Kraj vyhlásil nejlepší sportovce 2020 a posledního dvacetiletí
Nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2020 je hokejista Ondřej Palát. Kromě toho kraj vyhlásil i nejlepší týmy či sportovce dvacetiletí, a také uvedl do síně slávy hokejového trenéra Vladimíra Vůjtka.
Hokejista Ondřej Palát vybojoval v roce 2020 slavný Stanley Cup, a to byl hlavní důvod, proč získal Cenu hejtmana.
Ondřej Palát, Sportovec MS kraje 2020: „Mrzí mě, že jsem nemohl na vyhlášení být, ale moc děkuji, je to pro mě pocta.“
Osobně si cenu převzal nový člen Síně slávy, hokejový trenér Vladimír Vůjtek.
Vladimír Vůjtek, člen Síně slávy: „Když mi tleskal celý Gong, tlačily se mi slzy do očí. Už jsem žádné ocenění nečekal.“
A pak přišla na řadu plejáda dalších vynikajících sportovců, kteří za posledních dvacet let skvěle reprezentovali náš kraj – například tenisté Kvitová a Štěpánek, hokejisté Moravec a Varaďa, atleti Bába a Maslák, fotbalisté Baroš, Galásek nebo Jankulovski nebo třeba beachvolejbalistka Hermanová.
Marek Jankulovski, Sportovec dvacetiletí MS kraje: „Týmové úspěchy jsou jedna věc, toto ocenění je mimořádné. Jsem rád, že mě ocenili v kraji, ze kterého jsem do světa odešel.“
Barbora Hermanová, Sportovkyně dvacetiletí MS kraje: „Chtěla bych poděkovat kraji, že pořádá řadu skvělých sportovních akcí, jako například beach volejbal v Dolních Vítkovicích.“
Sportovními týmy dvacetiletí byli vyhlášeni například fotbalisté Baníku, hokejisté Třince a baseballisté Arrows Ostrava.
---
V Ostravě byl otevřen Sociopoint pro lidi v nesnázích
V Ostravě v budově magistrátu začal fungovat tzv. Sociopoint. Lidé v nesnázích tak mohou požádat na jednom místě o pomoc sociální pracovníky. Zřízena byla také bezplatná Zelená linka.
V Ostravě je od začátku října první Sociopoint. Jde o místo, kde každý občan může požádat o pomoc v jakékoliv situaci, kdy si neví rady a nebo řeší nějaký problém. Přijít může osobně a nebo využije bezplatnou telefonní linku.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Současný složitý sociální systém neumožňuje lidem, kteří se ocitnou v náročné životní situaci, snadnou orientaci v informacích, které pro řešení svých problémů potřebují. Proto jsme u vstupu do ostravské radnice zřídili kontaktní místo SOCIOPOINT, jehož posláním je nabídnout zejména občanům, ale i odborné veřejnosti účinnou a efektivní podporu na jednom místě."
Sociální pracovníci pomohou lidem při hledání možností řešení konkrétního problému v mnoha oblastech. Například ztráty bydlení, domácího násilí, osamělosti seniorů, dluhů nebo také duševního onemocnění.
Zdeněk Živčák, vedoucí sociálního odboru MMO: "Sociální pracovnice získá od klienta potřebné informace a buď mu radu poskytne ona sama, vytiskne mu třeba nějaký formulář nebo mu zprostředkuje ten kontakt. Nechceme, aby lidé bloudili po těch institucích v tom složitém sociálním systému."
Jako první se na Sociopoint obrátil člověk kvůli problémům s bývalou manželkou.
Markéta Urbanová, sociální pracovnice Sociopointu: "Řekl, že má obavy o dítě, protože jeho manželka je pod vlivem drog a omamných látek a proto jsem mu předala kontakt na sociální pracovnici z OSPOD."
Sociopoint funguje v přízemí budovy nové radnice na Prokešově náměstí. Pomoci se dovoláte také na bezplatné telefonní lince 800 700 650. Kontakt se sociálními pracovnicemi může být i anonymní.
---
Transformace MS kraje může být financována z více zdrojů EU
Moravskoslezský kraj se intenzivně připravuje na čerpání evropských peněz. Na konferenci v Karviné představili zástupci resortních ministerstev možnosti, jak využít evropské peníze na transformaci kraje. Kromě hejtmana Ivo Vondráka přijeli na jednání i náměstci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí.
V průběhu následujících sedmi let přiteče do České republiky z Evropské unie téměř jeden bilion korun. Zástupci ministerstev seznámili účastníky konference v Karviné s novými finančními zdroji.
