Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Koncertní hala v Ostravě bude chloubou města
  • Od masakru v Životicích uplynulo 76 let
  • V Moravskoslezském kraji přibývá případů tonutí
  • Budova knihovny na Hlavní třídě projde velkou rekonstrukcí
  • Nadšenci se pustili do opravy makety hradu Karlštejn

Koncertní hala v Ostravě bude chloubou města

Jak asi už z našeho zpravodajství víte, Ostrava chystá stavbu koncertní haly a o její vzhled se postará renomované architektonické studio Stevena Holla z New Yorku. Architekti už dokončili studii stavby a v pondělí byla poprvé představena v Ostravě.

Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy dokončili architektonickou studii stavby koncertního sálu v Ostravě. Budova bude tvarem připomínat pouzdro hudebního nástroje a bude propojena s původním kulturním domem architekta Jaroslava Fragnera. Hala bude šetrná k životnímu prostředí, plná špičkových technologií se skvělou akustikou.

Martin Kropáč, architekt, Architecture Acts: "K opláštění sálu bude použit patinovaný 100% recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží, jako jsou oba sály, vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium.“

Budova bude k osvětlení maximálně využívat denního světla a zvažuje se využití důlní vody pro vytápění a chlazení. Janáčkova filharmonie v ní najde kompletní zázemí. Nynější sál bude zmenšen na asi polovinu a bude využíván pro komorní koncerty. 

Jan Žemla, ředitel JFO: „Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude
také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu."

Návrh budovy se umístil v top 10 chystaných projektů světa architektonického časopisu Architizer. Předpokládané náklady jsou 2,2 miliardy korun.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Jsme velice rádi, že je již dokončená studie na stole a můžeme s hrdostí konstatovat, že stavba bude výjimečná nejen svým vizuálním řešením, ale slibuje rovněž ekologickou udržitelnost, což Ostravu posouvá opět do popředí světového zájmu.”

V roce 2022 bude vysoutěžen realizátor stavby a za 32 měsíců by mělo být hotovo. První koncert se tak může uskutečnit ještě v roce 2024. 

---

Od masakru v Životicích uplynulo 76 let

Nelítostná poprava nevinných lidí přímo před očima příbuzných. Tak dodnes vzpomínají přímí účastníci na tragédii v Havířově-Životicích. Nacisté tam v srpnu roku 1944 zastřelili 36 mužů jako odvetu za útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě.

Čestná stráž, desítky pamětníků, významných hostů i místní obyvatelé. Všichni přišli uctít památku obětí nacistického masakru, který se nesmazatelně vryl do životů mnoha nevinných rodin v Životicích.

Alžběta Kelarová, dcera popraveného: "Když přišli, sebrali tatínka a strýce, z jednoho baráku a odvedli za les a tam je zastřelili."

Bronislav Bujok, syn popraveného: "Stalo se to, že se ráno vzbudím, tak jsme měli převrácený dům vzhůru nohama a maminka uprostřed plakala, že otce odvedli, ale to ještě nevěděla, že už je před domem mrtvý."

Renata Urbančíková, vnučka popraveného: "Tady zemřel vlastně můj dědeček, takže znám to z vyprávění dobře."

6. srpna 1944 obklíčili nacisté obec, chodili od domu k domu a nelítostně popravili každého muže, který neprokázal německé občanství. Důvodem byl dva dny starý útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě. Během přestřelky tehdy padli tři členové gestapa, jeden partyzán a hostinský. Němci poté vzali život 36 místním, a to i přesto, že s útokem neměli nic společného.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Je to velmi důležité, abychom si každý rok připomínali, co se tady stalo, proč se to stalo, je už to 2,5 generace a je důležité si to připomínat, aby se to nikdy neopakovalo"

Letos se pietního aktu poprvé v historii zúčastnil i ministr obrany.

Lubomír Metnar, ministr obrany: "Byli nelítostně popraveni, v některých případech dokonce před zraky svých příbuzných. V tomto případě šlo o nevinné, kteří se stali obětmi pomsty. Když už dojde k válečnému konfliktu, měl by se odehrát pouze mezi vojáky, ti jsou proto vycvičeni a vybaveni."

