Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na pomoc do Hřenska vyrážejí další jednotky z MS kraje
  • Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním
  • Oprava opavských akrád dokončena
  • Tábor, který děti baví a pomůže s jejich starostmi
  • Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté

Na pomoc do Hřenska vyrážejí další jednotky z MS kraje

I když se už hasičům lépe daří zvládat likvidaci požáru v Českém Švýcarsku, do Hřenska stále vyrážejí další a další jednotky také z našeho kraje. Jde o posily a nebo střídání unavených hasičů, kteří bojují s plameny v náročném terénu.

Také Moravskoslezský kraj zásobuje České Švýcarsko lidmi a technikou, aby byl co nejdříve zlikvidován rozsáhlý lesní požár, který řádí v národním parku. O víkendu vyrazily do Hřenska profesionální jednotky z Frýdku-Místku a Karviné a dobrovolní hasiči z Brušperku a Jablunkova. Další hasiči vystřídají unavené kolegy z čerpacího odřadu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "V noci z neděle na pondělí vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko dalších 13 profesionálních a dobrovolných hasičů z Moravskoslezského kraje se zásahovými a dopravními vozidly.  V tuto chvíli tak zasahuje u rozsáhlého požáru v Hřensku a okolí celkem 49 moravskoslezských hasičů."

V noci na pondělí vyjelo do Hřenska dalších 13 hasičů z Přívozu a Havířova, kteří by měli vystřídat unavené kolegy. Další posilou je i dobrovolný sbor z Radvanic, který by měl nahradit kolegy z Jablunkova. 

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: "Je to hodně náročné. Je tam velké převýšení a šlapeme to v těch těžkých botách, takže ráno si musíme oblepit nohy náplastmi proti puchýřům. Je to dost nebezpečné, nahoře na těch skalách musíme dávat pozor, protože jsou tam ohořelé stromy. Už jsme tady měli vážný úraz." 

Již na úterní ráno se chystá další odjezd do Ústeckého kraje - 25 profesionálních a dobrovolných hasičů. Tentokrát bude start zřejmě v Bílovci a půjde opět o čerstvé sily. 

---

Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním

Krajský soud v Ostravě vynesl verdikt nad mužem z Klimkovic, který po hádce napadl v hospodě dalšího hosta. I když mu za pokus o vraždu hrozilo 20 let vězení, soud mu vyměřil pouze 6 roků.

Malá nenápadná hospůdka Ex Club v Ostravě-Porubě se málem stala dějištěm vraždy. Nevinný rozhovor o ovcích se změnil ve rvačku a poté, co byl jejich chovatel doslova vykopnut z hospody na ulici, vrátil se z nožem v ruce.

poškozený: "Jsem mu řekl, že je pěkné prase a to ho rozlítilo."

Útočník povalil muže na zem a dvakrát ho bodl vystřelovacím nožem. Podle svědků u toho křičel "Já tě zabiju." Jen díky ostatním hostům neskončil útok tragédií. Jednak agresora odtrhli a také rychle zavolali sanitku. 

poškozený: "Ono to vypadlo neškodně, ale zjistil jsem, že krvácím do hrudníku, napřed jsem nechtěl volat ani sanitku."

Žaneta Čaňová, státní zástupkyně: "Pan obžalovaný čelí trestnímu stíhání a podané obžalobě pro pokus zločinu vraždy…čelí tedy trestní sazbě 12-20 let."

Před soudem se 44 letý obžalovaný několikrát rozplakal. Ke všemu se přiznal a neustále projevoval lítost. Poškozenému také poslal peníze, jako náhradu škody a tak se soud asi ustrnul a vyměřil mu trest pod spodní hranicí sazby. Útočník stráví ve vězení šest let. 

---

Mezi Českým a polským Cieszynem zase jezdí vlaky. Od 1. srpna je tam obnovena železniční doprava, a to linkou S7. Ve vlacích bude možné cestovat podle Tarifu integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS nebo Tarifu Českých drah. K používání Tarifu ODIS je zapotřebí čipová karta ODISka.

Sedmnáctiletá Sabina Košárková z klubu BMX Studénka vybojovala bronzovou medaili v juniorské kategorii na mistrovství světa v bikrosu. Medailovým úspěchem česká bikrosařka navázala na deset let starý bronz Romany Labounkové.

