Očkovací centrum na Černé louce v Ostravě končí
Největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji, které je na Černé louce v Ostravě, končí. Zájem o vakcíny klesá a tak už budou stačit menší centra v nemocnicích. Pavilon na Černé louce bude využit jako centrum pro pomoc Ukrajině.
Velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce po roce fungování končí. O vakcinaci není zájem. Počet naočkovaných lidí je už prý asi 2 měsíce stejný a těch pár zájemců mohou naočkovat praktičtí lékaři a nebo malá centra, která stále fungují například ve fakultní nemocnici, fifejdské nemocnici nebo v Nové Karolině.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: „Byl to pro všechny krok do neznáma, projekt postavený takzvaně na zelené louce. Děkuji zdravotníkům, nezdravotníkům, administrátorům, koordinátorům, záchranářům, zkrátka všem, kdo se jakkoliv podíleli na chodu centra. Bez vašeho osobního nasazení a snahy pomoci očkováním ochránit co nejrychleji maximum lidí, by nebylo možné vše takto skvěle zvládnout."
Rastislav Maďar, epidemiolog, děkan Lékařské fakulty OU: „Všichni doufáme, že se epidemiologická situace v letošním roce nezhorší tak, aby bylo nezbytné velkokapacitní centrum znovu aktivovat. Pokud by to však bylo nutné, zkušenosti z minulého roku nám umožní rychle reagovat, ať už v rámci pandemie nebo jiných případných budoucích hrozeb."
Prostory výstavního pavilonu na Černé louce mají okamžitě nové uplatnění. Bude je využívat Český červený kříž jako asistenční centrum pro uprchlíky, kteří k nám přijíždějí z Ukrajiny.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi už od konce 18. století. A zásadně pomohla i v boji proti novému koronaviru a k postupnému návratu do normálního života. Očkovací centrum na Černé louce v tom sehrálo významnou roli. Přál bych si, aby se covid stal běžným lehkým sezónním onemocněním. A i když to vypadá, že k tomu máme našlápnuto, stále platí, že očkování je jediným východiskem z koronavirové krize. Nechejte se proto očkovat u svého praktického lékaře nebo na dalších místech. Velké prostory na ostravském výstavišti teď poslouží k řešení další krizové situace, kterou, věřím, také zvládneme."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prostory na Černé louce posloužily v krizové pandemické situaci obyvatelům Ostravy i regionu významným a skutečně efektivním způsobem. Další využití prostor v rámci asistenčního centra pomoci je logickým řešením nastalé situace stále se zvyšujícího počtu uprchlíků, kteří se k nám uchylují do bezpečí. Prostory tak poslouží v krizové situaci opětovně. Je to však jen jeden ze způsobů, jak Ostrava může Ukrajině pomoci, v řešení je celá řada dalších kroků."
Provoz očkovacího centra vyšel na 56 milionů korun a jde plně ze zdravotního pojištění. Vyočkováno bylo 380 tisíc vakcín. Centrum Českého červeného kříže pro uprchlíky by mělo být otevřeno v úterý.
---
Sběrné místo humanitární pomoci se rychle plní
Od 1. března je v budově polikliniky v Karviné-Mizerově otevřeno sběrné místo humanitární pomoci pro Ukrajinu. Lidé jsou velmi solidární, přivážejí potřebné věci od drogistických výrobků přes spacáky a deky až po vybavení do domácnosti i z okolních měst a obcí.
Sběrné místo humanitární pomoci pro Ukrajinu v prostoru bývalé lékárny v budově Polikliniky v Karviné-Mizerově se od úterý 1. března, kdy bylo otevřeno, zaplnilo nejrůznějšími věcmi od drogerie a potravin, přes oblečení, deky, spacáky, nádobí, karimatky a mnoho dalších. Lidé je sem doslova nosí nepřetržitě.
Marie Pollaková, pracovnice Odboru sociálního MMK: "Pomoc je obrovská, chodí hodně lidí, vracejí se i několikrát. Je třeba hodně poděkovat Karviňákům, ale i z jiných měst, kteří přijeli."
anketa: dárci: "Přispět jsme se rozhodla spacákem dětským, který dostala dcera od svého dědy a dostala minulý týden nový, tak jsme se s ním rozloučili, dekami a drogerie, co je potřeba. "My pomáháme hlavně maminkám a dětem, protože to asi musí být hrozné." "Doufám, že více lidí přispěje." "Dovezla jsem peřiny, polštáře, deky, co je třeba do těch hotelů, co potřebují."
