Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na namrzlé vozovce se postupně srazilo 10 vozidel
  • Nová matrika v krnovské nemocnici
  • Policisté našli v požářišti fragmenty lidského těla
  • MŠ Radniční v Havířově se proměnila v nemocnici
  • Úspěšný hráč se v Novém Jičíně stane kloboučníkem

Na namrzlé vozovce se postupně srazilo 10 vozidel

Hromadná nehoda 10 vozidel zcela zastavila v pátek ráno provoz na obchvatu Frýdku-Místku. Příčinu policisté teprve vyšetřují, podle svědků je ale jasné, že některé z vozidel dostalo smyk na namrzlé vozovce a ostatní se mu snažila vyhnout.

V pátek ráno po sedmé hodině se na dálnici D56, přesněji na novém obchvatu Frýdku-Místku, stala hromadná havárie. Příčina samozřejmě souvisí s počasím. Ráno se teplota pohybovala několik stupňů pod nulou a silnice byla na nájezdu namrzlá. Postupně se srazilo celkem 10 vozidel.  

Jakub Kozák, velitel zásahu HZS MS kraje: "Hasiči zajistili provoz na dálnici. Sorbentem zlikvidovali uniklé provozní kapaliny a cestujícím z bouraných vozidel jsme zajistili teplený komfort v našem vozidle." 

Záchranná služba vyslala namísto několik sanitek i zdravotnický vrtulník. Žádné zranění ale nakonec nebylo tak vážné, aby byl nutný transport do nemocnice. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ošetřovali jsme dva účastníky nehody, oba byli při vědomí mimo ohrožení života. Utrpěli středně těžká poranění. 30letý muž poranění hlavy a 27letá žena poranění páteře." 

Silnice byla na několik hodin zcela uzavřena. Druhý směr, tedy z Ostravy na Frýdek-Místek, byl ale normálně průjezdný. Na místo taky dorazili silničáři, kteří namrzlou vozovku důkladně prosolili. Krátce po 11 hodině byla silice zprůjezdněna.

---

Nová matrika v krnovské nemocnici

Mladé maminky mohou ode dneška z krnovské porodnice odejít domů s vyřízeným rodným listem. Jako první v našem kraji a jedna z mála v republice otevřela nemocnice pro své pacienty i zaměstnance pobočku matriky v prostorách porodního oddělení. To vše díky dohodě vedení nemocnice a města.

Matrika v nemocnici je již v provozu a poskytuje své služby.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele SZZ pro léčebnou péči: „A priori vyřizování všech dokladů které potřebují maminky po propuštění z porodnice, to znamená rodné listy, ale bude sloužit i ostatním pacientům nemocnice a také zaměstnancům. Ověřování listin a všechny další doklady, běžná agenda matriky.“

Igor Michalec, zástupce primáře porodního oddělení: „Jsem strašně rád, že se připojujeme k porodnicím, kde tahle služba už funguje. Myslím si, že by tahle služba měla jít za občany a ne občan za úřadem.“

Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Teď vlastně je to další počin, který společně s nemocnicí se nám povedl a to je vlastně, že jdeme přímo za těmi lidmi, konkrétně za maminkami. Takže radost mám velikou.“

Na své první klienty matrika nemusela dlouho čekat.

Zuzana Musilová, maminka: „Dneska si jdi pro rodný list pro syna Antonína Musilů. No, jsem ráda , že to mám po ruce. V pondělí jsem porodila, chlapečka, třetího už.“

Lucie Sideridisová, maminka: „Jdeme si pro rodný list. Je to určitě velká pomoc tím, že nejsme z Krnova, ale ze Zlatých Hor, tak je to pro nás určitě lepší.“

Marcela Nikodýmová, vedoucí oddělení matriky: „Otevírací hodiny budou v pondělí a čtvrtek, od půl jedné do půl páté v pondělí a od půl jedné do tří ve čtvrtek. Každý rodič potřebuje k převzatí rodného listu občanský průkaz a podepsat se.“

Krnovská porodnice je spádovou pro celý okres i část polského pohraničí a roční počet porodů se pohybuje kolem sedmi set.

---

Krátké zprávy, 3. února, 17 h - 1

Karviná se už podruhé jako jediné město v Moravskoslezském kraji připojila do celorepublikové akce nazvané Ledová města. Nabízí dětem z různých koutů republiky příležitost seznámit se s historií, pamětihodnostmi a zajímavostmi jednotlivých měst, které často znají jen ze školních učebnic.

