Regionální zprávy POLAR
- Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
- Horské službě ubylo úrazů lyžařů, ale přibylo jich u turistů
- Architekti zpracovávají nejlepší návrhy Porubanů
- Do Karviné-Louk zajíždí pojízdná prodejna
Kvůli uzavřeným ski areálům měli horští záchranáři v Beskydech méně zásahů u zraněných lyžařů, ale naopak jim přibylo práce u turistů. Ti se navíc ve větším počtu pohybují na méně frekventovaných trasách, kde mají záchranáři komplikovanější přístup.
Zatímco loni od jara do podzimu bylo v Beskydech kvůli koronavirovým omezením turistů mnohem více, v zimě se hory naopak vylidnily, když byly mimo provoz lyžařská střediska. Změnu proti předchozím sezonám pocítili také horští záchranáři.
Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Letošní rok byl těžký, a nemyslím jen z pohledu práce Horské služby, i když i tak by to šlo nazvat, protože my máme těch zásahů u úrazů méně, než v předchozích letech, protože nosná část jsou ty lyžařské úrazy v zimním období. Takže to letos nebylo, ale přibylo nám mnohem více úrazů turistů v terénu, v různých místech tam, kde jsme předtím nikdy nezasahovali. Takže takové více náročnější na transport byly, než v předchozích sezonách.”
V posledních dnech v Beskydech turistů opět přibývá. Pomohlo tomu mírné rozvolnění pohybu osob v okresech. Například na Pustevny mohou přicházet obyvatelé okresů Vsetín a Nový Jičín. Všichni by ale chtěli ještě větší svobodu pohybu.
Anketa: “Určitě si myslím, že by to mělo být aspoň po ten kraj. Nevidím v tom zásadní přínos to uzavření jenom v malé lokalitě. Kdyby to bylo více, bylo by to lepší pro všechny. Zvlášť s nadcházejícím jarem a počasím a myslím, že i příroda tím trpí.”
Anketa: “My jsme tady vyšli z Frenštátu pěšky kolem sjezdovky a je to fajn, že se uvolnily aspoň okresy, že člověk může aspoň na vycházku do přírody, tady n a Pustevny a do lesa a že nemusí jen po katastru obce.”
Na Pustevny už také opět začala jezdit lanovka z Trojanovic.
---
Celkem devět návrhů loni poslali lidé do 5. ročníku projektu Zelená Porubě. Jejich originalitu, koncepčnost, komplexnost a také realizovatelnost hodnotila komise, která poslala do dalšího kola tři z nich. Na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.
Participativní rozpočet Zelená Porubě prošel výraznou změnou. Lidé už nenavrhovali jen dílčí proměny veřejného prostoru, ale proměny celých vnitrobloků. Tři nejlepší návrhy teď jsou v rukou architektů. Jedním z nich je úprava dvoru za Stanicí mladých přírodovědců.
Jana Robotová, autorka návrhu: “Chceme to hřiště tady nějak oživit a zároveň jsme chtěli přidat prvky i pro rodiče, kteří tady s těmi dětmi chodí, aby si mohli třeba i zasportovat, nebo si jenom odpočinout, posedět."
Nově by se ve dvoře měly objevit například trampolíny, lanové překážky, posilovací stroje, nebo lanovka na svahu. A také živá expozice s ohledem na Stanici mladých přírodovědců a mateřskou školu.
Tomáš Čech, koordinátor participačních aktivit: “Měly by tam v těch stranách, po stranách té mateřské školy, být vysazeny nějaké zajímavé druhy stromů a na druhé straně by měla vzniknout plocha s květinami a trvalkami."
Zelená Porubě je ve fázi, kdy se zpracovávají ideové návrhy tří nejlepších projektů.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije.”
Finální verze návrhů pak budou hotovy na konci května a v červnu bude spuštěno hlasování, ve kterém Porubané vyberou vítěze.
---
Aktuální situace v MSK
Lukáš Zavadil, TV Polar: V Moravskoslezském kraji pokračuje mírné zlepšení epidemiologické situace. Do regionu dorazily další vakcíny. To jsou témata, která teď krátce probereme s hejtmanem Ivo Vondrákem, kterého zdravím na dálku. Dobrý den.
