Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos
  • Dobrovolníci zachraňují zámecký pivovar v Janovicích
  • Pro pohornickou krajinu vznikají unikátní návrhy
  • ZŠ Dvorského má nové multifunkční hřiště
  • Novojičínská slavnost má zatím dvě verze

Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos

Pohodlně, netradičně i se zážitkem. Takový může být výstup na Lysou horu, pokud zvolíte výšlap společně s průvodcem Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Až do října je připraveno 8 termínů, které si nově letos můžete rezervovat i online.

Turistické informační centrum Frýdek-Místek připravilo i letos oblíbené komentované výstupy na Lysou horu. První netradiční výšlap na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd startuje v neděli 4. července.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Výstupy jsou díky rozložení do několika zastávek vhodné pro méně zdatné turisty i rodiny s dětmi. Letos si návštěvníci mohou vybrat ze dvou startovacích míst, kdy se bude ve vybraných termínech začínat buď u hotelu Rajská bouda v Malenovicích, nebo u lanového bludiště Opičárna v Ostravici. Každá trasa bude vyprávět svůj příběh."

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Ta první zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak vlastně sestupujeme k vodopádům na Satině. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý a pohodovým krokem zabere přibližně 3 hodiny. Během něj se seznámíte také se Zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně a u těch jeskyní je další zastávka. Vlastně u největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s nějakým malinkým výkladem a o doslova pár metrů, pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Trasu z Ostravice zase ozvláštní vyprávění o pověstech, historii Lysé hory a turistických chatách, které na svých místech už nejsou.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Připraveno máme celkem 8 výstupů plus 2 speciální, kdy jednou doprovodí turisty sám Lašský král a jednou se mohou vydat za západem slunce."

Veškeré termíny je možné si nově rezervovat online z pohodlí domova na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek-Místek za cenu 80 korun. Navíc držitelé návštěvnické karty Beskydy Valašsko Card získají výhodu 20 procent.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "To každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy, o tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Tyto výstupy jsou skvělý tip pro ty, co plánují dovolenou v Beskydech, ale i pro místní, kteří chtějí zažít nevšední výstup na Lysou horu."

Kdo se rozhodne vypravit na Lysou horu bez průvodce a hodí se mu mapa, může si ji vyzvednout na pobočkách turistického informačního centra. Je v ní 19 možných tras.

---

Dobrovolníci zachraňují zámecký pivovar v Janovicích

Pivovar v Janovicích u Rýmařova po desítkách let znovu ožívá. Založen byl již v roce 1584 a následně pod správou rodu Harrachů se v něm vařilo pivo až do roku 1946. Od té doby chátral. Díky nadšení jeho nových majitelů a široké podpoře dobrovolníků nyní probíhá jeho rekonstrukce.

Konečný cíl prací na obnově historického pivovaru je velmi nadějný.

Jakub Kříž, spolumajitel pivovaru: „Obnovit vaření piva v tomto bezmála 200 let starém pivovaru, ale zároveň chceme tvořit kulturní akce, zážitkové akce.“

Majitelé navázali spolupráci s dobrovolnickou organizací INEX a spustili sérii workcampů pro nadšence z České republiky, Německa, Polska i Itálie.

Zdeněk Strnadel, spolumajitel pivovaru: „Dělají nejrůznější spektrum prací,především vyklízení, ale taky malování nových pokojů, rekultivaci zahrady. S dobrovolníky máme velmi dobrou zkušenost, to jsou lidé nadšení.“

Eliška, dobrovolnice z Přerova: „Chtěla jsem zažít něco nového teďka o prázdninách.“

Klára, dobrovolnice z Prahy: „Přijela jsem sem za prvé abych poznala nějaké nové místo, nějaké nové lidi.“

Halina, dobrovolnice z Polaska: „Jsem z Polska, z Poznaně.“

Marina, dobrovolnice z Itálie: „Jsem z italského Milána.“

Alessandra, dobrovolnice z Itálie: „Jsem taky z Milána v Itálii.“

Práce dobrovolníků neprobíhají nahodile. Mají svůj přesný harmonogram i odborný dohled.

