Cesty u Nového Jičína se ujal kraj, začala její oprava
Tak zvaná cesta “nikoho” u Nového Jičína už má jasného majitele. Stal se jim po dohodě s městem Moravskoslezský kraj. Teď konečně začala i její oprava.
Silnice „nikoho“ vede z Nového Jičína kolem bývalých Sirných lázní, ke křižovatce směrem na Rybí. K vlastnictví se léta nikdo nehlásil. Město Nový Jičín vyvolalo jednání s Moravskoslezským krajem a ten inkriminovaný úsek převzal v rámci dalších směn jiných komunikací. Silnice už tak má jasného správce a začíná její oprava.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato komunikace desítky let nepatřila nikomu, nikdo se o ni nestaral, nikdo ji v zimě neudržoval. Až město Nový Jičín začalo jednat s krajem a díky výměně těchto komunikací kraj uznal, že tato silnice logicky bude patřit kraji.”
Z problémové komunikace se tak stane silnice III. třídy. Její oprava je realizována v rámci rekonstrukce D48 v úseku Rybí - Bělotín.
Jan Rýdl, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: “Předpokládané zahájení prací je ve středu 30. června. Práce budou rozděleny do čtyř úseků s předpokladem dokončení v půli října letošního roku. Chceme využít prázdninové období s nižší frekvencí dopravy.”
Délku trvání rekonstrukce ovlivní výsledky kontrolních sond, které předcházejí samotným pracím, určí stav komunikace, respektive jejího podloží.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsou dvě verze, jak tuto komunikaci opravit. Ta první verze, jestliže bude podloží v pořádku, opraví se pouze ta obrusná vrstva, tedy asfalt. Jestliže to podloží bude špatné, dojde k celkové rekonstrukci komunikace.”
Řidiči musí po dobu stavebních prací počítat s uzavírkami a objížďkami.
---
Senioři i se zpožděním dokončili Akademii III. věku
Akademie III. věku má v Havířově už dlouholetou tradici a to i díky finanční podpoře města. Poslední absolventi si ale na osvědčení a slavnostní ceremoniál museli počkat.
Tito senioři, kteří se rozhodli vzdělávat, si měli převzít osvědčení o absolvování Akademie III. věku na Vysoké škole Prigo v Havířově už mnohem dříve. Kvůli covidu se jim studium protáhlo ze dvou na tři roky. A to také proto, že nechtěli jít formou distanční výuky, ale chtěli se na přednáškách společně setkávat.
Sabina Vaňǩová, prorektorka pro zahraniční a vnější vztahy Vysoká škola Prigo: "Díky jejich vysoké součinnosti jsme mohli začít téměř ihned, co to bylo ze strany vlády umožněno. Tak jsme upravili rozvrh, abychom to studium mohli ukončit v co nejkratší možné míře, aby absolventi měli volné prázdniny a nemuseli ještě o prázdninách chodit do školy.”
Všichni absolventi si slíbili, že se určitě budou setkávat i nadále.
Jana Foberová, absolventka Akademie III. věku: “Jsme to nakonec dokončili a bylo to moc fajn, líbilo se mi to. Byly tam programy právnické věci, to mě zajímá, protože já jsem dělala celý život u soudu a teď jsme měli místo počítačů pohybové ústrojí a to nás všechny hodně zajímalo.”
Alois Bednář, absolvent Akademie III. věku: “Bylo to náročné a dlouhé kvůli té nemoci a jinak to bylo velmi zajímavé. Přednášky byly krásné, poučné. Člověk si z toho vzal do pozdního života zajímavé věci. A ať ty ročníky další, ať město přispívá těm starším lidem a umožní to vzdělávání.”
Radnice s podporou vzdělávání seniorů počítá i na další léta.
---
Skladatel A. Rychlý má v Opavě pamětní desku
V letošním roce uplynulo 120 let od narození hudebního skladatele, pedagoga a sbormistra Arnošta Rychlého. Tento opavský rodák se proslavil zhudebňováním veršů Petra Bezruče. Dům, ve kterém žil, připomíná nyní nově pamětní deska.
V tomto domě na Liliové ulici v Opavě prožil Arnošt Rychlý víc jak dvacet let svého života. Z okna nejvyšším patře bylo často slyšet piano a jeho školený hlas. Takto vypadala jeho pracovna, ve které přijímal návštěvy, cvičil i komponoval. Rychlého uchvátila tvorba Petra Bezruče. Na slova jeho básní složil víc jak 50 skladeb.
