Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici
  • Miss World přijela za hendikepovanými do Havířova
  • Pracovníci magistrátu nazuli gumáky a pohorky
  • Otužilci ve Frýdku-Místku ukončili sezonu duatlonem
  • Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů

Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici

Nový Jičín zavede sdílená kola. Služba začne fungovat 8. dubna. Na třiceti stanicích napříč městem a jeho místních částí bude k dispozici 75 jízdních kol.

Před třemi lety byly v Novém Jičíně zavedeny sdílené elektrokoloběžky, projekt ale fungoval jen necelé tři měsíce, ukončila jej provozující společnost, a to z důvodu dlouhodobé ztráty. Od 8. dubna rozjíždí město nový projekt - sdílená kola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ideálem je, udělat z Nového Jičína takové desetiminutové nebo patnáctiminutové minutové město, což znamená, že by se člověk měl odkudkoliv, kamkoliv, pěšky, MHD nebo právě na kole dopravit do těch 10 nebo 15 minut. A důležitá věc je, že prvních 30 minut budou mít lidé zdarma, nemusíš cokoliv platit.”

Sdílení kola tu bude na základě nabídkového řízení provozovat společnost Nextbike. Město ji bude platit za každé vypůjčené kolo 17,80 korun.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Vypůjčitel kola po těch 30 minutách zdarma bude platit za každých dalších započatých 30 minut 18 korun, což je cena MHD. Na území města bude v provozu celkem 75 sdílených kol rozmístěných ve 30 stanicích.

Na tomto projektu sdílených kol Nový Jičín spolupracuje s Kopřivnicí, která službu zavádí zároveň. Díky tomu se podařilo dosáhnout i lepší ceny. Lidé si navíc budou moci kolo vypůjčit v Novém Jičíně a zaparkovat jej v Kopřivnici a naopak.

---

Miss World přijela za hendikepovanými do Havířova

Hendikepovaní klienti Santé měli krásný zážitek. Mohli si totiž popovídat s Miss World Krystynou Pyszkovou, která se s nimi setkala v Havířově v chráněném bydlení. Miss od klientů dostala i dárek.

Takto v loni v létě navštívila držitelka titulu Miss Czech Republic Krystyna Pyszková v Havířově handicapované klienty Santé. Nyní se stala nejkrásnější ženou světa a o své zážitky se opět přijela s nimi podělit.

Krystyna Pyszková, Miss World 2023: “Kouzlili mě tím, jací jsou. Jsou velmi přátelští, velmi dobrosrdeční.  Musím říct, že je to pro mě srdcová záležitost a vždy se tady ráda vracím.”

Michaela Rosová, ředitelka Santé: "Klienti si pro miss připravili poděkování prostřednictvím obrazu s jejími fotkami a podpisy, které věnovali právě jí."

anketa, klient Santé: "Ta miss je úplně dobrá a chceme, aby tady byla zase příští týden.”

To se klientům Santé asi nesplní, protože Krystynu čeká mnoho povinností.  A co Miss World Krystyně dala a co naopak vzala?

Krystyna Pyszková, Miss World 2023: "Určitě mi dala možnost teď reprezentovat ČR ve světě. Chci toho využít naplno, protože to je jedinečná příležitost, takže do toho dám všechno. A co mi vzala? Tak možná ten nějaký soukromý život, což asi k tomu patří, ale určitě se není čeho bát, protože za ten rok zase korunku odevzdám a budu mít zase více času trávit tady v ČR."

---

Zprávy krátké, 2. 4. 2024 17.00 - 1

NOVÁ CARGO LINKA Z MOŠNOVA DO KAZACHSTÁNU

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji bude provozovat společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně. Tato linka by měla zvýšit odbavený náklad o 1800 tun.

Kateřina Pustějovská, mluvčí Letiště Ostrava, a. s.: "„Dlouhodobě si uvědomujeme obrovský potenciál našeho letiště v rozvoji nákladní přepravy. Již dříve stanovená strategie se zaměřením větší pozornosti právě na cargo se ukázala jako krok správným směrem."

---

Pracovníci magistrátu nazuli gumáky a pohorky

Úředníci z ostravského magistrátu vyměnili v úterý polobotky za gumáky a vyrazili do lesa. Společně se zapojili do známé celostátní akce Ukliďme Česko. Skupina zaměstnanců radnice se zaměřila na lokalitu Na Vizině ve Slezské, ale podobných akcí se v Ostravě konalo téměř 50.

