Zprávy krátké, 1. 3. 2020
Moravskoslezský kraj spustil bezplatnou informační linku 800 720 210. Zaměstnanci krajského úřadu lidem poradí, na koho a kam se obrátit, pokud chtějí pomoct Ukrajině a lidem postiženým válkou. Kraj také otevřel asistenční centrum na pomoc uprchlíkům.
Přibližně 400 žen a dětí přijelo v noci na úterý vlakem z Čopu na Zakarpatské Ukrajině do Ostravy. Krajští hasiči je v autobusech zavezli na registrační humanitární středisko ve Vyšních Lhotách. V noci na středu má dorazit další evakuační vlak Českých drah. Spoj také odváží na Ukrajinu materiální humanitární pomoc.
Stovky dárců už přišly na sběrné místo v Ostravě, lidé darují materiální pomoc ukrajinským obyvatelům. Tlumočíme prosbu o přednostní darování zdravotnického materiálu.
Gabriela Pokorná, mluvčí Magistrátu města Ostravy: Zdravotnický materiál by měl mít co nejdelší expiraci výrobků a musí být nový, v originálním obalu. Konkrétně se jedná o materiál, který se dá pořídit i běžně v lékárnách.
---
Kraj i firmy se chystají na možné výpadky v dodávce surovin
Uhlí, zemní plyn nebo železná ruda. Z Ruska a Ukrajiny se k nám dováží důležité suroviny a výpadek v dodávkách by mohl ochromit výrobu například v železárnách nebo i běžný život obyvatelstva. Některé podniky už řeší záložní plány.
Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolal oprávněné obavy o dostatek surovin dovážených z těchto zemí. Na pravidelných dodávkách železné rudy jsou závislé především ostravské a třinecké železárny. Podle mluvčí společnosti Liberty Ostrava Barbory Černé Dvořákové ostravský hutní podnik nepřehlednou situaci na východě bedlivě sleduje a hledá případné alternativy v dodávkách surovin. Podobně jsou na tom i Třinecké železárny a situaci sleduje také vedení kraje.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana: “Lidé se ptají, jestli bude dosta tepla. V tuto chvíli dodávky plynu a uhlí proudí do kraje tak, jak jsou nasmlouvány. Není žádný výpadek. Ale i kdyby ty dodávky přestaly, tak do konce topné sezony je dostatek plynu i uhlí na území kraje, takže tady k výpadku nedojde. Samozřejmě, pokud by plyn přestal proudit, tak je na čase přehodnotit rozhodnutí o uzavření našich černouhelných šachet. protože naše teplárny jsou závislé na černém uhlí.”
Dostatek plynu potvrzuje i společnost, která provozuje podzemní zásobníky.
Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Naše zásobníky jsou aktuálně naplněny na zhruba jednu pětinu své celkové kapacity. Našim zákazníkům těžíme plyn naprosto bez problémů.”
Pokud jde o černé uhlí, v případě potřeby by mohl být provoz Dolu ČSM ve Stonavě prodloužen minimálně do roku 2025.
---
Karviná připravila pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny
Karviná nabízí válečným uprchlíkům z Ukrajiny ubytování a otevřela i sběrné místo pro shromažďování humanitární pomoci. Sbírku pořádá i místní Český červený kříž.
Od úterý 1. března je zprovozněno v budově polikliniky v městské části Mizerov sběrné místo pro shromažďování humanitární pomoci. Z tohoto sběrného centra se pak bude pomoc distribuovat dále potřebným přímo na Ukrajině či přijíždějícím uprchlíkům. Vše bude probíhat v koordinaci s ostatními organizacemi a krajským koordinačním střediskem pomoci.
Lukáš Hudeček, mluvčí města: “Jde především o neopotřebované lůžkoviny, spací pytle, karimatky, dále drogistické zboží a hygienické potřeby, apod."
Sběrné místo bude otevřeno každý všední den od 8.00 do 17.00 hodin. Dotazy a případné nabídky ubytování a humanitární pomoci mohou zájemci směřovat na email ukrajina@karvina.cz.