Přemysl Košut, spolumajitel pivovaru: „Každopádně ta rekonstrukce probíhá pod dohledem památkářů, kteří dohlížejí na to, abychom tady nedělali věci, které jsou pro ně neakceptovatelné.“

Práce na památkově chráněném objektu je náročná také finančně.

Přemysl Košut, spolumajitel pivovaru: "Zatím to všechno financujeme ze svého, ale máme už rozjeté projekty."

Budou – li majitelé úspěšní se svými dotačními projekty, brzy se dočkáme i obnovení výroby Janovického piva.

---

Pro pohornickou krajinu vznikají unikátní návrhy

Důležitou součástí rozvoje programu POHO 2030 je přilákání návštěvníků do krajiny. Je proto nutné připravit infrastrukturu a další atraktivní místa v krajině, která budou mít svůj vlastní mobiliář, rozcestníky a další potřebné prvky pro návštěvníky.

V rámci rozvoje transformačního programu POHO 2030 se uskutečnil unikátní workshop POHO 3C. Kreativní firmy, architekti a návrháři nejen z Moravskoslezského kraje vymýšleli nejrůznější mobiliáře, rozcestníky a další důležité prvky z odpadních a inovativních materiálů, které se budou moci umístit na strategických místech v pohornické krajině.

Jiří Staš, projektový manažer: "V tom území chybí základní prvky jako značení, stojany pro kola, lampy, odpadkové koše. Naší snahou bylo zapojit místní firmy, kreativce z odlehlejších oblastí jako liberecká univerzita, ostravská Vysoká škola Báňská a další. Podařilo se navázat i spolupráci s architekty z Dánska."

Své nápady prezentoval i Jaromír Materna z Klimkovic.

Jaromír Materna, účastník workshopu: "Nemáme v návrhu nějakou konkrétní lavičku, konkrétní odpadkový koš, spíše je to takový souhrn, jak pracovat s odpadem podle nějakého manuálu, co z čeho vyskládat, kde to v krajině umístit a jak."

Workshop se stal příležitostí pro další propojování a vznik nových zajímavých projektů. Zároveň se tým POHO 2030 rozšiřuje o firmy a kreativce, kteří chtějí být aktivní a mohou pro pohornickou krajinu něco konkrétního udělat.

---

ZŠ Dvorského má nové multifunkční hřiště

Základní a mateřská škola Dvorského se dočkala zbrusu nového multifunkčního hřiště. Dosud žádné neměla, ačkoli se jedná o školu se sportovním zaměřením. Hodiny tělocviku tak vesměs probíhaly v tělocvičně.

Základní a mateřská škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese má důvod k radosti. Po více než 20 letech čekání má nové moderní venkovní sportoviště, které v jejím areálu nechalo postavit vedení radnice.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já jsem velice ráda, že se nám podařilo vybudovat multifunkční hřiště, které bude sloužit pochopitelně žákům školy, ale také sportovním spolkům.”

Hřiště je určeno zejména pro míčové hry jako malá kopaná, nohejbal, volejbal, košíková, florbal, nebo i tenis.

Miloslav Kosík, ředitel ZŠ Dvorského, Ostrava-Bělský les: "Samozřejmě bychom velmi rádi do budoucna naléhali k tomu, aby vzniklo i další hřiště velké, jelikož místo na to máme. Máme i projekt, který chceme realizovat a záleží samozřejmě na financích."

V dalších dnech ještě bude upraveno okolí hřiště a kolem hřiště budou nainstalovány kamery. Poté už bude hřiště sloužit i veřejnosti.

Anketa: děti ZŠ Dvorského, Ostrava-Bělský les: “To hřiště je super, je velké a dá se to využít k hodně sportům."

"Budu tady chodit s kamarádkama třeba s Barčou, Ivou, nebo s kamarády a líbí se mi to hřiště.”