V úterý ráno, hned, jak se trochu umoudřilo počasí a přestalo pršet, sešlo se v lokalitě Na Vizině ve Slezské Ostravě více než pět desítek úředníků z ostravského magistrátu, aby společně spojili příjemné s užitečným: prošli se lesíkem a přitom ho zároveň uklidili. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jednak uklidíme lokalitu, kde se momentálně nacházíme, jednak věřím, že motivujeme další lidi a také to trošičku může fungovat jako tembuildingová akce pro zaměstnance magistrátu." 

Porost skrýval řadu překvapení a tak se kromě běžných pneumatik, našel třeba také starý monitor počítače, či kus staré ledničky. Igelitové pytle s odpadky se plnili velmi rychle. 

anketa, účastníci akce Ukliďme Česko: "Můj oblíbený koníček je uklízet, jak doma, tak v okolí, kde bydlím a proto jsem se ráda připojila." 

"Je to skvělá akce, která se opakuje každoročně a je to fajn, když se zúčastní všichni." 

Úklid veřejných prostor mají na území města na starosti většinou městské obvody, které k tomu využívají vlastní technické služby nebo pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací. 

Aleš Boháč, náměstek: "Městské obvody dostávají finance na úklid, údržbu zeleně i veřejného pořádku. Nejen na čištění a odklízení, jak letní, tak zimní." 

Po celém městě se k akci Ukliďme Česko připojilo 45 skupin a kromě úředníků to byly i firmy, ale nejčastěji šlo o skupiny školáků. 

---

Zprávy krátké, 2. 4. 2024 17.00 - 2

OSTRAVSKÉ VARHANY SE STĚHUJÍ NA SLOVENSKO

Ostravská katedrála se loučí se stávajícími varhanami, které nalezly nový domov ve farnosti Panny Marie Královny míru v Košicích. Rozlučkový koncert se uskuteční v neděli 7. dubna. Pak bude následovat stěhování varhan na Slovensko, kde by měly znovu zaznít na konci srpna. Ostravská katedrála bude mít nový nástroj, který dříve sloužil Janáčkově filharmonii.

KOUPALIŠTĚ V ODRÁCH LETOS NEOTEVŘE

Letos v létě nebude otevřeno městské koupaliště v Odrách, důvodem je jeho nevyhovující technický stav. Potvrdil to odborný posudek. Kvůli staré bazénové folii navíc prosakuje voda, která poškodila strojovnu, konstrukce, čerpadla a elektroinstalaci. Bezpečný provoz by vyžadoval kompletní rekonstrukci za desítky milionů korun.

---

Otužilci ve Frýdku-Místku ukončili sezonu duatlonem

V lokalitě u jezu U Žida ve Frýdku-Místku se o bílé velikonoční sobotě konal Otužilecký duatlon. Účastníci se nejdříve proběhli blízkým lesíkem a pak přeplavali napříč tam a zpět řeku Ostravici po splavem. Jako na každém správném duatlonu nechybělo povinné převlékání.

Pavla Pavelková, ředitelka Otužileckého duatlonu: “Loni jsme si to vyzkoušeli poprvé a je to zároveň spojeno s ukončením sezony otužilců, která začíná v říjnu a končí právě na konci března. A já jsem takhle jednou večer, protože jsem běžkyně a běhám už mnoho let, běhám i spoustu závodů, navrhla tady zakladateli klubu, který to celé spískal, že otužilci existují, Otovi Zemkovi, jestli bychom neudělali závod, který by kombinoval běh a plavbu v ledové vodě. Ota se toho chytil, protože je nadšený pro všechno a říkali jsme tak to pojďme vyzkoušet. Vyzkoušeli jsme si to loni na nultém ročníku. Měli jsme krásné ohlasy, lidi to moc bavilo, proto jsme říkali, že to spojíme a každý rok budeme na závěr sezony opakovat vlastně tento závod, který kombinuje běh a plavbu v ledové vodě.”

Radomír Řehoř, účastník Otužileckého duatlonu: “Já jsem začal teprve první sezonu. A přiznám se, že je vidět trošku pokroky, protože na podzim, když bylo 18 stupňů, tak jsem tady drkotal zuby. Když bylo pod 10, tak jsem myslel, že jsem se zbláznil. Dneska, když je 10, tak si říkám, to je fajn teplé. Určitě to má vliv i zdravotně, protože se necítím, že bych měl rýmičky a když tak to mám tři dny a žádný týden. A zlepšuje se i kondice.