---

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

Fakultní nemocnice Ostrava rozšířila pro zájemce možnost očkování druhou posilující dávkou proti covid-19 z původních dvou dnů na pět dní v týdnu. Provozní doba je od pondělí do pátku od 7,00 do 14,30 . Očkuje se v očkovacím centru vakcínami BioNTech/Pfizer a Moderna .

Libor Hudáček podepsal smlouvu s Oceláři. Bronzový medailista z poslední zimní olympiády jednatřicetiletý slovenský útočník Libor Hudáček po dvou letech strávených v zahraničí posiluje úřadující mistry z Třince.

---

Tábor, který děti baví a pomůže s jejich starostmi

Část prázdnin mohly některé novojičínské děti prožít jako v Hollywoodu. Takový byl námět tábora, který pořádalo město. Nešlo ale jen o letní zábavu, účastníky pobytu doporučil orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Táborová základna ve Skalici na Frýdecko-místecku se na deset dnů proměnila ve slavný Hollywood. Na letní pobyt s podtitulem Cesta filmovým chodníkem slávy tu vycestovalo 24 dětí z Nového Jičína, které jsou v péči orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Kateřina Melicharová, vedoucí tábora, Centrum sociálních služeb Ostrava: “Vždycky ráno vyhlásíme nějaké téma filmu, třeba komedie, horory nebo dobrodružný, a děti večer v týmech předvedou nějaké scénky.”

účastníci tábora: 

“Předevčírem večer jsme byli na výšlap a šli jsme zpátky s vysílačkami, je to tady prostě skvělé.”

“Líbí se mi, že můžeme spát pod širákem.”

“Můžeme se jít ochladit do řeky a je tu plno zábavy.”

Součástí tábora jsou ale také aktivity, které na běžných pobytech nebývají.

Daniela Susíková, vedoucí Odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Ten tábor vnímáme jako součást sociální práce s dítětem a rodinou, má i určitou terapeutickou náplň. Jsou zde k dispozici psychologové, sociální pracovníci a jsou tu k dispozici dětem.”

Tábor je financován z rozpočtu Nového Jičína s podporou sponzorského daru ve výši 50 tisíc korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmostí je i příspěvek rodiny který je v dané výši symbolický, ale i rodina přispívá na pobyt svých dětí.”

Pro město Nový Jičín zajišťuje tento tábor Centrum sociálních služeb Ostrava.

---

Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté

Jazzový festival v Bruntále již dvanáct let dělí letní prázdniny na dvě poloviny. Letos počasí přidělalo organizátorům vrásky na čele a venkovní podoba festivalu musela ustoupit silnému dešti. Pořadatelům se naštěstí podařilo najít rychlé řešení.

V bruntálském městském parku se divákům představila celá šíře jazzového žánru.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Pochvala určitě patří na Oddělení kultury, kteří si uměli poradit a přemístili jazzový festival zde.“

Úroveň a pestrost účinkujících ocenil i Richard Pogoda, osobnost a dlouholetý moderátor festivalu.

Richard Pogoda, moderátor, herec, skladatel a muzikant: „Tradiční úroveň, čili stoupající. No,muselo se improvizovat, místo dvou pódií bylo jenom jedno, ale to vůbec nevadilo. Ta Karolína DraMa, no to byl velký zážitek, každý, kdo tady nebyl, by měl litovat. No a závěr bude patřit OPSO, no to je prostě špička v oboru.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Jako každý rok, dramaturgie Jazzfestu je skládána jednak z místních kapel a jednak z různých žánrů jazzu tak, abychom veřejnosti ukázali různá odvětví."

Diváci, kteří zcela zaplnili místo konání, mohli vidět všechny podoby jazzového žánru, od šansonu, standardního a moderního jazzu až po swingové vyvrcholení akce.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Tím bonbónkem na závěr bude OPSO.“

Zpestřením akce byla i účast hostů z partnerského německého Büdingenu, kteří v Bruntále oslavili dvacet let partnerské spolupráce.

