Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Školáci jsou zpět, v Novém Jičíně se dočkali atria
  • V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí
  • Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit
  • Očkovací centrum se stěhuje
  • Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu
  • Umělci byli oceněni za výkony v roce 2020 Cenami Jantar

Školáci jsou zpět, v Novém Jičíně se dočkali atria

Začal další školní rok. Jeho zahájení si slavnostně užili také v novojičínské Základní škole Komenského 66, kde prvňáčky vítali v novém atriu. Jeho rekonstrukce ale skončila s půlročním zpožděním.

První školní den dnes nastal pro těchto 40 dětí, které nastoupily do novojičínské Základní školy Komenského 66. Doprovázeli je rodiče a další rodinní příslušníci.

prvňáčci: 

“Já se těším na kamarádky.”

“Jak budu umět číst a psát”

“Nejvíce se těším úplně na všechno.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dnes jsem popřál rodičům, ať společně s dětmi zvládnou ten adaptační proces a dětem, ať se ve škole líbí. Ať mají spoustu kamarádů a ať se jim množí jen ty pochvaly a jedničky.”

Slavnostního přivítání se tu účastnili i představitelé města, konalo se v nově zrekonstruovaném atriu školy. Zakázku za 6 a půl milionu korun ale zhotovitelská firma dokončila s půlročním zpožděním.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město to s firmou řeší, momentálně je tam docela vysoká smluvní pokuta, která se ještě vyčísluje, a s firmou se bude ta náhrada řešit.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Těšili jsme se na to skoro dva roky, takže radost máme velikou. Je to naše taková vysněná školní zahrada. Máme s ní veliké plány, protože je tady podium, jsou tady čtecí mola nebo venkovní třída.”

Tito noví malí školáci byli vůbec prvními dětmi, které se do atria podívaly. Čeho ale byli první školní den ušetřeni, bylo povinné testování., to je čeká 2. září. Ostatní žáci se dle nařízení musí testovat 1., 6. a 9. září.

---

V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí

Ostrava patří k městům s významným podílem obyvatel romského původu. Podle odhadů to může být až 10 procent lidí. Ve městě je proto několik škol, kde převažují romské děti a my jsme si na začátek školního roku jednu takovou vybrali. Jde do o Základní školu Šalounova ve Vítkovicích, kde Romové převažují ve dvou prvních třídách.

V Ostravě žije podle kvalifikovaného odhadu 20 - 30 tisíc Romů. V některých částech města jsou školy, kde tvoří převážnou část žáků. Na Základní školu Šalounova ve Vítkovicích přišlo celkem 68 prvňáčků.

Jaromír Šedivý, ředitel ZŠ Šalounova: "Obyvatelstvo, které tady je, je z větší části romského původu. Pro tyto děti je škola otevřená, je otevřená všem."

Prvňáčci zaplnili celkem tři třídy. Dvě z nich jsou téměř výhradně romské. Práce s těmito dětmi má některé odlišnosti a učitelé ji musejí mít rádi. Paní učitelka Danila Ondrisová učí Romy už 20 let ze své 35leté praxe.

Daniela Ondrisová, učitelka: "Chápu, když dítě nemá úkoly nebo není ve škole. Často to bývá i kvůli tomu, že nemá rodič na svačinu. Není ve škole, protože maminka má pět dětí, musí na úřad a tak vezme všechny sebou." 

V Ostravě bylo u zápisu do prvních tříd 2836 dětí a celkem na 55 škol zřizovaných městem chodí přes 21 tisíc žáků.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Zahájili jsme školní rok trochu netradičně testováním. Rozvíjení talentu a vloh už od útlého věku je nejen dobrou věcí, ale také svého druhu investicí, která se vyplatí. Nadšené děti se zájmem o konkrétní obory mají větší chuť učit se a objevovat." 

Ostrava podporuje žáky a studenty i prostřednictvím nejrůznějších dotačních titulů, aby byly včas podchyceny talenty a děti byly co nejlépe nasměrovány správným směrem.

---

Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit

Lidé ve vyloučených lokalitách nemají příliš velký zájem o očkování. Proto se kraj rozhodl, že vyšle do terénu v celém regionu mobilní týmy. Jednu zastávku měli zdravotníci také v Havířově, konkrétně na náměstí T.G.M. na Šumbarku.

