Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Soud překvalifikoval pokus o vraždu na vyhrožování
  • Báňští záchranáři mají nový analyzátor důlního ovzduší
  • Architekt a urbanista Herbert Dreiseitl v Bruntále
  • Benefiční koncert na pomoc Ukrajině v klubu Parník
  • V Novém Jičíně mají svou výstavu i absolventi kurzu

Soud překvalifikoval pokus o vraždu na vyhrožování

Pokud sledujete naše zpravodajství, jistě vám neunikla zpráva o šíleném střelci z Dolní Lutyně, který z balkónu svého domu pálil ze samopalu a musela ho zpacifikovat zásahová jednotka. Senior čelil obvinění z pokusu o vraždu, ale soud nakonec tento případ vyhodnotil jako vyhrožování se zbraní.

Střelba ze samopalu se ozvala v Dolní Lutyni v říjnu roku 2020. Sousedé přivolali zásahovou jednotku, která obklíčila dům 65letého muže. Střelec se snažil ujet vozem a zastavila ho až kulka do nohy. Státní zástupce ho žaloval za pokus o vraždu. Střelbou ze samopalu se údajně snažil zahnat muže, kteří se měli do domu dobývat, aby řešili rodinné spory. Prý ale střílel pouze do vzduchu. 

obžalovaný: "Ty varovné výstřely byly jen čistě proto, že sem je chtěl zahnat. Každý se toho bojí a uteče. Zkušenosti se zbraněmi jsem měl z vojny a z lidových milicí." 

Překvapení policisté našli v domě celý zbrojní arzenál. Senior vysvětlil, že zbraně má na svou obranu před migranty, protože naše armáda je slabá. 

Veronika Vlčková, státní zástupkyně: "Obžalovaný měl držet větší množství střelných zbraní, konkrétně i samopalů, či útočných pušek. Jednu z nich měl použít i ke střelbě na poškozeného, ovšem bez toho, aniž by ho zasáhl a následně měl ujíždět vozidlem pod vlivem návykových látek."

Senát soudu muži uvěřil, že nikoho nechtěl zabít. Nebyly totiž nalezeny žádné kulky, což potvrdilo jeho verzi o střelbě do vzduchu. 

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Muž byl za vyhrožování se zbraní odsouzen ke 4 letům odnětí svobody." 

Státní zástupce i obžalovaný si rozsudek chtějí ještě prostudovat, takže není pravomocný. 

---

Báňští záchranáři mají nový analyzátor důlního ovzduší

Mezi největší nebezpečí při práci v černouhelných dolech patří požáry nebo výbuchy metanu. Ostravští báňští záchranáři teď mají k dispozici nový analyzátor, který jim dokáže velmi rychle a přesně vyhodnotit vzorky vzduchu odebrané v podzemí.

Podzemní pracoviště šachet jsou sice vybavena čidly, která nepřetržitě vyhodnocují úroveň metanu, přesto je u důlního ovzduší zapotřebí znát mnohem více veličin. K analýze si báňská záchranná služba jeden přístroj vozí s sebou k zásahům. Nově však má k dispozici americký analyzátor, který je rychlejší a přesnější.

Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Vzorkaři nám přivezou vzorek, my ho tady rozebereme na základní plyny, které je nám analyzátor schopen vyhodnotit. Dojde vlastně k napuštění vzorku do analyzátoru a vyhodnocení. Délka rozboru trvá zhruba 1,5 minuty. Následně dojde k nástřiku do chromatografu a vyhodnocení na vyšší uhlovodíky, což trvá 15 minut.”

Rychlou a přesnou analýzu ovzduší potřebují záchranáři především při déle trvajících zásazích, například při důlních požárech, aby věděli, jak si mají rizikovém prostředí počínat.