Tomáš Elis, vnuk A. Rychlého: „Dědeček byl vždycky velmi rád, když jsem mu pomáhal s melodramy. Četl jsem Bezručovy verše a on začal nahazovat první tóny skladeb.“
Život Arnošta Rychlého v tomto domě připomíná nyní pamětní deska. Sochař vytvořil reliéf podle fotografie.
Daniel Klose, sochař: „Takže jsme vybrali tuto podobu, kdy je v klobouku, v šále. Tou šálou jsem mohl propojit kamennou desku s reliéfem.“
Arnošt Rychlý zůstal celý život věrný učitelskému povolání, hudbě a aktivně se podílel na tvorbě opavské kultury. Řídil několik pěveckých sborů, pro které upravoval party a spolupracoval se Slezským divadlem.
Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea: „Já osobně v něm vidím především kontinuitu kulturního života meziválečné Opavy, která v určitém omezeném měřítku pokračovala i v letech po II. světové válce.“
---
Zámek Fryštát nabídl návštěvníkům dva okruhy
Na poslední víkend v tomto školním roce připravil zámek Fryštát pro návštěvníky hned dva prohlídkové okruhy. Zatímco v prvním na ně čekala i divadelní ukázka, ve druhém se lidé dostali spojovací chodbou ze zámku přímo do kostela.
Karvinský zámek Fryštát připravil pro návštěvníky akci nazvanou Léto na zámku. Zážitkové prohlídkové okruhy byly připraveny hned dvě. První obsahovala i historickou ukázku z Dumasova románu Paní z Monsoreau, kterou bravurně předvedli herci brněnského divadla v pohybu Exulis.
Jaroslav Vaculík, umělecký vedoucí divadla v pohybu Exulis: "Je to příběh klasický, rytířský román, ve kterém dobro úplně nezvítězí, ten příběh končí tragicky, ale my jsme si nic nevymysleli, tak to skutečně bylo."
Velký zájem byl i o speciální druhý prohlídkový okruh, který spojuje zámek a blízký kostel.
"Jana Ciosková, průvodkyně: "Jsem je přivítala na pánské oratoři a v tuto chvíli se nacházíme v Moravské kapli a společně s návštěvníky budu procházet jednotlivé části kostela."
Součástí akce byly i projížďky kočárem. Už teď je naplánovaná další speciální akce.
---
Městské koupaliště v Opavě slaví 90 let
Na konci června před 90 lety bylo otevřeno v Opavě koupaliště. Velkolepou stavbu navrženou ve funkcionalistickém stylu se rozhodlo vedení města vystavět navzdory hospodářské krize. A v její nezměněné podobě ji mohou návštěvníci obdivovat dodnes.
Opavské Městské lázně byly vybudované podle návrhu místního architekta Otto Reichnera. Na 24 000 m umístil velký bazén, terasy pro slunění, hudební altán a v neposlední řadě rozlehlou budovu s kavárnou, kadeřnickým i masážním salonem a rozsáhlými převlékárnami.
Ivana Maloušková, kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Samozřejmě se předpokládalo, že návštěvnost bude velmi vysoká, a tak se tomu přizpůsobilo celé to zázemí.“
Přestože momentální kapacita koupaliště je dnes 2 500 lidí, většina prostor k převlékání zůstává prázdná.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: „V této části se nachází skříňky, které patřily k původnímu vybavení koupaliště.“
Díky citlivé rekonstrukci z r. 2006 si stavba udržuje funkcionalistický vzhled. Jedinou novodobou změnou je tady pouze budova úpravny vody, tobogán a hřiště. A také to, že v současné době hygienická opatření umožňují zaplnit areál pouze z části.
Petr Mikeska, vedoucí provozu, Městské koupaliště Opava: „V tuto chvíli je to 75% povolené kapacity v našem případě tedy 2 000 osob.“
Počasí ale koupání přeje. Během měsíčního provozu tady zaznamenali hned několik tropických dní.
návštěvník koupaliště: "Voda je super, osvěžující v tomto počasí. To je prostě luxus."
Důvodem navštívit opavské koupaliště není unikátní jen prostředí, ale také cena, kterou provozovatel pro letošní rok snížil. Cestou na koupaliště si můžete prohlédnout také venkovní výstavu, která shrnuje 9 desetiletí jeho historie.
Městské koupaliště v Opavě - celodenní vstupné
dospělí 60,- Kč
děti 40,- Kč, děti do 6 let zdarma
---