Mateřská a základní škola Dvorského není jediná, která se může pochlubit novým hřištěm. Už brzy k ní přibude i Základní škola Košaře.

---

Novojičínská slavnost má zatím dvě verze

Novojičínská radnice v současné chvíli pracuje se dvěma verzemi městské slavnosti. Ta první, bez omezení, připomene na náměstí 400 let Španělské bitvy. Ta druhá by se odehrála v amfiteátru na Skalkách, ale už jen jako koncerty.

Městské slavnosti v Novém Jičíně patří tradičně první víkend v září. V loňském roce se nekonala, letos je plánována na 3. a 4. září. Rozhodnutí, zda se ji skutečně podaří uspořádat, padne na radnici do 15. července.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Pokud nebude omezen počet lidí na akci, tak počítáme s tím, že slavnost se bude konat na náměstí. Pokud ovšem ten počet omezen bude nebo v tom červenci, kdy budeme muset rozhodnout, tak to nebude ještě úplně jisté, tak místo slavnosti města se budou konat “pouze” koncerty, které byly naplánovány, ty se uskuteční na Skalkách.”

Amfiteátr Skalky s kapacitou 3 a půl tisíc lidí lze ohraničit, vystoupili by zde kapela Mirai, Vašo Patejdl nebo Jiří Korn a další.

Pokud se ovšem bude moci slavnost odehrát v centru města, bude se odvíjet od krvavé události, která se stala před 400 lety u zdejší Španělské kaple.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Letošní slavnost bude mít téma Nový Jičín ve stínu 30. leté války, kdy si připomeneme historickou bitvu, která se odehrála tady v Novém Jičíně. Kdy v pátek bude hlavní koncert a dobový trh a v sobotu by byla tradiční slavnost, to znamená celodenní program v historickém jádru města, na nádvořích a v parku Žerotínského zámku. ”

Co je ale jasné už v tuto chvíli, v programu klasické slavnosti by byl jen jeden průvod místo dvou a nepřispějí do něj školy, z důvodů dlouhé absence dětí v lavicích.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. července 2021, 16:00

Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos

Pohodlně, netradičně i se zážitkem. Takový může být výstup na Lysou horu, pokud zvolíte výšlap společně s průvodcem Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Až do října je připraveno 8 termínů, které si nově letos můžete rezervovat i online.

Turistické informační centrum Frýdek-Místek připravilo i letos oblíbené komentované výstupy na Lysou horu. První netradiční výšlap na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd startuje v neděli 4. července.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Výstupy jsou díky rozložení do několika zastávek vhodné pro méně zdatné turisty i rodiny s dětmi. Letos si návštěvníci mohou vybrat ze dvou startovacích míst, kdy se bude ve vybraných termínech začínat buď u hotelu Rajská bouda v Malenovicích, nebo u lanového bludiště Opičárna v Ostravici. Každá trasa bude vyprávět svůj příběh."

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Ta první zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak vlastně sestupujeme k vodopádům na Satině. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý a pohodovým krokem zabere přibližně 3 hodiny. Během něj se seznámíte také se Zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně a u těch jeskyní je další zastávka. Vlastně u největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s nějakým malinkým výkladem a o doslova pár metrů, pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Trasu z Ostravice zase ozvláštní vyprávění o pověstech, historii Lysé hory a turistických chatách, které na svých místech už nejsou.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Připraveno máme celkem 8 výstupů plus 2 speciální, kdy jednou doprovodí turisty sám Lašský král a jednou se mohou vydat za západem slunce."

Veškeré termíny je možné si nově rezervovat online z pohodlí domova na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek-Místek za cenu 80 korun. Navíc držitelé návštěvnické karty Beskydy Valašsko Card získají výhodu 20 procent.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "To každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy, o tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Tyto výstupy jsou skvělý tip pro ty, co plánují dovolenou v Beskydech, ale i pro místní, kteří chtějí zažít nevšední výstup na Lysou horu."