Zdeněk Voříšek, plynový analytik, HBZS, Diamo: “My podle toho, co nám ukáže analyzátor plynu, tak víme, kolik je tam třeba CO2, kolik je tam metanu, jestli je tam výbušná směs, víme kolik je tam kyslíku, jestli se tam dá dýchat nebo se tam nedá dýchat a museli by se použít aparát. To my podle té základní řady víme a můžeme to sdělit. V případě nějaké havárie se jim ta informace předá a oni podle toho vědí, jak se mají pohybovat a co mají nasadit.”

Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Ze základních vzorků jsme schopni vyhodnotit výbušnost a základní věci. Z chromatografie jsme schopni při mimořádné události vyhodnotit stav požáru. Zda dochází k dohasínání, nebo bude teprve bod zlomu, nebo může hrozit výbuch. Podle rozboru propylenu, acetylenu i dalších vyšších uhlovodíků.”

Ovzduší v dolech se vyhodnocuje nejen při mimořádných událostech, ale také preventivně v pravidelných intervalech.

---

Od pondělí bude v Ostravě zkrácena provozní doba sběrného místa na Wattově ulici v Přívoze. Lidé mohou přispět materiální pomocí lidem na Ukrajině od pondělí do pátku od 12 do 17 hodin, v sobotu pak v době od 8 do 13 hod, v neděli je sběrné místo uzavřeno.

Novým ředitelem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje je plukovník Radim Kuchař. V pátek 1. dubna ho jmenoval generální ředitel Vladimír Vlček. Radim Kuchař od loňského července řídil krajské hasiče z pozice statutárního zástupce.

---

Architekt a urbanista Herbert Dreiseitl v Bruntále

Spojené státy, Německo, Velká Británie, Rakousko, Finsko, Norsko – to je jen malý výčet zemí, kde všude velmi dobře znají profesora Herberta Dreiseitla, umělce, architekta a urbanistu. Málokdo však ví, že jeho kořeny jsou právě u nás, v Bruntále. Ten profesor Dreiseitl právě navštívil.

Práce profesora Dreiseitla jsou zaměřeny na využívání přírodních zdrojů při koncepci měst a krajiny, zadržování vody v přírodě a využívání zeleně. Bruntálsko ho velmi zajímá.

Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Oba mojí prarodiče, z otcovy i matčiny strany jsou z Bruntálu. Můj otec a matka se v Bruntále narodili. Můj otec měl velký obchod s názvem Wilhelm Dreiseitl, na hlavním náměstí a můj druhý pradědeček byl ředitelem gymnázia v Bruntále.“

Na besedě s představiteli města profesor Dreiseitl představil sebe a svoji práci a diskutoval o možnostech a budoucnosti rozvoje města.

Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Cítím velké propojení, protože moji prarodiče i rodiče jsou odtud. Mám velmi silný zájem pomoci městu s rozvojem a budoucností, zejména pro mladou generaci. Proto jsem zde a rád přinesu své zkušenosti ze své práce po celém světě.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Profesor Herbert Dreiseitl přednášel po celém světě a může nám přinést velmi zajímavé myšlenky k našemu rozvoji.

Na přednášce a besedě se studenty středních škol se architekt živě zajímal o názory středoškoláků a jejich představy o kvalitním a perspektivním bydlení.

Bettina Dreisetl, manželka: „Město se mi velice líbí, protože tu vidím příležitosti, které tady jsou pro budoucnost."

Návštěva nebyla jen zdvořilostní, byla spíše začátkem další spolupráce.

---

Svinovem a Novou Vsí. Stavbaři se vrátili na místo po loňském zahájení náročného projektu. Letos mají v plánu práce v pomalých a odstavných pruzích, budou sanovat betonové konstrukce opěr a pilířů. Hotovo bude nejpozději do konce letošního roku, řidiči by na místě měli počítat se zdržením.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: "Doprava bude fungovat tak, jak probíhala vloni, akorát budou rychlé pruhy průjezdné a ty pomalé pruhy se budou opravovat, takže ty pruhy ke svodidlům budou v obou směrech průjezdné a bude to upraveno semafory. Tím pádem to bude jako vloni a nebudou žádné komplikace, předpodkládám.