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Dobrý den přeji.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane hejtmane, Vy každý den na svém Twitteru zveřejňuje stav lůžek, počet nakažených, pozitivně testovaných a podobně. Jaká jsou aktuální čísla?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Tak Vy jste to řekl na začátku přece jen dochází k mírnému poklesu epidemie. Nicméně stále si myslím, že ten pokles není dostatečně rychlý. Bohužel, je to dáno tou velkou zátěží, která tady byla v minulých týdnech. Takže přeci jen musíme ještě chvilku počkat než se to zlepší. Na druhou stranu pevně věřím, že po Velikonocích, ten týden, kdy ještě máme stav nouze vyhlášen, skutečně povede k tomu, že ta situace se dále bude zlepšovat. Takže já bych tady měl samozřejmě takovou tu výzvu možná i prosbu, zkusme ještě tyto Velikonoce vydržet, vím, že jsou to svátky, kdy se lidé rádi potkávají bude i pěkné počasí, ale přeci jen to riziko, že se nám to může vrátit je poměrně velmi vysoké. Nakonec se stačí podívat do okolních zemí, i severní soused Polsko, Slezsko má poměrně velké problémy poslední dobou. Takže, prosím, zkusme ještě jaksi věnovat se té disciplíně a nějakým způsobem se vyhnout tomu, abychom se zbytečně potkávali. Takže tolik k tomuto. Nicméně, co je důležité, z hlediska nemocnic, tak ten pokles je i tam viditelný. Všechny, které máme se vyply z toho oranžového do standardního. Nicméně pořád, jak říkám, je ta situace taková ta křehká stabilita, takto bych to nazval.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Během týdne jste také psal, že do regionu dorazily další vakcíny. Kraj obdržel i nějaké navíc, nad plán, jakým tempem tedy pokračuje očkování v našem regionu?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Když se podíváte na to tempo očkování tak Pfizer skutečně běží velmi rychle. Jsem rád, že jsme dostali asi tři tisíce vakcín navíc, které nám pomůžou v tom, abychom stihli očkovat všechny, kteří mají být očkováni podruhé. Trošku nám zkomplikovali život dodavatelé, kteří prostě nerozváží o Velikonocích. Tím pádem se nám to posouvá z úterka na středu, tyto dodávky. Bude již poměrně hodně, téměř 30 tisíc, což je skutečně počet dávek, který by měl zasytit všechna naše velká očkovací místa. Nicméně bude to také znamenat, že asi někteří lidé budou požádáni o to, aby se dostavili na očkování o den později. Bohužel s tím nemůžeme nic udělat, není to jenom problém našeho kraje. Včera mi volal pan hejtman Kuba z Jihočeského, zdali nemáme nějaké ampulky, které bychom mu mohli půjčit, protože má úplně stejný problém. Ale to je prostě dáno tím, že se snažíme co nejrychleji očkovat a v okamžiku, kdy se to posouvá o jeden den vzniká tento problém. Takže já bych chtěl požádat o trpělivost u těch, kteří budou dotčeni tímto. Nicméně dobrá zpráva je, že první týden v dubnu bychom měli dostat těch 30 tisíc dávek, což znamená skutečně velmi radikální nárůst
Lukáš Zavadil, TV Polar: Do pomoci v pandemii se zapojilo i ostravské super počítačové centrum, které pro vás analyzovalo data mobility. Prokázala něco zásadního? Překvapily Vás ty výstupy?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: No právě, že nepřekvapily, protože tady samozřejmě se vedla diskuse, že nepotřebujeme nouzový stav, protože to uzavření okresů nic nezměnilo na mobilitě, ale není to pravda. Skutečně ten pokles je v řádu desítek procent a to především o víkendech, kdy teda lidé by neměli opouštět své domovy. Samozřejmě v ten, řekněme, pracovní týden, se ta mobilita tak nemění, protože lidé jezdí do práce a to je dovoleno, ale co se týká těch víkendů, tak ten pokles je tam poměrně výrazný, v řádu myslím 35 procent. Takže to jsou věci, které samozřejmě pomohly. A nakonec já jsem také na Twitteru zveřejňoval nedávno mapu toho, jak se šířila epidemie v České republice a mohu jaksi děkovat za to, že ta epidemie nedošla v plné síle do našeho kraje, že jsme v podstatě byli uchráněni tomu obrovskému nárůstu, kterým si prošly jiné kraje právě na Západu i Středních Čechách, teď je to v Jižních Čechách. Takže je z toho vidět na té praxi, na té empirii, že skutečně to omezení té mobility mezi okresy pomohlo se vyvarovat těmto krizím, které by mohly nastat především v nemocnicích.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Děkuji za čerstvé informace a za Váš čas.