Kdo se rozhodne vypravit na Lysou horu bez průvodce a hodí se mu mapa, může si ji vyzvednout na pobočkách turistického informačního centra. Je v ní 19 možných tras.

---

Dobrovolníci zachraňují zámecký pivovar v Janovicích

Pivovar v Janovicích u Rýmařova po desítkách let znovu ožívá. Založen byl již v roce 1584 a následně pod správou rodu Harrachů se v něm vařilo pivo až do roku 1946. Od té doby chátral. Díky nadšení jeho nových majitelů a široké podpoře dobrovolníků nyní probíhá jeho rekonstrukce.

Konečný cíl prací na obnově historického pivovaru je velmi nadějný.

Jakub Kříž, spolumajitel pivovaru: „Obnovit vaření piva v tomto bezmála 200 let starém pivovaru, ale zároveň chceme tvořit kulturní akce, zážitkové akce.“

Majitelé navázali spolupráci s dobrovolnickou organizací INEX a spustili sérii workcampů pro nadšence z České republiky, Německa, Polska i Itálie.

Zdeněk Strnadel, spolumajitel pivovaru: „Dělají nejrůznější spektrum prací,především vyklízení, ale taky malování nových pokojů, rekultivaci zahrady. S dobrovolníky máme velmi dobrou zkušenost, to jsou lidé nadšení.“

Eliška, dobrovolnice z Přerova: „Chtěla jsem zažít něco nového teďka o prázdninách.“

Klára, dobrovolnice z Prahy: „Přijela jsem sem za prvé abych poznala nějaké nové místo, nějaké nové lidi.“

Halina, dobrovolnice z Polaska: „Jsem z Polska, z Poznaně.“

Marina, dobrovolnice z Itálie: „Jsem z italského Milána.“

Alessandra, dobrovolnice z Itálie: „Jsem taky z Milána v Itálii.“

Práce dobrovolníků neprobíhají nahodile. Mají svůj přesný harmonogram i odborný dohled.

Přemysl Košut, spolumajitel pivovaru: „Každopádně ta rekonstrukce probíhá pod dohledem památkářů, kteří dohlížejí na to, abychom tady nedělali věci, které jsou pro ně neakceptovatelné.“

Práce na památkově chráněném objektu je náročná také finančně.

Přemysl Košut, spolumajitel pivovaru: "Zatím to všechno financujeme ze svého, ale máme už rozjeté projekty."

Budou – li majitelé úspěšní se svými dotačními projekty, brzy se dočkáme i obnovení výroby Janovického piva.

---

Pro pohornickou krajinu vznikají unikátní návrhy

Důležitou součástí rozvoje programu POHO 2030 je přilákání návštěvníků do krajiny. Je proto nutné připravit infrastrukturu a další atraktivní místa v krajině, která budou mít svůj vlastní mobiliář, rozcestníky a další potřebné prvky pro návštěvníky.

V rámci rozvoje transformačního programu POHO 2030 se uskutečnil unikátní workshop POHO 3C. Kreativní firmy, architekti a návrháři nejen z Moravskoslezského kraje vymýšleli nejrůznější mobiliáře, rozcestníky a další důležité prvky z odpadních a inovativních materiálů, které se budou moci umístit na strategických místech v pohornické krajině.

Jiří Staš, projektový manažer: "V tom území chybí základní prvky jako značení, stojany pro kola, lampy, odpadkové koše. Naší snahou bylo zapojit místní firmy, kreativce z odlehlejších oblastí jako liberecká univerzita, ostravská Vysoká škola Báňská a další. Podařilo se navázat i spolupráci s architekty z Dánska."

Své nápady prezentoval i Jaromír Materna z Klimkovic.

Jaromír Materna, účastník workshopu: "Nemáme v návrhu nějakou konkrétní lavičku, konkrétní odpadkový koš, spíše je to takový souhrn, jak pracovat s odpadem podle nějakého manuálu, co z čeho vyskládat, kde to v krajině umístit a jak."

