Strážníci našli mezi bezdomovci matku s miminkem
Strážníky městské policie Ostrava už u bezdomovců dokáže překvapit jen máloco. Tentokrát se to ovšem podařilo ženě, které mezi přístřešky v lese měla kočárek s tříměsíčním miminem. Strážníci přivolali sociální pracovnici, která nechala dítě převést rodině.
Strážníci v Ostravě v rámci hlídkové služby běžně obcházejí nejrůznější bezdomovecké osady a snaží se lidem bez přístřeší pomáhat. Tentokrát ale ve Staré Bělé narazili na pár, který je šokoval. Pod igelitem stál kočárek s jejich tříměsíčním dítětem. Matka měla spoustu výmluv, proč takto dopadla.
matka kojence: "Věřte mi to, od boha vám říkám pravdu. Vy mi to možná nevěříte, ale já jsem si myslela, že mi mamka pomůže, protože mi slíbila, že měsíc mi ji tam podrží. My ji budeme pomáhat a nemusí ji mít na ty procházky celý den, ale občas si ji vezmeme i my."
Strážníci na místo okamžitě zavolali úřednici z Odboru sociálně právní ochrany dětí úřadu městského obvodu Ostrava - Jih. Matka tvrdila, že dítě pravidelně myje u své matky a proto sociálně pracovnice rozhodla, že dítě musí být převezeno tam.
Gabriela Gödelová, mluvčí Úřadu městského obvodu Ostrava -Jih: "Sociální pracovnice z OSPOD se o situaci ihned postaraly a nyní můžeme sdělit, že péče o dítě je zajištěna."
Matka také tvrdila, že zkoušela všechno možné, ale protože nemá doklady, nechtěli ji nikde ubytovat. Nemá je údajně proto, že jí je rozmočil déšť a dítě navíc porodila na Slovensku.
matka kojence: "Mám hodně žádostí i smlouvy a včera sem volala na OSPOD. Řekli mi, že když budu mít ty papíry, tak můžu nastoupit hned."
Žena má 34 let a toto dítě je už její páté. Zároveň je ale také jediné, o které pečuje. I když, slovo pečuje asi v tomto případě není úplně na místě. Snad sociální pracovníci udělají to, co bude pro budoucnost dítěte nejlepší.
---
V Ostravě se představili nejlepší světoví para hokejisté
Nejlepší para hokej se opět hrál v Ostravě. Borci USA, Kanady, Česka a výběru složeného z hráčů Slovenska-Německa a Norska se v uplynulém týdnu utkali ve výborné divácké kulise v porubské hale Sareza.
Cílem IPH Cupu 2022 bylo v prvé řadě zahrát si výborný parahokej. A českému svazu se podařilo do Ostravy přivést ty nejlepší týmy světa, se kterými domácí borci nabírali především cenné zkušenosti.
Jiří Šindler, předseda parahokejového svazu: “Každý takový těžký zápas je pro ně především zkušenost a v podstatě i odměna za tu těžkou dřinu, kterou vlastně absolvují během přípravy.”
Jan Szturcz, asistent trenéra: ”Máme začátek sezóny, takže spousta chyb tam ještě je, ale celou tu přípravu budeme zase gradovat směrem k mistrovství světa.“
Alex Ohar, reprezentace ČR: “Jsem velice rád, že tady můžu hrát s takovým týmem jako je teď a doufám, že se posunu daleko tady tím.”
Zdeněk Krupička, reprezentace ČR: “Myslím, že nálada je dobrá, že si ten turnaj užíváme a můžeme vyzkoušet zase nějaké nové věci.”
I když čeští borci nakonec v boji o bronz podlehli mezinárodnímu parahokejovému výběru 2:3, opět se ukázalo, že Ostrava je sportovní město, které má skvělé fanoušky. Ti českou reprezentaci v poslední třetině hnali ke skvělému výkonu. Dvakrát skórovali, vyrovnat však nakonec nedokázali.
anketa: diváci: “Jsou tady kluci, mladí bubeníci, takže když ostatní nefandí, tak je to tady hlasité. Atmosféra je skvělá.”
“Výborná, je to fajn.”
