Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Recidivista z Ostravy okrádal výhradně starší ženy
  • Kraj představil obcím všechny své agentury
  • Na webu zdravaova.cz se dozvíte, jak správně topit
  • Staňte se dobrovolníky Adry a rozdávejte radost
  • Novojičínský kalendář poučí o historii města
  • Mladí architekti a krajináři z Německa v Bruntále

Recidivista z Ostravy okrádal výhradně starší ženy

Policistům z Ostravy se podařilo vypátrat muže, který se zaměřoval na obzvlášť zranitelnou skupinu lidí. Jeho obětmi byly výhradně starší ženy, kterým strhával řetízky přímo na ulici. Nyní ho zřejmě čeká vězení.

Zloději se bohužel velmi často zaměřují na zranitelné skupiny obyvatel, což jsou samozřejmě především starší lidé, kteří už nedokáží tak rychle reagovat a bránit se. Obzvláště ohavné jsou pak útoky na ženy v seniorském věku a právě na ty se zaměřil muž z Ostravy. Strhával důchodkyním šperky z krku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak sám muž u výslechu uvedl, své oběti měl vybírat právě kvůli vyššímu věku, případně špatné chůzi, ale také proto, že měly viditelně řetízky na krku."

Kriminalisté operativní činností a dobrou osobní znalostí do několika dnů vytipovali možného pachatele. Pomohl jim videozáznam z krádeže a také to, že muž strhával řetízky i v minulosti a byl za to souzen. Po zadržení přiznal, že si vybíral schválně co nejstarší ženy a v jednom případě použil také lest.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V tramvaji si vyhlédl 73letou ženu. Údajně ho upoutala špatnou chůzí o berlích a na krku měla mít zlatý řetízek s přívěškem. Jak vystoupila z tramvaje, měl ji sledovat, oslovit a nakonec ji „chtěl pomoct“. Řekl ji, „máte tady pavoučka, nelekněte se“ a ukázal směrem na její oblečení. Poškozená nečekala žádný útok, muži důvěřovala a tak zůstala stát. Ten využil momentu překvapení a během okamžiku se měl pokusit strhnout řetízek s přívěškem."

Řetízky pachatel údajně prodával neznámým lidem a peníze použil pro svou potřebu. Hrozí mu až 3 roky vězení. Policisté doporučují seniorkám, aby venku nosily zlaté šperky raději pod oblečením a tím okradení předcházely. 

---

Kraj představil obcím všechny své agentury

MS kraj udělal další vstřícný krok vůči městům a obcím na svém území. Uspořádal pro ně prezentaci krajských agentur, které jim dokážou pomoci v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu, energetiky a podobně.

Noví i staronoví primátoři a starostové měst a obcí měli možnost získat informace od krajských agentur, které jim mohou pomoci v rozvoji, s turistickým ruchem i řešením energetické krize.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My jako regionální rozvoj a cestovní ruch, který má v gesci tuto konferenci, vystoupíme s dotačními tituly, které máme připravené pro rozvoj venkova. Nebo máme program obchůdek, máme přípravu projektových dokumentací dotačních titulů a budeme se bavit i o transformaci MS kraje. To je jedna část. A ta druhá část se týká cestovního ruchu, kde máme také celou řadu dotačních programů.“

Stěžejním tématem byla transformace MS kraje.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Systematicky se rozjíždí poslední fáze transformace našeho kraje a bez obcí a měst to nepůjde. Takže jsme tady pro to, abychom si o tom popovídali a abychom ukázali, co jsme pro ně připravili.“

A chybět nemohly ani informace o šetření energiemi.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Ta hlavní pomoc by měla být v rámci komunitní energetiky, což je úplně nová věc a tady chceme nabídnout odbornou pomoc. Pomoc ve smyslu: mám školu, osadím ji panely, ale ty panely se mi nevrátí, dokud nebudu tu elektřinu prodávat někomu hned vedle té školy.“

Další dvě konference na téma energetika jsou v plánu na začátku prosince.

---

Na webu zdravaova.cz se dozvíte, jak správně topit

Pro kvalitu ovzduší jsou velmi důležitá i lokální topeniště, tedy co a jak obyvatelé spalují ve svých domcích. Ostrava dlouhodobě bojuje za čistý vzduch ve městě a jeho okolí a i proto na webových stránkách zdravaova lidem radí, jak správně topit.

