Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vědecká knihovna v Ostravě slaví už 70 let fungování
  • Dvě šachty v Karviné končí těžbu, o horníky mají zájem firmy
  • Zdravotníci a záchranáři žijí pod tlakem koronaviru
  • Inline plocha na STaRSu je připravena k užívání
  • Nový Jičín chce být lehce identifikovatelný

Vědecká knihovna v Ostravě slaví už 70 let fungování

Jedna z důležitých vzdělávacích institucí - vědecká knihovna v Ostravě slaví 70 let. Za dobu své existence se už hodně změnila a jistě si zasloužila i důstojnější prostory pro své fungování. Na dobré cestě je totiž stavba tzv. Černé kostky, kde by se měla přestěhovat.

Moravskoslezská vědecká knihovna je neodmyslitelnou součástí Nové radnice v Ostravě už od svého vzniku v roce 1951. Rychle se stala důležitou vzdělávací institucí. Dnes ji využívají především studenti, kterých je v Ostravě asi 40 tisíc. 

Libuše Foberová, ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě: "Sloužíme studentům, vědcům, pedagogickým pracovníkům, ale třeba i nemocnicím, průmyslovým podnikům a institucím v regionu. Již 70 let nabízíme své služby jak laické, tak odborné veřejnosti."  

Původně měla vědecká knihovna v budově radnice sídlit jen provizorně pár let, ale je tam dodnes a tak letos slaví 70 výročí. Jedním z dárků by měla být nová budova. Jistě jste už slyšeli o Černé kostce, která se chystá a v nejbližších dne pude podána žádost o stavební povolení. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Předpokládáme, že během dvou, tří měsíců by mohlo být stavební povolení vydáno a to je poslední k rok k tomu, abychom mohli v létě vyhlásit soutěž na zhotovitele stavby. Ta nová budova nebude pouze knihovna, tak jak ji známe z dřívějších let. V celém světě jsou v současnosti trendy takové, že knihovny se stávají takovým edukačním, vzdělávacím a výchovným centrem." 

Knihovna v rámci oslav pokřtí knihu o své historii. Mělo by to být na konci května v rámci Knižního festivalu na Černé louce. připraveno je ale mnoho dalších překvapení a dokonce dárky pro čtenáře. 

---

Dvě šachty v Karviné končí těžbu, o horníky mají zájem firmy

Na trhu práce se v současné době objevuje větší počet zkušených a kvalifikovaných pracovníků. Pocházejí z dolů, které končí těžbu. Pro firmy jsou horníci výhodní i finančně.

Po Dolu Lazy v Orlové v těchto dnech končí horníci ze dvou karvinských šachet. Jedná se o Doly ČSA a Darkov. Většina zaměstnanců odchází z OKD úplně, menší skupina se přesunuje na jiné šachty a část bude pracovat na likvidaci dolů .

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Naši personalisté mají za sebou informační pohovory s těmi zaměstnanci, kteří budou opouštět společnost OKD ke konci února. Celkem se jedná o 1770 lidí, z toho 493 bude i nadále pracovat pod státním podnikem Diamo a ten zbytek je připravován k rozvázání pracovního poměru.”

Miroslav Vohnout, důlní technik OKD: “Na OKD dělám asi 32 roků. Pracuji jako důlní technik a počítám kolem 19. února se stěhujeme na lokalitu ČSM-Sever, kde budeme pokračovat ve vybavování porubů.”

Horníci v těchto dnech doslova zaplavují trh práce. O propuštěné havíře i povrchové pracovníky má zájem minimálně osm desítek firem, které ocení jejich zkušenosti, kvalifikaci a finanční výhodnost.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Samozřejmě v plném proudu je projekt Nová šichta, do kterého se naši zaměstnanci hlásí, což jsme samozřejmě rádi a my jim aktivně pomáháme s hledáním nového uplatnění.”

Konec těžby a propuštění přináší zaměstnancům řadu problémů, které musí řešit.