Mobilní tým z karvinské krajské nemocnice začal na Šumbarku s očkováním ve 14 hodin. Sami zdravotníci byli překvapení, kolik lidí už ně ně čekalo. Ukázalo se, že lidé nejsou proti očkování, jen je pro ně výhodnější vakcinace v místě bydliště.

anketa: "Je to blízko domova, tak proto. Abych nemusel nikde jet do Ostravy.”

V Havířově je ale očkovací centrum, tam jste to nezkusil?

anketa: “Ne. To je daleko pro mne.”

Proč jste se nenechala už dříve očkovat?

anketa: “Nebo jsem nevěděla kde a myslela jsem si, že je to jen na objednání. Tak mi včera řekli, že je to tady, že se nemusím objednat, tak jsem přišla.”

Kraj při vysílání mobilních týmů do různých měst v regionu úzce spolupracuje s místními organizacemi, které byly jednak ochotny poskytnout své prostory a také se postarat o včasnou propagaci.

David Starzyczný, ředitel spolku Portavita: "Jsme roznášeli letáky, dávali jsme informace i při osobních schůzkách. Udělali jsme maximum proto, aby všichni naši podnájemníci se to dozvěděli. Určitě jsme nebyli schopni mít nějaké odhady, protože včera shodou okolností probíhalo očkování v Orlové, kde účast byla asi 16 lidí za celý den." 

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat v Havířově musí počítat se změnou. Očkovací centrum se přestěhovalo ze sportovní haly do areálu nemocnice.

---

Očkovací centrum se stěhuje

Očkovací centrum opavské Slezské nemocnice se přestěhovalo. Původně totiž sídlilo v jedné z budov Slezské univerzity. To ale bylo ještě v době, kdy školství vládla distanční výuka. Teď se vysokoškoláci vracejí zpět do učeben a očkovací centrum se přesouvá do Obecního domu.

Očkovací centrum vzniklo ve Slezské nemocnici v Opavě na začátku roku. Jako první si sem pro vakcínu proti koronaviru přišli zdravotníci a senioři, denně jich bylo na 400. Stísněné prostory v jednom z nemocničních pavilonů ale takovému zájmu nestačily. A tak se od února centrum přesunulo do prostor Slezské univerzity. Teď se znovu stěhuje.

Karel Sieber, ředitel Slezské nemocnice: „My jsme po dohodě s vedením univerzity přestěhovali očkovací centrum, abychom uvolnili místa pro studenty.

Nové očkovací centrum vzniklo v jednom ze salonků Obecního domu, který slouží primárně kultuře.

Dominik Beneš, OKO Opava: „Sál purkmistrů využíváme pro svatební obřady či přednášky a festivaly. Teď tyto aktivity budeme přesouvat do Domu umění a nebo pro ně budeme hledat nové prostory.“

Očkovací centrum je hned u vstupu do budovy. Bezbariérový přístup je z boční ulice. Místnost je rozdělená přepážkami. Na čekárnu a místo pro aplikaci vakcíny.

Lumíra Galvasová, koordinátorka očkovacího centra, Slezské nemocnice: „Ladíme, zkoušíme, jak ten provoz bude vypadat. Zatím co jsme zjistili je nevyhovující. Ani ta akustika tady není nejlepší.“

V současné době zájem o vakcinaci opadá. Denní kapacita centra je nyní 250 klientů. To je ve srovnání s lednovými čísly asi polovina. Provozní doba centra bude zachována. Novinkou je, že každý čtvrtek se budou moci přijít naočkovat zájemci bez předchozí rezervace.

---

Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu

Dopravní polygon na třineckém závodním okruhu SteelRing tentokrát patřil mladým začínajícím řidičům. Pod vedením zkušených instruktorů si mohli na bezpečné dráze vyzkoušet mezní možnosti svých vozidel a zdokonalit své dosud nabyté řidičské dovednosti.

Michal Owczarzy, účastník kurzu: “Řidičský průkaz vlastním třetí rok a do kurzu jsem se přihlásil, abych zlepšil a zdokonalil své řidičské dovednosti. To znamená, hlavně ty smyky. Hodně mi pomohla tady ta škola brzdy a mám teď docela respekt z těch smyků."

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Oni tady zažijí vlastně takový rakouský model v jednom dni. Tento projekt je zaměřený na vzdělávání, je tady dopravní psychologický workshop, je tady přednáška s policií, je tady stříhání vozidla hasiči, vysvětlení jak se chovat u nehody, zároveň si vyzkoušejí kluzné plochy a mají tady zdokonalovací jízdu v autoškole.”

Na polygonu si mladí řidiči mohli bezpečně vyzkoušet chování vozidel a své reakce v mezních situacích.