Jedním z nejdůležitějších nástrojů pro zlepšení ovzduší v Ostravě a celé našem kraji jsou kotlíkové dotace. V průběhu posledních let pomohly k výměně téměř 18 set starých kotlů za nové, ekologické. Stejně důležité, jako kvalitní kotel, je ale i to, jak ho majitel rodinného domku používá. Právě s tím nyní radí web ostravského magistrátu zdravaova.cz.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následující zima bude pro mnohé obyvatele Ostravy složitá, vzhledem k cenám energií apod. My si uvědomuje, že se spousta lidí vrátí k topení pevnými palivy a proto jsme rozjeli informační kampaň, kde lidem radíme, jak správně topit."

Špatný provoz, zanedbaná údržba kotlů či spalování nekvalitních paliv však mohou mít stále významný vliv na kvalitu ovzduší a i sebelepší kotel může do ovzduší vypouštět spoustu škodlivin při nesprávném zacházení. 

Jiří Bílek, Institut environmentálních technologií VŠB-TU Ostrava: "U topení vždy hrozně záleží na tom, za jakých podmínek se provozuje zdroj toho topení nebo těch energií. Pokud máte kotel na dřevo, uhlí nebo dřevěné peletky, tak je důležité aby provoz toho kotle probíhal podle návodu. pak budou emise relativně příznivé." 

Webové stránky zdravaova.cz jsou každý pátek nabity novými informacemi a radami, jak správně topit, abychom si nesprávným zacházením s kotlem nebo palivy zbytečně neničili životní prostředí. 

---

Staňte se dobrovolníky Adry a rozdávejte radost

Chcete dát svému volnému času smysl? Pomáhat druhým a obohatit svůj život o novou zkušenost? Staňte se dobrovolníkem. Ty nyní hledá Dobrovolnické centrum ADRA. I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji potřebují.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek hledá nové dobrovolníky hlavně k osamělým lidem. Pomáhat mohou zájemci nejen ve městě, ale v celém okrese, kraji, a dokonce i republice.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Asi rozlišuji dva pojmy. Samotu a osamělost. Sociologové sami pracují s těmito dvěma pojmy a říkají, že samota někdy může být i léčivá. A lidé utíkají do samoty, aby si odpočinuli, aby z toho hektického světa, který je obklopuje, načerpali trošku energie. Ale něco jiného je osamělost a osamění. A to je to, co nás trápí. A to je škodlivé. Určitě ideální stav je, když je funkční rodina. To je to první a poslední, co je třeba zmínit. Pokud samozřejmě rodina funkční není, tak jsou tady dobrovolníci. Dobrovolník je pro nás vzácná osoba. Protože je to člověk, který dává část svého volného času někomu, koho vlastně nezná."

Julie Růžičková, dobrovolnice: "Když jsem se přihlásila do Adry jako dobrovolník, tak nám poslali email, kde byly vypsané možnosti, kam můžeme jít jako dobrovolníci. A byl tam právě inzerát podaný tady o panu Šilhovi. A bylo tam napsáno, že rád tvoří, ať už na počítači v různých grafických programech nebo různé výtvarné činnosti. A to mi bylo blízké, proto jsme se rozhodla ho oslovit."

Dobrovolnická centra se snaží spojovat dvojice s podobnými zájmy, aby společně strávený čas těšil obě strany.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My při těch úvodních pohovorech se ptáme po zájmech těch lidí. Jestli umí třeba zpívat, jestli umí kreslit, malovat, jestli mají zájem o sport a podobně. Samozřejmě to samé zjišťujeme u seniorů samotných. O co mají vlastně zájem. A pokud se tohle podaří propojit, tak pak vzniká prostě dokonalý funkční vztah."

Julie Růžičková, dobrovolnice: "K panu Šilhovi chodím jednou, dvakrát týdně. Nebo minimálně jednou za 14 dnů. Právě podle mých pracovních možností. Vlastně mě to vždycky trochu dobije, po tom dnu v práci. Přijdu sem a vím, že si tady můžu zároveň s panem Šilhou odpočinout, protože si povídáme nebo něco tvoříme. Něco, co nás oba baví."

