Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policisté hlídají hranice okresů v celém MS kraji
  • Bruntálská nemocnice zřídila nové postcovidové oddělení
  • Středoškoláci vyrábějí satelit, který bude při letu měřit ovzduší
  • Další místo pro radar v Novém Jičíně
  • V Hrabůvce projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové

Policisté hlídají hranice okresů v celém MS kraji

Hranice okresů v celém MS kraji obsadili policisté. Dohlížejí na dodržování vládních nařízení v souvislosti s omezením pohybu osob. Většina lidí byla na kontroly připravena. Pouze výjimečně se stávalo, že někoho vrátili zpět, protože nedokázal prokázat důvod cesty mimo okres.

Od půlnoci z neděle na pondělí začala platit nová nařízení vlády, která se týkají omezení pohybu. Lidé tak nesmějí vycestovat z okresu, ve kterém bydlí, pokud nesplňují jednu z výjimek. Může jít například o cestu do zaměstnání nebo k lékaři. Hranice okresů, kterých je v MS kraji 6, hlídá proto policie. 

Většina lidí byla na kontroly připravena. Nějčastěji měli připravené čestné prohlášení a nebo potvrzení ze zaměstnání. Pokud ho někdo neměl, policisté nabízeli formuláře, které si museli lidé vyplnit přímo na místě. 

anketa, obyvatelé MS kraje: 

"Je to jenom omezování podnikatelů." 

"Já tady zatočím po 20 metrech a jedu zpátky do okresu Ostrava." 

"Je třeba si držet nějakou linii a neztrácet dobrou náladu."

Kontroly byly namátkové a podle policistů se nikde netvořily zácpy ani kolony. Lidé se ale ráno na sociálních sítích před kolonami varovali a také si radili, jak hlídky objet.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Do opatření jsou zapojeny stovky policistů a to jak z pořádkové, dopravní, cizinecké policie, ale také služby kriminální policie a vyšetřování, kteří provádí kontroly na mobilních stanovištích."

Od úterý pomohou policistům také vojáci. Do kraje jich má přijet 500. 

Martin Ogořalek, Krajské vojenské velitelství Ostrava: "Hlavní úkol armády je posílit Policii České republiky při dodržování restriktivních opatření souvisejících s omezením volného pohybu osob dle usnesení vlády ČR."

Dalších 38 vojáků už pomáhá v nemocnicích v celém kraji i v rámci odběrových týmů. 

---

Bruntálská nemocnice zřídila nové postcovidové oddělení

Mnoho lidí, kteří prodělali onemocnění koronavirem bojuje následně týdny i měsíce s následky nemoci. Podhorská nemocnice v Bruntále jako jedna z prvních v České republice otevřela proto postcovidové centrum. Jeho cílem je následná rehabilitace pacientů po uzdravení.

Dušnost, celkové oslabení, bolesti kloubů. To jsou nejčastější následky prodělané nemoci koronavirem. Rehabilitace je proto individuelní, vždy je potřeba doporučení praktického lékaře.

Pavel Kameník, ředitel Podhorské nemocnice: „Který ošetřuje postcovidového pacienta, počítáme mezi třemi týdny až jedním měsícem. Neplatí se, je to placeno ze státního zdravotního pojištění."

Postcovidové rehabilitační centrum poskytuje péči, která se u každého paceinta určuje individuálně.

Ivana Mročková, fyzioterapeutka: „Naši rehabilitační lékaři jsou schopni pacientovi přímo ušít ten rehabilitační program na míru. Samozřejmě je tam ještě důležité, že ten pacient nemusí dojíždět denně, může jezdit třeba jednou za týden.“

Základem jsou relaxační cvičení, relaxační koupele a dechová cvičení.

Ivana Bočanová, ergoterapoutka: „Inhaluje Vincentku, naředěnou půl na půl s vodou destilovanou.“

Vladimír Řepka, pacient: „V nemocnici jsem nebyl, ale měl jsem těžký průběh, měl jsem čtyřicítky horečky. S dýcháním. Hlavně s dýcháním. Je to zlepšení, je to zlepšení.

Pro úspěšnou rehabilitaci lékaři vítají také přítomnost rodinných příslušníků, kteří se seznámí s potřebnými úkony, které pak pacient již provádí doma. Co se týká obsazenosti, Podhorská nemocnice situaci zatím zvládá, má v současné době téměř 50% volných kapacit na JIP i na standardním oddělení s kyslíkem.

---

Středoškoláci vyrábějí satelit, který bude při letu měřit ovzduší

První malý krůček pro cestu do vesmíru dělají v těchto dnech středoškoláci z frýdecko-místecké průmyslovky. Vyrábějí malý satelit, který bude měřit několik předem daných veličin v ovzduší. Po vypuštění z dronu se bude snášet k zemi na padáku. Studenti věří, že se jednou budou podílet i na výrobě zařízení pro skutečné vesmírné lety.