Organizátoři

museli také dodržet všechna hygienická nařízení.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Museli jsme vyčlenit sektory, museli jsme zachovat rozestupy mezi jednotlivými účastníky tohoto pietního aktu, takže opravdu z organizačního hlediska to nebylo úplně jednoduché."

Lubomír Metnar, ministr obrany: "Nesmíme zapomínat ani na to, že kvůli fanatismu a radikalismu některých jedinců zemřely desítky milionů lidí, nesmíme dopustit, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo. Čest jejich památce."

Po skončení navštívil ministr obrany havířovský magistrát, kde se zapsal do pamětní knihy a následně ještě promluvil s primátorem a pochválil rozvoj města.

---

V Moravskoslezském kraji přibývá případů tonutí

Teplé počasí v minulých dnech přilákalo samozřejmě mnoho lidí k vodě a tak přibylo bohužel i případů tonutí. V našem regionu se v uplynulém týdnu utopili dva muži. Jeden na jezeře a druhý v řece. V podobných případech je důležité dostat tonoucího velmi rychle z vody a neprodleně zahájit první pomoc.

Ve čtvrtek se v Hlučínském jezeře utopil 30letý muž. Se svým kamarádem pluli na šlapadle na ostrov, který je uprostřed vodní plochy. Podle svědků na šlapadle blbli a muž spadl do vody ve vzdálenosti zhruba 20 metrů od břehu. Prý jen zamával rukama a zmizel pod hladinou.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "V katastru obce Kozmice zapůjčili vodní šlapadlo a vydali se na něm k ostrůvku, který se nachází uprostřed vodní plochy a je od břehu vzdálen přibližně 200 metrů. Z přesně nezjištěných příčin 30letý muž ze šlapadla spadl do vody, chvíli se držel nad hladinou a mával rukama, následně se však podle slov oznamovatele potopil a již nevyplaval."

Utonulý byl nalezen až o den později policejními potápěči v pátek. To musel koroner i do Sviadnova, kde se utopil 46letý muž. S kamarády skákal do splavu na Ostravici a už nevyplaval. Našli ho až potápěči. V podobných případech je nutné tonoucího vytáhnout co ejdříve první pomoc a pokusit se jej oživit.

člen Vodní záchranné služby Ostrava: "Zvedneme bradu, zmáčkneme nos a 5 krát vdechneme. Poslechneme si zda dýchá a pokud nejsou známky života, tak pokračujeme v resuscitaci v poměru 30 ku 2. Frekvence stlačení je 100 až 120 za minutu do hloubky 5 - 6 cm. Tlačíme hranou ruky na hrudní kost."  

Nebojte se poskytnout první pomoc a to nejen tonoucímu. Pokud si postupem nejste jisti, operátor tísňové linky vás bude vést přes mobilní telefon až do příjezdu záchranné služby. 

---

Budova knihovny na Hlavní třídě projde velkou rekonstrukcí

60 tisíc dokumentů. Knihy, knižní záznamy i nábytek, to všechno budou teď muset přestěhovat pracovníci knihovny na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku. Buda knihovny se totiž chystá na kompletní rekonstrukci za 37 milionů korun. Trvat by měla více než rok. O půjčovnu ale čtenáři nepřijdou.

Budova pobočky knihovny v Místku. Jak je stará se přesně neví, na svém místě ale stojí už přes sto let. Rekonstrukci už potřebuje jako sůl.

Alexandra Čaplová, knihovnice, oddělení beletrie: "Když se podíváte venku i zevnitř, tak si myslím, že už je na čase, že to knihovna jenom potřebuje a že budou všichni rádi, jak zaměstnanci, tak čtenáři knihovny."

Renata Kellerová, knihovnice, naučné oddělení: "Okna nedoléhají, jsou hrozně moc staré, nedají se některé vůbec otevřít, v zimě nám tady táhne na záda, takže je to dost nepříjemné, myslím si, že už je určitě pravý čas proto, aby se něco s tím udělalo."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V budově Hlavní třída 111 jsou v provozu tři oddělení pro čtenáře. Beletrie, naučné, dětské a také se tam nachází oddělení doplňování a zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí."