Hana Šutovská (nez.), místostarostka Bruntálu: „Velké poděkování patří hostům z Büdingenu, kteří Bruntálu přivezli k dvacetiletému výročí dar, který si mohou občané Bruntálu prohlédnout v městském parku.“

I přes nepřízeň počasí venku, odcházeli diváci spokojeni a obohaceni o pestrou škálu jazzové hudby.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. srpna 2022, 17:00

Na pomoc do Hřenska vyrážejí další jednotky z MS kraje

I když se už hasičům lépe daří zvládat likvidaci požáru v Českém Švýcarsku, do Hřenska stále vyrážejí další a další jednotky také z našeho kraje. Jde o posily a nebo střídání unavených hasičů, kteří bojují s plameny v náročném terénu.

Také Moravskoslezský kraj zásobuje České Švýcarsko lidmi a technikou, aby byl co nejdříve zlikvidován rozsáhlý lesní požár, který řádí v národním parku. O víkendu vyrazily do Hřenska profesionální jednotky z Frýdku-Místku a Karviné a dobrovolní hasiči z Brušperku a Jablunkova. Další hasiči vystřídají unavené kolegy z čerpacího odřadu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "V noci z neděle na pondělí vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko dalších 13 profesionálních a dobrovolných hasičů z Moravskoslezského kraje se zásahovými a dopravními vozidly.  V tuto chvíli tak zasahuje u rozsáhlého požáru v Hřensku a okolí celkem 49 moravskoslezských hasičů."

V noci na pondělí vyjelo do Hřenska dalších 13 hasičů z Přívozu a Havířova, kteří by měli vystřídat unavené kolegy. Další posilou je i dobrovolný sbor z Radvanic, který by měl nahradit kolegy z Jablunkova. 

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: "Je to hodně náročné. Je tam velké převýšení a šlapeme to v těch těžkých botách, takže ráno si musíme oblepit nohy náplastmi proti puchýřům. Je to dost nebezpečné, nahoře na těch skalách musíme dávat pozor, protože jsou tam ohořelé stromy. Už jsme tady měli vážný úraz." 

Již na úterní ráno se chystá další odjezd do Ústeckého kraje - 25 profesionálních a dobrovolných hasičů. Tentokrát bude start zřejmě v Bílovci a půjde opět o čerstvé sily. 

---

Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním

Krajský soud v Ostravě vynesl verdikt nad mužem z Klimkovic, který po hádce napadl v hospodě dalšího hosta. I když mu za pokus o vraždu hrozilo 20 let vězení, soud mu vyměřil pouze 6 roků.

Malá nenápadná hospůdka Ex Club v Ostravě-Porubě se málem stala dějištěm vraždy. Nevinný rozhovor o ovcích se změnil ve rvačku a poté, co byl jejich chovatel doslova vykopnut z hospody na ulici, vrátil se z nožem v ruce.

poškozený: "Jsem mu řekl, že je pěkné prase a to ho rozlítilo."

Útočník povalil muže na zem a dvakrát ho bodl vystřelovacím nožem. Podle svědků u toho křičel "Já tě zabiju." Jen díky ostatním hostům neskončil útok tragédií. Jednak agresora odtrhli a také rychle zavolali sanitku. 

poškozený: "Ono to vypadlo neškodně, ale zjistil jsem, že krvácím do hrudníku, napřed jsem nechtěl volat ani sanitku."

Žaneta Čaňová, státní zástupkyně: "Pan obžalovaný čelí trestnímu stíhání a podané obžalobě pro pokus zločinu vraždy…čelí tedy trestní sazbě 12-20 let."

Před soudem se 44 letý obžalovaný několikrát rozplakal. Ke všemu se přiznal a neustále projevoval lítost. Poškozenému také poslal peníze, jako náhradu škody a tak se soud asi ustrnul a vyměřil mu trest pod spodní hranicí sazby. Útočník stráví ve vězení šest let. 

---

Mezi Českým a polským Cieszynem zase jezdí vlaky. Od 1. srpna je tam obnovena železniční doprava, a to linkou S7. Ve vlacích bude možné cestovat podle Tarifu integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS nebo Tarifu Českých drah. K používání Tarifu ODIS je zapotřebí čipová karta ODISka.

Sedmnáctiletá Sabina Košárková z klubu BMX Studénka vybojovala bronzovou medaili v juniorské kategorii na mistrovství světa v bikrosu. Medailovým úspěchem česká bikrosařka navázala na deset let starý bronz Romany Labounkové.

