Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Porodnice Nemocnice ve F-M má nový porodní gauč
  • Ostrava má novou koncepci rodinné politiky
  • Havířov se zapojil ke Světovému dni porozumění autismu
  • Základní školy v Porubě patří zápisům do 1. tříd
  • Výstava Toyen v ostravském Domě umění

Porodnice Nemocnice ve F-M má nový porodní gauč

Pohodlný porod v jakékoliv poloze. Novinka, kterou v porodnici frýdecko-místecké nemocnice umožňuje speciální porodní gauč. Jeho největší výhodou je maximální variabilita, ženám umožňuje maximální uvolnění a zvyšuje šance na porod bez komplikací.

Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku patří mezi jedno z vyhledávaných míst, kde chtějí budoucí maminky přivézt na svět své děti. Stále tady proto pracují na tom, aby zlepšovali komfort porodnice. Aktuálně začali používat nový porodní gauč z Velké Británie.

Irena Peřinová, staniční sestra Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku: "To křeslo nám umožňuje to, že maminka může mít různé přirozené polohy v průběhu toho porodního děje. Jak v první době porodní, tak ve druhé době porodní. Gauč se dá různě napolohovat. Maminka si může volit tu poloho v průběhu, měnit ji. Takže jí nabízíme různé možnosti těch poloh a další výhodou je to, že ten partner se může celého porodního děje blízce účastnit. Že může sedět za tou maminkou, lehnout si k ní, masírovat a pomáhat jí v průběhu celého toho porodu."

Marta Ondříčková, porodní asistentka Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě jsme z toho nadšení. Je to naprostá svoboda pohybu a polohy pro ženu, kdy ženy to využívají a přejí si takové nějaké spontánní polohy, do které dospějí během toho průběhu toho porodu. Takže gauč je měkký, polohovatelný, naprostá svoboda pro tu ženu."

Porodní gauč vyšel na zhruba 170 tisíc korun. Do českých nemocnic začal pronikat teprve od podzimu loňského roku. Úplně první byl ve Fakultní nemocnici Ostrava a postupně se dostává i do dalších porodnic.

Irena Peřinová, staniční sestra Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se to opravdu různě napolohovat a dá se to využívat i po samotném porodu, ty dvě hodiny, kdy maminka kojí, bonduje, má miminko celou dobu u sebe a ten partner může být s nimi. Může si přilehnout a být nápomocen i s tím kojením a podobně. Nebo může, pokud je maminka hodně unavená, bondovat i ten partner."

Dnes už to není jen o klasickém porodním křesle. Porodnice se snaží rodičkám zajistit pohodlné domácké prostředí. A hlavně rozsáhlou možnost volby.

Marta Ondříčková, porodní asistentka Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ano, máme i další možnosti. Dále máme takovou porodní stoličku, která je hodně využívaná, je taková přirozená, kdy žena má pocit, že opravdu sedí. A dobře se jí u toho tlačí. Různě se může u toho i napolohovat. Dále máme samozřejmě. Porod je možný do vody, takže máme i porodní vanu, která je hodně využívaná. Pak máme aromaterapie, ženy mohou využít napářku bylinnou, takže opravdu je možností spousta. Muzikoterapie, takže opravdu máme možností hodně."

Ve frýdecko-místecké porodnici se loni narodilo 1 032 dětí.

---

Ostrava má novou koncepci rodinné politiky

Ostrava prochází v posledních letech dynamickým vývojem a výrazně se mění. Jedním z důsledků je i pokles počtu obyvatel, což se snaží vedení města zvrátit mimo jiné i novou koncepcí rodinné politiky, která by měla být pro obyvatele lákavá a atraktivní.

Ostrava se svou průmyslovou minulostí prochází v posledním čtvrtstoletí velmi významnými změnami. Magistrát se v těchto dynamických časech snaží udržet krok, aby město zůstalo dobrým a příjemným místem pro život a lidé neodcházeli. Proto byla nyní také vytvořena nová koncepce rodinné politiky. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Usilujeme o to, aby Ostrava byla místem pro spokojený, plnohodnotný a šťastný život opravdu všech generací. Prioritně však cílíme na mladou generaci a na studenty, kteří se jednou budou rozhodovat o tom, kde se usadí a kde případně v budoucnu chtějí založit svoje rodiny. Je ambicí, aby Ostrava byla místem, které může nabídnout kvalitní pracovní uplatnění, aby zde byla nabídka kvalitního bydlení." 

