Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nábřeží Ostravice se stává chloubou Ostravy
  • V Karviné pracují na plánu udržitelné dopravy
  • Krnovská porodnice získala certifikáty za nejlepší péči
  • Novojičínští sedmáci se učili, jak odhalit fake news
  • Cyrano z Bergeracu ve Slezském divadle

Nábřeží Ostravice se stává chloubou Ostravy

V minulých dnech byla dokončena další etapa zkrášlování okolí řeky v centru Ostravy. Nový veřejný prostor vznikl u mostu Miloše Sýkory, kde byla vybudována visutá galerie. Havlíčkovo nábřeží se tak mění v tzv. ostravskou Kodaň.

Pokud navštěvujete centrum Ostravy, jistě jste už zaznamenali proměnu, kterou v posledních letech prochází okolí řeky Ostravice. Oba břehy jsou postupně zkrášlovány a zejména v letních měsících jsou častým cílem procházek mnoha Ostravanů nebo návštěvníků města. V minulých dnech byla dokončena úprava dalších dvou úseků na Havlíčkově nábřeží.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Úpravám okolí řeky v centru města se systematicky věnujeme již několik let. V roce 2015 jsme začali estetizací na pravém břehu, v úseku od loděnice po Sýkorův most. Vysadili jsme nové stromy, okrasné keře a záhony. Opraven byl mostní pilíř původní střelniční lávky a nového vzhledu se dočkalo také okolí sochy Miloše Sýkory. Kladné ohlasy jsme měli i na nově vybudovanou terasu s velkými betonovými schody k posezení právě pod památníkem a bezbariérové napojení na chodník a cyklostezku. Pokud jde o proměnu Havlíčkova nábřeží, jedná se o další etapu. V úseku od krajského soudu po Hradní lávku jsme nechali vyměnit povrchy, rozšířili prostor před Dockem navýšením nábřežní zdi, vysadili nové stromy a celý prostor doplnili o designový mobiliář. Parkovací stání jsme nově přesunuli pod most." 

Úpravy si pochvalují provozovatelé populárního klubu a kavárny Dock, který je součástí budovy Hudebního světa přímo na nábřeží. S nově vzniklým veřejným prostorem mají velké plány. 

Jan Jůzl, spolumajitel Docku: "Hodně se toho změní. Musíme vymyslet celou novou zahrádku. Musí korespondovat tady s tím mramorem, sklem a ostatním. Předtím jsme všechno dělali spíše podomácku."

Této části města se začalo říkat malá Kodaň podle hlavního města Dánska, kde to s trochou nadsázky vypadá podobně. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Prostor, kde stojíme, je vlastně tzv. visutá galerie. Je to monolitická železobetonová deska. Je také tvořena podsvícenými skly, které působí večer velmi příjemně."

Náklady na rekonstrukci úseků od mostu Miloše Sýkory po Hradní lávku a oblast mezi ulicemi Dvorní a Kostelní přesáhly 40 milionů korun. 

---

V Karviné pracují na plánu udržitelné dopravy

V Karviné v současné době zpracovávají plán udržitelné mobility. Zahrnuje šetření dopravní situace ve městě, sčítání pěších, cyklistů i cestujících v městské hromadné dopravě nebo intenzitu průjezdů automobilů městem. Cílem je vypracovat model a návrhy k optimalizaci dopravy ve městě v dalších letech.

Strategický dokument věnující se dopravě a udržitelné mobilitě v Karviné, na kterém se právě pracuje, je složen ze tří částí a zahrnuje i průzkum obyvatel města. V budoucnu by jeho kompletní podoba měla pomoci s realizací nových projektů, které by měli optimalizovat stav dopravy v Karviné.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Tuhle strategii potřebujeme při žádostech p různé dotace, ale také nám to pomůže v tom, ať víme, co se ve městě děje v rámci dopravy a když plánujeme nějaké investice, tak nám to pomůže v tom rozhodování, kde a jak ho provést.” 