Moravskoslezský kraj vyhlásil 14. ročník Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost. Ocenění mohou získat veřejné i soukromé subjekty, tedy například firmy, obce, neziskovky, ale také živnostníci. Přihlásit se do soutěže je možné do 14. dubna. A tento termín platí i pro podávání nominací do ankety Osobnost Moravskoslezského kraje a ocenění dobrovolníka BoSmePartyja.

---


Policisté našli v požářišti fragmenty lidského těla

V minulých dnech jsme vás informovali o pátrací akci policistů po mladíkovi, který byl podezřelý, že zapálil v Ostravě-Martinově rodičům domek. Po marném hledání se kriminalisté rozhodli znovu prohledat požářiště a tentokrát byli úspěšní. V popelu našli drobné fragmenty lidského těla.

V polovině ledna zaměstnal Integrovaný záchranný systém rozsáhlý požár rodinného domku v Ostravě-Martinově. Paradoxní bylo, že v přízemí spali majitelé a nic netušili. 

majitel domu: "O půlnoci nás vzbudili hasiči, že nám hoří chalupa. Ohlásil to někdo z paneláku."

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba: "Hasiči už při jízdě na místo události viděli z dálky vysoké plameny na střeše domu, proto velitel ihned požádal o vyslání další techniky. V době příjezdu byla celá střecha rodinného domu v plamenech a část již byla propadlá. Hasiči z domu evakuovali majitele domu, od kterých obdrželi informaci, že by se v domě měl nacházet ještě jejich syn. Hasiči zahájili ihned vyhledávání syna, jak vnitřkem budovy, tak i zvenčí, pomocí žebříků.

Na místo musel dorazit i psycholog, protože manželé se domnívali, že plamenech zůstal jejich psychicky nemocný syn, to se ale nepotvrdilo a v následujících dnech a probíhala rozsáhlá pátrací akce. Vše ale bylo marné a tak se kriminalisté rozhodli znovu prohledat požářiště. Bohužel byli tentokrát úspěšní.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté přistoupili k opakovanému a doplňujícímu ohledání požářiště a jeho okolí, kdy se podařily nalézt fragmenty svědčících o pozůstatcích lidského těla. Byla nařízena soudní pitva a kriminalisté provádí úkony ke zjištění totožnosti. Mohlo by se jednat o hledaného muže."

Vše tedy nasvědčuje tomu, že se psychicky nemocný syn spáchal sebevraždu tím způsobem, že zapálil dům svých rodičů a úmyslně zůstal v plamenech. 

---

MŠ Radniční v Havířově se proměnila v nemocnici

Mateřská škola Radniční v Havířově zjistila, že děti mají velký strach z lékařů a vyšetření. Proto se zaměstnanci a rodiče rozhodli, že se to pokusí změnit a nemocniční prostředí jim originálně přiblíží.

Mateřská škola Radniční se na jeden den proměnila v nemocnici plnou odborných ambulancí, oddělení, nechyběl operační sál, nebo rehabilitace. Školka se nejdříve celý měsíc věnovala vzdělávání v oblasti lidského těla. Děti se učily orgány a jaké mají funkce, co je to krevní oběh, jaké máme části těla, či smysly.

Irena Burová, zástupkyně ředitelky MŠ Radniční: "Jelikož jsme během těchto činností zjistili, že děti mají velký strach a obavy z lékařského prostředí, proto jsme dali všichni hlavy dohromady a zkusili jsme nemocniční prostředí lékařské přiblížit. Proto jsme tuto školku během několika dnů proměnili v ordinaci, nemocnici, ve které bylo mnoho ordinací."

Pro děti byl den z lékařského prostředí zážitkem a mnoho se také naučily.

anketa: "My jsme tam měli operační sál a ještě jsme tam měli rentgen. Dozvěděl jsem se, že na rentgenu jde vidět ne kůže, ale kosti.”

anketa: “Léčili jsme třeba kašel, rýmu a když bolí očička, tak jsme jako jen dali brýle.”

anketa: “Já jsem dělala zubaře a líbilo se mi to hodně a tam operovali nohy a hlavu.”

Jáchyme, když teď půjdeš k paní doktorce, nebudeš se bát?

anketa: “Ne, protože už vím, že to nic není.”