V současné době je dostatek oblečení, naopak lidé mohou stále přinášet hlavně vybavení pro děti, od plenek přes nočníky, hračky, lahvičky na krmení, postýlky, kočárky, ale i drobnou elektroniku jako jsou třeba žehličky a i vybavení do domácností, hlavně do kuchyně a potřebné jsou i čistící prostředky.
V příštím týdnu bude sběrné místo ještě otevřeno od pondělí do čtvrtku od 13 do 19 hodin.
---
Zprávy krátké 4. 3. 2022 1
Situace na Ukrajině eskalovala natolik rychle, že se tuzemské firmy zaměstnávající dělníky a pracovníky z této části Evropy nestihly na výpadek pracovní síly připravit. Válka podle nich stavebnictví v České republice ještě výrazně ovlivní. Také železárny mají problém, řeší dodávky železné rudy.
Zaměstnanci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj navazují na tradici předcovidových let a s ohledem na zlepšenou epidemiologickou situaci opět budou od 7. Března vyjíždet za občany do vybraných obcí. Cílem je vybírat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021.
---
Rekonstrukce městských jatek v Ostravě končí
Jistě nyní potěšíme všechny Ostravany, kteří milují kulturu nebo historii. Rekonstrukce památkově chráněných městských jatek se blíží k úspěšnému konci a tak už galerie Plato, která bude v objektu sídlit, plánuje první výstavy a akce.
Rekonstrukce městských jatek v Ostravě byla pro všechny velkou výzvou. Ani spolčenost Zlínstav nikdy nedělala tak komplikovanou opravu. Památkáři chtěli, aby bylo zachováno vše, co jen jde, architekt vymyslel pár unikátních řešení a k tomu ještě budova připravila několik nepříjemných překvapení. Což stavbu prodloužilo.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavba má ty nejsložitější věci za sebou a v této chvíli se skutečně finalizuje a řeší se dokončování."
Unikátní je téměř vše. Okna jsou na míru dělaná a mají 5 vrstev, zhruba polovina cihel zůstala původí a zbytek je sice nový, ale každá cihla musela být ručně tzv. zestařena a jinde v celé zemi neuvidíte ani otočné obrovské dveře, kterých je v budově šest.
Lukáš Poncza, vedoucí projektu: "Vrata jsou tvořeny ocelovým rámem, jehož výplň tvoří plechové krabice, na ty se navařuje rastrování a do něj se nafoukává izolace."
Na dokončení rekonstrukce naváže úprava okolí, protože na propojení jatek a venkovního prostoru si dali architekti velmi záležet. Náklady se blíží 200 milionů korun a jsou o asi třetinu vyšší, než bylo v plánu.
---
První etapa obchvatu má být dokončena v termínu
Verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně neovlivní práce na celém obchvatu Frýdku-Místku. Rozsudek, kterým soud znepravomocnil jedno ze stavebních povolení, neomezí I. etapu obchvatu. Ta by měla být dokončena v termínu.
Minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud v Brně, že obchvat Frýdku-Místku má nepravomocné stavební povolení z roku 2006. Soud tím vyhověl ekologickému spolku Děti Země a rozhodnutí všechny velmi zaskočilo.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já mohu pouze zopakovat, že ta situace nám připadá velice absurdní. Takto marginální záležitost, která není porušením zákona, neovlivňuje žádné zásadní věci k té výstavbě. Stále hrozí tím, že část výstavby toho obchvatu opravdu bude muset být zastavena. A může znamenat několikaměsíční, možná i několikaleté zpoždění."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne je velice šokující. Vůbec si nedokážu představit, jak mohli soudci takto rozhodnout, kdy došlo ke znepravomocnění stavebního povolení k první části obchvatu."
Podle ŘSD se rozhodnutí týká jenom části stavby. Většina prací tak může dál pokračovat.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Zčásti musíme přestat s pracovní činností. Nicméně zároveň musíme zajistit, aby nedocházelo ke škodám. A to, jak na majetku, tak i na zdraví. Zároveň jsme povinni zajistit speciálně jednu oblast té stavby, kde procházíme sesuvným územím. A to znamená, že my ani toto území nemůžeme zcela ze dne na den opustit, protože tam by potom docházelo nejenom k nárůstu ceny stavby jako takové, ale i ke škodě, kterou by bylo třeba znovu po oživení té stavby sanovat."