Miroslav Vohnout, důlní technik OKD: “Tak víceméně komplikace jsou v neobjasněnosti toho co bude nadále pokračovat. Jde třeba o vyplácení příspěvku 8000 korun, jestli je to zdaněné či nezdaněné, jak to bude v případě nemocenské, v případě, když nastoupím na úřad práce a tak dále.”

Karvinské doly ČSA a Darkov ukončí těžbu na konci února.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “K prvnímu březnu dojde také k předání Dolu Darkov a Dolu ČSA státnímu podniku Diamo a my ke konci února plánujeme symbolicky z těchto dvou dolů vyvézt poslední vozík uhlí.”

V celém revíru zůstanou činné pouze Doly ČSM Sever a Jih ve Stonavě. 







---

Zdravotníci a záchranáři žijí pod tlakem koronaviru

Únava, vyčerpání a frustrace tak lze popsat pocity mnohých zdravotníků a záchranářů, kteří od loňského jara stojí v první linii v boji proti koronaviru. Jejich pracovní nasazení ale nepolevuje. Zato přibývá hovorů na krizové lince, kde hledají v této nelehké době podporu,


Ochranný oblek, troje rukavice, respirátor, štít, brýle, gumové boty, návleky... to všechno si musí zdravotníci obléknout, když se chystají za pacientem s koronavirem.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Všichni pracují na maximum. Bohužel, spousta zdravotníků se musí přesouvat z domovských oddělení na kovidová.“

A právě nové pracovní prostředí, náročná péče o pacienty s koronavirem a absence delšího odpočinku, může vést k nervovému vypětí.

Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava: My víme, jak se chová ta určitá nemoc, na kterou jsme zvyklí, třeba i infarkt myocardu, ale když je k tomu ještě koronavirus, tak je to pro nás nevyzpytatelné.“

Své o tom ví klinický psycholog Lukáš Humpl, který je k dispozici na krizové lince pro pracovníky ve zdravotnictví. Od dubna jich zavolaly stovky. Obavy z nákazy teď vystřídaly pocity zmaru.

Lukáš Humpl, klinický psycholog a mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje: „Zdravotníci, a mluvil jsem s takovými, velmi těžce nesou, že na jejich oddělení umírají pacienti, o které se starají. Vnímají, že epidemie nabývá na síle.“

S vysokým nasazením pracují také záchranáři. Na přelomu roku se potýkali až s 60 % nárůstem výjezdů. Situaci znepříjemňoval i fakt, že si lidé zavolali záchranku kvůli problému, který je neohrožoval na životě – několika aftám či zvrtnutému kotníku.


---

Inline plocha na STaRSu je připravena k užívání

Ledovou plochu zimního stadionu rozpustili zaměstnanci karvinské sportovní společnosti STaRS dříve než obvykle a to z ekonomických důvodů. Kvůli koronaviru a platným opatřením nebyla využívána. Nyní se s předstihem připravuje umělý inline povrch, aby stadion mohli milovníci bruslení ihned po případném rozvolnění opatření začít bez průtahů využívat.

I když stále platí nouzový stav a veškeré sportovní, kulturní a jiné aktivity a činnosti jsou pozastaveny, zaměstnanci městské sportovní společnosti STaRS nezahálí a nenechávají nic náhodě. V těchto dnech připravili plochu na zimním stadionu k užívání pro inline bruslení a jiné akce.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: “Připravujeme inline plochu na to, abychom mohli zahájit okamžitě, pokud dojde k nějakému rozvolnění. Hlavně to bylo ukončení ledové plochy z důvodu maximálního šetření všech možných nákladů. Drželi jsme tu plochu opravdu do konce prosince a na začátku ledna jsme se rozhodli, že z důvodu ekonomických ukončíme provoz ledové plochy.”


Před epidemií koronaviru byla ledová plocha každoročně využívána ještě pár dalších měsíců. Samotná příprava inline plochy zabrala zaměstnancům StaRSu celý týden.

