Novojičínský strom se rozsvítí bez trhů a programu
Připravené a nazdobené prodejní stánky zůstanou prázdné také v centru Nového Jičína. Po hodinách jednání se vedení města rozhodlo, že adventní trhy nebudou. Lidé se budou muset obejít i bez slavnostního rozsvícení vánočního stromu.
Tradicí Nového Jičína je, že se zde rozsvěcuje vánoční strom na Masarykově náměstí počátkem prosince, letos to mělo být v pátek třetího. Akce byla zrušena a stejně tak nezačíná ani adventní jarmark. Postavené prodejní stánky jsou prázdné, stejně jako náměstí.
obyvatelé a návštěvníci města:
“Těšil jsem se na svařák, ale chápu to.”
“Je to velká škoda, je to událost, a když to není, tak je to takové smutné.”
“Trhy mi určitě chybí, je to pro mně něco, cop v zimě mám ráda.”
O nekonání jarmarku definitivně rozhodli radní po hodinách jednání až ve středu večer.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme vlastně zareagovali na jedno opatření, které vyšlo 19. listopadu, to už nějakým způsobem omezovalo ty trhy, nicméně rozhodli jsme se do toho jít. Radostně slavnostně jsme to vyhlásili a den, dva na to vyšlo další mimořádné opatření a nouzový stav, který to v podstatě zakázal.”
Na náměstí tak budou moci být jen prodejci, kteří nabízí vánoční stromky, ryby a některé ozdoby. Ostatním radnice nabídla možnost prodávat na městské tržnici.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rada města přistoupila k řešení situace velmi pragmaticky, konkrétně tedy je snahou našeho města zorganizovat adventní program tak, aby byl v souladu s platnou legislativou.”
Z kulturních produkcí zůstala jen dvě divadla pro děti ve vestibulu radnice a dva menší koncerty v klubu Galerka. Důvodem, proč přijít na náměstí, bude každou sobotu v 17 hodin rozsvícení dalších svící na adventním věnci.
---
Nelegální nájemníci Karnoly děsí Opavany
Obyvatelům bytových domů u bývalé textilky Karnola vadí lidé, kteří tento chátrající objekt nelegálně obsadili. A klidný život zrovna nevedou: křik, demolování objektu a nedávno i požár – to vše musí strpět. A je to nekonečný kolotoč: když policie osoby vykáže ven, vzápětí se vrátí zpět.
Látky se v této chátrající budově netkají víc jak dvě desetiletí. A přestože jde o tovární areál určený k výrobě, v posledních letech jej obývají nelegální nájemníci. Jejich sousedské vztahy s obyvateli z okolních domů ale nejsou vůbec ideální.
obyvatelka nedalekého domu: „Je vidět, že to jsou bezdomovci, narkomani, kteří bývají agresivní i na lidi, kteří žijí kolem. Občas se stává, že tady padají okna. Když mají náladu, tak prostě rozbíjejí okna. Hrozně nás to tady terorizuje. Opravdu je to na hranici únosnosti.“
Není to nic neobvyklého, že sjednat pořádek do těchto míst přijíždí policie.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Většinou tam dochází k nějakému hluku nějaké rány, někdy tam někdo něco zapálí.“
O víkendu zde hořelo. Plameny zachvátily přízemí hlavního objektu. Hořely odpadky naházené ve výtahové šachtě.
Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Při příjezdu hasičů byly v budově tři osoby. Dvě utekly a třetího hasiči zachránili.“
Majitel budovy, František Peringer, chtěl kdysi na místě bývalé Karnoly vystavět hotel a kanceláře. Projekt ale nevyšel. A tak je tovární areál už mnoho let opuštěný. .
František Peringer, majitel budovy: „My si nemůžeme dovolit hlídat ten objekt nepřetržitě a ani tak se uhlídat nedá.
Hana Vaculová, ved. odboru výstavby a územního plánování, Magistrát Opava „Vlastník stavby je povinen stavbu udržovat po celou dobu existence a stavbu užívat jen k povolenému účelu.“
Chátrající tovární objekt tedy k bydlení sloužit jistě nemůže. Za nerespektování zákona může hrozit majiteli finanční postih.
---
Včelaři v MSK bojují s morem, který jim decimuje včelstva
V průběhu letošního roku bylo na území MSK vyhlášeno několik lokalit, kde musí včelaři provádět opatření v boji se včelím morem. Aktuálně Krajská veterinární správa vymezila ochranné pásmo na Třinecku.
Mor včelího plodu patří mezi největší pohromy pro včelaře. Před několika dny se nákaza objevila v Oldřichovicích na Třinecku. Zasažené včelstvo se musí zlikvidovat a v karanténě jsou také včelaři v okolí.
Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy ČR: “Ochranné pásmo kolem ohniska má minimálně 3 kilometry a je v něm zpřísněný režim, který se týká hlavně přemisťování včel. Je například zakázané přemisťovat včely z tohoto pásma. Když přemisťujete uvnitř, tak pouze se souhlasem krajské veterinární správy a do tohoto páska můžete přesouvat včely pouze s negativním vyšetřením včel na mor včelího plodu.”
Ochranné opatření musí už několik měsíců respektovat například včelaři z Ostravy, V několika obcích na Frýdecko-Místecku a nyní i na Třinecku.