Milan Šilha, klient Dobrovolnického centra ADRA: "Julča, protože ona amatérsky hraje divadlo a my si o tom divadle hodně povídáme. No, tak přináší mi radost, protože ona vždycky přinese něco, co můžeme dělat. Kdo si chce vzít dobrovolníka k sobě, tak bych doporučil, aby se hlavně nebáli. Aby si vybírali, aby s tím dobrovolníkem sedli, aby měli třeba s tím dobrovolníkem nějaké společné zájmy. Protože já nejsem ten typ, který by akorát seděl."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Měnit životy osamělých lidí může každý, bez rozdílu věku. Chce to jenom odvahu, trošku času a chuť."

Dobrovolníci vrací blízkost a radost do života těm, kdo nikoho blízkého v životě nemají. Dělají společnost osamělým lidem doma i v domovech pro seniory a mohou být i parťáky na hraní a učení pro děti.

---

Novojičínský kalendář poučí o historii města

Nový Jičín už má nachystány kalendáře na rok 2023 a ty potěší milovníky zdejší historie. Stolní i nástěnná verze obsahují fotografie města tak, jak vypadalo zhruba před 100 lety.

Tvůrci novojičínského kalendáře na rok 2023, který pro město připravuje Návštěvnické centrum a Radek Polách z Muzea Novojičínska, v podstatě vyslyšeli přání místních obyvatel, kterým se líbila stolní verze kalendáře roku 2022 obsahující historické fotografie města.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Z důvodu vysoké poptávky v loňském roce jsme se rozhodli i pro rok 2023 zaměřit kalendáře na Nový Jičín před sto lety. Máme dva druhy kalendářů, stolní a nástěnný, a oba jsou zaměřeny na historii města a v každém můžete najít jiné fotografie.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Jsou to fotografie ze státního okresního archivu Nový Jičín, které dosud nebyly prezentovány veřejnost, nejen fotografie objektů, ale také i událostí. Například oslavy 28. října z roku 1919. Fotografie jsou opět zaměřeny na meziválečné období.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Pro měsíc únor jsem v nástěnném kalendáři uplatnili fotografii průčelí fasády bývalé tkalcovské školy, která byla postavena na sklonku 19. století, a v této škole se původně nacházela německé veřejná knihovna a čítárna.”

Fotografie, kterou můžeme nalistovat třeba na měsíc červen, zobrazuje Masarykovo náměstí, když přes něj ještě jezdily bryčky a už i autobusy. Stolní verze kalendáře pak kromě snímků obsahuje i popisy míst a událostí.

---

Mladí architekti a krajináři z Německa v Bruntále

Spolupráce Bruntálu s architektem Herbertem Dreiseitlem vstoupila do další fáze. Město navštívilo na pracovním pobytu téměř 50 studentů architektury a krajinotvorby z Německa spolu s pětičlennou skupinou z pražského ČVUT. Věnovali se perspektivám rozvoje pro další půlstoletí.

Studenti se během svého třídenního pobytu seznamovali se silnými i slabými stránkami města.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Dnešním dnem pokračuje spolupráce s profesorem Herbertem Dreiseitlem na projektu Bridging The Gap – vize města Bruntálu 2070. Mluvil o tom, že přijedou studenti, kteří se zabývají krajinotvorbou, architekturou a územním plánováním."

Nicole Phoser, profesorka a vedoucí skupiny: „Toto jsou studenti z univerzity z Nürtingenu, jsou to studenti krajinářství a architektury a také pokročilí studenti krajinářství a architektury.“

Pobyt studentů v Bruntále byl veskrze pracovní. Absolvovali výuku, projektovali a navrhovali varianty budoucích perspektiv města.

Herbert Dreiseitl, architekt a krajinář: „Bruntál je pro ně velmi dobrý příklad. Studenti se budou věnovat rozvoji města, bydlení, volným plochám, dopravním problémům, parkům a také vodní infrastruktuře. Budeme v průmyslové zóně a také v nejbližším okolí města, včetně přehrady a hor.“

Závěr pracovního pobytu studentů byl věnován výsledným prezentacím jejich návrhů v různých oblastech života města.