Lucie Kremeňová, účastnice Otužileckého duatlonu: “Já se otužuji tady s otužilci už čtvrtým rokem. Přišla jsem k tomu od běhu. Ráda běhám delší trasy a vždy jsem potřebovala nějak se zchladit, takže jsem skočila do té studené vody a potom zase odběhla a toto vlastně tak kombinuji a přináší mi to radost do života, skvělou náladu a taky dobrou fyzičku.”

---

Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů

Studenti karvinského gymnázia dostali od svých kantorů nabídku, která se jen tak neodmítá. Mohli si na vlastní kůži vyzkoušet roli pedagogů a spolužáky učit v hodinách třeba matematiky nebo angličtiny.

Gymnázium Karviná je střední školou, která je nakloněna inovativním metodám ve výuce. Tentokrát šlo o vrstevnické učení.


Monika Brzá, zástupkyně ředitele školy
: "Žáci se přihlásili dobrovolně, každý, kdo si chtěl tu roli vyzkoušet, se přihlásil. Vyhledal svého vyučujícího a museli konzultovat témata se svým vyučujícím, připravit se na ně."

Šimon Tureček, student 1. ročníku gymnázia: "Tématem naší hodiny jsou rovnice. Naše příprava je vícedenní a chtěli jsme to udělat originálně. Myslím, že jsme to poměrně dobře podali a pochopí to."

anketa studenti: "Takový nezvyk, že nás neučí učitelé.” "Asi je pro nás lepší když nás to učí žáci, tak, jak to pochopili od těch učitelů.” 

Studenti, kteří si vyzkoušeli roli kantorů, tuto možnost přivítali z několika důvodů.

Jan Pátra, student 3. ročníku: "Tento projekt je velmi přínosný pro nás jakožto pro žáky v rámci budoucí volby povolání, jelikož se někteří z nás, včetně mě chtějí angažovat v oboru učitelství ."

Pro všechny studenty gymnázia v roli kantorů i žáků v lavicích to byl nevšední zážitek, který si rádi zopakují.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. dubna 2024, 17:00

Kola půjčená v Novém Jičíně zaparkujete v Kopřivnici

Nový Jičín zavede sdílená kola. Služba začne fungovat 8. dubna. Na třiceti stanicích napříč městem a jeho místních částí bude k dispozici 75 jízdních kol.

Před třemi lety byly v Novém Jičíně zavedeny sdílené elektrokoloběžky, projekt ale fungoval jen necelé tři měsíce, ukončila jej provozující společnost, a to z důvodu dlouhodobé ztráty. Od 8. dubna rozjíždí město nový projekt - sdílená kola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ideálem je, udělat z Nového Jičína takové desetiminutové nebo patnáctiminutové minutové město, což znamená, že by se člověk měl odkudkoliv, kamkoliv, pěšky, MHD nebo právě na kole dopravit do těch 10 nebo 15 minut. A důležitá věc je, že prvních 30 minut budou mít lidé zdarma, nemusíš cokoliv platit.”

Sdílení kola tu bude na základě nabídkového řízení provozovat společnost Nextbike. Město ji bude platit za každé vypůjčené kolo 17,80 korun.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Vypůjčitel kola po těch 30 minutách zdarma bude platit za každých dalších započatých 30 minut 18 korun, což je cena MHD. Na území města bude v provozu celkem 75 sdílených kol rozmístěných ve 30 stanicích.

Na tomto projektu sdílených kol Nový Jičín spolupracuje s Kopřivnicí, která službu zavádí zároveň. Díky tomu se podařilo dosáhnout i lepší ceny. Lidé si navíc budou moci kolo vypůjčit v Novém Jičíně a zaparkovat jej v Kopřivnici a naopak.

---

Miss World přijela za hendikepovanými do Havířova

Hendikepovaní klienti Santé měli krásný zážitek. Mohli si totiž popovídat s Miss World Krystynou Pyszkovou, která se s nimi setkala v Havířově v chráněném bydlení. Miss od klientů dostala i dárek.

Takto v loni v létě navštívila držitelka titulu Miss Czech Republic Krystyna Pyszková v Havířově handicapované klienty Santé. Nyní se stala nejkrásnější ženou světa a o své zážitky se opět přijela s nimi podělit.