Při tvorbě koncepce rodinné politiky navázal magistrát na dlouhodobou spolupráci s odborníky z Ostravské univerzity. Inspirací posloužily příklady zahraničních měst, která se podobají Ostravě. Významnou inspirací bylo tzv. desatero měst vhodných pro rodinu. 

Alexandr Nováček, Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity: "Desatero se zakládá na myšlence, že to, co je dobré pro děti, je dobré pro každého a v zásadě každý z nás má třeba nějaké zranění, každý se stane jednou seniorem a potřeby těchto cílových skupin jsou velice podobné potřebám dětí." 

Veškeré činnosti rodinné politiky komunikuje statutární město Ostrava pod značkou FAJNA RODINA a stejně se jmenují i webové stránky, kde lze najít vše potřebné o prorodinných aktivitách. 

---

Krátké zprávy 4. 4. 2024 17.00  1

PALIVA TENTO TÝDEN ZDRAŽILA

Tento týden zdražila paliva v Moravskoslezském kraji. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39 Kč, před týdnem byl o zhruba 50 haléřů levnější. Nafta zdražila o 11 haléř, litr teď stojí průměrně 38,50 Kč. Ceny sleduje společnost CCS.

---

Havířov se zapojil ke Světovému dni porozumění autismu

Sociální služby města Havířova uspořádaly už desátý ročník osvětové akce ke Světovému dni porozumění autismu. Podle odborníků je důležité, aby se s rodinami začalo pracovat už v raném věku nemocného dítě.

Počet rodin, které potřebují pomocnou ruku v péči o autistické dítě v Havířově narůstá. Například Středisko pro rodinu a dítě sociálních služeb každým rokem vyhledá o patnáct rodin více. I proto středisko pořádá vždy ke Světovému dni porozumění autismu velkou osvětovou akci.

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD SsmH: "My vnímáme, že nejzásadnější je, aby se rodiče o těch službách, možnostech s dětmi s autismem dozvěděli již v raném věku. Protože tam, když se začne pracovat, tak je vysoká pravděpodobnost, že se to bude dařit lépe.”

Do akce se zapojila například i speciální MŠ Paraplíčko, spolek Autistické děti a my, nebo Základní a střední škola ze Šumbarku.

Jana Hrabcová, zástupkyně ředitele ZŠ a SŠ Havířov-Šumbark: "Je to tvůrčí práce. Není to jen vykládat učivo. Je to o tom najít si cestu ke každému žákovi, co mu vyhovuje a podle toho můžeme pokračovat dál. Takže tvoříme.”

Za osvětové akce je vděčná Iva Sikorová, která i přes svůj hendikep pracuje v IT firmě v Praze.

Iva Sikorová, účastnice akce: "Alespoň získají povědomí, co to ten autismus je a že jsou různé druhy. Že všichni autisté nemají mentální retardaci. Třeba to, co mám já, ten Aspergerův syndrom, tak tam je zase vysoká inteligence. Dokážeme i normálně fungovat. Potřebujeme jen malou podporu v životě.”

---

Základní školy v Porubě patří zápisům do 1. tříd

V Porubě celý týden probíhají zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkají se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohou jakoukoli školu v obvodu, přednost ale mají děti ze spádové oblasti.

V Porubě je celkem 12 základních škol, ve kterých se v září otevře 30 prvních tříd. Radnice má v plánu otevřít i tři přípravné třídy, a to v případě, že o ně bude zájem.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Dlouhodobě se nám to moc v čase nemění, ty počty zůstávají stejné a my máme přes 600 prvňáčků a otevíráme pro ně těch 30 prvních tříd. V minulém roce jsme otevřeli ještě dvě přípravné třídy."

Například Základní škola Porubská by chtěla otevřít tři první třídy pro maximálně 80 dětí.

Hana Petrová, ředitelka ZŠ Porubská: “V tuto chvíli mám zapsaných 88 v online zápisech, z toho ale je 16 rodičů, kteří budou žádat odklad. Každoročně máme převis a musíme vybírat podle kritérií.”

anketa: rodiče budoucích prvňáčků: “Dali jsme si jenom přihlášku na tuto školu a zvolili jsme ji z toho důvodu, že náš syn hraje lední hokej ve Vítkovicích a tato škola je sportovně založená.” 

“Dcera chce tady navštěvovat základní školu vzhledem k tomu, že je to sportovní škola a dobře renomovaná."