Bronislav Tichý, strojník: "Položení toho podkladu na inline trvá v šesti sedmi chlapech jednu směnu. Složitější je to rozebírání je složitější, protože se to musí odpočítávat kostky, je to 5xA4, rozebrat to, aby to pasovalo, aby se to nepopletlo, jsou tady čáry."

Inline plocha bude k dispozici do července. Ledová plocha se bude připravovat opět v osmém měsíci.

---

Nový Jičín chce být lehce identifikovatelný

Nový Jičín začíná používat novou zjednodušenou verzi městského znaku. Vytvoření moderní podoby tradičního zobrazení paže držící zavinutou střelu je součástí celkového sjednocení vizuální identity města.

E-mailová korespondence, prezentace projektů nebo kalendář města na rok 2021. To už jsou všechno místa, kde se objevuje nová zjednodušená verze městského znaku Nového Jičína respektive jeho moderní logo.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které, chtěl bych zdůraznit, nenahrazuje současný znak města. Ten samozřejmě zůstává a to bylo i podmínkou, protože náš znak města má historii od konce 14. století a rozhodně jsme ho chtěli zachovat. Ale je takovou variantou, kterou je možné použít v různých dalších kontextech, například při méně formální komunikaci nebo na sociálních sítích.”

Nová značka obsahuje tradiční paži, která drží zavinutou střelu. Chybí ale erb, který nahrazuje svislá čára. Lze k ní pro propagační účely aplikovat různé symboly a nápisy - Město Nový Jičín, Návštěvnické centrum a podobně.

Petr Čaník, zpracovatel nové identity města: “Ve všech směrech, ať již s architekty, s historiky, jsme se snažili s maximální pokorou a respektem převzít tu štafetu předchozích generací a přenést do moderních pojetí, které jsou spojení s 21. století.”

Moderní verze znaku je ovšem součástí celého zpracovaného manuálu jednotné vizuální identity města. Ta by se měla postupně aplikovat do všech dokumentů radnice, označení služebních vozů nebo do podoby orientačních tabulí úřadu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. února 2021, 17:00

Vědecká knihovna v Ostravě slaví už 70 let fungování

Jedna z důležitých vzdělávacích institucí - vědecká knihovna v Ostravě slaví 70 let. Za dobu své existence se už hodně změnila a jistě si zasloužila i důstojnější prostory pro své fungování. Na dobré cestě je totiž stavba tzv. Černé kostky, kde by se měla přestěhovat.

Moravskoslezská vědecká knihovna je neodmyslitelnou součástí Nové radnice v Ostravě už od svého vzniku v roce 1951. Rychle se stala důležitou vzdělávací institucí. Dnes ji využívají především studenti, kterých je v Ostravě asi 40 tisíc. 

Libuše Foberová, ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě: "Sloužíme studentům, vědcům, pedagogickým pracovníkům, ale třeba i nemocnicím, průmyslovým podnikům a institucím v regionu. Již 70 let nabízíme své služby jak laické, tak odborné veřejnosti."  

Původně měla vědecká knihovna v budově radnice sídlit jen provizorně pár let, ale je tam dodnes a tak letos slaví 70 výročí. Jedním z dárků by měla být nová budova. Jistě jste už slyšeli o Černé kostce, která se chystá a v nejbližších dne pude podána žádost o stavební povolení. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Předpokládáme, že během dvou, tří měsíců by mohlo být stavební povolení vydáno a to je poslední k rok k tomu, abychom mohli v létě vyhlásit soutěž na zhotovitele stavby. Ta nová budova nebude pouze knihovna, tak jak ji známe z dřívějších let. V celém světě jsou v současnosti trendy takové, že knihovny se stávají takovým edukačním, vzdělávacím a výchovným centrem." 

Knihovna v rámci oslav pokřtí knihu o své historii. Mělo by to být na konci května v rámci Knižního festivalu na Černé louce. připraveno je ale mnoho dalších překvapení a dokonce dárky pro čtenáře. 