O její rekonstrukci rozhodli radní, měla by začít v září a je naplánována na více než rok.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Objekt knihovny projde celkovou přeměnou. Získá mimo jiné nový krov včetně půdní vestavby, dvoupodlažní nástavbu nad skladovou částí, plynovodní přípojku i nová okna a zateplenou fasádu. Rekonstrukcí projdou zpevněné plochy a schodiště před budovou, výtah, elektrotechnika i vytápění."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Získáme větší prostory, knihovna se jednak zvedne o celé jedno patro, protože střecha, která tady je dneska se vymění za pultovou střechu, čili nám nahoře vznikne jedno celé samostatné oddělení a třeba letní čítárna."

Z budovy bude už brzy jedno velké staveniště, prostory se tak musí kompletně vystěhovat. O možnost půjčit si knihy ale čtenáři nepřijdou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Musíme vyklidit řádově asi 60 tisíc dokumentů a plus samozřejmě veškerý nábytek, veškerý mobiliář té knihovny. Oddělení Beletrie se přesune do národního domu, čemuž jsme rádi, protože to je prostor nedaleko knihovny, část té knihovny bude provozována ve vedlejší budově, v té 112."

Budova číslo 111 by se měla uzavřít ve druhé polovině srpna.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Byli bychom rádi, kdyby si čtenáři přišli ještě vypůjčit knihy, do té doby než se ta pobočka uzavře. Protože samozřejmě, čím méně těch knih tady bude, tím méně jich budeme muset stěhovat a vrátit je potom mohou v těch náhradních prostorách, případně prostřednictvím biblioboxu."

Po rekonstrukci získá město reprezentativní budovu s novým vybavením i moderními technologiemi.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "Kde vzniknou prostory pro výuku jak veřejnosti, tak našich zaměstnanců, kde vznikne oddělení pro děti odpovídající současným trendům a v neposlední řadě například letní čítárna s výhledem do parku. Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře a tím bude zajištěn bezbariérový vstup do Modrého salonku."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Předpokládaná hodnota zakázky byla vyčíslena na bezmála 45 milionů. Vysoutěžit se podařilo firmu, která práce zrealizuje za 37 milionů, což je o 7.5 milionu méně, než se předpokládalo. Navíc, na zateplení knihovny budeme žádat o evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí."

Město by tak mohlo náklady na rekonstrukci snížit ještě o další 3 miliony korun.

---

Nadšenci se pustili do opravy makety hradu Karlštejn

Tři nadšenci do amatérského renovování se pustili do opravy makety Karlštejna, která pochází z roku 1934. Téměř devadesátiletá maketa v měřítku 1:48 teď krášlí zahradu rodinného domu v Karviné.

Prohlédnout si podobu hradu Karlštejn mohou i lidé v Karviné. Tři kamarádi se pustili do opravy makety Karlštejnu, kterou koupil jeden z nich. Maketa hradu byla postavena přesně podle dokumentace Karlštejna.

Lumír Czyž, modelář: "Vystavěl to pan A.Pardubský, který vystudoval školu ve Vídni, pak se přestěhoval do Olomouce. V roce 1932 ji začal stavět, stavěl to dva roky, čili to měl postavené v roce 1934. Vyžádal si přímo na Karlštejnu od kastelána dokumentaci a podle toho to stavěl."

Téměř po devadesáti letech tato maketa stojí v zahradě rodinného domu na Polské ulici v Karviné- Ráji. Za touto již vylepšenou podobou stálo nemalé úsilí všech. Maketu pomohl dostat na zahradu jeřáb, protože odhadem váží přes dvě tuny.

Lumír Czyž, modelář: "Všechno jsme to odbetonovávali celé dokola, natírali."

Nejvíce práce prý dalo zabrat natírání jednotlivých okének. Spoustu času strávili kamarádi na renovaci 19 věží.

Milan Bilinský, modelář: " 19 jich je celkem, dvě jsme nemohli sundat. My jsem je renovovali všechny tak, jak autolaky se dělají, tak nějak takto jsme to udělali."

Nakonec si ještě pohráli s elektroinstalací a Karlštejn nasvítili. Maketa nejde přehlédnout, mnozí kolemjdoucí si ji fotí a obdivují. Z výsledné práce mají všichni dobrý pocit a na zdařilou maketu hradu Karlštejn jsou všichni tři pyšní.