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Já také děkuji. Pěkné svátky přeji.
---
Do Karviné-Louk začala zajíždět pojízdná prodejna potravin. Hlavním důvodem bylo skončení provozu kamenné prodejny. Město se dohodlo s prodejcem z Polska, který do Louk dojíždí třikrát týdně a zastavuje na několika místech.
V městské části Louky skončil provoz tamní kamenné prodejny potravin. Aby místní obyvatelé nemuseli zajíždět pro základní potraviny až do centra města, zajistilo pro ně vedení města pojízdnou prodejnu. Hledali mezi českými i polskými prodejci.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "Nepodařilo se nám oslovit žádné české pojízdné prodejce a díky tomu, že jsme v příhraničí a i okolní města mají s polskými pojízdnými prodejnami velmi dobré zkušenosti, tak jsme zvolili tento způsob. Vybrali jsme prodejnu, která má široký sortiment a hlavně pan prodejce je ochoten nám zajíždět na více míst."
anketa: obyvatelé Karviné-Louk: “Jsme rádi, že aspoň to. Měli jsme obchod, zavřeli ho, tak aspoň chleba a základní potraviny, jinak bychom museli do města jezdit. " "Obzvlášť pracující se přiklánějí k sobotě, že si mohou nakoupit chleba na neděli a tak. Si tady můžete koupit nebo objednat, což jsem už taky využila, jsem si objednala a vím, že to tu budu mít, i když stojí na jiných místech, že mi to doveze."
Potraviny přiváží do Louk pan Marek Czyž z polských Kaczyc.
Marek Czyž, prodejce: "Všechny výrobky jsou z polské produkce. Jsou to převážně základní potraviny, jako pečivo, uzeniny, mléčné výrobky, zelenina, zákusky i nějaká drogerie."
Rozšíří se nejen nabídka sortimentu, ale i míst, kam bude pojízdná prodejna zajíždět. V současné době má pojízdná prodejna čtyři zastávky, u Rybího domu, kostela a na ulicích Malé a Velké Kempy. Po Velikonocích se přidá ještě zastávka u mateřské školky.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "My teď uvažujeme i o tom a zjišťovali jsme zájem ve Starém Městě, že by tento prodejce zajížděl i do Starého Města."
Pojízdná prodejna je lidem k dispozici 3x týdně, vždy v pondělí, středu a sobotu.
---
Kvůli uzavřeným ski areálům měli horští záchranáři v Beskydech méně zásahů u zraněných lyžařů, ale naopak jim přibylo práce u turistů. Ti se navíc ve větším počtu pohybují na méně frekventovaných trasách, kde mají záchranáři komplikovanější přístup.
Zatímco loni od jara do podzimu bylo v Beskydech kvůli koronavirovým omezením turistů mnohem více, v zimě se hory naopak vylidnily, když byly mimo provoz lyžařská střediska. Změnu proti předchozím sezonám pocítili také horští záchranáři.
Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Letošní rok byl těžký, a nemyslím jen z pohledu práce Horské služby, i když i tak by to šlo nazvat, protože my máme těch zásahů u úrazů méně, než v předchozích letech, protože nosná část jsou ty lyžařské úrazy v zimním období. Takže to letos nebylo, ale přibylo nám mnohem více úrazů turistů v terénu, v různých místech tam, kde jsme předtím nikdy nezasahovali. Takže takové více náročnější na transport byly, než v předchozích sezonách.”
V posledních dnech v Beskydech turistů opět přibývá. Pomohlo tomu mírné rozvolnění pohybu osob v okresech. Například na Pustevny mohou přicházet obyvatelé okresů Vsetín a Nový Jičín. Všichni by ale chtěli ještě větší svobodu pohybu.
Anketa: “Určitě si myslím, že by to mělo být aspoň po ten kraj. Nevidím v tom zásadní přínos to uzavření jenom v malé lokalitě. Kdyby to bylo více, bylo by to lepší pro všechny. Zvlášť s nadcházejícím jarem a počasím a myslím, že i příroda tím trpí.”
Anketa: “My jsme tady vyšli z Frenštátu pěšky kolem sjezdovky a je to fajn, že se uvolnily aspoň okresy, že člověk může aspoň na vycházku do přírody, tady n a Pustevny a do lesa a že nemusí jen po katastru obce.”
Na Pustevny už také opět začala jezdit lanovka z Trojanovic.
