Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů
V Havířově jsou dětská hřiště přeplněná lidmi, kteří nedodržují vůbec žádná opatření. A nepomáhá ani opakované upozornění strážníků. Městská policie proto bude muset přistoupit i k pokutám.
Havířov vsadil na to, že lidé budou zodpovědní a nechal neoplocená dětská hřiště volně přístupná. A toto je výsledek. Na dětském hřišti v centru města to vypadá jako v létě na koupališti u dětského brouzdaliště.
anketa: "Co se týče těch hřišť, to je nereálné. Kdyby to zavřeli, tak já nevím, kde bych s dětmi chodila. A roušky tady? To vidíte sami, nikdo nemá.”
anketa: "Je dobře, že to nechali otevřené a nemyslím si, že by se tady museli nosit roušky. Nemám obavu.”
anketa: "Mě to nevadí tak, jak to je. Já se nebojím.”
Strážníci městské policie chodí na toto hřiště a upozorňují lidi, aby měli na sobě alespoň roušky. Bohužel ti to nerespektují.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ti občané jsou nezodpovědní, musím to říct tak, jak to je. Že oni se nebojí, to je jedna věc, ale ti ostatní z toho mají strach a povinností je mít ty roušky, rozestupy a všechna ta opatření dodržovat a buďme k sobě navzájem tolerantní. Ne, že já se něčeho nebojím, to je o nás o všech."
Jelikož domluvy strážníků nepomohly, benevolence městské policie skončí. Za nedodržování opatření budou udělovat i pokuty.
---
Velkokapacitní očkovací centrum už je v provozu
Velkokapacitní očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku už funguje. Díky dobré spolupráci magistrátu a Nemocnice ve Frýdku-Místku se ho podařilo otevřít s několikatýdenním předstihem. Zatím jede v testovacím režimu, kdy naočkuje zhruba 100 lidí denně. Během pár týdnů by se měla kapacita rozšířit až na desetinásobek.
V Národním domě ve Frýdku-Místku už panuje čilý očkovací ruch. Klienti přicházejí hlavním vchodem, kde je sestry třídí podle toho, jak jsou objednaní.
Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pokračují dál do čekárny, kde jim rozdáme podle jména a podle příchodu čísla, informované souhlasy, které vyplní a vakcinační listy. S vyplněnými formuláři je další zaměstnance odvádí na vakcinační centrum, popřípadě k lékaři."
Anketa: 1.) "Jsem ráda, že už budu očkovaná." 2.) "No já myslím, že to je dobré, ne."
Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsou to starší lidi, jsou trpěliví a chápou, že je to první den, že se to rozbíhá. Po očkování čekají ještě dál v čekárně. V té čekárně jsou 15 až 20 minut, pokud nemají žádné problémy, tak je dalším zaměstnancem pacient odveden ven a může odejít."
Aktuálně se tady očkuje ve dvou vakcinačních místech, od příštího týdne už by měly být tři a jakmile se najede na plný režim, bude jich devět.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V každém je doktor, jsou tady zdravotní sestry, které dodala nemocnice. Těm bych chtěl velice poděkovat za ten přístup, protože nebýt Nemocnice ve Frýdku-Místku, tak se nám nepovede toto očkovací centrum v žádném případě zprovoznit. My jako magistrát jsme dodali nejenom prostory, ale i vybavení, dodali jsme zde zázemí, i ty stany a další věci. Vytvořili jsme zde zázemí pro ty samotné zdravotníky, doktory, sestry, protože se musejí taky někde převléknout a je třeba se o ně postarat."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Příští týden už bychom měli očkovat 300 nebo 400 občanů denně, 400 bude očkováno úterý, středa, čtvrtek, bude to už kombinace dvou vakcín, už se bude očkovat Pfizerem první dávka, Moderna druhá dávka, takže už to bude trošičku složitější logisticky. A pořád ještě pojedeme v těchto prostorech a ke konci března, v té třetí dekádě března už bychom se měli přesunout do vedlejšího sálu, kde bude devět očkovacích míst a pokud budeme mít dostatek vakcín, věřím, že ano, tak ta naše maximální kapacita bude 1000 lidí denně."
Zatím dobíhají očkování lidí starších osmdesáti let, ale postupně se přihlašují také sedmdesátníci.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek bude i nadále pomáhat s registrací seniorů na očkování proti Covidu. Do teď to bylo pro osoby starší osmdesáti let, nově od 1. 3. byl spuštěný systém i pro osoby sedmdesát a více let, tak budeme samozřejmě pomáhat i těmto seniorům. Do této chvíle jsme pomohli zhruba 140 seniorům osmdesáti let a výše."
Vzhledem ke kapacitě zrušila nemocnice očkovací centrum ve svém areálu a nyní se bude soustředit pouze na očkování v Národním domě. Kromě Frýdku-Místku už funguje i velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce a postupně přibývají další.
---
Drobným podnikatelům pomůže Sdílko akademie
Mnoho kamenných obchodů a služeb má kvůli pandemii koronaviru stále zavřeno. Drobní podnikatelé a obchodníci jsou tak na pokraji zhroucení. Pomocnou ruku jim v této těžké době podá Sdílko akademie.