Ve finále favorité z USA porazili Kanadu 4:0. Američané tak potvrdili, že konkurovat jim může málokdo a z Ostravy si vezou další vítězství – tentokrát zlaté medaile z International Para Hockey Cupu
---
Ostrava chce koupit haldu Ema a zpřístupnit ji lidem
Ostrava má v plánu koupit od soukromého vlastníka haldu Ema. Kopec uvnitř ještě stále hoří a proto je zpřístupněn pouze omezeně. Vedení města by ale v budoucnu chtělo využít turistický potenciál tohoto místa a více jej zpřístupnit návštěvníkům.
Město Ostrava vykoupí pozemky haldy Ema, která je oblíbenou turistickou atrakcí i když je na ni omezen vstup. Pozemky o rozloze přes 300 tisíc metrů čtverečních získá od společnosti Asental. Zaplatí za ně přes pět milionů korun.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nakonec jsme se rozhodli, že to vykoupíme, protože se opravdu obáváme, že když to nevykoupíme my, mohli by to vykoupit po malých částech spekulanti."
Halda uvnitř ještě stále hoří, ale podle odborníků je už stabilní, takže je na ni povolen vstup po vyznačené stezce. To ale bohužel lidé příliš nedodržují. O bezpečnost haldy pečuje státní podnik Diamo."
Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, Ostrava: "Pro nás se nic nemění. My budeme pořád správcem a pořád to musíme kontrolovat a zajistit tam bezpečnost."
Město by chtělo haldu zpřístupnit lidem ještě více, ovšem za dodržení pravidel, která musí schválit báňský úřad.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nějaká elementární míra bezpečnosti je tam třeba. Musíme v té věci spolupracovat se státním podnikem Diamo, který je vlastně správcem toho prostoru. Obecně se ale o to chceme lépe starat a jedná se o strategické vlastnictví právě s ohledem na budoucí revitalizaci celého toho údolí. Chceme to zatraktivnit pro turisty, ale i lépe čistit a udržovat."
Halda Ema je s 315 metry třetím nejvyšším místem v Ostravě. Nejvyšší bod s nadmořskou výškou 334 metrů je pak v Krásném Poli u hřbitova. Na vrchol haldy vede žlutá turistická trasa buď ze Slezskoostravského hradu, nebo od Mostu Miloše Sýkory.
---
I. etapa cyklostezky Malé Hoštice – Opava dokončena
Dokončena byla první část cyklostezky, která spojí Malé Hoštice s Opavou. Lidé na kolech se tak vyhnou hustému provozu, který na silnici I/56 panuje. Na svou realizaci čekal tento projekt 10 let. Uskutečnit se jej podařilo díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastuktury.
Městskou část Malé Hoštice dělí od Opavy zhruba dva kilometry. Ještě donedávna ujet tuto vzdálenost na kole, nebo ji ujít pěšky, bylo o život. Hlavní dopravní tah z Opavy na Hlučín je téměř po celý den zatížený provozem. A tak se není čemu divit, že s narůstajícím počtem automobilů na silnicích se o výstavbě cyklostezky začalo uvažovat. To bylo už v roce 2012.
Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Doprava se zvyšuje, zhušťuje. A proto jsme usilovali o to, aby se vystavěla aspoň první část cyklostezky ke kruhovému objezdu na začátku Opavy. Protože jsme věděli, že za kruhovým objezdem jsou pozemky vlastníků. A majetkoprávní vztahy tam byly velmi složité.“
Složité dohadování s vlastníky pozemků nakonec vyřešilo jednoduché rozhodnutí vybudovat cyklostezku nad příkopou. Ta se zatrubnila a uložila pod zem. A tak vznikl prostor pro cyklostezku. Většinu peněz z rozpočtu, který činil 3,7 milionů korun, se podařilo získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Před rokem stavba začala a nyní je hotovo.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to velice frekventovaná cesta. Jezdily zde rodiny s dětmi i děti. A bylo to pro ně příliš nebezpečné. Takže po nové cyklostezce se mohou pohodlně a bezpečně lidé dostat z Malých Hoštic do Opavy.“
Cyklostezku využívají lidé nejen k cestě do Opavy, ale také do nákupní zóny na okraji města. Trasa prozatím vede jen ke kruhovému objezdu. Brzy ale bude pokračovat dál, směrem k nákupnímu centru. K dokončení chybí jen pár desítek metrů.
Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Jsem moc ráda, že vedení města rozhodlo, že dokončí i druhou část cyklostezky a do konce října bude sjízdná.“
Během posledních let byly vstavěny také další komunikace pro milovníky kola. Na cyklostezku z Opavy do Otic navázala v létě nová část směrem do Branky a Hradce nad Moravicí. Chystá se také výstavba cyklostezky z Opavy do Raduně a pak také z Opavy do Oldřišova.
---
Policie varuje před sdílením intimních fotografií
Na problematiku sdílení intimních dat a podvodů na internetu upozorňují nová videa, která krajští policisté představili v rámci preventivního projektu PORADCE, policejní rádce pro bezpečný život. Viděli už je také někteří žáci novojičínských škol.
Preventivní projekt moravskoslezské policie s názvem PORADCE policejní rádce pro bezpečný život odstartoval v roce 2020 a obsahuje 16 edukačních videí. Teď k nim přibyla dvě nová. Policejní preventistka je představila během přednášky před učni oboru stavební práce Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně.
Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Tato dvě nová videa, která jsou financována z programu prevence kriminality ministerstva vnitra, se věnují tématům sdílení intimních a osobních dat v digitálním prostředí a druhé video se věnuje podvodným jednáním na internetu.”
Po shlédnutí prvního videa o vydírání pomocí intimních fotografií sdílených na internetu kluci reagovali následovně:
učni SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Bylo to v pohodě, mohli jsme se alespoň dívat Je to všechno o psychice, co mezi sebou mají kluci a holky.”
“Já jsme zažil už docela dost věcí. A jo, poučím se.”
Renáta Návratová, metodička prevence, SŠ technická a zemědělská NJ: “Na naší škole se v podstatě kumulují žáci, kteří mají často problémy s nějakými přestupky. Policistka jim přesně vysvětli, co mohou čekat, když nějaké problémy nastanou.
Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Tato nová preventivní videa jsou především zacílena i na tu mládež ve věku 15+, protože tito mladí lidé v tom digitálním prostředí na internetu tráví spoustu času.”
Všechna videa z projektu PORADCE policejní rádce pro bezpečný život jsou volně přístupná na YouTube kanálu Policie České republiky.
---
Degustace s přednáškou na zámku v Janovicích
Státní zámek v Janovicích u Rýmařova ožívá dalšími novými akcemi. Na zahájení sezóny, jarmark a vernisáže výstav navazuje série akcí, propagujících místní výrobce potravin. Degustační večery s odbornými přednáškami se postupně věnují vínu, tradicím výroby místního piva a kávě.
Harrachovský pivovar v Janovicích ukončil svou činnost s 2. světovou válkou. Nyní postupně opět vstává z popela.
Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „Dnešní večer jsme si zvolili tématicky pivo, poněvadž zde zámek tvořil živý organismus, jehož součástí byl i pivovar."
David Rusnok, pořadatel akce: „Pivovar Harrach automaticky patří do tady té místní lokality Janovického zámku. Už od 15. století se zde vařilo pivo do začátku druhé světové války."
Pivo jako nápoj má mnoha tisíciletou tradici a je zmiňováno už v nejstarších rukopisech,
Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „Bedřišek Hrozný, rozluštitel Chetitského písma, rozluštil ze starých asyrských a sumérských písemností, že pivo se vařilo již před čtyřmi tisíci lety. Znalost piva z nových archeologických nálezů sahá ještě hlouběji. Například Chamurabiho zákoník uvádí tresty za kažení piva."
Pivo Harrach, které se v Janovicích dříve vařilo, se dnes vyrábí ve Velkém Meziříčí a návštěvníci degustačního večera si ho rádi připomněli.
Anketa, návštěvníci akce: „Super, mňam.“
„Výborné, ano, je to plnotučné, kvalitní pivo.“
„Je chutné, ale jsem spíš na hořčejší chutě.“
„Já nejsem pivař, ale super, není moc hořké, takže se dá.“
Již za týden budou degustační večery v Janovicích pokračovat večerem a přednáškou, věnovanou kávě.
---