Workshop se stal příležitostí pro další propojování a vznik nových zajímavých projektů. Zároveň se tým POHO 2030 rozšiřuje o firmy a kreativce, kteří chtějí být aktivní a mohou pro pohornickou krajinu něco konkrétního udělat.

---

ZŠ Dvorského má nové multifunkční hřiště

Základní a mateřská škola Dvorského se dočkala zbrusu nového multifunkčního hřiště. Dosud žádné neměla, ačkoli se jedná o školu se sportovním zaměřením. Hodiny tělocviku tak vesměs probíhaly v tělocvičně.

Základní a mateřská škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese má důvod k radosti. Po více než 20 letech čekání má nové moderní venkovní sportoviště, které v jejím areálu nechalo postavit vedení radnice.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já jsem velice ráda, že se nám podařilo vybudovat multifunkční hřiště, které bude sloužit pochopitelně žákům školy, ale také sportovním spolkům.”

Hřiště je určeno zejména pro míčové hry jako malá kopaná, nohejbal, volejbal, košíková, florbal, nebo i tenis.

Miloslav Kosík, ředitel ZŠ Dvorského, Ostrava-Bělský les: "Samozřejmě bychom velmi rádi do budoucna naléhali k tomu, aby vzniklo i další hřiště velké, jelikož místo na to máme. Máme i projekt, který chceme realizovat a záleží samozřejmě na financích."

V dalších dnech ještě bude upraveno okolí hřiště a kolem hřiště budou nainstalovány kamery. Poté už bude hřiště sloužit i veřejnosti.

Anketa: děti ZŠ Dvorského, Ostrava-Bělský les: “To hřiště je super, je velké a dá se to využít k hodně sportům."

"Budu tady chodit s kamarádkama třeba s Barčou, Ivou, nebo s kamarády a líbí se mi to hřiště.”

Mateřská a základní škola Dvorského není jediná, která se může pochlubit novým hřištěm. Už brzy k ní přibude i Základní škola Košaře.

---

Novojičínská slavnost má zatím dvě verze

Novojičínská radnice v současné chvíli pracuje se dvěma verzemi městské slavnosti. Ta první, bez omezení, připomene na náměstí 400 let Španělské bitvy. Ta druhá by se odehrála v amfiteátru na Skalkách, ale už jen jako koncerty.

Městské slavnosti v Novém Jičíně patří tradičně první víkend v září. V loňském roce se nekonala, letos je plánována na 3. a 4. září. Rozhodnutí, zda se ji skutečně podaří uspořádat, padne na radnici do 15. července.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Pokud nebude omezen počet lidí na akci, tak počítáme s tím, že slavnost se bude konat na náměstí. Pokud ovšem ten počet omezen bude nebo v tom červenci, kdy budeme muset rozhodnout, tak to nebude ještě úplně jisté, tak místo slavnosti města se budou konat “pouze” koncerty, které byly naplánovány, ty se uskuteční na Skalkách.”

Amfiteátr Skalky s kapacitou 3 a půl tisíc lidí lze ohraničit, vystoupili by zde kapela Mirai, Vašo Patejdl nebo Jiří Korn a další.

Pokud se ovšem bude moci slavnost odehrát v centru města, bude se odvíjet od krvavé události, která se stala před 400 lety u zdejší Španělské kaple.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Letošní slavnost bude mít téma Nový Jičín ve stínu 30. leté války, kdy si připomeneme historickou bitvu, která se odehrála tady v Novém Jičíně. Kdy v pátek bude hlavní koncert a dobový trh a v sobotu by byla tradiční slavnost, to znamená celodenní program v historickém jádru města, na nádvořích a v parku Žerotínského zámku. ”

Co je ale jasné už v tuto chvíli, v programu klasické slavnosti by byl jen jeden průvod místo dvou a nepřispějí do něj školy, z důvodů dlouhé absence dětí v lavicích.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-07-2021-16-00