Herbert Dreiseitl, architekt a krajinář: „Skupina byla rozdělena na několik pracovních skupin a já si myslím, že projekt Bridging The Gap je pro studenty ideální.“

S komplexními výsledky práce a finálními návrhy seznámí budoucí architekti město v lednu a únoru příštího roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. listopadu 2022, 17:00

Recidivista z Ostravy okrádal výhradně starší ženy

Policistům z Ostravy se podařilo vypátrat muže, který se zaměřoval na obzvlášť zranitelnou skupinu lidí. Jeho obětmi byly výhradně starší ženy, kterým strhával řetízky přímo na ulici. Nyní ho zřejmě čeká vězení.

Zloději se bohužel velmi často zaměřují na zranitelné skupiny obyvatel, což jsou samozřejmě především starší lidé, kteří už nedokáží tak rychle reagovat a bránit se. Obzvláště ohavné jsou pak útoky na ženy v seniorském věku a právě na ty se zaměřil muž z Ostravy. Strhával důchodkyním šperky z krku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak sám muž u výslechu uvedl, své oběti měl vybírat právě kvůli vyššímu věku, případně špatné chůzi, ale také proto, že měly viditelně řetízky na krku."

Kriminalisté operativní činností a dobrou osobní znalostí do několika dnů vytipovali možného pachatele. Pomohl jim videozáznam z krádeže a také to, že muž strhával řetízky i v minulosti a byl za to souzen. Po zadržení přiznal, že si vybíral schválně co nejstarší ženy a v jednom případě použil také lest.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V tramvaji si vyhlédl 73letou ženu. Údajně ho upoutala špatnou chůzí o berlích a na krku měla mít zlatý řetízek s přívěškem. Jak vystoupila z tramvaje, měl ji sledovat, oslovit a nakonec ji „chtěl pomoct“. Řekl ji, „máte tady pavoučka, nelekněte se“ a ukázal směrem na její oblečení. Poškozená nečekala žádný útok, muži důvěřovala a tak zůstala stát. Ten využil momentu překvapení a během okamžiku se měl pokusit strhnout řetízek s přívěškem."

Řetízky pachatel údajně prodával neznámým lidem a peníze použil pro svou potřebu. Hrozí mu až 3 roky vězení. Policisté doporučují seniorkám, aby venku nosily zlaté šperky raději pod oblečením a tím okradení předcházely. 

---

Kraj představil obcím všechny své agentury

MS kraj udělal další vstřícný krok vůči městům a obcím na svém území. Uspořádal pro ně prezentaci krajských agentur, které jim dokážou pomoci v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu, energetiky a podobně.

Noví i staronoví primátoři a starostové měst a obcí měli možnost získat informace od krajských agentur, které jim mohou pomoci v rozvoji, s turistickým ruchem i řešením energetické krize.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My jako regionální rozvoj a cestovní ruch, který má v gesci tuto konferenci, vystoupíme s dotačními tituly, které máme připravené pro rozvoj venkova. Nebo máme program obchůdek, máme přípravu projektových dokumentací dotačních titulů a budeme se bavit i o transformaci MS kraje. To je jedna část. A ta druhá část se týká cestovního ruchu, kde máme také celou řadu dotačních programů.“

Stěžejním tématem byla transformace MS kraje.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Systematicky se rozjíždí poslední fáze transformace našeho kraje a bez obcí a měst to nepůjde. Takže jsme tady pro to, abychom si o tom popovídali a abychom ukázali, co jsme pro ně připravili.“

A chybět nemohly ani informace o šetření energiemi.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Ta hlavní pomoc by měla být v rámci komunitní energetiky, což je úplně nová věc a tady chceme nabídnout odbornou pomoc. Pomoc ve smyslu: mám školu, osadím ji panely, ale ty panely se mi nevrátí, dokud nebudu tu elektřinu prodávat někomu hned vedle té školy.“

Další dvě konference na téma energetika jsou v plánu na začátku prosince.

---

Na webu zdravaova.cz se dozvíte, jak správně topit

Pro kvalitu ovzduší jsou velmi důležitá i lokální topeniště, tedy co a jak obyvatelé spalují ve svých domcích. Ostrava dlouhodobě bojuje za čistý vzduch ve městě a jeho okolí a i proto na webových stránkách zdravaova lidem radí, jak správně topit.