---

Dvě šachty v Karviné končí těžbu, o horníky mají zájem firmy

Na trhu práce se v současné době objevuje větší počet zkušených a kvalifikovaných pracovníků. Pocházejí z dolů, které končí těžbu. Pro firmy jsou horníci výhodní i finančně.

Po Dolu Lazy v Orlové v těchto dnech končí horníci ze dvou karvinských šachet. Jedná se o Doly ČSA a Darkov. Většina zaměstnanců odchází z OKD úplně, menší skupina se přesunuje na jiné šachty a část bude pracovat na likvidaci dolů .

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Naši personalisté mají za sebou informační pohovory s těmi zaměstnanci, kteří budou opouštět společnost OKD ke konci února. Celkem se jedná o 1770 lidí, z toho 493 bude i nadále pracovat pod státním podnikem Diamo a ten zbytek je připravován k rozvázání pracovního poměru.”

Miroslav Vohnout, důlní technik OKD: “Na OKD dělám asi 32 roků. Pracuji jako důlní technik a počítám kolem 19. února se stěhujeme na lokalitu ČSM-Sever, kde budeme pokračovat ve vybavování porubů.”

Horníci v těchto dnech doslova zaplavují trh práce. O propuštěné havíře i povrchové pracovníky má zájem minimálně osm desítek firem, které ocení jejich zkušenosti, kvalifikaci a finanční výhodnost.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Samozřejmě v plném proudu je projekt Nová šichta, do kterého se naši zaměstnanci hlásí, což jsme samozřejmě rádi a my jim aktivně pomáháme s hledáním nového uplatnění.”

Konec těžby a propuštění přináší zaměstnancům řadu problémů, které musí řešit.

Miroslav Vohnout, důlní technik OKD: “Tak víceméně komplikace jsou v neobjasněnosti toho co bude nadále pokračovat. Jde třeba o vyplácení příspěvku 8000 korun, jestli je to zdaněné či nezdaněné, jak to bude v případě nemocenské, v případě, když nastoupím na úřad práce a tak dále.”

Karvinské doly ČSA a Darkov ukončí těžbu na konci února.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “K prvnímu březnu dojde také k předání Dolu Darkov a Dolu ČSA státnímu podniku Diamo a my ke konci února plánujeme symbolicky z těchto dvou dolů vyvézt poslední vozík uhlí.”

V celém revíru zůstanou činné pouze Doly ČSM Sever a Jih ve Stonavě. 







---

Zdravotníci a záchranáři žijí pod tlakem koronaviru

Únava, vyčerpání a frustrace tak lze popsat pocity mnohých zdravotníků a záchranářů, kteří od loňského jara stojí v první linii v boji proti koronaviru. Jejich pracovní nasazení ale nepolevuje. Zato přibývá hovorů na krizové lince, kde hledají v této nelehké době podporu,


Ochranný oblek, troje rukavice, respirátor, štít, brýle, gumové boty, návleky... to všechno si musí zdravotníci obléknout, když se chystají za pacientem s koronavirem.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Všichni pracují na maximum. Bohužel, spousta zdravotníků se musí přesouvat z domovských oddělení na kovidová.“

A právě nové pracovní prostředí, náročná péče o pacienty s koronavirem a absence delšího odpočinku, může vést k nervovému vypětí.

Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava: My víme, jak se chová ta určitá nemoc, na kterou jsme zvyklí, třeba i infarkt myocardu, ale když je k tomu ještě koronavirus, tak je to pro nás nevyzpytatelné.“

Své o tom ví klinický psycholog Lukáš Humpl, který je k dispozici na krizové lince pro pracovníky ve zdravotnictví. Od dubna jich zavolaly stovky. Obavy z nákazy teď vystřídaly pocity zmaru.