Lukáš Hudeček, mluvčí města: “Karviná je připravena zajistit i ubytování a stravování postupně pro asi 200 válečných uprchlíků z Ukrajiny, zajistíme i potřebnou zdravotní péči. Město je rovněž připraveno se postarat o ukrajinské děti. Zajistí jim školní výuku a volnočasové aktivity. Spolupracujeme s občany Ukrajiny, kteří dlouhodobě žijí ve městě a jsou schopni dobrovolně zajistit komunikaci s uprchlíky v jejich rodném jazyce."
Pomoc organizuje i místní ČČK.
Oldřich Gbelec, ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže Karviná: "Aktuálně reflektujeme tu situaci, která je na Ukrajině, proto jsme vyhlásili sbírku zdravotnického materiálu, ze kterého budou sestaveny další trauma sety. Kromě toho plánujeme zakoupit z finanční sbírky, kterou máme vyhlášenou, pořízení sanitních vozidel, které opět poputují na Ukrajinu."
Samostatnou finanční sbírku město Karviná prozatím organizovat nebude.
---
Zastupitelé řešili dotace, hlasovali i o odvolání primátora
Na pondělním zasedání zastupitelstva v Havířově se rozdělovaly dotace. S nižší částkou musí počítat prozatím některé kluby. V interpelacích pak zazněl návrh na odvolání primátora, kvůli energetickému podniku ENVEZ. Vedení radnice si za projektem stojí.
Více než třicet milionů korun rozdělí radnice v Havířově do oblasti sportu. Hokejisté, fotbalisté, florbalové kluby a basketbalový klub ale musí počítat prozatím s nižší částkou o zhruba 30 procent.
Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Jelikož hrozí jejich sestup do nižších soutěží, považujeme za vhodné, aby po skončení soutěže přišly kluby představit další vizi fungování a s ohledem na to, jaké soutěže budou přihlašovat do další sezony, si mohou podat žádost do dalšího kola."
Debata se vedla i o společném podniku společnosti ČEZ a města. Jedna z opozičních zastupitelek navrhla usnesení na odvolání primátora, které však neprošlo.
Daria Škutová (SPD), zastupitelka: "Jeden z důvodů, proč jsem navrhla odvolání primátora Havířova pana Bělici, je z důvodu změny dodávek tepla v Havířově, kdy v rámci toho vznikla společnost ENVEZ. Co mě vadí na způsobu vytápění, je to, že se opírá zejména o plyn."
Vedení radnice si za projektem stojí."
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Ten projekt je velmi dobrý. Organizujeme exkurzi do statutárního města Prostějova, kde podobný projekt funguje, kde jsou reálně napájeny stovky bytů tímto způsobem. Budeme mít možnost se podívat na fotovoltaickou elektrárnu, která řeší vytápění sportovní haly a to jsou přesně ta chytrá řešení, která my do budoucna potřebujeme pro naše město."
Exkurze do Prostějova se uskuteční 7. března a mohou se jí zúčastnit všichni zastupitelé.
---
Začala další Akademie pro obchodníky Podnikej F-M
Drobní podnikatelé z Frýdku-Místku si opět mohou přijít k odborníkům pro radu. Po úspěšném podzimním startu pokračuje Akademie pro obchodníky Podnikej F-M. V rámci dalších akcí se lektoři zaměří například na facebook, focení nebo copywriting.
Frýdek-Místek dál podporuje drobné obchodníky. První Akademie Podnikej F-M měla totiž velký úspěch. A tak se rozjela další.
Romana Klčová, účastnice Akademie pro obchodníky: "Provozuji prodejnu farmářských potravin. Nakupujeme zboží od malých výrobců a dodavatelů a na tu akademii mě přivedlo to, že se potřebuji nějakým směrem posunout. Co se týká vůbec prezentace na sociálních sítích."
Šárka Hojdyszová, účastnice Akademie pro obchodníky: "Já 12 let už podnikám teda v oboru kosmetika, kosmetické služby, péče o pleť, proměny, změna vizáže. V tom postcovidovém období mě to přivedlo k tomu, že bych se mohla posunout někam dál. Něco vylepšit, něco zlepšit."
Na tomto semináři se například učili obchodníci správně fotit.