Krystyna Pyszková, Miss World 2023: “Kouzlili mě tím, jací jsou. Jsou velmi přátelští, velmi dobrosrdeční.  Musím říct, že je to pro mě srdcová záležitost a vždy se tady ráda vracím.”

Michaela Rosová, ředitelka Santé: "Klienti si pro miss připravili poděkování prostřednictvím obrazu s jejími fotkami a podpisy, které věnovali právě jí."

anketa, klient Santé: "Ta miss je úplně dobrá a chceme, aby tady byla zase příští týden.”

To se klientům Santé asi nesplní, protože Krystynu čeká mnoho povinností.  A co Miss World Krystyně dala a co naopak vzala?

Krystyna Pyszková, Miss World 2023: "Určitě mi dala možnost teď reprezentovat ČR ve světě. Chci toho využít naplno, protože to je jedinečná příležitost, takže do toho dám všechno. A co mi vzala? Tak možná ten nějaký soukromý život, což asi k tomu patří, ale určitě se není čeho bát, protože za ten rok zase korunku odevzdám a budu mít zase více času trávit tady v ČR."

---

Zprávy krátké, 2. 4. 2024 17.00 - 1

NOVÁ CARGO LINKA Z MOŠNOVA DO KAZACHSTÁNU

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji bude provozovat společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně. Tato linka by měla zvýšit odbavený náklad o 1800 tun.

Kateřina Pustějovská, mluvčí Letiště Ostrava, a. s.: "„Dlouhodobě si uvědomujeme obrovský potenciál našeho letiště v rozvoji nákladní přepravy. Již dříve stanovená strategie se zaměřením větší pozornosti právě na cargo se ukázala jako krok správným směrem."

---

Pracovníci magistrátu nazuli gumáky a pohorky

Úředníci z ostravského magistrátu vyměnili v úterý polobotky za gumáky a vyrazili do lesa. Společně se zapojili do známé celostátní akce Ukliďme Česko. Skupina zaměstnanců radnice se zaměřila na lokalitu Na Vizině ve Slezské, ale podobných akcí se v Ostravě konalo téměř 50.

V úterý ráno, hned, jak se trochu umoudřilo počasí a přestalo pršet, sešlo se v lokalitě Na Vizině ve Slezské Ostravě více než pět desítek úředníků z ostravského magistrátu, aby společně spojili příjemné s užitečným: prošli se lesíkem a přitom ho zároveň uklidili. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jednak uklidíme lokalitu, kde se momentálně nacházíme, jednak věřím, že motivujeme další lidi a také to trošičku může fungovat jako tembuildingová akce pro zaměstnance magistrátu." 

Porost skrýval řadu překvapení a tak se kromě běžných pneumatik, našel třeba také starý monitor počítače, či kus staré ledničky. Igelitové pytle s odpadky se plnili velmi rychle. 

anketa, účastníci akce Ukliďme Česko: "Můj oblíbený koníček je uklízet, jak doma, tak v okolí, kde bydlím a proto jsem se ráda připojila." 

"Je to skvělá akce, která se opakuje každoročně a je to fajn, když se zúčastní všichni." 

Úklid veřejných prostor mají na území města na starosti většinou městské obvody, které k tomu využívají vlastní technické služby nebo pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací. 

Aleš Boháč, náměstek: "Městské obvody dostávají finance na úklid, údržbu zeleně i veřejného pořádku. Nejen na čištění a odklízení, jak letní, tak zimní." 

Po celém městě se k akci Ukliďme Česko připojilo 45 skupin a kromě úředníků to byly i firmy, ale nejčastěji šlo o skupiny školáků. 

---

Zprávy krátké, 2. 4. 2024 17.00 - 2

OSTRAVSKÉ VARHANY SE STĚHUJÍ NA SLOVENSKO

Ostravská katedrála se loučí se stávajícími varhanami, které nalezly nový domov ve farnosti Panny Marie Královny míru v Košicích. Rozlučkový koncert se uskuteční v neděli 7. dubna. Pak bude následovat stěhování varhan na Slovensko, kde by měly znovu zaznít na konci srpna. Ostravská katedrála bude mít nový nástroj, který dříve sloužil Janáčkově filharmonii.