Gabriela Monczková,vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Plán udržitelné mobility zpracováváme s firmou z Brna, s Centrem dopravního výzkumu, která je dceřinou společností Ministerstva dopravy ČR, tento plán zpracováváme rok a půl, finální verze bude známá na konci roku v prosinci."

Plán se zpracovává ve 3 fázích: analytické, návrhové, akčním plánu. V analytické fázi se odborníci zabývají šetřením a zjištěním co nejpřesnějších informací a dat o současném stavu dopravy na celém území, a to jak statické - týkající se obsazenosti parkovišť, pěší, cyklistické tak automobilové. Součástí byl obsáhlý dopravní průzkum.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “Dá nám to data k tomu, abychom řekli, co se děje a co na základě těch výsledků můžeme dělat vše proto, aby veškerá doprava ve městě byla lepší.”

---

Zprávy krátké, 2. 2. 2022, 1

Horská služba varuje turisty před pohybem ve vyšších polohách Beskyd. Napadl tam další sníh a fouká silný nárazový vítr. Tvoří se závěje a mohou také padat stromy. Problémy jsou i v dopravě, například na cestě z Ostravice na Slovensko.

Ostrava řeší předčasné ukončení dodávek elektřiny společností Luminus. Magistrát, některé obvody a městské organizace jsou kvůli tomu od 12. ledna v režimu dodavatele poslední instance. Na přechodné období se městu nepřihlásil spolehlivý náhradní dodavatel, bude tedy hledat nového.

---

Krnovská porodnice získala certifikáty za nejlepší péči

Krnovská porodnice spolu s porodnicí v Jihlavě získaly hned tři ocenění své péče. V projektu Přirozený porod v porodnici se umístily jako nejlepší v České republice. Získaly certifikáty Za vstřícný přístup k rodičkám, Za šetrnou medikaci i nejvyšší ocenění – Certifikát spokojená rodička.

Nemocnice v Krnově se do projektu úspěšně zapojuje každoročně již 7 let. Cílem celého projektu je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku.

Tomáš Raiter, řešitel projektu: „Ten projekt vlastně spočívá v tom, že měříme na jednu stranu spokojenost rodiček a pak měříme asi 5 výkonů, které porovnáváme, jejich statistiky s ostatními porodnicemi.“

Úspěchu v hodnocení si váží jak vedení nemocnice, tak především maminky, které si porodnici vybírají

Jolana Čurdová, maminka: „My jsme z Olomouce a vybrali jsme si tuto porodnici na základě, jak je na webových stránkách aperio.cz možnost výběru porodnic podle nějakých takových preferencí rodiček, tak nám prostě Krnov přišel jako takové to klidné místo. Máme chlapečka, rodili jsme dneska ve tři ráno.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem velmi rád, že to máme a že rodičky jsou u nás spokojené a hlavně ten porod jejich je u nás bezpečný pro ně i pro novorozence.“

V Krnově se ročně narodí kolem sedmi stovek dětí a zájem rodiček díky kvalitní péči stále stoupá.

Jozef Pitoňák, primář GPO: „Tak to je samozřejmě zásluha celého kolektivu. Pro nás to znamená mnoho, protože je to pro nás zpětná vazba od rodiček.“

Valerie Křížová, maminka: „Rodila jsem podruhé ale poprvé v této porodnici a jsem naprosto spokojená.“

Nemocnice má širokou spádovou oblast Bruntálska, Opavska i přilehlých okresů. Jezdí sem ale i rodičky z jiných oblastí celých Čech a Moravy.

---

Novojičínští sedmáci se učili, jak odhalit fake news

Jak rozpoznat dezinformace a uniknout mediálním nástrahám v online prostředí. Na toto téma byl zaměřen workshop určený novojičínským základním školám. Žáci do problematiky fake news pronikali formou hry.