---
Celkem devět návrhů loni poslali lidé do 5. ročníku projektu Zelená Porubě. Jejich originalitu, koncepčnost, komplexnost a také realizovatelnost hodnotila komise, která poslala do dalšího kola tři z nich. Na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.
Participativní rozpočet Zelená Porubě prošel výraznou změnou. Lidé už nenavrhovali jen dílčí proměny veřejného prostoru, ale proměny celých vnitrobloků. Tři nejlepší návrhy teď jsou v rukou architektů. Jedním z nich je úprava dvoru za Stanicí mladých přírodovědců.
Jana Robotová, autorka návrhu: “Chceme to hřiště tady nějak oživit a zároveň jsme chtěli přidat prvky i pro rodiče, kteří tady s těmi dětmi chodí, aby si mohli třeba i zasportovat, nebo si jenom odpočinout, posedět."
Nově by se ve dvoře měly objevit například trampolíny, lanové překážky, posilovací stroje, nebo lanovka na svahu. A také živá expozice s ohledem na Stanici mladých přírodovědců a mateřskou školu.
Tomáš Čech, koordinátor participačních aktivit: “Měly by tam v těch stranách, po stranách té mateřské školy, být vysazeny nějaké zajímavé druhy stromů a na druhé straně by měla vzniknout plocha s květinami a trvalkami."
Zelená Porubě je ve fázi, kdy se zpracovávají ideové návrhy tří nejlepších projektů.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije.”
Finální verze návrhů pak budou hotovy na konci května a v červnu bude spuštěno hlasování, ve kterém Porubané vyberou vítěze.
---
Aktuální situace v MSK
Lukáš Zavadil, TV Polar: V Moravskoslezském kraji pokračuje mírné zlepšení epidemiologické situace. Do regionu dorazily další vakcíny. To jsou témata, která teď krátce probereme s hejtmanem Ivo Vondrákem, kterého zdravím na dálku. Dobrý den.
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Dobrý den přeji.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane hejtmane, Vy každý den na svém Twitteru zveřejňuje stav lůžek, počet nakažených, pozitivně testovaných a podobně. Jaká jsou aktuální čísla?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Tak Vy jste to řekl na začátku přece jen dochází k mírnému poklesu epidemie. Nicméně stále si myslím, že ten pokles není dostatečně rychlý. Bohužel, je to dáno tou velkou zátěží, která tady byla v minulých týdnech. Takže přeci jen musíme ještě chvilku počkat než se to zlepší. Na druhou stranu pevně věřím, že po Velikonocích, ten týden, kdy ještě máme stav nouze vyhlášen, skutečně povede k tomu, že ta situace se dále bude zlepšovat. Takže já bych tady měl samozřejmě takovou tu výzvu možná i prosbu, zkusme ještě tyto Velikonoce vydržet, vím, že jsou to svátky, kdy se lidé rádi potkávají bude i pěkné počasí, ale přeci jen to riziko, že se nám to může vrátit je poměrně velmi vysoké. Nakonec se stačí podívat do okolních zemí, i severní soused Polsko, Slezsko má poměrně velké problémy poslední dobou. Takže, prosím, zkusme ještě jaksi věnovat se té disciplíně a nějakým způsobem se vyhnout tomu, abychom se zbytečně potkávali. Takže tolik k tomuto. Nicméně, co je důležité, z hlediska nemocnic, tak ten pokles je i tam viditelný. Všechny, které máme se vyply z toho oranžového do standardního. Nicméně pořád, jak říkám, je ta situace taková ta křehká stabilita, takto bych to nazval.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Během týdne jste také psal, že do regionu dorazily další vakcíny. Kraj obdržel i nějaké navíc, nad plán, jakým tempem tedy pokračuje očkování v našem regionu?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Když se podíváte na to tempo očkování tak Pfizer skutečně běží velmi rychle. Jsem rád, že jsme dostali asi tři tisíce vakcín navíc, které nám pomůžou v tom, abychom stihli očkovat všechny, kteří mají být očkováni podruhé. Trošku nám zkomplikovali život dodavatelé, kteří prostě nerozváží o Velikonocích. Tím pádem se nám to posouvá z úterka na středu, tyto dodávky. Bude již poměrně hodně, téměř 30 tisíc, což je skutečně počet dávek, který by měl zasytit všechna naše velká očkovací místa. Nicméně bude to také znamenat, že asi někteří lidé budou požádáni o to, aby se dostavili na očkování o den později. Bohužel s tím nemůžeme nic udělat, není to jenom problém našeho kraje. Včera mi volal pan hejtman Kuba z Jihočeského, zdali nemáme nějaké ampulky, které bychom mu mohli půjčit, protože má úplně stejný problém. Ale to je prostě dáno tím, že se snažíme co nejrychleji očkovat a v okamžiku, kdy se to posouvá o jeden den vzniká tento problém. Takže já bych chtěl požádat o trpělivost u těch, kteří budou dotčeni tímto. Nicméně dobrá zpráva je, že první týden v dubnu bychom měli dostat těch 30 tisíc dávek, což znamená skutečně velmi radikální nárůst
Lukáš Zavadil, TV Polar: Do pomoci v pandemii se zapojilo i ostravské super počítačové centrum, které pro vás analyzovalo data mobility. Prokázala něco zásadního? Překvapily Vás ty výstupy?