Studenti 1. ročníku oboru informační technologie Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku se zapojili do soutěže, ve které mají vyrobit satelit o velikosti plechovky od nealkoholického nápoje. Zařízení musí být během krátkého letu schopné zvládnout dvě mise. Jednu s povinnými parametry a druhou podle mladých konstruktérů.

Jiří Ryška, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “Soutěž pořádá Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury. My jsme se zapojili kvůli tomu, že bychom chtěli dosáhnout nějakých nových cílů, zjistit něco nového a také bychom chtěli třeba vyhrát národní kolo.”

Do vesmíru se studentský satelit zatím nepodívá. Všechna data musí naměřit během pádu z výšky několika stovek metrů, kam ho vynese dron. K zemi se pak bude snášet na padáku.

Marek Kozel, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “V průběhu pádu musí měřit dvě mise. Ta primární je tlak, vlhkost a GPS signál, tím pádem nadmořskou výšku a polohu. A naše sekundární mise je oxid uhličitý, kyslík a kamera. 

Filip Gardoš, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: "Dokážu si představit, že by to třeba právě zkoumalo ten Mars. Že by to vlastně byla taková malá družice na jedno použití, protože by to ušetřilo peníze. Protože každý odpal, každý kilogram, který se odešle do vesmíru, stojí přes milion dolarů, což jsou velké částky. A taková malá krabička by ušetřila spoustu peněz.”

Studenty čeká při výrobě satelitu ještě hodně práce. O úspěchu jejich mise však nepochybují.

---

Další místo pro radar v Novém Jičíně

Další lokalita pro měření rychlosti vozidel bude v Novém Jičíně v místní části Bludovice, v blízkosti mateřské školy. Umístění radaru řešilo město s dopravní policií a strážníky. Silnice, která tudy vede, je plná kamionů a řidiči tu padesátku často překračují.

S měřením rychlosti vozidel začali strážníci v Novém Jičíně 1. března loňského roku na Revoluční ulici, v prosinci přibylo další měřící stanoviště na Palackého a do třetice bude radar sloužit také v Bludovicích. Místo pro jeho instalaci vybrala radnice ve spolupráci s městskou a dopravní policií. Bude u mateřské školy, v blízkosti přechodu pro chodce.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Zaznamenali jsme řadu stížností na nedodržování povolené rychlosti v této lokalitě. Samozřejmě, umístění radaru v této lokalitě je také z důvodu mateřské školky, kdy nám tady procházejí děti.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Údajně ve večerních hodinách se tu auta pohybují i rychlostí 100 kilometrů za hodin.”

Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: My jsme samozřejmě rádi, že v Bludovicích bude umístěn radar, protože i po zkušenostech s předchozím radarem, který ale neuděloval pokuty, se nám zdálo, že doprava se zklidnila.”

Pro zvýšení bezpečnosti chodců se už v Bludovicích, i na základě podnětu osadního výboru, podařilo vybudovat právě přechod v blízkosti školky nebo na konci obce rozdělit hlavní komunikaci ostrůvkem.

Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Takže my tu dopravu vnímáme jako velice bolavé místo a těšíme se i na Palačovskou spojku, že nám uleví s nákladní dopravou.”

Měřícího stanoviště pro umístění radaru by se místní měli dočkat letos. V současné době se připravuje projektová dokumentace.

---

V Hrabůvce projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové

Na Jihu Ostravy pokračují v revitalizaci Hrabůvky. Rekonstrukcí už prošlo náměstí a prostor kolem Savarinu. Po Velikonocích pak začne oprava ulice Dr. Lukášové.

V Ostravě-Jihu projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové, která je v havarijním stavu. Jde o další etapu revitalizace sídliště Hrabůvka, na kterou městský obvod získal dotaci ve výši 6 milionů korun.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je to už druhá úspěšná dotace v rámci celé realizace. První vlastně byla na objekt Savarin, respektive na prostory kolem Savarinu s tím, že my v tento moment chystáme další části Hrabůvky.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celá tato rekonstrukce bude trvat 4 a půl měsíce, takže by měla být hotova někdy v září a bude stát 12 milionů korun.”

Po celé délce se bude měnit povrch vozovky, který je popraskaný a plný děr a výtluků a rekonstrukcí projdou i parkovací místa. Těch je v ulici zhruba osm desítek.

Celá ulice se bude opravovat tak, aby byl vždy průjezdný alespoň jeden směr, aby se lidé v pohodě dostali na polikliniku za svými lékaři.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všichni samozřejmě budou informováni pomocí dopravního značení a dále pak budeme navazovat předprostorem před poliklinikou."

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Spolu s magistrátem chystáme na ulici Dr. Lukášové jezírko, kde v tento moment, můžu říci, že město teď vyhlašuje výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace.”

Radnice připravuje i revitalizaci dalších částí obvodu. Po Hrabůvce by měl přijít na řadu Zábřeh.

---Mohlo by Vás také zajímat