Pro prožitkové učení zábavnou formou se nadchli i rodiče, kteří se ve velké míře podíleli na vybavení nemocnice a ordinací.

---

Krátké zprávy, 3. února, 17 h - 2

Lidé z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, mají možnost navštěvovat kurzy češtiny. Ty pro ně v Havířově pořádá ADRA. Prozatím výukou prošlo přes 350 lidí a další se hlásí.

Viktoria, účastnice kurzu: "Rozumím všechno a mohu si tak vyřizovat věci v bance nebo u lékaře a v obchodě také všechno rozumím."

---

Úspěšný hráč se v Novém Jičíně stane kloboučníkem

Novou multimediální hru připravilo ve své expozici klobouků Návštěvnické centrum v Novém Jičíně. Ožívá v ní jedna z historicky doložených postav. Pokud v ní hráči uspějí, stanou se na závěr kloboučníkem.

Návštěvnické centrum v Novém Jičíně uvedlo na začátku nové sezony do provozu hru pro návštěvníky napříč generacemi. Na dotykovém panelu ožívá kloboučník Prokop.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Napadla nás myšlenka, že si návštěvníci ověří své znalosti pomocí multimediální hry. Vymýšleli jsme také název. Napadlo nás Staň se kloboučníkem s Podkopem.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kloboučník Prokop je jeden z nejstarších známých obyvatel města Nového Jičína, který byl zaznamenám v dobových listinách uchovávaných v dnešním Státním okresním archivu Nový Jičín. Jeho působení je zaznamenáno k roku 1506.”

Grafického zpracování hry se ujali tým animátorů v čele s Adamem Parmou.

Adam Parma, animátor: "Kdybych to měl žánrově zarámovat, tak existuje takový anglický termín edutainment. Spojí vlastně to, že se něco dozvídám a zároveň mě to baví. A my jsme se měli ještě jednu ambici, a to, aby tam, byl příběh.”

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Kloboučník Prokop se přenese v čase a objeví se ze 16. století ve 21. století a prověří znalost návštěvníků, jak se klobouky vyrábí. Návštěvník ověří svou znalost při výrobě klobouků. Takže Prokopovi pomůže odhalit kouzlo vzniku klobouků a také se stane na závěr hry kloboučníkem.”

Hra vznikla i díky podpoře Moravskoslezského kraje. Svůj hlas ji propůjčil ostravský herec Tomáš Jirman.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. února 2023, 17:00

Na namrzlé vozovce se postupně srazilo 10 vozidel

Hromadná nehoda 10 vozidel zcela zastavila v pátek ráno provoz na obchvatu Frýdku-Místku. Příčinu policisté teprve vyšetřují, podle svědků je ale jasné, že některé z vozidel dostalo smyk na namrzlé vozovce a ostatní se mu snažila vyhnout.

V pátek ráno po sedmé hodině se na dálnici D56, přesněji na novém obchvatu Frýdku-Místku, stala hromadná havárie. Příčina samozřejmě souvisí s počasím. Ráno se teplota pohybovala několik stupňů pod nulou a silnice byla na nájezdu namrzlá. Postupně se srazilo celkem 10 vozidel.  

Jakub Kozák, velitel zásahu HZS MS kraje: "Hasiči zajistili provoz na dálnici. Sorbentem zlikvidovali uniklé provozní kapaliny a cestujícím z bouraných vozidel jsme zajistili teplený komfort v našem vozidle." 

Záchranná služba vyslala namísto několik sanitek i zdravotnický vrtulník. Žádné zranění ale nakonec nebylo tak vážné, aby byl nutný transport do nemocnice. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ošetřovali jsme dva účastníky nehody, oba byli při vědomí mimo ohrožení života. Utrpěli středně těžká poranění. 30letý muž poranění hlavy a 27letá žena poranění páteře." 

Silnice byla na několik hodin zcela uzavřena. Druhý směr, tedy z Ostravy na Frýdek-Místek, byl ale normálně průjezdný. Na místo taky dorazili silničáři, kteří namrzlou vozovku důkladně prosolili. Krátce po 11 hodině byla silice zprůjezdněna.

---

Nová matrika v krnovské nemocnici

Mladé maminky mohou ode dneška z krnovské porodnice odejít domů s vyřízeným rodným listem. Jako první v našem kraji a jedna z mála v republice otevřela nemocnice pro své pacienty i zaměstnance pobočku matriky v prostorách porodního oddělení. To vše díky dohodě vedení nemocnice a města.