Někteří se adaptovali, jiní mají problémy. Právě pro ty, kteří si neví rady, jak oživit své podnikání v době pandemie koronaviru, pomůže Sdílko akademie, která nabídne pět online seminářů s praktickými tipy, jak se nové situaci přizpůsobit.
Kamila Smutná, iniciátorka akademie: “Budeme se zaměřovat na témata jako je marketing, facebooková a instagramová reklama a třeba i na e-shopy. Zaměříme se ale i na offline, na kamenné prodejny. Takže se budeme bavit o interiéru prodejen, nebo jak si vytvořit lákavou a poutavou výlohu.”
Akademie začne už 18. března a pro účastníky bude díky podpoře amerického velvyslanectví a městského obvodu Poruba zcela zdarma.
Zájemci se mohou hlásit na webových stránkách sdílkoporuba.cz/akademie.
Irena Vyhlídalová, koordinátorka pro charitativní obchod a sociální šatník, Dobrovolnické centrum ADRA: “Nabídka akademie nás velmi zaujala, protože samozřejmě taky řešíme spoustu otázek. Hlavně to, jak pracovat se sociálními sítěmi."
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: "Je to ještě takový přesah celého Sdílka. V loňském roce se uskutečnil už 3. ročník a já jsem moc ráda, že se nám v posledních dvou letech daří ty sdílkaře zapojovat i do dalších aktivit a spolupracovat v podstatě po celý rok."
Letos je chce radnice zapojit do velikonočních trhů a také do akce Cirkulum.
---
V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby
Už za měsíc začne v centru Ostravy budování rezidence Nové Lauby. Zastupitelstvo rozhodlo o uzavření smlouvy s vybraným investorem, který se tak stává partnerem města. Část bytů bude totiž po dokončení patřit Ostravě a část si nechá právě investor.
Unikátnímu projektu Nových Laub už nic nestojí v cestě. Zastupitelstvo Ostravy schválilo smlouvu se sdružením firmem, které tvoří společnosti Bystroň Group, BBP Stavby a stavební společnost BAK. Firmy se spojili do Sdružení BBB Nové Lauby, aby se staly spoluinvestory bytového komplexu v centru města. Zájem projevilo 10 subjektů a konečnou nabídku předložily 3.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pokračujeme v kultivaci a rozvoji historického jádra města, tolik postiženého nedostavěnými prolukami a dlouhodobým podfinancováním. Koncept spolupráce města a privátního investora spočívá zjednodušeně v tom, že město připravilo projektovou dokumentaci dle svých potřeb a očekávání. Investor projekt jako celek zrealizuje."
Pro město jde o strategický projekt, jehož cílem je rozvoj nájemního bydlení, oživení centra města i dostavba proluk. Unikátní je i symbióza města a soukromého investora. O byty se po dokončení stavby podělí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o unikátní model spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru v České republice při výstavbě nových bytů."
V novostavbě o pěti nadzemních podlažích bude 85 bytů od 1+KK až po 4+KK, podzemní parkování se 173 místy a obchodní prostory. Celkové náklady stavby vychází na 487 milionů korun. Městu bude po dokončení patřit 31 bytů a 119 parkovacích míst za 252 milionů korun.
---
Na pomoc podnikatelům dá NJ více než 6 milionů
Finanční dar nebo sleva na nájemném. To je pomoc, kterou opět Nový Jičín nabídne místním podnikatelům. Opakuje tak systém podpory z loňského roku. Celkem jde o výdaje přesahující 6 milionů korun.
Poloviční nájmem v městských nebytových prostorách, prominutí sankcí za pozdní úhradu nájemného a služeb nebo finanční dar podnikatelům, kteří mají na území města sídlo a provozovnu. Takto novojičínská radnice opět pomůže živnostníkům, kteří musí mít v době nouzového stavu zavřeno.O přímou peněžní pomoc v maximální výši 20 tisíc korun mohli žádat do konce února.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bylo podáno celkem 156 žádostí a rada města na své schůzi 31. března by měla schválit poskytnutí daru způsobilým žadatelům. I v loňském i v letošním roce těch žádostí bylo více, takže v loňském roce se výše daru určila poměrně, takže loni si podnikatelé přišli na zhruba 16 a půl tisíce korun.”
Na finanční podporu podnikatelům, ať už přímou nebo nepřímou, vydalo město loni přes 3 miliony korun, v letošním roce zatím předpokládá další výdaj ve výši 3 a čtvrt milionu.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny tyto kroky směřují k tomu, abychom co nejvíce provozoven ve městě udrželi. Co se týče centra města a náměstí, tak prozatím se nám všechny provozovny daří udržet. Výjimkou je pekárna na Lidické ulici, která svou činnost ukončila v loňském roce.”
Prázdný je také například městský prostor po bývalém zlatnictví na náměstí, nicméně ne z důvodů souvisejících s omezením provozu. Některé další obchody, třeba pekárny v blízkosti centra, pak přestaly fungovat v soukromých objektech.
---