Jak poznat zmanipulované informace, fotografie a titulky a uniknout tak dezinformacím. S touto osvětou vstoupila před sedmáky základní školy Komenského 66 v Novém Jičíně lektorka spolku Fakescape. Organizace vznikla před třemi lety, u zrodu stáli studenti katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně. Jejich cílem je boj proti fake news formou hry.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Čtyři úkoly, které jsou zaměřeny na různé části ověřování nebo učení, testování mediální gramotnosti. Když si děti něco takového vyzkouší alespoň v těch úkolech, tak se to mnohem lépe naučí, než kdybychom jim něco vysvětlovali jen v rámci prezentace.”

Aktivit, které s dětmi v rámci workshopu testují, je více. Nejprve je to porozumění textu.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Protože dnešní děti čtou jen kratší texty, tak jsme jim tam dali delší text, dále jsou to titulky, které mají nalákat pozornost. Dále jsou to zábavnější úkoly, to je manipulace s fotografiemi a vyhledávání na internetu, protože dnes je to opravdu důležitá schopnost umět si něco najít a zjistit, jestli je to pravda nebo lež.”

Šimon Horut, žák ZŠ Komenského 66: “Když máme nějaké prezentace, vždycky hledám jen z jednoho zdroje. Asi je to chyba.”

Andrea Černochová, žákyně ZŠ Komenského 66: “Měli bychom poznat, jak je ta fotka upravená, jestli je to fotoshop nebo jestli je to nějak speciálně oříznuté, ať to na tom instagramu vypadá líp.”

Tento workshop se na počátku února konal ve všech čtyřech novojičínských základních školách. Zprostředkovalo jej město. Odnést si z něj měli sedmáci především jeden základní postřeh: Číst pozorně a myslet u toho.

---

Zprávy krátké, 2. 2. 2022, 2

Ostravský dopravní podnik stále řeší vysokou nemocnost svých řidičů, na nemocenské je asi 230 z více než tisícovky řidičů. Od 4. února začne další omezení dopravy.

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Abychom minimalizovali nepohodlí, spojené s omezením provozu, budou na linky podle provozních možností přednostně nasazovány tramvaje s větší přepravní kapacitou. Prioritou je pro nás důvěra cestujících, tím pádem i jejich včasná informovanost o všech omezeních. Proto je přímo ve vozidlech s předstihem doprovází speciální hlášení o změnách, informace jsou vyvěšeny na zastávkách a podrobně jsou sepsány i na našem webu."

---

Cyrano z Bergeracu ve Slezském divadle

Přestože nová divadelní sezóna začala s prvním lednovým dnem, lidé ale stále se zakoupením předplatného váhají. Obávají, že kvůli karanténě nebo nemoci, do divadla nebudou moci jít. Nebo také, že ze stejných důvodů bude představení odloženo. To se stalo také první letošní premiéře, inscenaci Cyrano z Bergeracu.

S dvou týdenním odkladem kvůli nemoci v souboru se dostala k divákům premiéra hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

Tato hra měla být původně uvedena na jaře loňského roku. Divadla byla ale kvůli lockdownu zavřená, a tak ji ani nezačali ve Slezském divadle zkoušet. Do programu se Cyrano dostal až nyní.

Jiří Seydler, režisér, šéf činohry Slezské divadlo, Opava: „ Samozřejmě, že nám pořád někdo chybí na zkouškách. Různě to alternujeme, zaskakujeme případně já to jenom čtu. No prostě, děláme, co se dá“

Nakonec si diváci přece jen mohli užít příběh psaný ve verších, plný brilantních šermířských soubojů a nešťastné lásky. Cyrano, nápadný nejen kvůli svému důvtipu ale také mimořádně velkému nosu, je zamilovaný do Roxany. Ovšem její srdce patří Kristiánovi.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo, Opava:. „Je to mladý čerstvý voják, kadet, který nastoupil do služby. Zamiloval se. Bohužel to s holkama moc neumí. Takže mu pomůže Cyrano.“

Soňa Křepelová, herečka, Slezské divadlo, Opava: „Roxana oproti tomu, jak se standardně znázorňuje, tak není tak naivní. Má v sobě ďáblíka, je to žena činu.“

Příběh milostného trojúhelníku se odehrává na jednoduché scéně, které vévodí kovová konstrukce se schody. A skvěle tak na ní vynikají propracované kostýmy Tomáše Kypty.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. února 2022, 16:00

Nábřeží Ostravice se stává chloubou Ostravy

V minulých dnech byla dokončena další etapa zkrášlování okolí řeky v centru Ostravy. Nový veřejný prostor vznikl u mostu Miloše Sýkory, kde byla vybudována visutá galerie. Havlíčkovo nábřeží se tak mění v tzv. ostravskou Kodaň.