---

Benefiční koncert na pomoc Ukrajině v klubu Parník

Hudební klub Parník v Ostravě patřil benefičnímu koncertu na pomoc Ukrajině. Koncert, na kterém se výjimečně sešli studenti ředitelky Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, byl zároveň oslavou jejího životního jubilea.

Klub Parník v centru Ostravy se stal místem výjimečného setkání bývalých a současných posluchačů z pěvecké třídy Miloslavy Soukupové k jejímu blížícímu se jubileu s názvem Múzy mého života.

Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy: 

Dnešní koncert je takovou retrospektivou moji práce. Pozvala jsem své bývalé i současné žáky, aby se tu sešli a abych jim vyjádřila svůj dík. Proto jsem nazvala tento koncert Múzy mého života. Protože oni, ti žáci, ti mě celý život motivovali, ti mě vlastně tu práci naučili . Byla to taková oboustranná výuka. Zazní spoustu písniček, tuším asi 30, plus bude i vzpomínka na mé žáky zemřelé..

Lenka Szabó Hrůzová, učitelka a zpěvačka: 

Co mi Miluška dala, je v podstatě můj hlas. Protože když jsem se ji dostala do rukou, tak jsem zrovna měla velmi nemocné hlasivky a v podstatě jsem přestávala zpívat. A Miluška mi uzdravila hlasivky, nemusela jsem to řešit lékařsky, kde nebyly moc dobré vyhlídky. Takže Miluška mi dala hlas a může za to, jak já teďka zpívám.

Na koncertu zazněly různé hudební žánry. Od rocku přes pop a střední proud po lidovky.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: 

Dnešní benefiční koncert Lidové konzervatoře a múzické školy se koná na počest paní Miloslavy Soukupové k jejímu krásnému životnímu jubileu. Vybrali si Parník jako místo pro svůj benefiční koncert a doufám, že se všem účastníkům a přítomným hostům bude koncert líbit. Doufám, že to nebude takový ojedinělý koncert a že se možná ta lidová konzervatoř a múzická škola rozhodne pořádat tady i další akce. Moc by nás to potěšilo jako vedení městského obvodu.

Veškerý výtěžek z benefičního koncertu poputuje na pomoc Ukrajině.

---

V Novém Jičíně mají svou výstavu i absolventi kurzu

Absolvovali kurz a už mají svou výstavu. Řeč je o lidech, kteří se v Novém Jičíně přihlásili do lekcí fotografování. Své snímky pod názvem Postřehy prezentují na Staré poště.

Pochlubit se své rodině a přátelům a ukázat výsledky půlroční práce mohli na vernisáži absolventi kurzu fotografování. Už několik let jej v Novém Jičíně pořádá městské kulturní středisko, které připravilo jeho slavnostní ukončení spojené s výstavou s názvem Postřehy, koná se na Staré poště.

Aleš Holiš, lektor kurzu: “Mám dvě mazačky, které jsou v kurzu už potřetí, ale jinak jsou to pokaždé noví, kteří se chtějí naučit nějaké základy o focení, kompozice, práce se světlem. Řešíme hlavně tu kompozici, aby ta skladba obrazu měla nějaký význam, protože lidé nad tím většinou moc nepřemýšlí, takže se snažíme pilovat kompozici.”

Většina absolventů na výstavě prezentuje snímky krajiny nebo portréty.

Ivana Roszková, absolventka kurzu: “Mě fotografie vždycky zajímala, mám ji ráda, sleduji nějaké publikace, ale chtěla jsem se trošku přiučit, jak to dělat, jaké jsou nějaké fígle a podobně. A trošku mě sem stáhla i moje kamarádka Eliška, která tu dneska není.”