Včelaři v okolí obce Smilovice teď řeší nařízení Státní veterinární správy, která nařídila, že všechny okolní obce nebo regiony nebo katastry musí plnit speciální nařízení, které omezuje chov, migraci, přemisťování včel. To se týká i naší Základní organizace včelařů ve Smilovicích, kteří kromě toho, že máme včelaře v obci Smilovice, Řece, Gutech, Neborech a Střítež.
Milan Šefer, předseda ZO ČSV Smilovice: “Ve dvou obcích máme karanténu. Je to obec Nebory a Guty, kde máme zhruba 15 včelařů a ti musí plnit toto speciální zařízení. To znamená, že musí v příštím roce do konce února odevzdat vzorek nejen na rozbor varroázy, ale taky na rozbor včelího moru.
Včelaři také musí všechny úly rozebrat a zkontrolovat není včelstvo napadení morem.
Milan Šefer, předseda ZO ČSV Smilovice: "To se už pozná čichově, že ten úl zapáchá a tím, že víčka, kde jsou larvy, kde jsou je včelí plod, jsou propadlá."
Pokud by včelař napadení morem zjistil, musí všechny úly zlikvidovat.
Milan Šefer, předseda ZO ČSV Smilovice: "Tato likvidace se řeší pod dohledem státní veterinární správy, že včelstvo je zlikvidováno, plus všechny pomůcky, všechno nářadí, které včelař k tomu potřebuje.
Včelaři doufají, že se mor podaří podchytit a nebude se dále šířit.
---
Ostrava byla oceněna za projekt kariérních poradců
Pokud jste rodiče starších školáků jistě vám už vrtá hlavou, čím se budou v budoucnu živit a proto je klíčová volba té správné střední školy. Děti ani rodiče si mnohdy nevědí rady a proto přišla Ostrava s projektem kariérních poradců, za který nyní získala i Národní cenu.
Od roku 2019 zavedla Ostrava na některých základních školách funkci kariérového poradce, která byla oddělena od poradce výchovného. V současné době už funguje na 40 základních školách a všichni si tento projekt pochvalují.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kariérní poradci věnují dětem od šesté třídy, ale i jejich rodičům při volbě střední školy a nebo kroužků. Pracují s dětmi tak, aby v nich našli to, co je baví a v čem jsou dobří."
Jednou ze škol, kde se projekt kariérního poradce velmi osvědčil je Základní škola Šalounova ve Vítkovicích. Část žáků je ze sociálně znevýhodněného prostředí a rodiče si s volbou střední školy často nevědí rady.
Jarmila Makúchová, kariérní poradkyně ZŠ Šalounova: "Jsem potom schopna dětem předvést a vysvětlit, co je čeká v budoucnu, jak by si měli vybrat střední školu, co je pro ně důležité a aby to v sobě našli."
Město zajišťuje finanční krytí projektu a o vzdělávání kariérních poradců se stará Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Anton Husovký, expert pro spolupráci škol a firem MS paktu zaměstnanosti: "Každý projde šestidenním vzděláváním, kde se jim snažíme dát základní informace a následně se s každým konkrétním pedagogem setkáváme kvartálně."
Za projekt kariérových poradců získala Ostrava hlavní cenu v soutěži Národní ceny kariérového poradenství Euroguidance 2021.
---
Dvorana patří interaktivní výstavě loutek
Výstavní síň Dvorana je plná loutek. A to díky výstavě divadelního režiséra, grafika a scénografa Tomáše Volkmera s názvem Hrajeme si. Její součástí jsou i výtvarné dílny pod vedením odborných lektorů a animátorů.
S magií loutkového divadla vás seznámí výstava loutek s názvem Hrajeme si, tak trochu jiná výstava. Zajít si na ni můžete do výstavní síně Dvorana, kterou najdete v budově radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
Tomáš Volkmer, loutkář a výtvarník Divadla loutek Ostrava: “Tato výstava vznikla před 8 lety k 60. výročí Divadla loutek Ostrava. Byli jsme s ní i v Praze v Galerii umění pro děti, byli jsme s ní v Maďarsku, na velkém festivalu ve Španělsku v Madridu."
Po třech letech, co loutky ležely v depozitáři, tak díky této výstavě opět ožívají.
Tomáš Volkmer, loutkář a výtvarník Divadla loutek Ostrava: “Zrovna tady, kde stojíme, to je část, kde lektoři budou děti seznamovat s různými typy loutek, s různými technologiemi, jak se s nimi vodí. Vlastně je budou seznamovat s tou magií loutkového divadla.”
Největší loutka, téměř třímetrová je nad vchodem. Jde o čerta z pohádky Hrátky s čertem. Se všemi vystavenými loutkami si budete moci pohrát. Je jich tady spousta. Jsou to loutky z různých inscenací hraných za posledních 30 let.
Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to vlastně interaktivní výstava, to znamená, že tady budou i malé dílničky pro děti s rodiči a můžou si tady vytvořit i vánočního andílka.”
Výstava bude zcela zdarma přístupná v pracovní dny až do konce prosince. Podrobnosti najdete na webu, který vidíte na televizní obrazovce.
---