Pokud navštěvujete centrum Ostravy, jistě jste už zaznamenali proměnu, kterou v posledních letech prochází okolí řeky Ostravice. Oba břehy jsou postupně zkrášlovány a zejména v letních měsících jsou častým cílem procházek mnoha Ostravanů nebo návštěvníků města. V minulých dnech byla dokončena úprava dalších dvou úseků na Havlíčkově nábřeží.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Úpravám okolí řeky v centru města se systematicky věnujeme již několik let. V roce 2015 jsme začali estetizací na pravém břehu, v úseku od loděnice po Sýkorův most. Vysadili jsme nové stromy, okrasné keře a záhony. Opraven byl mostní pilíř původní střelniční lávky a nového vzhledu se dočkalo také okolí sochy Miloše Sýkory. Kladné ohlasy jsme měli i na nově vybudovanou terasu s velkými betonovými schody k posezení právě pod památníkem a bezbariérové napojení na chodník a cyklostezku. Pokud jde o proměnu Havlíčkova nábřeží, jedná se o další etapu. V úseku od krajského soudu po Hradní lávku jsme nechali vyměnit povrchy, rozšířili prostor před Dockem navýšením nábřežní zdi, vysadili nové stromy a celý prostor doplnili o designový mobiliář. Parkovací stání jsme nově přesunuli pod most." 

Úpravy si pochvalují provozovatelé populárního klubu a kavárny Dock, který je součástí budovy Hudebního světa přímo na nábřeží. S nově vzniklým veřejným prostorem mají velké plány. 

Jan Jůzl, spolumajitel Docku: "Hodně se toho změní. Musíme vymyslet celou novou zahrádku. Musí korespondovat tady s tím mramorem, sklem a ostatním. Předtím jsme všechno dělali spíše podomácku."

Této části města se začalo říkat malá Kodaň podle hlavního města Dánska, kde to s trochou nadsázky vypadá podobně. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Prostor, kde stojíme, je vlastně tzv. visutá galerie. Je to monolitická železobetonová deska. Je také tvořena podsvícenými skly, které působí večer velmi příjemně."

Náklady na rekonstrukci úseků od mostu Miloše Sýkory po Hradní lávku a oblast mezi ulicemi Dvorní a Kostelní přesáhly 40 milionů korun. 

---

V Karviné pracují na plánu udržitelné dopravy

V Karviné v současné době zpracovávají plán udržitelné mobility. Zahrnuje šetření dopravní situace ve městě, sčítání pěších, cyklistů i cestujících v městské hromadné dopravě nebo intenzitu průjezdů automobilů městem. Cílem je vypracovat model a návrhy k optimalizaci dopravy ve městě v dalších letech.

Strategický dokument věnující se dopravě a udržitelné mobilitě v Karviné, na kterém se právě pracuje, je složen ze tří částí a zahrnuje i průzkum obyvatel města. V budoucnu by jeho kompletní podoba měla pomoci s realizací nových projektů, které by měli optimalizovat stav dopravy v Karviné.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Tuhle strategii potřebujeme při žádostech p různé dotace, ale také nám to pomůže v tom, ať víme, co se ve městě děje v rámci dopravy a když plánujeme nějaké investice, tak nám to pomůže v tom rozhodování, kde a jak ho provést.” 

Gabriela Monczková,vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Plán udržitelné mobility zpracováváme s firmou z Brna, s Centrem dopravního výzkumu, která je dceřinou společností Ministerstva dopravy ČR, tento plán zpracováváme rok a půl, finální verze bude známá na konci roku v prosinci."