Tomáš, účastník kurzu: “Já jsem z Ostravy a mám papíry rok. Řídím na denní bázi a teď když byla ta korona a bylo náledí, tak se mi dvakrát nebo třikrát stalo v malé rychlosti, že jsme musel uhnout protijedoucímu autu a málem jsem to třeba nedobrzdil a mohl jsem se zachovat jinak. Tak doufám, že mi tento kurz dá nějaké zkušenosti."

Praktického kurzu se mohli v oddělených skupinách účastnit také rodiče mladých řidičů. Právě od nich začínající šoféři získávají vůbec první zkušenosti, návyky, ale i zlozvyky.

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Cílem projektu je samozřejmě bezpečnost na silnici, ale zároveň abychom dostali do povědomí to obecné smýšlení o tom vzdělávání žáků, a těch začínajících mladých řidičů. Protože je to nejrizikovější skupina, která vlastně bourá z 25 % všech nehod a v rámci toho my chceme, aby to vzdělávání bylo kvalitní, aby vlastně ti lidé si obecně vybírali ty kvalitní vzdělávací instituce, kvalitní autoškoly, aby se to posunulo dál.”

---

Umělci byli oceněni za výkony v roce 2020 Cenami Jantar

Jaromír Nohavica, Jiří Surůvka, ale také například Komorní scéna Aréna nebo Divadlo Mír. To jsou čerství laureáti Moravskoslezských cen Jantar, které si umělci rozdělili v ostravském Gongu.

Kulturní Moravskoslezské ceny Jantar se v našem regionu vyhlašují od roku 2018. Jantar oceňuje mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.

Jiří Surůvka, Cena Jantar za výtvarné umění: „Dlouho to bylo tak, že ostravští umělci museli odejít, aby se dočkali uznání. Teď už naštěstí máme Ceny Jantar, které to naplňují.“

Vrcholem večera bylo vyhlášení dvou cen za celoživotní přínos. Ty získali scénografka Marta Roszkopfová a profesor hry na klavír Rudolf Bernatík.

Rudolf Bernatík, Cena Jantar za celoživotní přínos: „Už to málem bylo in memoriam, ale ještě to stihli. Moc si toho vážím.“

Dalšími oceněnými byl například písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč, frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door nebo v oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. září 2021, 16:00

Školáci jsou zpět, v Novém Jičíně se dočkali atria

Začal další školní rok. Jeho zahájení si slavnostně užili také v novojičínské Základní škole Komenského 66, kde prvňáčky vítali v novém atriu. Jeho rekonstrukce ale skončila s půlročním zpožděním.

První školní den dnes nastal pro těchto 40 dětí, které nastoupily do novojičínské Základní školy Komenského 66. Doprovázeli je rodiče a další rodinní příslušníci.

prvňáčci: 

“Já se těším na kamarádky.”

“Jak budu umět číst a psát”

“Nejvíce se těším úplně na všechno.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dnes jsem popřál rodičům, ať společně s dětmi zvládnou ten adaptační proces a dětem, ať se ve škole líbí. Ať mají spoustu kamarádů a ať se jim množí jen ty pochvaly a jedničky.”

Slavnostního přivítání se tu účastnili i představitelé města, konalo se v nově zrekonstruovaném atriu školy. Zakázku za 6 a půl milionu korun ale zhotovitelská firma dokončila s půlročním zpožděním.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město to s firmou řeší, momentálně je tam docela vysoká smluvní pokuta, která se ještě vyčísluje, a s firmou se bude ta náhrada řešit.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Těšili jsme se na to skoro dva roky, takže radost máme velikou. Je to naše taková vysněná školní zahrada. Máme s ní veliké plány, protože je tady podium, jsou tady čtecí mola nebo venkovní třída.”

Tito noví malí školáci byli vůbec prvními dětmi, které se do atria podívaly. Čeho ale byli první školní den ušetřeni, bylo povinné testování., to je čeká 2. září. Ostatní žáci se dle nařízení musí testovat 1., 6. a 9. září.

---

V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí

Ostrava patří k městům s významným podílem obyvatel romského původu. Podle odhadů to může být až 10 procent lidí. Ve městě je proto několik škol, kde převažují romské děti a my jsme si na začátek školního roku jednu takovou vybrali. Jde do o Základní školu Šalounova ve Vítkovicích, kde Romové převažují ve dvou prvních třídách.