KOUPALIŠTĚ V ODRÁCH LETOS NEOTEVŘE

Letos v létě nebude otevřeno městské koupaliště v Odrách, důvodem je jeho nevyhovující technický stav. Potvrdil to odborný posudek. Kvůli staré bazénové folii navíc prosakuje voda, která poškodila strojovnu, konstrukce, čerpadla a elektroinstalaci. Bezpečný provoz by vyžadoval kompletní rekonstrukci za desítky milionů korun.

---

Otužilci ve Frýdku-Místku ukončili sezonu duatlonem

V lokalitě u jezu U Žida ve Frýdku-Místku se o bílé velikonoční sobotě konal Otužilecký duatlon. Účastníci se nejdříve proběhli blízkým lesíkem a pak přeplavali napříč tam a zpět řeku Ostravici po splavem. Jako na každém správném duatlonu nechybělo povinné převlékání.

Pavla Pavelková, ředitelka Otužileckého duatlonu: “Loni jsme si to vyzkoušeli poprvé a je to zároveň spojeno s ukončením sezony otužilců, která začíná v říjnu a končí právě na konci března. A já jsem takhle jednou večer, protože jsem běžkyně a běhám už mnoho let, běhám i spoustu závodů, navrhla tady zakladateli klubu, který to celé spískal, že otužilci existují, Otovi Zemkovi, jestli bychom neudělali závod, který by kombinoval běh a plavbu v ledové vodě. Ota se toho chytil, protože je nadšený pro všechno a říkali jsme tak to pojďme vyzkoušet. Vyzkoušeli jsme si to loni na nultém ročníku. Měli jsme krásné ohlasy, lidi to moc bavilo, proto jsme říkali, že to spojíme a každý rok budeme na závěr sezony opakovat vlastně tento závod, který kombinuje běh a plavbu v ledové vodě.”

Radomír Řehoř, účastník Otužileckého duatlonu: “Já jsem začal teprve první sezonu. A přiznám se, že je vidět trošku pokroky, protože na podzim, když bylo 18 stupňů, tak jsem tady drkotal zuby. Když bylo pod 10, tak jsem myslel, že jsem se zbláznil. Dneska, když je 10, tak si říkám, to je fajn teplé. Určitě to má vliv i zdravotně, protože se necítím, že bych měl rýmičky a když tak to mám tři dny a žádný týden. A zlepšuje se i kondice.

Lucie Kremeňová, účastnice Otužileckého duatlonu: “Já se otužuji tady s otužilci už čtvrtým rokem. Přišla jsem k tomu od běhu. Ráda běhám delší trasy a vždy jsem potřebovala nějak se zchladit, takže jsem skočila do té studené vody a potom zase odběhla a toto vlastně tak kombinuji a přináší mi to radost do života, skvělou náladu a taky dobrou fyzičku.”

---

Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů

Studenti karvinského gymnázia dostali od svých kantorů nabídku, která se jen tak neodmítá. Mohli si na vlastní kůži vyzkoušet roli pedagogů a spolužáky učit v hodinách třeba matematiky nebo angličtiny.

Gymnázium Karviná je střední školou, která je nakloněna inovativním metodám ve výuce. Tentokrát šlo o vrstevnické učení.


Monika Brzá, zástupkyně ředitele školy
: "Žáci se přihlásili dobrovolně, každý, kdo si chtěl tu roli vyzkoušet, se přihlásil. Vyhledal svého vyučujícího a museli konzultovat témata se svým vyučujícím, připravit se na ně."

Šimon Tureček, student 1. ročníku gymnázia: "Tématem naší hodiny jsou rovnice. Naše příprava je vícedenní a chtěli jsme to udělat originálně. Myslím, že jsme to poměrně dobře podali a pochopí to."

anketa studenti: "Takový nezvyk, že nás neučí učitelé.” "Asi je pro nás lepší když nás to učí žáci, tak, jak to pochopili od těch učitelů.” 

Studenti, kteří si vyzkoušeli roli kantorů, tuto možnost přivítali z několika důvodů.

Jan Pátra, student 3. ročníku: "Tento projekt je velmi přínosný pro nás jakožto pro žáky v rámci budoucí volby povolání, jelikož se někteří z nás, včetně mě chtějí angažovat v oboru učitelství ."

Pro všechny studenty gymnázia v roli kantorů i žáků v lavicích to byl nevšední zážitek, který si rádi zopakují.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-04-2024-17-00