannou službou. V rámci požárního poplachového plánu je vybráno 6 jednotek, které na žádost operačního střediska vyjíždějí k poskytnutí předlékařské pomoci.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: ""Je nutné říct, že jde o život ohrožující stavy. To znamená, že nejezdí na nějaké zlomeniny, ale jedou jen opravdu na ty nejtěžší případy." 

V loňském roce vyjížděli k poskytnutí zdravotnické pomoci do okrajových částí regionu tamní hasiči v 17 případech. Nejvíce to bylo ve Starých Hamrech 5 krát a 4  krát v Mostech u Jablunkova.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc je využívána zejména v lokalitách, které jsou vzdálenější od našich výjezdových základen a v případech, kde je jednoznačný časový profit v poskytnutí základní první pomoci." 

Hasiči z těchto dobrovolných sborů museli projít speciálním zdravotnickým školením u záchranné služby. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Vedoucí školícího centra pro ně připravil velmi náročný specializovaný kurz, který se co půl roku opakuje. Vytipoval základní oblasti pro ty nejsložitější stavy a jak v nich  postupovat." 

Hasiči samozřejmě nezůstávají sami po celou dobu zásahu, ale pečují o pacienta do příjezdu zdravotníků, kteří vždy jedou na místo události také. 

---

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Krátké zprávy, 1. února, 17 h - 1

Policisté hledají zloděje a žádají o pomoc. Na zastávce ve Slezské Ostravě oslovil ženu mladík a nabídl ji pomoc s taškami. Žena nabídku přijala a přišla tak o peněženku, mobil a finanční hotovost v celkové hodnotě okolo 20 tis. Kč. Zloděj jí se všemi věcmi utekl.

Lidé budou vybírat nej turistické atraktivity MS kraje. Čtvrtý ročník cen cestovního ruchu představí výjimečná místa a ocení práci zainteresovaných lidí. Ocenění mohou získat například opravená nádraží na Osoblažsku, cyklostezka Poodřím nebo oblíbené hotely v kraji. O vítězích budou rozhodovat odborníci i veřejnost.

---

Parkouru a freerunningu se věnují v Karviné i děvčata

Mezi volnočasové aktivity, o které je v Karviné zájem, patří i akrobatické sportovní disciplíny freerun a parkour. Překážky se mladí lidé a děti učí v sále Střediska volného času Juventus, kde mají vhodné podmínky k trénování. Překonávat se je učí ale i venku.

V sále SVČ Juventus se učí mladí lidé a děti překonávat překážky různými druhy skoků a dalšími akrobatickými kousky. Větší zájem o tento adrenalinový a trochu i riskantní kroužek mají hlavně chlapci, ale najdou se tady i odvážná děvčata.

Radek Čudek, vedoucí kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Učíme je techniku, aby se u toho nezranili, aby to dotočili až na nohy, protože často tady děcka mají s tím, že to nedotočí a dopadají na zadek, buď jim chybí výška nebo rotace, tzn. že musí více švihnout rukama nebo více sbalit či využít rychlost a odrazit se výše. Venku děláme základní věci, jen přeskoky přes překážky, ale pokročilí skáčou venku i salta, ale to jsou kluci, co skáčou třeba tři roky."

Lukáš Uchytil, člen kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Líbí se mi to tady, skáčeme s pokročilými a hecujeme se navzájem."

Tereza Gibiecová, členka kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Přišla jsem tu proto, že jsem se chtěla naučit salta a triky. "

Jonáš Húska, člen kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Jestli to tak půjde dál, za pět let budu ten nejlepší podle mě."

Podle trenérů je důležitý individuální osobní rozvoj než srovnávání se s ostatními. 

---

Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepších jedenáct žáků strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkalo v regionálním kole soutěže KOVO Junior. To hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže, která má popularizovat strojírenské obory, je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Dva nejúspěšnější účastníci regionální kola postoupili do celostátní soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, a to Daniel Radek ze Střední školy technické Opava Matyáš Cáb z pořádající Střední školy technické a zemědělské.

---

Krátké zprávy, 1. února, 17 h - 2

V těchto dnech se začíná nově vybudovaný City Campus Ostravské univerzity na Černé louce plnit studenty. Do Klastru umění a designu se přestěhuje hudební část Fakulty umění. Zázemí sportu a behaviorálního zdraví bude sloužit potřebám studentů Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Slavnostní otevření proběhne 13. února.

---

MS kraj skončil na ODM stříbrný

Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí.

Celkové druhé místo je pro MS kraj obrovským úspěchem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Dlouhé roky jsme končívali bez medaile, takže je pro nás stříbro mezi 14 kraji vynikající.“

Zlatý punc udělali mladí hokejisté, kteří obhájili olympijský titul.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Ve finále naši kluci prohrávali 0:2, ale pak to otočili a gólem v závěru vyhráli. Byl to fantastický zápas.“

Další dobrou zprávou pro sportovní fanoušky je fakt, že Zimní olympiádu dětí a mládeže 2025 bude hostit MS kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Centrem bude Frýdek-Místek, ale sportovat se bude také v Českém Těšíně, na Pustevnách a v dalších sportovních střediscích. Těšíme se.“

Náš kraj má s pořádáním ODM dostatečné zkušenosti, zimní olympiáda se u nás konala už v roce 2012.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. února 2023, 17:00

Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech

V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.