Zápisy do 1. tříd mají dvě části. První je formální, kdy je potřeba podat přihlášku a doložit potřebné dokumenty. To mohou rodiče dětí udělat online z pohodlí domova.

---

Krátké zprávy 4. 4. 2024 17.00 - 2

SMLOUVA NA STAVBU KONCERTNÍHO SÁLU PODEPSÁNA

Ostrava podepsala smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Vítězné sdružení firem IMOS Brno a IPS Třinec nabídlo cenu zhruba 2,8 miliardy korun. Hotovo by mělo být v roce 2027.

---

Výstava Toyen v ostravském Domě umění

Opravdovou lahůdkou pro milovníky umění je nejnovější výstava knižní a grafické tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Toyen s názvem Knihy bez hranic. Galerii výtvarného umění se podařilo získat unikátní knižní a grafické dílo z francouzského období slavné výtvarnice.

Ta se narodila jako Marie Čermínová v roce 1902 ještě v Rakousko-Uhersku. Do Francie, kde pak již zůstala, odešla ve svých 45 letech už z Československa.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Tato výstava je naprosto jedinečná, protože vůbec poprvé na světě dala dohromady její knižní dílo z pařížského období, to znamená diváci uvidí 30 let její soustavné intenzivní, do sebe zahleděné práce.“

Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „GVU se akvizicí knižní tvorby Toyen stává opravdu jedničkou v tomhle segmentu této opravdu světové umělkyně, která se významným způsobem prosadila a byla ctěna v Paříži ve druhé polovině 20. století, od roku1947.“

Díky více než dvoumilionové investici MS kraje jako zřizovatele, získala ostravská galerie opravdu jedinečná díla.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato sbírka je ucelenou sbírkou a je největší asi nejen v našem státě, ale asi i na větě, kdy jsme zakoupili asi 33 děl.“

Kolekce publikací, maleb, grafik, grafických listů, knižních obálek a litografií Toyen, řadí ostravskou galerii na první místo nejen u nás, ale na celém světě.

Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „To možná nejdůležitější je, že se umístěním do veřejné sbírky stává nesmrtelným.“

Výstava Toyen znamená pro ostravskou galerii skutečně výsadní postavení v celé oblasti výtvarného výstavnictví.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. dubna 2024, 17:00

Porodnice Nemocnice ve F-M má nový porodní gauč

Pohodlný porod v jakékoliv poloze. Novinka, kterou v porodnici frýdecko-místecké nemocnice umožňuje speciální porodní gauč. Jeho největší výhodou je maximální variabilita, ženám umožňuje maximální uvolnění a zvyšuje šance na porod bez komplikací.

Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku patří mezi jedno z vyhledávaných míst, kde chtějí budoucí maminky přivézt na svět své děti. Stále tady proto pracují na tom, aby zlepšovali komfort porodnice. Aktuálně začali používat nový porodní gauč z Velké Británie.

Irena Peřinová, staniční sestra Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku: "To křeslo nám umožňuje to, že maminka může mít různé přirozené polohy v průběhu toho porodního děje. Jak v první době porodní, tak ve druhé době porodní. Gauč se dá různě napolohovat. Maminka si může volit tu poloho v průběhu, měnit ji. Takže jí nabízíme různé možnosti těch poloh a další výhodou je to, že ten partner se může celého porodního děje blízce účastnit. Že může sedět za tou maminkou, lehnout si k ní, masírovat a pomáhat jí v průběhu celého toho porodu."

Marta Ondříčková, porodní asistentka Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě jsme z toho nadšení. Je to naprostá svoboda pohybu a polohy pro ženu, kdy ženy to využívají a přejí si takové nějaké spontánní polohy, do které dospějí během toho průběhu toho porodu. Takže gauč je měkký, polohovatelný, naprostá svoboda pro tu ženu."

Porodní gauč vyšel na zhruba 170 tisíc korun. Do českých nemocnic začal pronikat teprve od podzimu loňského roku. Úplně první byl ve Fakultní nemocnici Ostrava a postupně se dostává i do dalších porodnic.

Irena Peřinová, staniční sestra Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se to opravdu různě napolohovat a dá se to využívat i po samotném porodu, ty dvě hodiny, kdy maminka kojí, bonduje, má miminko celou dobu u sebe a ten partner může být s nimi. Může si přilehnout a být nápomocen i s tím kojením a podobně. Nebo může, pokud je maminka hodně unavená, bondovat i ten partner."

