Horské službě ubylo úrazů lyžařů, ale přibylo jich u turistů
Kvůli uzavřeným ski areálům měli horští záchranáři v Beskydech méně zásahů u zraněných lyžařů, ale naopak jim přibylo práce u turistů. Ti se navíc ve větším počtu pohybují na méně frekventovaných trasách, kde mají záchranáři komplikovanější přístup.
Zatímco loni od jara do podzimu bylo v Beskydech kvůli koronavirovým omezením turistů mnohem více, v zimě se hory naopak vylidnily, když byly mimo provoz lyžařská střediska. Změnu proti předchozím sezonám pocítili také horští záchranáři.
Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Letošní rok byl těžký, a nemyslím jen z pohledu práce Horské služby, i když i tak by to šlo nazvat, protože my máme těch zásahů u úrazů méně, než v předchozích letech, protože nosná část jsou ty lyžařské úrazy v zimním období. Takže to letos nebylo, ale přibylo nám mnohem více úrazů turistů v terénu, v různých místech tam, kde jsme předtím nikdy nezasahovali. Takže takové více náročnější na transport byly, než v předchozích sezonách.”
V posledních dnech v Beskydech turistů opět přibývá. Pomohlo tomu mírné rozvolnění pohybu osob v okresech. Například na Pustevny mohou přicházet obyvatelé okresů Vsetín a Nový Jičín. Všichni by ale chtěli ještě větší svobodu pohybu.
Anketa: “Určitě si myslím, že by to mělo být aspoň po ten kraj. Nevidím v tom zásadní přínos to uzavření jenom v malé lokalitě. Kdyby to bylo více, bylo by to lepší pro všechny. Zvlášť s nadcházejícím jarem a počasím a myslím, že i příroda tím trpí.”
Anketa: “My jsme tady vyšli z Frenštátu pěšky kolem sjezdovky a je to fajn, že se uvolnily aspoň okresy, že člověk může aspoň na vycházku do přírody, tady n a Pustevny a do lesa a že nemusí jen po katastru obce.”
Na Pustevny už také opět začala jezdit lanovka z Trojanovic.
---
Pozor! Chraňte si svá hesla a osobní údaje v počítači
V Regionálních zprávách vás často upozorňujeme na nebezpečí, které na vás číhají v kyberprostoru, tedy na sociálních sítích nebo kdekoliv na internetu. Jak se dají lehce zneužít osobní údaje se přesvědčila mladí žena z Ostravy, která dala hesla téměř neznámému muži a on se pak naboural do jejich účtů.
Mladou ženu z Ostravy oslovil muž, se kterým se téměř neznala, že na erotických stránkách našel její fotografie. Zároveň ji nabídl pomoc. Prý zajistí že fotografie budou vymazány a dal ji číslo na údajného odborníka. Číslo bylo ale na něj.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Mladý podvodník se měl „nabourat“ na sociální účty od ženy, které celé zkontroloval. Následně měl přes NICK ŽENY napsat několik vzkazů jejím přátelům. Vzhledem k tomu, že poškozená měla stejná hesla do všech účtů na internetu, měl se ji pachatel nabourat i do mailové adresy."
Muž se tak doslova přehrabával v její poště a na některé maily dokonce i jejím jménem odpovídal. Pak změnil přístupová hesla a to ho samozřejmě prozradilo. Žena vše oznámila na policii. V této souvislosti policisté znovu varují, aby lidé byli při pohybu na internetu opatrní.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli doporučit veřejnosti, aby byla obezřetná při vytváření svých účtů či hesel zřízené nejen na internetu. Nepoužívejte jedno heslo do více účtů. Nesdělujte své údaje jiným osobám, byť je můžete považovat za přátelé, tím budete minimalizovat možnost nabourání se do svého soukromí. Chraňte sami sebe a předcházejte tak problémům."
Policisté zjistili, že 25letý mladík už jednou podobný skutek spáchal a byl za něj i odsouzen. Znovu ho tedy obvinili z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za což mu nyní hrozí 3 roky vězení.
---
V ulicích Havířova bude letos více sdílených kol
Konečně můžeme opět jezdit. Taková je reakce lidí v Havířově, když zjistili, že v ulicích se ve stojanech objevila sdílená kola. Město dokonce jejich počet v letošním roce navýšilo.