Už čtyři roky funguje spolupráce mezi dobrovolnými jednotkami hasičů z odlehlých obcí našeho kraje a zdravotnickou záchrannou službou. V rámci požárního poplachového plánu je vybráno 6 jednotek, které na žádost operačního střediska vyjíždějí k poskytnutí předlékařské pomoci.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: ""Je nutné říct, že jde o život ohrožující stavy. To znamená, že nejezdí na nějaké zlomeniny, ale jedou jen opravdu na ty nejtěžší případy." 

V loňském roce vyjížděli k poskytnutí zdravotnické pomoci do okrajových částí regionu tamní hasiči v 17 případech. Nejvíce to bylo ve Starých Hamrech 5 krát a 4  krát v Mostech u Jablunkova.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc je využívána zejména v lokalitách, které jsou vzdálenější od našich výjezdových základen a v případech, kde je jednoznačný časový profit v poskytnutí základní první pomoci." 

Hasiči z těchto dobrovolných sborů museli projít speciálním zdravotnickým školením u záchranné služby. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Vedoucí školícího centra pro ně připravil velmi náročný specializovaný kurz, který se co půl roku opakuje. Vytipoval základní oblasti pro ty nejsložitější stavy a jak v nich  postupovat." 

Hasiči samozřejmě nezůstávají sami po celou dobu zásahu, ale pečují o pacienta do příjezdu zdravotníků, kteří vždy jedou na místo události také. 

---

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Krátké zprávy, 1. února, 17 h - 1

Policisté hledají zloděje a žádají o pomoc. Na zastávce ve Slezské Ostravě oslovil ženu mladík a nabídl ji pomoc s taškami. Žena nabídku přijala a přišla tak o peněženku, mobil a finanční hotovost v celkové hodnotě okolo 20 tis. Kč. Zloděj jí se všemi věcmi utekl.

Lidé budou vybírat nej turistické atraktivity MS kraje. Čtvrtý ročník cen cestovního ruchu představí výjimečná místa a ocení práci zainteresovaných lidí. Ocenění mohou získat například opravená nádraží na Osoblažsku, cyklostezka Poodřím nebo oblíbené hotely v kraji. O vítězích budou rozhodovat odborníci i veřejnost.

---

Parkouru a freerunningu se věnují v Karviné i děvčata

Mezi volnočasové aktivity, o které je v Karviné zájem, patří i akrobatické sportovní disciplíny freerun a parkour. Překážky se mladí lidé a děti učí v sále Střediska volného času Juventus, kde mají vhodné podmínky k trénování. Překonávat se je učí ale i venku.

V sále SVČ Juventus se učí mladí lidé a děti překonávat překážky různými druhy skoků a dalšími akrobatickými kousky. Větší zájem o tento adrenalinový a trochu i riskantní kroužek mají hlavně chlapci, ale najdou se tady i odvážná děvčata.

Radek Čudek, vedoucí kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Učíme je techniku, aby se u toho nezranili, aby to dotočili až na nohy, protože často tady děcka mají s tím, že to nedotočí a dopadají na zadek, buď jim chybí výška nebo rotace, tzn. že musí více švihnout rukama nebo více sbalit či využít rychlost a odrazit se výše. Venku děláme základní věci, jen přeskoky přes překážky, ale pokročilí skáčou venku i salta, ale to jsou kluci, co skáčou třeba tři roky."

Lukáš Uchytil, člen kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Líbí se mi to tady, skáčeme s pokročilými a hecujeme se navzájem."

Tereza Gibiecová, členka kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Přišla jsem tu proto, že jsem se chtěla naučit salta a triky. "

Jonáš Húska, člen kroužku Freerun - Gravity defeaters SVČ Juventus: "Jestli to tak půjde dál, za pět let budu ten nejlepší podle mě."

Podle trenérů je důležitý individuální osobní rozvoj než srovnávání se s ostatními. 

---

Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepších jedenáct žáků strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkalo v regionálním kole soutěže KOVO Junior. To hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže, která má popularizovat strojírenské obory, je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Dva nejúspěšnější účastníci regionální kola postoupili do celostátní soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, a to Daniel Radek ze Střední školy technické Opava Matyáš Cáb z pořádající Střední školy technické a zemědělské.

---

Krátké zprávy, 1. února, 17 h - 2

V těchto dnech se začíná nově vybudovaný City Campus Ostravské univerzity na Černé louce plnit studenty. Do Klastru umění a designu se přestěhuje hudební část Fakulty umění. Zázemí sportu a behaviorálního zdraví bude sloužit potřebám studentů Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Slavnostní otevření proběhne 13. února.

---

MS kraj skončil na ODM stříbrný

Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí.

Celkové druhé místo je pro MS kraj obrovským úspěchem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Dlouhé roky jsme končívali bez medaile, takže je pro nás stříbro mezi 14 kraji vynikající.“

Zlatý punc udělali mladí hokejisté, kteří obhájili olympijský titul.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Ve finále naši kluci prohrávali 0:2, ale pak to otočili a gólem v závěru vyhráli. Byl to fantastický zápas.“

Další dobrou zprávou pro sportovní fanoušky je fakt, že Zimní olympiádu dětí a mládeže 2025 bude hostit MS kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Centrem bude Frýdek-Místek, ale sportovat se bude také v Českém Těšíně, na Pustevnách a v dalších sportovních střediscích. Těšíme se.“

Náš kraj má s pořádáním ODM dostatečné zkušenosti, zimní olympiáda se u nás konala už v roce 2012.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-02-2023-17-00