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: No právě, že nepřekvapily, protože tady samozřejmě se vedla diskuse, že nepotřebujeme nouzový stav, protože to uzavření okresů nic nezměnilo na mobilitě, ale není to pravda. Skutečně ten pokles je v řádu desítek procent a to především o víkendech, kdy teda lidé by neměli opouštět své domovy. Samozřejmě v ten, řekněme, pracovní týden, se ta mobilita tak nemění, protože lidé jezdí do práce a to je dovoleno, ale co se týká těch víkendů, tak ten pokles je tam poměrně výrazný, v řádu myslím 35 procent. Takže to jsou věci, které samozřejmě pomohly. A nakonec já jsem také na Twitteru zveřejňoval nedávno mapu toho, jak se šířila epidemie v České republice a mohu jaksi děkovat za to, že ta epidemie nedošla v plné síle do našeho kraje, že jsme v podstatě byli uchráněni tomu obrovskému nárůstu, kterým si prošly jiné kraje právě na Západu i Středních Čechách, teď je to v Jižních Čechách. Takže je z toho vidět na té praxi, na té empirii, že skutečně to omezení té mobility mezi okresy pomohlo se vyvarovat těmto krizím, které by mohly nastat především v nemocnicích.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Děkuji za čerstvé informace a za Váš čas.
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: Já také děkuji. Pěkné svátky přeji.
---
Do Karviné-Louk začala zajíždět pojízdná prodejna potravin. Hlavním důvodem bylo skončení provozu kamenné prodejny. Město se dohodlo s prodejcem z Polska, který do Louk dojíždí třikrát týdně a zastavuje na několika místech.
V městské části Louky skončil provoz tamní kamenné prodejny potravin. Aby místní obyvatelé nemuseli zajíždět pro základní potraviny až do centra města, zajistilo pro ně vedení města pojízdnou prodejnu. Hledali mezi českými i polskými prodejci.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "Nepodařilo se nám oslovit žádné české pojízdné prodejce a díky tomu, že jsme v příhraničí a i okolní města mají s polskými pojízdnými prodejnami velmi dobré zkušenosti, tak jsme zvolili tento způsob. Vybrali jsme prodejnu, která má široký sortiment a hlavně pan prodejce je ochoten nám zajíždět na více míst."
anketa: obyvatelé Karviné-Louk: “Jsme rádi, že aspoň to. Měli jsme obchod, zavřeli ho, tak aspoň chleba a základní potraviny, jinak bychom museli do města jezdit. " "Obzvlášť pracující se přiklánějí k sobotě, že si mohou nakoupit chleba na neděli a tak. Si tady můžete koupit nebo objednat, což jsem už taky využila, jsem si objednala a vím, že to tu budu mít, i když stojí na jiných místech, že mi to doveze."
Potraviny přiváží do Louk pan Marek Czyž z polských Kaczyc.
Marek Czyž, prodejce: "Všechny výrobky jsou z polské produkce. Jsou to převážně základní potraviny, jako pečivo, uzeniny, mléčné výrobky, zelenina, zákusky i nějaká drogerie."
Rozšíří se nejen nabídka sortimentu, ale i míst, kam bude pojízdná prodejna zajíždět. V současné době má pojízdná prodejna čtyři zastávky, u Rybího domu, kostela a na ulicích Malé a Velké Kempy. Po Velikonocích se přidá ještě zastávka u mateřské školky.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "My teď uvažujeme i o tom a zjišťovali jsme zájem ve Starém Městě, že by tento prodejce zajížděl i do Starého Města."
Pojízdná prodejna je lidem k dispozici 3x týdně, vždy v pondělí, středu a sobotu.
---