Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Někteří Češi riskují při návratu domů z Polska pobyt v karanténě
  • Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů
  • V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby
  • Na pomoc podnikatelům dá NJ více než 6 milionů
  • Hokejisté Vítkovic obdarovali covidové centrum FNO

Někteří Češi riskují při návratu domů z Polska pobyt v karanténě

Přestože v rámci České republiky aktuálně platí zákaz překračování hranic okresů, mezi výjimkami je rovněž cesta do zahraničí. Čechům tedy nikdo nebrání vycestovat například do Polska. Na hranicích se však musí polským policistům prokázat buď dokladem o plném očkování nebo negativním covidovým testem. Některé povinnosti mají také při návratu z Polska domů.

Češi, kteří jsou zvyklí jezdit do Polska například pracovat nebo nakupovat, si teď zvykají na to, že je při návratu na hranicích kontrolují čeští policisté.

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Podle informací lidí, kteří překračují česko-polskou hranici přímo v centru města, tak praxe je taková, o které jsme věděli. Lidé, kteří se vracejí z Polska do ČR můžou být kontrolováni.

Podle platných nařízení mohou Češi bez omezení pobývat v Polsku nejdéle 12 hodin. Pokud tuto dobu překročí, nebo nejsou schopni prokázat, že nebyli v Polsku déle, musí na hranicích předložit vyplněný příjezdový formulář a doklad o aktuálním antigenním nebo PCR testu. Navíc by museli do karantény.

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Víme, že od 1. března je nové vládní nařízení, že se nesmíme přemisťovat mezi okresy a máme se zdržovat v místě svého bydliště. Proto se musím prokazovat, že tam pracuji. Mám ty zkušenosti, že tady byla odchycena občanka ČR, která se vracela z Polska domů, tak se jí namátkově ptali, za jakým účelem překračuje hranice a ona jim proto ukázala pracovní smlouvu a že bydlí v Českém Těšíně.”

Na nařízení a povinnosti si zvykají lidé z obou stran hranice. Také polské zdravotnictví má problém s vysokým počtem nakažených.

Anketa, polský občan: “Většina lidí tím není nadšená, ale je to nutné, protože v nemocnicích potom není místo a zdravotníci nejsou schopni se o nemocné postarat.”

Před cestou do Polska se doporučuje zjistit aktuální omezení a mít u sebe všechny potřebné dokumenty.

---

Dětská hřiště jsou plná lidí bez roušek a rozestupů

V Havířově jsou dětská hřiště přeplněná lidmi, kteří nedodržují vůbec žádná opatření. A nepomáhá ani opakované upozornění strážníků. Městská policie proto bude muset přistoupit i k pokutám.

Havířov vsadil na to, že lidé budou zodpovědní a nechal neoplocená dětská hřiště volně přístupná. A toto je výsledek. Na dětském hřišti v centru města to vypadá jako v létě na koupališti u dětského brouzdaliště.anketa: "Co se týče těch hřišť, to je nereálné. Kdyby to zavřeli, tak já nevím, kde bych s dětmi chodila. A roušky tady? To vidíte sami, nikdo nemá.” 

anketa: "Je dobře, že to nechali otevřené a nemyslím si, že by se tady museli nosit roušky. Nemám obavu.”

anketa: "Mě to nevadí tak, jak to je. Já se nebojím.”

Strážníci městské policie chodí na toto hřiště a upozorňují lidi, aby měli na sobě alespoň roušky. Bohužel ti to nerespektují.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ti občané jsou nezodpovědní, musím to říct tak, jak to je. Že oni se nebojí, to je jedna věc, ale ti ostatní z toho mají strach a povinností je mít ty roušky, rozestupy a všechna ta opatření dodržovat a buďme k sobě navzájem tolerantní. Ne, že já se něčeho nebojím, to je o nás o všech." 

Jelikož domluvy strážníků nepomohly, benevolence městské policie skončí. Za nedodržování opatření budou udělovat i pokuty.

---

V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby

Už za měsíc začne v centru Ostravy budování rezidence Nové Lauby. Zastupitelstvo rozhodlo o uzavření smlouvy s vybraným investorem, který se tak stává partnerem města. Část bytů bude totiž po dokončení patřit Ostravě a část si nechá právě investor.