Marian Piecha, náměstek ministr průmyslu a obchodu: „Kromě Operačního programu Spravedlivá transformace může Moravskoslezský kraj využít zdroje z Národního plánu obnovy, například na transformaci firem či digitalizaci. Kraj tak bude moci podpořit podnikání a podnikavost, což je jeho dlouhodobý cíl.“
Dalšími zdroji mohou být například Modernizační fond nebo Fond spravedlivé transformace. A kraj se chystá při své transformaci využít k získání financí každou příležitost.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj si umí sáhnout na evropské peníze a velmi užitečně je dokáže využít. V minulém programovém období EU přiteklo do kraje 70 miliard korun. V tom nadcházejícím máme ambice získat až 100 miliard, což je desetina z toho, co získá Česká republika z evropských zdrojů. Tyto prostředky výrazně pomohou zlepšit úroveň života, ekonomiku i životní prostředí v kraji. A hlavně při transformaci, kterou region prochází.“
A k jakým účelům mohou být prostředky využity?
Jan Kříž, náměstek ministra pro životní prostředí: „K ekologizaci tepláren, zateplování veřejných budov, k výzvě Zelená úsporám a dalším.“
Moravskoslezský kraj bude moci získat také část ze zhruba 180 miliard korun z Národního plánu obnovy, které jsou určeny na znovuoživení české ekonomiky po pandemii.
---
V Krnově spustili zkušební provoz nového obchvatu
V Krnově začal zkušební provoz téměř dokončeného nově vybudovaného obchvatu města. Původně měl být zprovozněn letos v únoru, stavbu ale zkomplikovaly neočekávané sanační práce, které ji navíc prodražily.
Centrem Krnova projedou denně desítky tisíc aut. Tento počet by se měl snížit na zhruba polovinu díky novému obchvatu, na kterém začal zkušební provoz.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Je to jeden z největších obchvatů na silnici 1. třídy, který stavíme, protože 8 km délky je opravdu velký obchvat a je to i obchvat, který se stavil ve velmi složitém území. Máme tady mostní estakády dlouhé přes 800 m, což je velmi náročné. Estakáda přes řeku Opavu byla taky velmi náročná.”
Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: “Je to docela důležitý den, kdy se opravdu ulehčí automobilové dopravě přímo v centru a já věřím a děkuji moc, že se podařilo v podstatě v co nejkratší době tento obchvat zprovoznit.”
Pavel Moravec, místostarosta Krnova: “Projekt obchvatu trval téměř 20 let a Krnované se dneska dočkali nové, moderní komunikace, která vyvede zejména nákladní dopravu mimo město. Samozřejmě se to bude týkat také osobní dopravy a tranzitu, který projíždí třeba od Ostravy a do Jeseníků.”
Zpočátku se po celé délce obchvatu bude jezdit jenom 50 kilometrů za hodinu, než se ustálí doprava. To bude trvat asi 14 dnů.
Navíc se stále ještě jedná o stavbu, neboť zde probíhají dokončovací práce.
Petr Pietraszek, vedoucí stavby: “V tuto chvíli musíme dokončit objekt přeložky stávající ulice Opavské, kterou musíme ještě v tuto chvíli napojit. Musíme dokončit dalších několik málo věcí co se týká jak začátku, tak konce stavby.”
Po úplném dokončení se obchvat Krnova slavnostně otevře 1. prosince, kdy by se v některých úsecích měla zvýšit rychlost až na 90 kilometrů za hodinu.
---
Baby a senior taxi v Novém Jičíně v prosinci končí
Baby a senior taxi v Novém Jičíně končí, je příliš drahé a využívá ho málo lidí. Město se službu několikrát snažilo zatraktivnit a snížit náklady na provoz. Ročně ale stále doplácí téměř tři čtvrtě milionu korun.
Městem dotované baby a senior taxi v Novém Jičíně skončí k 31. prosinci tohoto roku. O vypovězení smlouvy provozovateli služby společnosti Rosi logistic rozhodli na konci září radní, a to z důvodu jejího nevyužívání a velké ztrátovosti. Z rozpočtu města odchází ročně na její provoz 726 tisíc korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Náklady na jeden kilometr jsou k dnešnímu dni více než 80 korun. V průměru tedy jedna jízda nás stojí 220 korun. Tuto službu dle statistik pravidelně používalo jen 70 seniorů. Co se týče maminek s dětmi, byla služba v letošním roce využita pouze 12 krát.”
Zájem o službu stagnuje i přesto, že se ji město snažilo zatraktivnit, například zrušením poplatků za registraci nebo rozšířením cílů jízd. Přičemž cena za jednu jízdu je 20 korun.
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Z celkového počtu zhruba čtyř a půl tisíce seniorů nad 65 let na území Nového Jičína bylo v letošním roce vydáno 319 průkazů baby a senior taxi. Z toho někteří senioři říkali, že tuto průkazku mají pouze pro strýčka příhodu, že ji pravidelně využívat nebudou.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato služba byla nedostatečně využívána a byla mimo nějakou rozumnou ekonomickou realitu.”
Podle vedení radnice mohou senioři využívat propracovanou síť městské hromadné dopravy, kterou mají zdarma, a v současné době se připravuje aktualizace jízdního řádu.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.