Zásahovka se zdokonaluje v novém výcvikovém středisku
Zásahová jednotka MS kraje patří k úplné špičce v naší zemi, což už mnohokrát prokázala. Klíčový pro připravenost jejich členů je špičkový výcvik v kvalitních podmínkách a proto pro ně bylo ve Frýdku - Místku vybudováno nové multifunkčním výcvikovém středisku. Jde v něm nasimulovat většina situací, do kterých se zásahovka běžně dostává.
Útok masového vraha ve fakultní nemocnici, zadržení dvojnásobného vraha v Raškovicích nebo zadržení muže, který se opevnil v bytě v Porubě a hrozil odpálením bomby - všechny tyto situace řešila bezchybně zásahová jednotka našeho kraje. I když samozřejmě musejí policisté umět improvizovat, většinu situací cvičí a nyní k tomu mají ty nejlepší podmínky. Ve Frýdku-Místku pro ně bylo postaveno výcvikové středisko.
Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Takto komplexní, vybavený a užitkově naprosto úžasný objekt je skutečně ojedinělý."
Zadržení lupičů na poště je jedna ze situací, kterou policisté nacvičují v areálu cvičné ulice. K dispozici mají také taktický objekt, ve kterém lze cvičit a nasimulovat téměř vše.
velitel zásahové jednotky MS kraje: "Umožňuje nám to tady jednak pozorování shora v případě nějakých chyb a ladění nějakých detailů. Při výcviku t pomáhá při vyhodnocování akce."
V multifunkčním výcvikovém středisku budou ale cvičit i jiné složky policie, např. speciální pořádková jednotka, která je využívána například při rizikových utkáních nebo demonstracích.
Robert Kuhn, velitel Speciální pořádkové jednotky MS kraje: "Na taktické ulici cvičíme přesuny družstev ve vozidle, uzávěry ulic. V taktické budově cvičíme imitace zákroků v restauracích, ve školách, amokové situace a další."
Areál budou moci využívat i policisté z jiných regionů a také v něm mohou cvičit hasiči a zdravotnická záchranná služba z našeho kraje.
---
Krizová situace v krnovské nemocnici
Krnovská nemocnice při velkém nárůstu hospitalizovaných pacientů dosáhla svých limitů. Byla zastavena veškerá neakutní péče, poprvé v historii nemocnice omezuje také ambulantní provoz. Pacienty s nejtěžším průběhem nemoci už v těchto dnech nemůže přijímat.
Na akutních covidových lůžkách je v současné době v Krnově 87 pacientů.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Máme zaplněna všechna intenzivní lůžka, kde jsme schopni pacientům poskytnout ventilovanou péči a proto musíme i ze standardního oddělení předělávat některé postele na to abychom tam mohli poskytnout tzv. high flow terapii, to je terapie kyslíkem ve větším množství.“
Nemocnice se navíc potýká a akutním nedostatkem personálu.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „V současné době máme 77 zaměstnanců mimo, z čehož je asi 22 zaměstnanců covid pozitivní. Věková striktura pacientů na JIPkách a na ARU je 60-70 let. Došlo ke snížení vlastně o decenium.“
Největším problémem je však únava a vyčerpání těch, kteří o pacienty pečují.
Martina, sestra interní JIP: „Nejsem zvyklá na takové služby, jsem opravdu unavená, ještě jsem nebyl na obědní pauze, Teď vidím spoustu mladých lidí, kteří jsou ve velmi špatném stavu a jsou na intubacích a umírají.“
Zdeněk Hrdlička, primář interního oddělení: „Převažuje většina pacientů neočkovaných a mladší oproti těm minulým vlnám.“
Nemocnice důrazně vyzývá k očkování pacientů, a aktuálně otevřela nové očkovací centrum u vchodu do areálu.
---
Nový Jičín nazval ulice dle přání jejich obyvatel
Ulice v nově vznikající zástavbě v novojičínské části Žilina už mají svá jména. Vybrali si je lidé, kteří zde žijí. Nazvány budou například Kaštanová nebo Javorová. Naopak neprošly návrhy pojmenovat je po významných osobnostech.