Co se týče fotografické výbavy účastníků kurzu, fotit mohou i na své mobily. Nové lekce pode vedením Aleše Holiše budou otevřeny zase na podzim.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. dubna 2022, 17:00

Soud překvalifikoval pokus o vraždu na vyhrožování

Pokud sledujete naše zpravodajství, jistě vám neunikla zpráva o šíleném střelci z Dolní Lutyně, který z balkónu svého domu pálil ze samopalu a musela ho zpacifikovat zásahová jednotka. Senior čelil obvinění z pokusu o vraždu, ale soud nakonec tento případ vyhodnotil jako vyhrožování se zbraní.

Střelba ze samopalu se ozvala v Dolní Lutyni v říjnu roku 2020. Sousedé přivolali zásahovou jednotku, která obklíčila dům 65letého muže. Střelec se snažil ujet vozem a zastavila ho až kulka do nohy. Státní zástupce ho žaloval za pokus o vraždu. Střelbou ze samopalu se údajně snažil zahnat muže, kteří se měli do domu dobývat, aby řešili rodinné spory. Prý ale střílel pouze do vzduchu. 

obžalovaný: "Ty varovné výstřely byly jen čistě proto, že sem je chtěl zahnat. Každý se toho bojí a uteče. Zkušenosti se zbraněmi jsem měl z vojny a z lidových milicí." 

Překvapení policisté našli v domě celý zbrojní arzenál. Senior vysvětlil, že zbraně má na svou obranu před migranty, protože naše armáda je slabá. 

Veronika Vlčková, státní zástupkyně: "Obžalovaný měl držet větší množství střelných zbraní, konkrétně i samopalů, či útočných pušek. Jednu z nich měl použít i ke střelbě na poškozeného, ovšem bez toho, aniž by ho zasáhl a následně měl ujíždět vozidlem pod vlivem návykových látek."

Senát soudu muži uvěřil, že nikoho nechtěl zabít. Nebyly totiž nalezeny žádné kulky, což potvrdilo jeho verzi o střelbě do vzduchu. 

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Muž byl za vyhrožování se zbraní odsouzen ke 4 letům odnětí svobody." 

Státní zástupce i obžalovaný si rozsudek chtějí ještě prostudovat, takže není pravomocný. 

---

Báňští záchranáři mají nový analyzátor důlního ovzduší

Mezi největší nebezpečí při práci v černouhelných dolech patří požáry nebo výbuchy metanu. Ostravští báňští záchranáři teď mají k dispozici nový analyzátor, který jim dokáže velmi rychle a přesně vyhodnotit vzorky vzduchu odebrané v podzemí.

Podzemní pracoviště šachet jsou sice vybavena čidly, která nepřetržitě vyhodnocují úroveň metanu, přesto je u důlního ovzduší zapotřebí znát mnohem více veličin. K analýze si báňská záchranná služba jeden přístroj vozí s sebou k zásahům. Nově však má k dispozici americký analyzátor, který je rychlejší a přesnější.

Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Vzorkaři nám přivezou vzorek, my ho tady rozebereme na základní plyny, které je nám analyzátor schopen vyhodnotit. Dojde vlastně k napuštění vzorku do analyzátoru a vyhodnocení. Délka rozboru trvá zhruba 1,5 minuty. Následně dojde k nástřiku do chromatografu a vyhodnocení na vyšší uhlovodíky, což trvá 15 minut.”

Rychlou a přesnou analýzu ovzduší potřebují záchranáři především při déle trvajících zásazích, například při důlních požárech, aby věděli, jak si mají rizikovém prostředí počínat.

Zdeněk Voříšek, plynový analytik, HBZS, Diamo: “My podle toho, co nám ukáže analyzátor plynu, tak víme, kolik je tam třeba CO2, kolik je tam metanu, jestli je tam výbušná směs, víme kolik je tam kyslíku, jestli se tam dá dýchat nebo se tam nedá dýchat a museli by se použít aparát. To my podle té základní řady víme a můžeme to sdělit. V případě nějaké havárie se jim ta informace předá a oni podle toho vědí, jak se mají pohybovat a co mají nasadit.”