V Ostravě žije podle kvalifikovaného odhadu 20 - 30 tisíc Romů. V některých částech města jsou školy, kde tvoří převážnou část žáků. Na Základní školu Šalounova ve Vítkovicích přišlo celkem 68 prvňáčků.

Jaromír Šedivý, ředitel ZŠ Šalounova: "Obyvatelstvo, které tady je, je z větší části romského původu. Pro tyto děti je škola otevřená, je otevřená všem."

Prvňáčci zaplnili celkem tři třídy. Dvě z nich jsou téměř výhradně romské. Práce s těmito dětmi má některé odlišnosti a učitelé ji musejí mít rádi. Paní učitelka Danila Ondrisová učí Romy už 20 let ze své 35leté praxe.

Daniela Ondrisová, učitelka: "Chápu, když dítě nemá úkoly nebo není ve škole. Často to bývá i kvůli tomu, že nemá rodič na svačinu. Není ve škole, protože maminka má pět dětí, musí na úřad a tak vezme všechny sebou." 

V Ostravě bylo u zápisu do prvních tříd 2836 dětí a celkem na 55 škol zřizovaných městem chodí přes 21 tisíc žáků.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Zahájili jsme školní rok trochu netradičně testováním. Rozvíjení talentu a vloh už od útlého věku je nejen dobrou věcí, ale také svého druhu investicí, která se vyplatí. Nadšené děti se zájmem o konkrétní obory mají větší chuť učit se a objevovat." 

Ostrava podporuje žáky a studenty i prostřednictvím nejrůznějších dotačních titulů, aby byly včas podchyceny talenty a děti byly co nejlépe nasměrovány správným směrem.

---

Mobilní týmy vyjíždějí očkovat do vyloučených lokalit

Lidé ve vyloučených lokalitách nemají příliš velký zájem o očkování. Proto se kraj rozhodl, že vyšle do terénu v celém regionu mobilní týmy. Jednu zastávku měli zdravotníci také v Havířově, konkrétně na náměstí T.G.M. na Šumbarku.

Mobilní tým z karvinské krajské nemocnice začal na Šumbarku s očkováním ve 14 hodin. Sami zdravotníci byli překvapení, kolik lidí už ně ně čekalo. Ukázalo se, že lidé nejsou proti očkování, jen je pro ně výhodnější vakcinace v místě bydliště.

anketa: "Je to blízko domova, tak proto. Abych nemusel nikde jet do Ostravy.”

V Havířově je ale očkovací centrum, tam jste to nezkusil?

anketa: “Ne. To je daleko pro mne.”

Proč jste se nenechala už dříve očkovat?

anketa: “Nebo jsem nevěděla kde a myslela jsem si, že je to jen na objednání. Tak mi včera řekli, že je to tady, že se nemusím objednat, tak jsem přišla.”

Kraj při vysílání mobilních týmů do různých měst v regionu úzce spolupracuje s místními organizacemi, které byly jednak ochotny poskytnout své prostory a také se postarat o včasnou propagaci.

David Starzyczný, ředitel spolku Portavita: "Jsme roznášeli letáky, dávali jsme informace i při osobních schůzkách. Udělali jsme maximum proto, aby všichni naši podnájemníci se to dozvěděli. Určitě jsme nebyli schopni mít nějaké odhady, protože včera shodou okolností probíhalo očkování v Orlové, kde účast byla asi 16 lidí za celý den." 

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat v Havířově musí počítat se změnou. Očkovací centrum se přestěhovalo ze sportovní haly do areálu nemocnice.

---

Očkovací centrum se stěhuje

Očkovací centrum opavské Slezské nemocnice se přestěhovalo. Původně totiž sídlilo v jedné z budov Slezské univerzity. To ale bylo ještě v době, kdy školství vládla distanční výuka. Teď se vysokoškoláci vracejí zpět do učeben a očkovací centrum se přesouvá do Obecního domu.

Očkovací centrum vzniklo ve Slezské nemocnici v Opavě na začátku roku. Jako první si sem pro vakcínu proti koronaviru přišli zdravotníci a senioři, denně jich bylo na 400. Stísněné prostory v jednom z nemocničních pavilonů ale takovému zájmu nestačily. A tak se od února centrum přesunulo do prostor Slezské univerzity. Teď se znovu stěhuje.

Karel Sieber, ředitel Slezské nemocnice: „My jsme po dohodě s vedením univerzity přestěhovali očkovací centrum, abychom uvolnili místa pro studenty.

Nové očkovací centrum vzniklo v jednom ze salonků Obecního domu, který slouží primárně kultuře.