Lukáš Humpl, klinický psycholog a mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje: „Zdravotníci, a mluvil jsem s takovými, velmi těžce nesou, že na jejich oddělení umírají pacienti, o které se starají. Vnímají, že epidemie nabývá na síle.“

S vysokým nasazením pracují také záchranáři. Na přelomu roku se potýkali až s 60 % nárůstem výjezdů. Situaci znepříjemňoval i fakt, že si lidé zavolali záchranku kvůli problému, který je neohrožoval na životě – několika aftám či zvrtnutému kotníku.


---

Inline plocha na STaRSu je připravena k užívání

Ledovou plochu zimního stadionu rozpustili zaměstnanci karvinské sportovní společnosti STaRS dříve než obvykle a to z ekonomických důvodů. Kvůli koronaviru a platným opatřením nebyla využívána. Nyní se s předstihem připravuje umělý inline povrch, aby stadion mohli milovníci bruslení ihned po případném rozvolnění opatření začít bez průtahů využívat.

I když stále platí nouzový stav a veškeré sportovní, kulturní a jiné aktivity a činnosti jsou pozastaveny, zaměstnanci městské sportovní společnosti STaRS nezahálí a nenechávají nic náhodě. V těchto dnech připravili plochu na zimním stadionu k užívání pro inline bruslení a jiné akce.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS Karviná: “Připravujeme inline plochu na to, abychom mohli zahájit okamžitě, pokud dojde k nějakému rozvolnění. Hlavně to bylo ukončení ledové plochy z důvodu maximálního šetření všech možných nákladů. Drželi jsme tu plochu opravdu do konce prosince a na začátku ledna jsme se rozhodli, že z důvodu ekonomických ukončíme provoz ledové plochy.”


Před epidemií koronaviru byla ledová plocha každoročně využívána ještě pár dalších měsíců. Samotná příprava inline plochy zabrala zaměstnancům StaRSu celý týden.

Bronislav Tichý, strojník: "Položení toho podkladu na inline trvá v šesti sedmi chlapech jednu směnu. Složitější je to rozebírání je složitější, protože se to musí odpočítávat kostky, je to 5xA4, rozebrat to, aby to pasovalo, aby se to nepopletlo, jsou tady čáry."

Inline plocha bude k dispozici do července. Ledová plocha se bude připravovat opět v osmém měsíci.

---

Nový Jičín chce být lehce identifikovatelný

Nový Jičín začíná používat novou zjednodušenou verzi městského znaku. Vytvoření moderní podoby tradičního zobrazení paže držící zavinutou střelu je součástí celkového sjednocení vizuální identity města.

E-mailová korespondence, prezentace projektů nebo kalendář města na rok 2021. To už jsou všechno místa, kde se objevuje nová zjednodušená verze městského znaku Nového Jičína respektive jeho moderní logo.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Které, chtěl bych zdůraznit, nenahrazuje současný znak města. Ten samozřejmě zůstává a to bylo i podmínkou, protože náš znak města má historii od konce 14. století a rozhodně jsme ho chtěli zachovat. Ale je takovou variantou, kterou je možné použít v různých dalších kontextech, například při méně formální komunikaci nebo na sociálních sítích.”

Nová značka obsahuje tradiční paži, která drží zavinutou střelu. Chybí ale erb, který nahrazuje svislá čára. Lze k ní pro propagační účely aplikovat různé symboly a nápisy - Město Nový Jičín, Návštěvnické centrum a podobně.

Petr Čaník, zpracovatel nové identity města: “Ve všech směrech, ať již s architekty, s historiky, jsme se snažili s maximální pokorou a respektem převzít tu štafetu předchozích generací a přenést do moderních pojetí, které jsou spojení s 21. století.”

Moderní verze znaku je ovšem součástí celého zpracovaného manuálu jednotné vizuální identity města. Ta by se měla postupně aplikovat do všech dokumentů radnice, označení služebních vozů nebo do podoby orientačních tabulí úřadu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-02-2021-17-00