Jedním z nejdůležitějších nástrojů pro zlepšení ovzduší v Ostravě a celé našem kraji jsou kotlíkové dotace. V průběhu posledních let pomohly k výměně téměř 18 set starých kotlů za nové, ekologické. Stejně důležité, jako kvalitní kotel, je ale i to, jak ho majitel rodinného domku používá. Právě s tím nyní radí web ostravského magistrátu zdravaova.cz.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následující zima bude pro mnohé obyvatele Ostravy složitá, vzhledem k cenám energií apod. My si uvědomuje, že se spousta lidí vrátí k topení pevnými palivy a proto jsme rozjeli informační kampaň, kde lidem radíme, jak správně topit."

Špatný provoz, zanedbaná údržba kotlů či spalování nekvalitních paliv však mohou mít stále významný vliv na kvalitu ovzduší a i sebelepší kotel může do ovzduší vypouštět spoustu škodlivin při nesprávném zacházení. 

Jiří Bílek, Institut environmentálních technologií VŠB-TU Ostrava: "U topení vždy hrozně záleží na tom, za jakých podmínek se provozuje zdroj toho topení nebo těch energií. Pokud máte kotel na dřevo, uhlí nebo dřevěné peletky, tak je důležité aby provoz toho kotle probíhal podle návodu. pak budou emise relativně příznivé." 

Webové stránky zdravaova.cz jsou každý pátek nabity novými informacemi a radami, jak správně topit, abychom si nesprávným zacházením s kotlem nebo palivy zbytečně neničili životní prostředí. 

---

Staňte se dobrovolníky Adry a rozdávejte radost

Chcete dát svému volnému času smysl? Pomáhat druhým a obohatit svůj život o novou zkušenost? Staňte se dobrovolníkem. Ty nyní hledá Dobrovolnické centrum ADRA. I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji potřebují.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek hledá nové dobrovolníky hlavně k osamělým lidem. Pomáhat mohou zájemci nejen ve městě, ale v celém okrese, kraji, a dokonce i republice.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Asi rozlišuji dva pojmy. Samotu a osamělost. Sociologové sami pracují s těmito dvěma pojmy a říkají, že samota někdy může být i léčivá. A lidé utíkají do samoty, aby si odpočinuli, aby z toho hektického světa, který je obklopuje, načerpali trošku energie. Ale něco jiného je osamělost a osamění. A to je to, co nás trápí. A to je škodlivé. Určitě ideální stav je, když je funkční rodina. To je to první a poslední, co je třeba zmínit. Pokud samozřejmě rodina funkční není, tak jsou tady dobrovolníci. Dobrovolník je pro nás vzácná osoba. Protože je to člověk, který dává část svého volného času někomu, koho vlastně nezná."

Julie Růžičková, dobrovolnice: "Když jsem se přihlásila do Adry jako dobrovolník, tak nám poslali email, kde byly vypsané možnosti, kam můžeme jít jako dobrovolníci. A byl tam právě inzerát podaný tady o panu Šilhovi. A bylo tam napsáno, že rád tvoří, ať už na počítači v různých grafických programech nebo různé výtvarné činnosti. A to mi bylo blízké, proto jsme se rozhodla ho oslovit."

Dobrovolnická centra se snaží spojovat dvojice s podobnými zájmy, aby společně strávený čas těšil obě strany.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My při těch úvodních pohovorech se ptáme po zájmech těch lidí. Jestli umí třeba zpívat, jestli umí kreslit, malovat, jestli mají zájem o sport a podobně. Samozřejmě to samé zjišťujeme u seniorů samotných. O co mají vlastně zájem. A pokud se tohle podaří propojit, tak pak vzniká prostě dokonalý funkční vztah."

Julie Růžičková, dobrovolnice: "K panu Šilhovi chodím jednou, dvakrát týdně. Nebo minimálně jednou za 14 dnů. Právě podle mých pracovních možností. Vlastně mě to vždycky trochu dobije, po tom dnu v práci. Přijdu sem a vím, že si tady můžu zároveň s panem Šilhou odpočinout, protože si povídáme nebo něco tvoříme. Něco, co nás oba baví."