Petr Zielinski, vedoucí oddělení speciální techniky a laboratoře, HBZS, Diamo: “Ze základních vzorků jsme schopni vyhodnotit výbušnost a základní věci. Z chromatografie jsme schopni při mimořádné události vyhodnotit stav požáru. Zda dochází k dohasínání, nebo bude teprve bod zlomu, nebo může hrozit výbuch. Podle rozboru propylenu, acetylenu i dalších vyšších uhlovodíků.”

Ovzduší v dolech se vyhodnocuje nejen při mimořádných událostech, ale také preventivně v pravidelných intervalech.

---

Od pondělí bude v Ostravě zkrácena provozní doba sběrného místa na Wattově ulici v Přívoze. Lidé mohou přispět materiální pomocí lidem na Ukrajině od pondělí do pátku od 12 do 17 hodin, v sobotu pak v době od 8 do 13 hod, v neděli je sběrné místo uzavřeno.

Novým ředitelem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje je plukovník Radim Kuchař. V pátek 1. dubna ho jmenoval generální ředitel Vladimír Vlček. Radim Kuchař od loňského července řídil krajské hasiče z pozice statutárního zástupce.

---

Architekt a urbanista Herbert Dreiseitl v Bruntále

Spojené státy, Německo, Velká Británie, Rakousko, Finsko, Norsko – to je jen malý výčet zemí, kde všude velmi dobře znají profesora Herberta Dreiseitla, umělce, architekta a urbanistu. Málokdo však ví, že jeho kořeny jsou právě u nás, v Bruntále. Ten profesor Dreiseitl právě navštívil.

Práce profesora Dreiseitla jsou zaměřeny na využívání přírodních zdrojů při koncepci měst a krajiny, zadržování vody v přírodě a využívání zeleně. Bruntálsko ho velmi zajímá.

Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Oba mojí prarodiče, z otcovy i matčiny strany jsou z Bruntálu. Můj otec a matka se v Bruntále narodili. Můj otec měl velký obchod s názvem Wilhelm Dreiseitl, na hlavním náměstí a můj druhý pradědeček byl ředitelem gymnázia v Bruntále.“

Na besedě s představiteli města profesor Dreiseitl představil sebe a svoji práci a diskutoval o možnostech a budoucnosti rozvoje města.

Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Cítím velké propojení, protože moji prarodiče i rodiče jsou odtud. Mám velmi silný zájem pomoci městu s rozvojem a budoucností, zejména pro mladou generaci. Proto jsem zde a rád přinesu své zkušenosti ze své práce po celém světě.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Profesor Herbert Dreiseitl přednášel po celém světě a může nám přinést velmi zajímavé myšlenky k našemu rozvoji.

Na přednášce a besedě se studenty středních škol se architekt živě zajímal o názory středoškoláků a jejich představy o kvalitním a perspektivním bydlení.

Bettina Dreisetl, manželka: „Město se mi velice líbí, protože tu vidím příležitosti, které tady jsou pro budoucnost."

Návštěva nebyla jen zdvořilostní, byla spíše začátkem další spolupráce.

---

Svinovem a Novou Vsí. Stavbaři se vrátili na místo po loňském zahájení náročného projektu. Letos mají v plánu práce v pomalých a odstavných pruzích, budou sanovat betonové konstrukce opěr a pilířů. Hotovo bude nejpozději do konce letošního roku, řidiči by na místě měli počítat se zdržením.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: "Doprava bude fungovat tak, jak probíhala vloni, akorát budou rychlé pruhy průjezdné a ty pomalé pruhy se budou opravovat, takže ty pruhy ke svodidlům budou v obou směrech průjezdné a bude to upraveno semafory. Tím pádem to bude jako vloni a nebudou žádné komplikace, předpodkládám.