Lumír Czyž, modelář: "Strávil jsem tu hodně času, mám dobrý pocit, že jsem to udělal tak, jak to je."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. srpna 2020, 17:00

Koncertní hala v Ostravě bude chloubou města

Jak asi už z našeho zpravodajství víte, Ostrava chystá stavbu koncertní haly a o její vzhled se postará renomované architektonické studio Stevena Holla z New Yorku. Architekti už dokončili studii stavby a v pondělí byla poprvé představena v Ostravě.

Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy dokončili architektonickou studii stavby koncertního sálu v Ostravě. Budova bude tvarem připomínat pouzdro hudebního nástroje a bude propojena s původním kulturním domem architekta Jaroslava Fragnera. Hala bude šetrná k životnímu prostředí, plná špičkových technologií se skvělou akustikou.

Martin Kropáč, architekt, Architecture Acts: "K opláštění sálu bude použit patinovaný 100% recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží, jako jsou oba sály, vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium.“

Budova bude k osvětlení maximálně využívat denního světla a zvažuje se využití důlní vody pro vytápění a chlazení. Janáčkova filharmonie v ní najde kompletní zázemí. Nynější sál bude zmenšen na asi polovinu a bude využíván pro komorní koncerty. 

Jan Žemla, ředitel JFO: „Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude
také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu."

Návrh budovy se umístil v top 10 chystaných projektů světa architektonického časopisu Architizer. Předpokládané náklady jsou 2,2 miliardy korun.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Jsme velice rádi, že je již dokončená studie na stole a můžeme s hrdostí konstatovat, že stavba bude výjimečná nejen svým vizuálním řešením, ale slibuje rovněž ekologickou udržitelnost, což Ostravu posouvá opět do popředí světového zájmu.”

V roce 2022 bude vysoutěžen realizátor stavby a za 32 měsíců by mělo být hotovo. První koncert se tak může uskutečnit ještě v roce 2024. 

---

Od masakru v Životicích uplynulo 76 let

Nelítostná poprava nevinných lidí přímo před očima příbuzných. Tak dodnes vzpomínají přímí účastníci na tragédii v Havířově-Životicích. Nacisté tam v srpnu roku 1944 zastřelili 36 mužů jako odvetu za útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě.

Čestná stráž, desítky pamětníků, významných hostů i místní obyvatelé. Všichni přišli uctít památku obětí nacistického masakru, který se nesmazatelně vryl do životů mnoha nevinných rodin v Životicích.

Alžběta Kelarová, dcera popraveného: "Když přišli, sebrali tatínka a strýce, z jednoho baráku a odvedli za les a tam je zastřelili."

Bronislav Bujok, syn popraveného: "Stalo se to, že se ráno vzbudím, tak jsme měli převrácený dům vzhůru nohama a maminka uprostřed plakala, že otce odvedli, ale to ještě nevěděla, že už je před domem mrtvý."

Renata Urbančíková, vnučka popraveného: "Tady zemřel vlastně můj dědeček, takže znám to z vyprávění dobře."

6. srpna 1944 obklíčili nacisté obec, chodili od domu k domu a nelítostně popravili každého muže, který neprokázal německé občanství. Důvodem byl dva dny starý útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě. Během přestřelky tehdy padli tři členové gestapa, jeden partyzán a hostinský. Němci poté vzali život 36 místním, a to i přesto, že s útokem neměli nic společného.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Je to velmi důležité, abychom si každý rok připomínali, co se tady stalo, proč se to stalo, je už to 2,5 generace a je důležité si to připomínat, aby se to nikdy neopakovalo"

Letos se pietního aktu poprvé v historii zúčastnil i ministr obrany.

Lubomír Metnar, ministr obrany: "Byli nelítostně popraveni, v některých případech dokonce před zraky svých příbuzných. V tomto případě šlo o nevinné, kteří se stali obětmi pomsty. Když už dojde k válečnému konfliktu, měl by se odehrát pouze mezi vojáky, ti jsou proto vycvičeni a vybaveni."

Organizátoři

museli také dodržet všechna hygienická nařízení.

Josef Bělica, primátor Havířova: "Museli jsme vyčlenit sektory, museli jsme zachovat rozestupy mezi jednotlivými účastníky tohoto pietního aktu, takže opravdu z organizačního hlediska to nebylo úplně jednoduché."