Děti Země si stěžovaly na to, že krajská hygienická stanice nezapracovala do stanoviska k budoucímu obchvatu jejich připomínku ke způsobu měření hlučnosti po zprovoznění obchvatu.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jako vedení města znovu apelujeme na všechny, abychom vyvinuli maximální úsilí a hledaly všechny zákonné cesty k tomu, aby obchvat města, který je naprosto životně důležitý nejenom pro město, ale i pro kraj, pro republiku i pro tu evropskou síť, aby byl dostavěn co nejrychleji. Byl otevřen, zkolaudován, odvedl tranzitní dopravu z města a umožnil tomu městu se nadechnout."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době jednáme s ŘSD i s ministerstvem dopravy, aby ochvat byl zprůjezdněn v celé své délce co nejrychleji. To znamená co nejdříve tady ty překážky odstranit a pokračovat ve stavbě první i druhé části obchvatu tak, ať je dokončen co nejdříve, Frýdek-Místek je dopravně obsloužen a konečně nejezdí auto skrz město."
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Po velmi detailní revizi a analýze toho rozhodnutí zjišťujeme jednu velmi dobrou zprávu, která nám říká, že ta první etapa, kterou máme naplánovanou zprovoznit do poloviny letošního roku, tak té se to netýká. A skutečně ji dostavíme a zprovozníme, což jsme velmi rádi. Takže to slibujeme široké veřejnosti, ale i Frýdku-Místku, že tu první část zprovozníme letos v červnu."
ŘSD zároveň doufá, že do dvou měsíců doplní potřebné dokumenty a stavební povolení na zbytek obchvatu díky tomu bude opět znovu pravomocné.
---
Zprávy krátké 4. 3. 2022 2
Opilý 45letý muž si přivolal policejní hlídku do bývalých uhelných skladů v Opavě s tím, že chce spáchat sebevraždu. Po příjezdu policistů na ně hodil sekáček na maso a poškodil jejich auto. Policisté mu naměřili přes dvě promile alkoholu v krvi a odvezli ho na záchytku. Muž bude obviněn z výtržnictví a poškození cizí věci.
---
Webová stránka „Smraďoši.cz“
Webová platforma Smraďoši.cz se pouští do boje se znečišťovateli ovzduší. Obyvatelé Opavy a přilehlých obcí tady mohou anonymně upozornit na obtěžující kouř a zápach z komínů. Problémové objekty sledují pracovníci oddělení ochrany ovzduší opavského magistrátu. Během měsíce fungování stránek zaznamenali víc jak sto podnětů.
Webové stránky smradosi.cz jsou určené těm, které obtěžuje štiplavý kouř valící se třeba ze sousedova komína. A ten na to nebere zřetel. Prostřednictvím tohoto webu mohou lidé na problém anonymě upozornit.
Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Na webové stránce označí příslušnou nemovitost, zapíší, co se tam děje.“
Kontroloři pak přímo v terénu prověřují, jak se věci mají.
Albert Červeň, referent, odd. ochrany ovzduší, Magistrát Opava: „Pokud zjistíme podezření na spalování nevhodného paliva, tak v takovém případě je upozorníme.“
Podle novely zákona o ovzduší z r. 2017 mohou zástupci obce kontrolovat, čím, v čem a jak lidé topí.
Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „My se snažíme v první řadě nabízet osvětu, pomoc. Informujeme o dotačních možnostech. V případě, že je tady opravu problém, zahajujeme sankční řízení.“
V září skončí možnost topit v kotlech 1. a 2.emisní třídy, které už nesplňují nároky na ochranu životního prostředí. Do tohoto data si budou muset lidé nevyhovující kotle vyměnit. Jinak jim hrozí 50 000 pokuta.
Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Pomůžeme se těmto lidem zorientovat v možnostech dotací a vysvětit jim a pomoci s žádostí, aby přistoupili k výměně kolte, který je dnes štědře dotován.“
Využít mohou až 95% dotace na nový, kvalitnější kotel, v rámci programu Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotací.
---