Matrika v nemocnici je již v provozu a poskytuje své služby.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele SZZ pro léčebnou péči: „A priori vyřizování všech dokladů které potřebují maminky po propuštění z porodnice, to znamená rodné listy, ale bude sloužit i ostatním pacientům nemocnice a také zaměstnancům. Ověřování listin a všechny další doklady, běžná agenda matriky.“

Igor Michalec, zástupce primáře porodního oddělení: „Jsem strašně rád, že se připojujeme k porodnicím, kde tahle služba už funguje. Myslím si, že by tahle služba měla jít za občany a ne občan za úřadem.“

Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Teď vlastně je to další počin, který společně s nemocnicí se nám povedl a to je vlastně, že jdeme přímo za těmi lidmi, konkrétně za maminkami. Takže radost mám velikou.“

Na své první klienty matrika nemusela dlouho čekat.

Zuzana Musilová, maminka: „Dneska si jdi pro rodný list pro syna Antonína Musilů. No, jsem ráda , že to mám po ruce. V pondělí jsem porodila, chlapečka, třetího už.“

Lucie Sideridisová, maminka: „Jdeme si pro rodný list. Je to určitě velká pomoc tím, že nejsme z Krnova, ale ze Zlatých Hor, tak je to pro nás určitě lepší.“

Marcela Nikodýmová, vedoucí oddělení matriky: „Otevírací hodiny budou v pondělí a čtvrtek, od půl jedné do půl páté v pondělí a od půl jedné do tří ve čtvrtek. Každý rodič potřebuje k převzatí rodného listu občanský průkaz a podepsat se.“

Krnovská porodnice je spádovou pro celý okres i část polského pohraničí a roční počet porodů se pohybuje kolem sedmi set.

---

Krátké zprávy, 3. února, 17 h - 1

Karviná se už podruhé jako jediné město v Moravskoslezském kraji připojila do celorepublikové akce nazvané Ledová města. Nabízí dětem z různých koutů republiky příležitost seznámit se s historií, pamětihodnostmi a zajímavostmi jednotlivých měst, které často znají jen ze školních učebnic.

Moravskoslezský kraj vyhlásil 14. ročník Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost. Ocenění mohou získat veřejné i soukromé subjekty, tedy například firmy, obce, neziskovky, ale také živnostníci. Přihlásit se do soutěže je možné do 14. dubna. A tento termín platí i pro podávání nominací do ankety Osobnost Moravskoslezského kraje a ocenění dobrovolníka BoSmePartyja.

---


Policisté našli v požářišti fragmenty lidského těla

V minulých dnech jsme vás informovali o pátrací akci policistů po mladíkovi, který byl podezřelý, že zapálil v Ostravě-Martinově rodičům domek. Po marném hledání se kriminalisté rozhodli znovu prohledat požářiště a tentokrát byli úspěšní. V popelu našli drobné fragmenty lidského těla.

V polovině ledna zaměstnal Integrovaný záchranný systém rozsáhlý požár rodinného domku v Ostravě-Martinově. Paradoxní bylo, že v přízemí spali majitelé a nic netušili. 

majitel domu: "O půlnoci nás vzbudili hasiči, že nám hoří chalupa. Ohlásil to někdo z paneláku."

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba: "Hasiči už při jízdě na místo události viděli z dálky vysoké plameny na střeše domu, proto velitel ihned požádal o vyslání další techniky. V době příjezdu byla celá střecha rodinného domu v plamenech a část již byla propadlá. Hasiči z domu evakuovali majitele domu, od kterých obdrželi informaci, že by se v domě měl nacházet ještě jejich syn. Hasiči zahájili ihned vyhledávání syna, jak vnitřkem budovy, tak i zvenčí, pomocí žebříků.

Na místo musel dorazit i psycholog, protože manželé se domnívali, že plamenech zůstal jejich psychicky nemocný syn, to se ale nepotvrdilo a v následujících dnech a probíhala rozsáhlá pátrací akce. Vše ale bylo marné a tak se kriminalisté rozhodli znovu prohledat požářiště. Bohužel byli tentokrát úspěšní.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté přistoupili k opakovanému a doplňujícímu ohledání požářiště a jeho okolí, kdy se podařily nalézt fragmenty svědčících o pozůstatcích lidského těla. Byla nařízena soudní pitva a kriminalisté provádí úkony ke zjištění totožnosti. Mohlo by se jednat o hledaného muže."