---

Benefiční koncert na pomoc Ukrajině v klubu Parník

Hudební klub Parník v Ostravě patřil benefičnímu koncertu na pomoc Ukrajině. Koncert, na kterém se výjimečně sešli studenti ředitelky Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, byl zároveň oslavou jejího životního jubilea.

Klub Parník v centru Ostravy se stal místem výjimečného setkání bývalých a současných posluchačů z pěvecké třídy Miloslavy Soukupové k jejímu blížícímu se jubileu s názvem Múzy mého života.

Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy: 

Dnešní koncert je takovou retrospektivou moji práce. Pozvala jsem své bývalé i současné žáky, aby se tu sešli a abych jim vyjádřila svůj dík. Proto jsem nazvala tento koncert Múzy mého života. Protože oni, ti žáci, ti mě celý život motivovali, ti mě vlastně tu práci naučili . Byla to taková oboustranná výuka. Zazní spoustu písniček, tuším asi 30, plus bude i vzpomínka na mé žáky zemřelé..

Lenka Szabó Hrůzová, učitelka a zpěvačka: 

Co mi Miluška dala, je v podstatě můj hlas. Protože když jsem se ji dostala do rukou, tak jsem zrovna měla velmi nemocné hlasivky a v podstatě jsem přestávala zpívat. A Miluška mi uzdravila hlasivky, nemusela jsem to řešit lékařsky, kde nebyly moc dobré vyhlídky. Takže Miluška mi dala hlas a může za to, jak já teďka zpívám.

Na koncertu zazněly různé hudební žánry. Od rocku přes pop a střední proud po lidovky.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: 

Dnešní benefiční koncert Lidové konzervatoře a múzické školy se koná na počest paní Miloslavy Soukupové k jejímu krásnému životnímu jubileu. Vybrali si Parník jako místo pro svůj benefiční koncert a doufám, že se všem účastníkům a přítomným hostům bude koncert líbit. Doufám, že to nebude takový ojedinělý koncert a že se možná ta lidová konzervatoř a múzická škola rozhodne pořádat tady i další akce. Moc by nás to potěšilo jako vedení městského obvodu.

Veškerý výtěžek z benefičního koncertu poputuje na pomoc Ukrajině.

---

V Novém Jičíně mají svou výstavu i absolventi kurzu

Absolvovali kurz a už mají svou výstavu. Řeč je o lidech, kteří se v Novém Jičíně přihlásili do lekcí fotografování. Své snímky pod názvem Postřehy prezentují na Staré poště.

Pochlubit se své rodině a přátelům a ukázat výsledky půlroční práce mohli na vernisáži absolventi kurzu fotografování. Už několik let jej v Novém Jičíně pořádá městské kulturní středisko, které připravilo jeho slavnostní ukončení spojené s výstavou s názvem Postřehy, koná se na Staré poště.

Aleš Holiš, lektor kurzu: “Mám dvě mazačky, které jsou v kurzu už potřetí, ale jinak jsou to pokaždé noví, kteří se chtějí naučit nějaké základy o focení, kompozice, práce se světlem. Řešíme hlavně tu kompozici, aby ta skladba obrazu měla nějaký význam, protože lidé nad tím většinou moc nepřemýšlí, takže se snažíme pilovat kompozici.”

Většina absolventů na výstavě prezentuje snímky krajiny nebo portréty.

Ivana Roszková, absolventka kurzu: “Mě fotografie vždycky zajímala, mám ji ráda, sleduji nějaké publikace, ale chtěla jsem se trošku přiučit, jak to dělat, jaké jsou nějaké fígle a podobně. A trošku mě sem stáhla i moje kamarádka Eliška, která tu dneska není.”

Co se týče fotografické výbavy účastníků kurzu, fotit mohou i na své mobily. Nové lekce pode vedením Aleše Holiše budou otevřeny zase na podzim.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-04-2022-17-00