---

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

Fakultní nemocnice Ostrava rozšířila pro zájemce možnost očkování druhou posilující dávkou proti covid-19 z původních dvou dnů na pět dní v týdnu. Provozní doba je od pondělí do pátku od 7,00 do 14,30 . Očkuje se v očkovacím centru vakcínami BioNTech/Pfizer a Moderna .

Libor Hudáček podepsal smlouvu s Oceláři. Bronzový medailista z poslední zimní olympiády jednatřicetiletý slovenský útočník Libor Hudáček po dvou letech strávených v zahraničí posiluje úřadující mistry z Třince.

---

Tábor, který děti baví a pomůže s jejich starostmi

Část prázdnin mohly některé novojičínské děti prožít jako v Hollywoodu. Takový byl námět tábora, který pořádalo město. Nešlo ale jen o letní zábavu, účastníky pobytu doporučil orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Táborová základna ve Skalici na Frýdecko-místecku se na deset dnů proměnila ve slavný Hollywood. Na letní pobyt s podtitulem Cesta filmovým chodníkem slávy tu vycestovalo 24 dětí z Nového Jičína, které jsou v péči orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Kateřina Melicharová, vedoucí tábora, Centrum sociálních služeb Ostrava: “Vždycky ráno vyhlásíme nějaké téma filmu, třeba komedie, horory nebo dobrodružný, a děti večer v týmech předvedou nějaké scénky.”

účastníci tábora: 

“Předevčírem večer jsme byli na výšlap a šli jsme zpátky s vysílačkami, je to tady prostě skvělé.”

“Líbí se mi, že můžeme spát pod širákem.”

“Můžeme se jít ochladit do řeky a je tu plno zábavy.”

Součástí tábora jsou ale také aktivity, které na běžných pobytech nebývají.

Daniela Susíková, vedoucí Odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Ten tábor vnímáme jako součást sociální práce s dítětem a rodinou, má i určitou terapeutickou náplň. Jsou zde k dispozici psychologové, sociální pracovníci a jsou tu k dispozici dětem.”

Tábor je financován z rozpočtu Nového Jičína s podporou sponzorského daru ve výši 50 tisíc korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmostí je i příspěvek rodiny který je v dané výši symbolický, ale i rodina přispívá na pobyt svých dětí.”

Pro město Nový Jičín zajišťuje tento tábor Centrum sociálních služeb Ostrava.

---

Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté

Jazzový festival v Bruntále již dvanáct let dělí letní prázdniny na dvě poloviny. Letos počasí přidělalo organizátorům vrásky na čele a venkovní podoba festivalu musela ustoupit silnému dešti. Pořadatelům se naštěstí podařilo najít rychlé řešení.

V bruntálském městském parku se divákům představila celá šíře jazzového žánru.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Pochvala určitě patří na Oddělení kultury, kteří si uměli poradit a přemístili jazzový festival zde.“

Úroveň a pestrost účinkujících ocenil i Richard Pogoda, osobnost a dlouholetý moderátor festivalu.

Richard Pogoda, moderátor, herec, skladatel a muzikant: „Tradiční úroveň, čili stoupající. No,muselo se improvizovat, místo dvou pódií bylo jenom jedno, ale to vůbec nevadilo. Ta Karolína DraMa, no to byl velký zážitek, každý, kdo tady nebyl, by měl litovat. No a závěr bude patřit OPSO, no to je prostě špička v oboru.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Jako každý rok, dramaturgie Jazzfestu je skládána jednak z místních kapel a jednak z různých žánrů jazzu tak, abychom veřejnosti ukázali různá odvětví."

Diváci, kteří zcela zaplnili místo konání, mohli vidět všechny podoby jazzového žánru, od šansonu, standardního a moderního jazzu až po swingové vyvrcholení akce.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Tím bonbónkem na závěr bude OPSO.“

Zpestřením akce byla i účast hostů z partnerského německého Büdingenu, kteří v Bruntále oslavili dvacet let partnerské spolupráce.

Hana Šutovská (nez.), místostarostka Bruntálu: „Velké poděkování patří hostům z Büdingenu, kteří Bruntálu přivezli k dvacetiletému výročí dar, který si mohou občané Bruntálu prohlédnout v městském parku.“

I přes nepřízeň počasí venku, odcházeli diváci spokojeni a obohaceni o pestrou škálu jazzové hudby.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-08-2022-17-00