Vše tedy nasvědčuje tomu, že se psychicky nemocný syn spáchal sebevraždu tím způsobem, že zapálil dům svých rodičů a úmyslně zůstal v plamenech. 

---

MŠ Radniční v Havířově se proměnila v nemocnici

Mateřská škola Radniční v Havířově zjistila, že děti mají velký strach z lékařů a vyšetření. Proto se zaměstnanci a rodiče rozhodli, že se to pokusí změnit a nemocniční prostředí jim originálně přiblíží.

Mateřská škola Radniční se na jeden den proměnila v nemocnici plnou odborných ambulancí, oddělení, nechyběl operační sál, nebo rehabilitace. Školka se nejdříve celý měsíc věnovala vzdělávání v oblasti lidského těla. Děti se učily orgány a jaké mají funkce, co je to krevní oběh, jaké máme části těla, či smysly.

Irena Burová, zástupkyně ředitelky MŠ Radniční: "Jelikož jsme během těchto činností zjistili, že děti mají velký strach a obavy z lékařského prostředí, proto jsme dali všichni hlavy dohromady a zkusili jsme nemocniční prostředí lékařské přiblížit. Proto jsme tuto školku během několika dnů proměnili v ordinaci, nemocnici, ve které bylo mnoho ordinací."

Pro děti byl den z lékařského prostředí zážitkem a mnoho se také naučily.

anketa: "My jsme tam měli operační sál a ještě jsme tam měli rentgen. Dozvěděl jsem se, že na rentgenu jde vidět ne kůže, ale kosti.”

anketa: “Léčili jsme třeba kašel, rýmu a když bolí očička, tak jsme jako jen dali brýle.”

anketa: “Já jsem dělala zubaře a líbilo se mi to hodně a tam operovali nohy a hlavu.”

Jáchyme, když teď půjdeš k paní doktorce, nebudeš se bát?

anketa: “Ne, protože už vím, že to nic není.”

Pro prožitkové učení zábavnou formou se nadchli i rodiče, kteří se ve velké míře podíleli na vybavení nemocnice a ordinací.

---

Krátké zprávy, 3. února, 17 h - 2

Lidé z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, mají možnost navštěvovat kurzy češtiny. Ty pro ně v Havířově pořádá ADRA. Prozatím výukou prošlo přes 350 lidí a další se hlásí.

Viktoria, účastnice kurzu: "Rozumím všechno a mohu si tak vyřizovat věci v bance nebo u lékaře a v obchodě také všechno rozumím."

---

Úspěšný hráč se v Novém Jičíně stane kloboučníkem

Novou multimediální hru připravilo ve své expozici klobouků Návštěvnické centrum v Novém Jičíně. Ožívá v ní jedna z historicky doložených postav. Pokud v ní hráči uspějí, stanou se na závěr kloboučníkem.

Návštěvnické centrum v Novém Jičíně uvedlo na začátku nové sezony do provozu hru pro návštěvníky napříč generacemi. Na dotykovém panelu ožívá kloboučník Prokop.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Napadla nás myšlenka, že si návštěvníci ověří své znalosti pomocí multimediální hry. Vymýšleli jsme také název. Napadlo nás Staň se kloboučníkem s Podkopem.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kloboučník Prokop je jeden z nejstarších známých obyvatel města Nového Jičína, který byl zaznamenám v dobových listinách uchovávaných v dnešním Státním okresním archivu Nový Jičín. Jeho působení je zaznamenáno k roku 1506.”

Grafického zpracování hry se ujali tým animátorů v čele s Adamem Parmou.

Adam Parma, animátor: "Kdybych to měl žánrově zarámovat, tak existuje takový anglický termín edutainment. Spojí vlastně to, že se něco dozvídám a zároveň mě to baví. A my jsme se měli ještě jednu ambici, a to, aby tam, byl příběh.”

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Kloboučník Prokop se přenese v čase a objeví se ze 16. století ve 21. století a prověří znalost návštěvníků, jak se klobouky vyrábí. Návštěvník ověří svou znalost při výrobě klobouků. Takže Prokopovi pomůže odhalit kouzlo vzniku klobouků a také se stane na závěr hry kloboučníkem.”

Hra vznikla i díky podpoře Moravskoslezského kraje. Svůj hlas ji propůjčil ostravský herec Tomáš Jirman.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-02-2023-17-00