Plán se zpracovává ve 3 fázích: analytické, návrhové, akčním plánu. V analytické fázi se odborníci zabývají šetřením a zjištěním co nejpřesnějších informací a dat o současném stavu dopravy na celém území, a to jak statické - týkající se obsazenosti parkovišť, pěší, cyklistické tak automobilové. Součástí byl obsáhlý dopravní průzkum.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “Dá nám to data k tomu, abychom řekli, co se děje a co na základě těch výsledků můžeme dělat vše proto, aby veškerá doprava ve městě byla lepší.”

---

Zprávy krátké, 2. 2. 2022, 1

Horská služba varuje turisty před pohybem ve vyšších polohách Beskyd. Napadl tam další sníh a fouká silný nárazový vítr. Tvoří se závěje a mohou také padat stromy. Problémy jsou i v dopravě, například na cestě z Ostravice na Slovensko.

Ostrava řeší předčasné ukončení dodávek elektřiny společností Luminus. Magistrát, některé obvody a městské organizace jsou kvůli tomu od 12. ledna v režimu dodavatele poslední instance. Na přechodné období se městu nepřihlásil spolehlivý náhradní dodavatel, bude tedy hledat nového.

---

Krnovská porodnice získala certifikáty za nejlepší péči

Krnovská porodnice spolu s porodnicí v Jihlavě získaly hned tři ocenění své péče. V projektu Přirozený porod v porodnici se umístily jako nejlepší v České republice. Získaly certifikáty Za vstřícný přístup k rodičkám, Za šetrnou medikaci i nejvyšší ocenění – Certifikát spokojená rodička.

Nemocnice v Krnově se do projektu úspěšně zapojuje každoročně již 7 let. Cílem celého projektu je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku.

Tomáš Raiter, řešitel projektu: „Ten projekt vlastně spočívá v tom, že měříme na jednu stranu spokojenost rodiček a pak měříme asi 5 výkonů, které porovnáváme, jejich statistiky s ostatními porodnicemi.“

Úspěchu v hodnocení si váží jak vedení nemocnice, tak především maminky, které si porodnici vybírají

Jolana Čurdová, maminka: „My jsme z Olomouce a vybrali jsme si tuto porodnici na základě, jak je na webových stránkách aperio.cz možnost výběru porodnic podle nějakých takových preferencí rodiček, tak nám prostě Krnov přišel jako takové to klidné místo. Máme chlapečka, rodili jsme dneska ve tři ráno.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem velmi rád, že to máme a že rodičky jsou u nás spokojené a hlavně ten porod jejich je u nás bezpečný pro ně i pro novorozence.“

V Krnově se ročně narodí kolem sedmi stovek dětí a zájem rodiček díky kvalitní péči stále stoupá.

Jozef Pitoňák, primář GPO: „Tak to je samozřejmě zásluha celého kolektivu. Pro nás to znamená mnoho, protože je to pro nás zpětná vazba od rodiček.“

Valerie Křížová, maminka: „Rodila jsem podruhé ale poprvé v této porodnici a jsem naprosto spokojená.“

Nemocnice má širokou spádovou oblast Bruntálska, Opavska i přilehlých okresů. Jezdí sem ale i rodičky z jiných oblastí celých Čech a Moravy.

---

Novojičínští sedmáci se učili, jak odhalit fake news

Jak rozpoznat dezinformace a uniknout mediálním nástrahám v online prostředí. Na toto téma byl zaměřen workshop určený novojičínským základním školám. Žáci do problematiky fake news pronikali formou hry.

Jak poznat zmanipulované informace, fotografie a titulky a uniknout tak dezinformacím. S touto osvětou vstoupila před sedmáky základní školy Komenského 66 v Novém Jičíně lektorka spolku Fakescape. Organizace vznikla před třemi lety, u zrodu stáli studenti katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně. Jejich cílem je boj proti fake news formou hry.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Čtyři úkoly, které jsou zaměřeny na různé části ověřování nebo učení, testování mediální gramotnosti. Když si děti něco takového vyzkouší alespoň v těch úkolech, tak se to mnohem lépe naučí, než kdybychom jim něco vysvětlovali jen v rámci prezentace.”