Karolína Planková, fotografka: "Dnešní prezentace měla ukázat lidem, jak fotit osoby, jak využít různé podmínky, různá pravidla k tomu a jakým způsobem to udělat, aby ta fotka byla lepší. Myslím si, že spousta lidí neumí využívat, tady konkrétně šlo o focení mobilem, že neumí využívat funkce toho telefonu a fotí prostě strašně jednoduše. A přitom ten mobil skrývá spoustu zajímavých funkcí."
Do první akademie se loni přihlásilo na 90 zájemců. Naučili se například, jak správně vyzdobit výlohu, jak vytvořit reklamu na sociální síti a vyměnili si také zkušenosti mezi sebou.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Program Podnikej FM jsme připravili účastníkům na míru. Jednak jsme vycházeli z potřeb, které nám zájemci uváděli v rámci registračního dotazníku. Tak také ze zpětné vazby během živých setkání. Ukázalo se, že společným problémem je pro mnoho podnikatelů pravidelná zpráva sociálních sítí. V seminářích se tak zaměříme na Facebook, naučíme je fotit jejich produkty i služby anebo se zaměříme na psaní poutavých textů."
Do druhého běhu se přihlásily už na další dvě desítky nových zájemců.
Romana Klčová, účastnice Akademie pro obchodníky: "Dnes jsem tady poprvé, takže mám spoustu očekávání. A vidím, že je to prozatím hodně zajímavé. A věřím, že do budoucna přínosem pro naši firmu."
Šárka Hojdyszová, účastnice Akademie pro obchodníky: "Já jsem úplně poprvé tady dneska a prodávají se dneska fotky na instagramu a facebooku, takže bych se chtěla fakt dozvědět něco, jak ty svoje fotky vylepšit, zlepšit, takže doufám, že mi to něco přinese."
Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "Obchodníci se mohou hlásit kontinuálně, přihlásí se přes webové stránky a naskočí do toho běhu. Mohou se zúčastňovat dalších online seminářů. V červnu budeme mít potom setkání zase osobní, které je moc fajn. Kde se ti obchodníci a podnikatelé více poznají."
Celkem má tato akademie v plánu sedm workshopů.
---
Taneční prodloužená v benátském stylu
Po dvou letech přerušení dochází k oživení každoročních kulturních akcí. Jednou z nich jsou také tančení kurzy se svými půlkolonami a kolonami. Závěrečná prodloužená v Bruntále proběhla v netradiční podobě. Taneční páry z místních středních škol se rodičům představily nejprve v maskách.
Organizace závěrečné prodloužené v Bruntále se poprvé ujalo Středisko volného času.
Dominika Kulašová, pořadatelka, SVČ Bruntál: "SVČ má právě premiéru, ale je to vlastně v režii ostřílených tanečních mistrů.“
Alexandra Hirčová, taneční mistrová: „V takovém tematickém večeru, je to vlastně téma Benátského karnevalu, kdy vlastně kurzisti i naši hosté přišli v tematických maskách.“
Rodiče i přátelé účastníků tanečních viděli celou škálu tanců, které se tanečníci za půl roku naučili.
Jan Xavier Hradil, taneční mistr: “Děti nám předvedou povinné tance, které se učily, a samozřejmě budou ozvláštněny i programem, různými tanečními soutěžemi."
Mezi tanci byly ty známé i méně známé, oblíbené i ty náročnější.
Anketa, účastníci závěrečné prodloužené: „Nejvíc se mi líbí polka, to je klasa a nejmíň asi Cha-cha, to je nic moc.“
„Mě baví cha-cha.“
„Nejvíc se mi líbil waltz a jive.“
„Pro mě nejhorší tanec je quick step.“
„Já mám asi nejradši cha-chu a jive.“
Program závěrečné prodloužené byl bohatý, doplněný i o spoustu doprovodných akcí.
Alexandra Hirčová, taneční mistrová: „Máme tady k dispozici fotokoutek, který vidíte za mnou, zde si valstně kurzisti mohou udělat památku."
Jan Xavier Hradil, taneční mistr: „Budeme vyhodnocovat nejlepší pár tanečního kurzu, no a mimo jiné tenhleten večer taky uvidíme korunovaci krále a královny celého tanečního kurzu.“
Program v režii bruntálského SVČ se vydařil a jistě založil i novou tradici v pořádání tanečních kurzů.
---