Lubomír Metnar, ministr obrany: "Nesmíme zapomínat ani na to, že kvůli fanatismu a radikalismu některých jedinců zemřely desítky milionů lidí, nesmíme dopustit, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo. Čest jejich památce."

Po skončení navštívil ministr obrany havířovský magistrát, kde se zapsal do pamětní knihy a následně ještě promluvil s primátorem a pochválil rozvoj města.

---

V Moravskoslezském kraji přibývá případů tonutí

Teplé počasí v minulých dnech přilákalo samozřejmě mnoho lidí k vodě a tak přibylo bohužel i případů tonutí. V našem regionu se v uplynulém týdnu utopili dva muži. Jeden na jezeře a druhý v řece. V podobných případech je důležité dostat tonoucího velmi rychle z vody a neprodleně zahájit první pomoc.

Ve čtvrtek se v Hlučínském jezeře utopil 30letý muž. Se svým kamarádem pluli na šlapadle na ostrov, který je uprostřed vodní plochy. Podle svědků na šlapadle blbli a muž spadl do vody ve vzdálenosti zhruba 20 metrů od břehu. Prý jen zamával rukama a zmizel pod hladinou.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "V katastru obce Kozmice zapůjčili vodní šlapadlo a vydali se na něm k ostrůvku, který se nachází uprostřed vodní plochy a je od břehu vzdálen přibližně 200 metrů. Z přesně nezjištěných příčin 30letý muž ze šlapadla spadl do vody, chvíli se držel nad hladinou a mával rukama, následně se však podle slov oznamovatele potopil a již nevyplaval."

Utonulý byl nalezen až o den později policejními potápěči v pátek. To musel koroner i do Sviadnova, kde se utopil 46letý muž. S kamarády skákal do splavu na Ostravici a už nevyplaval. Našli ho až potápěči. V podobných případech je nutné tonoucího vytáhnout co ejdříve první pomoc a pokusit se jej oživit.

člen Vodní záchranné služby Ostrava: "Zvedneme bradu, zmáčkneme nos a 5 krát vdechneme. Poslechneme si zda dýchá a pokud nejsou známky života, tak pokračujeme v resuscitaci v poměru 30 ku 2. Frekvence stlačení je 100 až 120 za minutu do hloubky 5 - 6 cm. Tlačíme hranou ruky na hrudní kost."  

Nebojte se poskytnout první pomoc a to nejen tonoucímu. Pokud si postupem nejste jisti, operátor tísňové linky vás bude vést přes mobilní telefon až do příjezdu záchranné služby. 

---

Budova knihovny na Hlavní třídě projde velkou rekonstrukcí

60 tisíc dokumentů. Knihy, knižní záznamy i nábytek, to všechno budou teď muset přestěhovat pracovníci knihovny na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku. Buda knihovny se totiž chystá na kompletní rekonstrukci za 37 milionů korun. Trvat by měla více než rok. O půjčovnu ale čtenáři nepřijdou.

Budova pobočky knihovny v Místku. Jak je stará se přesně neví, na svém místě ale stojí už přes sto let. Rekonstrukci už potřebuje jako sůl.

Alexandra Čaplová, knihovnice, oddělení beletrie: "Když se podíváte venku i zevnitř, tak si myslím, že už je na čase, že to knihovna jenom potřebuje a že budou všichni rádi, jak zaměstnanci, tak čtenáři knihovny."

Renata Kellerová, knihovnice, naučné oddělení: "Okna nedoléhají, jsou hrozně moc staré, nedají se některé vůbec otevřít, v zimě nám tady táhne na záda, takže je to dost nepříjemné, myslím si, že už je určitě pravý čas proto, aby se něco s tím udělalo."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V budově Hlavní třída 111 jsou v provozu tři oddělení pro čtenáře. Beletrie, naučné, dětské a také se tam nachází oddělení doplňování a zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí."