V ulicích Havířova jsou už opět sdílená kola. Jelikož se minulou sezonu osvědčila, město zvýšilo jejich počet.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Na počátku jsme začínali myslím se 100 koly, v minulém roce už jich bylo 150 a letos jich bude 200. Je opravdu vidět, že zájem je velký a i provozovatel nám říkal, že Havířov je jeden z nejvíce využívaných měst, kde provozují bikesharing."
anketa: "Těšil jsem se hodně, chybělo mi to, ty jízdy na kole. Jezdím všude tady po Havířově. Místo autobusu je to fakt super, než se tlačit s lidmi."
anketa: “Myslím si, že je to výborný nápad, ovšem jsou dehonestování lidé, kteří nepoužívají moderní technologie a nemohou si to kolo půjčit s nějakou kartou. Kdyby byla možnost si koupit kartu, která by se přiložila, protože zrovna já používám telefon, který je tzv. prvorepublikový."
Tak, jako v loňském roce, i letos se budou kvůli koronaviru kola pravidelně dezinfikovat a bude probíhat jejich pravidelný servis. Radnice věří, že nebude docházet k jejich ničení. Někteří lidé by uvítali v ulicích i elektrokoloběžky. Město se ale tuto službu prozatím neplánuje.
---
Prázdná kotelna v NJ bude po deseti letech užitečná
Nový Jičín se snaží účelně využít prázdné budovy. Opravilo kotelnu, která nefungovala už deset let, a přestěhuje do ní část technických služeb. Podnět pro zlepšení hospodaření s nemovitým majetkem vzešel z auditu.
Novojičínská radnice nechala audit ekonomické využitelnosti nemovitého majetku ve správě bytového odboru zpracovat v roce 2019. Městu doporučil, jak zlepšit hospodaření s budovami, které si má ponechat a opravit je, a které má naopak prodat nebo je nechat odstranit.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě tohoto auditu jsme také tuto bývalou kotelnu v areálu střední školy Educa vytipovali jako objekt, který může nalézt nové využití, a to po deseti letech, kdy kotelna již nefunguje.”
Revitalizace objektu stála 1,8 milionů korun včetně DPH. Od 1. dubna bývalou kotelnu užívají technické služby jako zázemí pro část střediska zeleně, které má hlavní sídlo o několik desítek metrů dále na Palackého ulici.
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Tento objekt bude sloužit pro skladování a údržbu drobné zahradní techniky, ale v prvé řadě zde bude zázemí pro zaměstnance, které bude sloužit jako přípravna, dílna, uložení materiálu, například při tvorbě výzdob na jarmarky, Vánoce a podobně.”
Další budovou, která na základě auditu najde nový smysl a účel, bude například bývalá čistička odpadních vod v místní části Žilina. V té by měl být pro místní obyvatele vybudován spolkový dům.
---
Můj svět pod širým nebem
Vítězné snímky fotografické soutěže Můj svět si můžete prohlédnout na opavském Horním náměstí. Jde o fotografie, které pořídili pracovníci Charity, nebo také klienti této neziskové organizace. Odborná porota v čele s Jindřichem Štreitem vybírala z více než 200 snímků.
Výstavy se stěhují pod širé nebe. Je to případ i oceněných snímků fotografické soutěže Můj svět. Jejich výstavu od roku 2013 až do loňska vždy hostilo Slezské zemské muzeum. Protikoronavirová opatření to ale překazila.
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: „Takže jsme se rozhodli, že fotografie vystavíme alespoň venku, aby se nepřetrhla kontinuita.“
Do soutěže mohli přihlásit své snímky klienti a pracovníci neziskové organizace Charita. Tříčlenná porota v čele s dokumentaristou Jindřichem Štreitem letos vybírala z víc jak dvou stovek fotografií, které zobrazují život v sociálních zařízeních napříč republikou.
Objevilo se zde, samozřejmě, také téma koronaviru. Ať už v podobě roušek, či dojemných setkání příbuzných, která striktně regulovala protiepidemická opatření.
Jiří Siostrzonek, člen poroty: „Jde o výpověď jednotlivce, co prožívá, co cítí a je to vlastně takové vyzvání k dialogu s autorem.“
Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Tyto fotografie vypovídají o radosti. O tom, že život je pestrý, hezký a normální.“
Na několika panelech můžete vidět dohromady 35 snímků. Tradiční oceňování výherců se ale přesune na léto, kdy se snad uvolní protikoronavirová opatření a amatérští fotografové si budou moci pro cenu do Opavy přijet.
---