Aktivit, které s dětmi v rámci workshopu testují, je více. Nejprve je to porozumění textu.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Protože dnešní děti čtou jen kratší texty, tak jsme jim tam dali delší text, dále jsou to titulky, které mají nalákat pozornost. Dále jsou to zábavnější úkoly, to je manipulace s fotografiemi a vyhledávání na internetu, protože dnes je to opravdu důležitá schopnost umět si něco najít a zjistit, jestli je to pravda nebo lež.”

Šimon Horut, žák ZŠ Komenského 66: “Když máme nějaké prezentace, vždycky hledám jen z jednoho zdroje. Asi je to chyba.”

Andrea Černochová, žákyně ZŠ Komenského 66: “Měli bychom poznat, jak je ta fotka upravená, jestli je to fotoshop nebo jestli je to nějak speciálně oříznuté, ať to na tom instagramu vypadá líp.”

Tento workshop se na počátku února konal ve všech čtyřech novojičínských základních školách. Zprostředkovalo jej město. Odnést si z něj měli sedmáci především jeden základní postřeh: Číst pozorně a myslet u toho.

---

Zprávy krátké, 2. 2. 2022, 2

Ostravský dopravní podnik stále řeší vysokou nemocnost svých řidičů, na nemocenské je asi 230 z více než tisícovky řidičů. Od 4. února začne další omezení dopravy.

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Abychom minimalizovali nepohodlí, spojené s omezením provozu, budou na linky podle provozních možností přednostně nasazovány tramvaje s větší přepravní kapacitou. Prioritou je pro nás důvěra cestujících, tím pádem i jejich včasná informovanost o všech omezeních. Proto je přímo ve vozidlech s předstihem doprovází speciální hlášení o změnách, informace jsou vyvěšeny na zastávkách a podrobně jsou sepsány i na našem webu."

---

Cyrano z Bergeracu ve Slezském divadle

Přestože nová divadelní sezóna začala s prvním lednovým dnem, lidé ale stále se zakoupením předplatného váhají. Obávají, že kvůli karanténě nebo nemoci, do divadla nebudou moci jít. Nebo také, že ze stejných důvodů bude představení odloženo. To se stalo také první letošní premiéře, inscenaci Cyrano z Bergeracu.

S dvou týdenním odkladem kvůli nemoci v souboru se dostala k divákům premiéra hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

Tato hra měla být původně uvedena na jaře loňského roku. Divadla byla ale kvůli lockdownu zavřená, a tak ji ani nezačali ve Slezském divadle zkoušet. Do programu se Cyrano dostal až nyní.

Jiří Seydler, režisér, šéf činohry Slezské divadlo, Opava: „ Samozřejmě, že nám pořád někdo chybí na zkouškách. Různě to alternujeme, zaskakujeme případně já to jenom čtu. No prostě, děláme, co se dá“

Nakonec si diváci přece jen mohli užít příběh psaný ve verších, plný brilantních šermířských soubojů a nešťastné lásky. Cyrano, nápadný nejen kvůli svému důvtipu ale také mimořádně velkému nosu, je zamilovaný do Roxany. Ovšem její srdce patří Kristiánovi.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo, Opava:. „Je to mladý čerstvý voják, kadet, který nastoupil do služby. Zamiloval se. Bohužel to s holkama moc neumí. Takže mu pomůže Cyrano.“

Soňa Křepelová, herečka, Slezské divadlo, Opava: „Roxana oproti tomu, jak se standardně znázorňuje, tak není tak naivní. Má v sobě ďáblíka, je to žena činu.“

Příběh milostného trojúhelníku se odehrává na jednoduché scéně, které vévodí kovová konstrukce se schody. A skvěle tak na ní vynikají propracované kostýmy Tomáše Kypty.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-02-2022-16-00