O její rekonstrukci rozhodli radní, měla by začít v září a je naplánována na více než rok.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Objekt knihovny projde celkovou přeměnou. Získá mimo jiné nový krov včetně půdní vestavby, dvoupodlažní nástavbu nad skladovou částí, plynovodní přípojku i nová okna a zateplenou fasádu. Rekonstrukcí projdou zpevněné plochy a schodiště před budovou, výtah, elektrotechnika i vytápění."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Získáme větší prostory, knihovna se jednak zvedne o celé jedno patro, protože střecha, která tady je dneska se vymění za pultovou střechu, čili nám nahoře vznikne jedno celé samostatné oddělení a třeba letní čítárna."

Z budovy bude už brzy jedno velké staveniště, prostory se tak musí kompletně vystěhovat. O možnost půjčit si knihy ale čtenáři nepřijdou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Musíme vyklidit řádově asi 60 tisíc dokumentů a plus samozřejmě veškerý nábytek, veškerý mobiliář té knihovny. Oddělení Beletrie se přesune do národního domu, čemuž jsme rádi, protože to je prostor nedaleko knihovny, část té knihovny bude provozována ve vedlejší budově, v té 112."

Budova číslo 111 by se měla uzavřít ve druhé polovině srpna.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Byli bychom rádi, kdyby si čtenáři přišli ještě vypůjčit knihy, do té doby než se ta pobočka uzavře. Protože samozřejmě, čím méně těch knih tady bude, tím méně jich budeme muset stěhovat a vrátit je potom mohou v těch náhradních prostorách, případně prostřednictvím biblioboxu."

Po rekonstrukci získá město reprezentativní budovu s novým vybavením i moderními technologiemi.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "Kde vzniknou prostory pro výuku jak veřejnosti, tak našich zaměstnanců, kde vznikne oddělení pro děti odpovídající současným trendům a v neposlední řadě například letní čítárna s výhledem do parku. Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře a tím bude zajištěn bezbariérový vstup do Modrého salonku."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Předpokládaná hodnota zakázky byla vyčíslena na bezmála 45 milionů. Vysoutěžit se podařilo firmu, která práce zrealizuje za 37 milionů, což je o 7.5 milionu méně, než se předpokládalo. Navíc, na zateplení knihovny budeme žádat o evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí."

Město by tak mohlo náklady na rekonstrukci snížit ještě o další 3 miliony korun.

---

Nadšenci se pustili do opravy makety hradu Karlštejn

Tři nadšenci do amatérského renovování se pustili do opravy makety Karlštejna, která pochází z roku 1934. Téměř devadesátiletá maketa v měřítku 1:48 teď krášlí zahradu rodinného domu v Karviné.

Prohlédnout si podobu hradu Karlštejn mohou i lidé v Karviné. Tři kamarádi se pustili do opravy makety Karlštejnu, kterou koupil jeden z nich. Maketa hradu byla postavena přesně podle dokumentace Karlštejna.

Lumír Czyž, modelář: "Vystavěl to pan A.Pardubský, který vystudoval školu ve Vídni, pak se přestěhoval do Olomouce. V roce 1932 ji začal stavět, stavěl to dva roky, čili to měl postavené v roce 1934. Vyžádal si přímo na Karlštejnu od kastelána dokumentaci a podle toho to stavěl."

Téměř po devadesáti letech tato maketa stojí v zahradě rodinného domu na Polské ulici v Karviné- Ráji. Za touto již vylepšenou podobou stálo nemalé úsilí všech. Maketu pomohl dostat na zahradu jeřáb, protože odhadem váží přes dvě tuny.

Lumír Czyž, modelář: "Všechno jsme to odbetonovávali celé dokola, natírali."

Nejvíce práce prý dalo zabrat natírání jednotlivých okének. Spoustu času strávili kamarádi na renovaci 19 věží.

Milan Bilinský, modelář: " 19 jich je celkem, dvě jsme nemohli sundat. My jsem je renovovali všechny tak, jak autolaky se dělají, tak nějak takto jsme to udělali."

Nakonec si ještě pohráli s elektroinstalací a Karlštejn nasvítili. Maketa nejde přehlédnout, mnozí kolemjdoucí si ji fotí a obdivují. Z výsledné práce mají všichni dobrý pocit a na zdařilou maketu hradu Karlštejn jsou všichni tři pyšní.

Lumír Czyž, modelář: "Strávil jsem tu hodně času, mám dobrý pocit, že jsem to udělal tak, jak to je."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-08-2020-17-00