Unikátnímu projektu Nových Laub už nic nestojí v cestě. Zastupitelstvo Ostravy schválilo smlouvu se sdružením firmem, které tvoří společnosti Bystroň Group, BBP Stavby a stavební společnost BAK. Firmy se spojili do Sdružení BBB Nové Lauby, aby se staly spoluinvestory bytového komplexu v centru města. Zájem projevilo 10 subjektů a konečnou nabídku předložily 3. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pokračujeme v kultivaci a rozvoji historického jádra města, tolik postiženého nedostavěnými prolukami a dlouhodobým podfinancováním. Koncept spolupráce města a privátního investora spočívá zjednodušeně v tom, že město připravilo projektovou dokumentaci dle svých potřeb a očekávání. Investor projekt jako celek zrealizuje."

Pro město jde o strategický projekt, jehož cílem je rozvoj nájemního bydlení, oživení centra města i dostavba proluk. Unikátní je i symbióza města a soukromého investora. O byty se po dokončení stavby podělí.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o unikátní model spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru v České republice při výstavbě nových bytů."

V novostavbě o pěti nadzemních podlažích bude 85 bytů od 1+KK až po 4+KK, podzemní parkování se 173 místy a obchodní prostory. Celkové náklady stavby vychází na 487 milionů korun. Městu bude po dokončení patřit 31 bytů a 119 parkovacích míst za 252 milionů korun. 

---

Na pomoc podnikatelům dá NJ více než 6 milionů

Finanční dar nebo sleva na nájemném. To je pomoc, kterou opět Nový Jičín nabídne místním podnikatelům. Opakuje tak systém podpory z loňského roku. Celkem jde o výdaje přesahující 6 milionů korun.

Poloviční nájmem v městských nebytových prostorách, prominutí sankcí za pozdní úhradu nájemného a služeb nebo finanční dar podnikatelům, kteří mají na území města sídlo a provozovnu. Takto novojičínská radnice opět pomůže živnostníkům, kteří musí mít v době nouzového stavu zavřeno.O přímou peněžní pomoc v maximální výši 20 tisíc korun mohli žádat do konce února.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bylo podáno celkem 156 žádostí a rada města na své schůzi 31. března by měla schválit poskytnutí daru způsobilým žadatelům. I v loňském i v letošním roce těch žádostí bylo více, takže v loňském roce se výše daru určila poměrně, takže loni si podnikatelé přišli na zhruba 16 a půl tisíce korun.”

Na finanční podporu podnikatelům, ať už přímou nebo nepřímou, vydalo město loni přes 3 miliony korun, v letošním roce zatím předpokládá další výdaj ve výši 3 a čtvrt milionu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny tyto kroky směřují k tomu, abychom co nejvíce provozoven ve městě udrželi. Co se týče centra města a náměstí, tak prozatím se nám všechny provozovny daří udržet. Výjimkou je pekárna na Lidické ulici, která svou činnost ukončila v loňském roce.”

Prázdný je také například městský prostor po bývalém zlatnictví na náměstí, nicméně ne z důvodů souvisejících s omezením provozu. Některé další obchody, třeba pekárny v blízkosti centra, pak přestaly fungovat v soukromých objektech.

---

Hokejisté Vítkovic obdarovali covidové centrum FNO

Extraligoví hokejisté Vítkovic dokázali, že mají velká srdce. Uspořádali dražbu dresů a za výtěžek z ní nakoupili čističku vzduchu pro covidové oddělení ostravské fakultní nemocnice. Přidali i balíčky s kosmetikou pro zdravotníky.

Krásných 85 tisíc korun vynesla aukce speciálních dresů z loňského vánočního derby hokejistů Vítkovic s třineckými Oceláři. Dresy zdobila jména fanoušků, kteří si před letošní nejistou sezónou zakoupili permanentku. Klub HC VÍTKOVICE RIDERA za vydražené peníze pořídil čističku vzduchu na covidové oddělení ostravské fakultní nemocnice a regenerační kosmetiku pro zdravotníky, kteří na něm slouží.

Lenka Krupová, vrchní sestra, Kožní oddělení FN Ostrava: “Je to moc milé, protože většina zdravotnických pracovnic jsou ženy, takže nás to moc potěšilo. To bude pro nás taková záruka jistoty, že pokud tady máme tu čističku vzduchu, tak se nám bude pracovat svobodněji a s klidnou duší.”

Lukáš Spac, všeobecná sestra, Kožní oddělení FN Ostrava: “Moc si vážíme toho daru, je to pro nás přínos a jsme rádi, že pořád máme zastání u veřejnosti. Velké poděkování patří také fanouškům a už se všichni těšíme, jak si společně zajdeme na hokej a jak se vrátíme do normálního fungování.”

Čistička byla umístěna v prostorách, kde se sestřičky spolu s lékaři pohybují nejčastěji.

Předání darů se kvůli zpřísněným hygienickým podmínkám uskutečnilo na dálku.

---Mohlo by Vás také zajímat