Dominik Beneš, OKO Opava: „Sál purkmistrů využíváme pro svatební obřady či přednášky a festivaly. Teď tyto aktivity budeme přesouvat do Domu umění a nebo pro ně budeme hledat nové prostory.“

Očkovací centrum je hned u vstupu do budovy. Bezbariérový přístup je z boční ulice. Místnost je rozdělená přepážkami. Na čekárnu a místo pro aplikaci vakcíny.

Lumíra Galvasová, koordinátorka očkovacího centra, Slezské nemocnice: „Ladíme, zkoušíme, jak ten provoz bude vypadat. Zatím co jsme zjistili je nevyhovující. Ani ta akustika tady není nejlepší.“

V současné době zájem o vakcinaci opadá. Denní kapacita centra je nyní 250 klientů. To je ve srovnání s lednovými čísly asi polovina. Provozní doba centra bude zachována. Novinkou je, že každý čtvrtek se budou moci přijít naočkovat zájemci bez předchozí rezervace.

---

Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu

Dopravní polygon na třineckém závodním okruhu SteelRing tentokrát patřil mladým začínajícím řidičům. Pod vedením zkušených instruktorů si mohli na bezpečné dráze vyzkoušet mezní možnosti svých vozidel a zdokonalit své dosud nabyté řidičské dovednosti.

Michal Owczarzy, účastník kurzu: “Řidičský průkaz vlastním třetí rok a do kurzu jsem se přihlásil, abych zlepšil a zdokonalil své řidičské dovednosti. To znamená, hlavně ty smyky. Hodně mi pomohla tady ta škola brzdy a mám teď docela respekt z těch smyků."

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Oni tady zažijí vlastně takový rakouský model v jednom dni. Tento projekt je zaměřený na vzdělávání, je tady dopravní psychologický workshop, je tady přednáška s policií, je tady stříhání vozidla hasiči, vysvětlení jak se chovat u nehody, zároveň si vyzkoušejí kluzné plochy a mají tady zdokonalovací jízdu v autoškole.”

Na polygonu si mladí řidiči mohli bezpečně vyzkoušet chování vozidel a své reakce v mezních situacích.

Tomáš, účastník kurzu: “Já jsem z Ostravy a mám papíry rok. Řídím na denní bázi a teď když byla ta korona a bylo náledí, tak se mi dvakrát nebo třikrát stalo v malé rychlosti, že jsme musel uhnout protijedoucímu autu a málem jsem to třeba nedobrzdil a mohl jsem se zachovat jinak. Tak doufám, že mi tento kurz dá nějaké zkušenosti."

Praktického kurzu se mohli v oddělených skupinách účastnit také rodiče mladých řidičů. Právě od nich začínající šoféři získávají vůbec první zkušenosti, návyky, ale i zlozvyky.

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Cílem projektu je samozřejmě bezpečnost na silnici, ale zároveň abychom dostali do povědomí to obecné smýšlení o tom vzdělávání žáků, a těch začínajících mladých řidičů. Protože je to nejrizikovější skupina, která vlastně bourá z 25 % všech nehod a v rámci toho my chceme, aby to vzdělávání bylo kvalitní, aby vlastně ti lidé si obecně vybírali ty kvalitní vzdělávací instituce, kvalitní autoškoly, aby se to posunulo dál.”

---

Umělci byli oceněni za výkony v roce 2020 Cenami Jantar

Jaromír Nohavica, Jiří Surůvka, ale také například Komorní scéna Aréna nebo Divadlo Mír. To jsou čerství laureáti Moravskoslezských cen Jantar, které si umělci rozdělili v ostravském Gongu.

Kulturní Moravskoslezské ceny Jantar se v našem regionu vyhlašují od roku 2018. Jantar oceňuje mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.

Jiří Surůvka, Cena Jantar za výtvarné umění: „Dlouho to bylo tak, že ostravští umělci museli odejít, aby se dočkali uznání. Teď už naštěstí máme Ceny Jantar, které to naplňují.“

Vrcholem večera bylo vyhlášení dvou cen za celoživotní přínos. Ty získali scénografka Marta Roszkopfová a profesor hry na klavír Rudolf Bernatík.

Rudolf Bernatík, Cena Jantar za celoživotní přínos: „Už to málem bylo in memoriam, ale ještě to stihli. Moc si toho vážím.“

Dalšími oceněnými byl například písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč, frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door nebo v oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-09-2021-16-00