Lokalita Za školou v místní části Nového Jičína - Žilině se díky pokračující výstavbě rodinných domů rozrůstá, a tak vyvstala potřeba pojmenovat nové ulice. Jejich názvy už jsou nyní známé - bude to například Javorová, Kaštanová, Ořechová, K Lamberku nebo Pod Puntíkem.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Mezi obyvateli dotčené části, dotčené lokality proběhla v září anketa. Dostali dotazník, kde se mohli vyjadřovat ke každé ulici v rámci dvou návrhů. Výsledky této ankety projednala rada a zastupitelstvo a akceptovalo výsledky ankety těchto dotčených obyvatel.”
Obyvatelé lokality i noví stavitelé vybírali ze dvou variant. Ta první uváděla názvy také podle významných osobností, které v Žilině žily nebo působily, například zakladatele pěveckého sboru Ondráš Ervína Bártka nebo lékaře Aloise Borusíka. Druhou, více méně botanickou verzi názvů, která byla úspěšná, iniciovali sami občané.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “V té anketě zvítězil návrh těch občanů, kteří tady bydlí. Jediná ulice z toho prvního návrhu, tak je ulice Pod Puntíkem, jinak jsou ty názvy podle toho, jak si je občané navrhli, odsouhlasili v anketě a také osadní výbor souhlasil a zastupitelstvo města také.”
O vyjádření jsme požádali také zástupce občanské iniciativy z této lokality, která prosadila své názvy, ale na kameru hovořit nechtěli.
---
V Třineckých železárnách došlo k výbuchu plynového ohřívače vzduchu
Po nedávném úniku vysokopecního plynu se v Třineckých železárnách stala další havárie. Ve čtvrtek ráno došlo k požáru plynového ohřívače vzduchu u jedné z vysokých pecí.
Nehoda se stala kolem 6. hodiny ranní. K zásahu okamžitě vyjely hasičské jednotky.
Petra Macková, Jurásková, mluvčí Třineckých železáren: "Podnikoví hasiči Třineckých železáren zasahovali dnes brzy ráno spolu s jednotkami třineckých hasičů u požáru na ohřívači větru číslo 42. Je to ohřívač na jedné ze dvou vysokých pecí. Ten ohřívač není plně v provozu, je jenom udržovaný a užívá se pro pohotovostní režim. Ale bohužel tam došlo k požáru a k roztržení pláště ohřívače, takže půjde do kompletní opravy."
Havárie si naštěstí nevyžádala žádná zranění.
Petra Macková, Jurásková, mluvčí Třineckých železáren: "Nedošlo ke zranění žádného zaměstnance, jeden byl odvezen na kontrolu k lékaři a už je zpět na svém pracovišti.”
Technici teď pracují na opravě zařízení a opětovného zprovoznění vysoké pece.
---
Na sídlišti v Karviné-Hranicích mění veřejné osvětlení
Pracovníci karvinských Technických služeb se pustili do výměny dvě stě kusů svítidel veřejného osvětlení v městské části Hranice. Obnova zaručí úsporu elektřiny a snížení světelného smogu. Výměna osvětlení probíhá postupně podle lokalit.
Na území města Karviné probíhá postupná obnova a optimalizace veřejného osvětlení. Například na podzim v loňském roce proběhla kompletní výměna všech sloupů, veškerého vedení, výzbroje a svítidel na ulici Nádražní a Rudé Armády. Práce se postupně přesouvají i do vnitrobloků, momentálně se mění 200 sadových světel za LED v městské části Hranice.
Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "By měla přispět k úspoře elektrické energie až o 70 procent a taky by měla přispět ke snížení světelného smogu. Tady tato sadová světla nebyla přímému oku příjemná a ta nová LED budou v teplé bílé barvě, která je pro lidské oko daleko přijatelnější.”
Petr Popek, pracovník TS Karviná: "Výměna nových LED svítidel není náročná, zhruba trvá deset minut."
Obnova světel je naplánovaná i v příštím roce.
Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Jede se hlavně podle revizních zpráv a v příštím roce máme připraveny projekty na část Karviné-Nové Město. "
Na celém území města se nachází přibližně 5 a půl tisíce světelných bodů. na obnovu a údržbu vynakládá město několik milionů korun, zahrnuje nejen výměnu svítidel, ale i natírání sloupů, čištění skel a podobně.
---