Milan Šilha, klient Dobrovolnického centra ADRA: "Julča, protože ona amatérsky hraje divadlo a my si o tom divadle hodně povídáme. No, tak přináší mi radost, protože ona vždycky přinese něco, co můžeme dělat. Kdo si chce vzít dobrovolníka k sobě, tak bych doporučil, aby se hlavně nebáli. Aby si vybírali, aby s tím dobrovolníkem sedli, aby měli třeba s tím dobrovolníkem nějaké společné zájmy. Protože já nejsem ten typ, který by akorát seděl."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Měnit životy osamělých lidí může každý, bez rozdílu věku. Chce to jenom odvahu, trošku času a chuť."

Dobrovolníci vrací blízkost a radost do života těm, kdo nikoho blízkého v životě nemají. Dělají společnost osamělým lidem doma i v domovech pro seniory a mohou být i parťáky na hraní a učení pro děti.

---

Novojičínský kalendář poučí o historii města

Nový Jičín už má nachystány kalendáře na rok 2023 a ty potěší milovníky zdejší historie. Stolní i nástěnná verze obsahují fotografie města tak, jak vypadalo zhruba před 100 lety.

Tvůrci novojičínského kalendáře na rok 2023, který pro město připravuje Návštěvnické centrum a Radek Polách z Muzea Novojičínska, v podstatě vyslyšeli přání místních obyvatel, kterým se líbila stolní verze kalendáře roku 2022 obsahující historické fotografie města.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Z důvodu vysoké poptávky v loňském roce jsme se rozhodli i pro rok 2023 zaměřit kalendáře na Nový Jičín před sto lety. Máme dva druhy kalendářů, stolní a nástěnný, a oba jsou zaměřeny na historii města a v každém můžete najít jiné fotografie.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Jsou to fotografie ze státního okresního archivu Nový Jičín, které dosud nebyly prezentovány veřejnost, nejen fotografie objektů, ale také i událostí. Například oslavy 28. října z roku 1919. Fotografie jsou opět zaměřeny na meziválečné období.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Pro měsíc únor jsem v nástěnném kalendáři uplatnili fotografii průčelí fasády bývalé tkalcovské školy, která byla postavena na sklonku 19. století, a v této škole se původně nacházela německé veřejná knihovna a čítárna.”

Fotografie, kterou můžeme nalistovat třeba na měsíc červen, zobrazuje Masarykovo náměstí, když přes něj ještě jezdily bryčky a už i autobusy. Stolní verze kalendáře pak kromě snímků obsahuje i popisy míst a událostí.

---

Mladí architekti a krajináři z Německa v Bruntále

Spolupráce Bruntálu s architektem Herbertem Dreiseitlem vstoupila do další fáze. Město navštívilo na pracovním pobytu téměř 50 studentů architektury a krajinotvorby z Německa spolu s pětičlennou skupinou z pražského ČVUT. Věnovali se perspektivám rozvoje pro další půlstoletí.

Studenti se během svého třídenního pobytu seznamovali se silnými i slabými stránkami města.

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Dnešním dnem pokračuje spolupráce s profesorem Herbertem Dreiseitlem na projektu Bridging The Gap – vize města Bruntálu 2070. Mluvil o tom, že přijedou studenti, kteří se zabývají krajinotvorbou, architekturou a územním plánováním."

Nicole Phoser, profesorka a vedoucí skupiny: „Toto jsou studenti z univerzity z Nürtingenu, jsou to studenti krajinářství a architektury a také pokročilí studenti krajinářství a architektury.“

Pobyt studentů v Bruntále byl veskrze pracovní. Absolvovali výuku, projektovali a navrhovali varianty budoucích perspektiv města.

Herbert Dreiseitl, architekt a krajinář: „Bruntál je pro ně velmi dobrý příklad. Studenti se budou věnovat rozvoji města, bydlení, volným plochám, dopravním problémům, parkům a také vodní infrastruktuře. Budeme v průmyslové zóně a také v nejbližším okolí města, včetně přehrady a hor.“

Závěr pracovního pobytu studentů byl věnován výsledným prezentacím jejich návrhů v různých oblastech života města.

Herbert Dreiseitl, architekt a krajinář: „Skupina byla rozdělena na několik pracovních skupin a já si myslím, že projekt Bridging The Gap je pro studenty ideální.“

S komplexními výsledky práce a finálními návrhy seznámí budoucí architekti město v lednu a únoru příštího roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-11-2022-17-00