Dnes už to není jen o klasickém porodním křesle. Porodnice se snaží rodičkám zajistit pohodlné domácké prostředí. A hlavně rozsáhlou možnost volby.

Marta Ondříčková, porodní asistentka Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ano, máme i další možnosti. Dále máme takovou porodní stoličku, která je hodně využívaná, je taková přirozená, kdy žena má pocit, že opravdu sedí. A dobře se jí u toho tlačí. Různě se může u toho i napolohovat. Dále máme samozřejmě. Porod je možný do vody, takže máme i porodní vanu, která je hodně využívaná. Pak máme aromaterapie, ženy mohou využít napářku bylinnou, takže opravdu je možností spousta. Muzikoterapie, takže opravdu máme možností hodně."

Ve frýdecko-místecké porodnici se loni narodilo 1 032 dětí.

---

Ostrava má novou koncepci rodinné politiky

Ostrava prochází v posledních letech dynamickým vývojem a výrazně se mění. Jedním z důsledků je i pokles počtu obyvatel, což se snaží vedení města zvrátit mimo jiné i novou koncepcí rodinné politiky, která by měla být pro obyvatele lákavá a atraktivní.

Ostrava se svou průmyslovou minulostí prochází v posledním čtvrtstoletí velmi významnými změnami. Magistrát se v těchto dynamických časech snaží udržet krok, aby město zůstalo dobrým a příjemným místem pro život a lidé neodcházeli. Proto byla nyní také vytvořena nová koncepce rodinné politiky. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Usilujeme o to, aby Ostrava byla místem pro spokojený, plnohodnotný a šťastný život opravdu všech generací. Prioritně však cílíme na mladou generaci a na studenty, kteří se jednou budou rozhodovat o tom, kde se usadí a kde případně v budoucnu chtějí založit svoje rodiny. Je ambicí, aby Ostrava byla místem, které může nabídnout kvalitní pracovní uplatnění, aby zde byla nabídka kvalitního bydlení." 

Při tvorbě koncepce rodinné politiky navázal magistrát na dlouhodobou spolupráci s odborníky z Ostravské univerzity. Inspirací posloužily příklady zahraničních měst, která se podobají Ostravě. Významnou inspirací bylo tzv. desatero měst vhodných pro rodinu. 

Alexandr Nováček, Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity: "Desatero se zakládá na myšlence, že to, co je dobré pro děti, je dobré pro každého a v zásadě každý z nás má třeba nějaké zranění, každý se stane jednou seniorem a potřeby těchto cílových skupin jsou velice podobné potřebám dětí." 

Veškeré činnosti rodinné politiky komunikuje statutární město Ostrava pod značkou FAJNA RODINA a stejně se jmenují i webové stránky, kde lze najít vše potřebné o prorodinných aktivitách. 

---

Krátké zprávy 4. 4. 2024 17.00  1

PALIVA TENTO TÝDEN ZDRAŽILA

Tento týden zdražila paliva v Moravskoslezském kraji. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39 Kč, před týdnem byl o zhruba 50 haléřů levnější. Nafta zdražila o 11 haléř, litr teď stojí průměrně 38,50 Kč. Ceny sleduje společnost CCS.

---

Havířov se zapojil ke Světovému dni porozumění autismu

Sociální služby města Havířova uspořádaly už desátý ročník osvětové akce ke Světovému dni porozumění autismu. Podle odborníků je důležité, aby se s rodinami začalo pracovat už v raném věku nemocného dítě.

Počet rodin, které potřebují pomocnou ruku v péči o autistické dítě v Havířově narůstá. Například Středisko pro rodinu a dítě sociálních služeb každým rokem vyhledá o patnáct rodin více. I proto středisko pořádá vždy ke Světovému dni porozumění autismu velkou osvětovou akci.

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD SsmH: "My vnímáme, že nejzásadnější je, aby se rodiče o těch službách, možnostech s dětmi s autismem dozvěděli již v raném věku. Protože tam, když se začne pracovat, tak je vysoká pravděpodobnost, že se to bude dařit lépe.”

Do akce se zapojila například i speciální MŠ Paraplíčko, spolek Autistické děti a my, nebo Základní a střední škola ze Šumbarku.

Jana Hrabcová, zástupkyně ředitele ZŠ a SŠ Havířov-Šumbark: "Je to tvůrčí práce. Není to jen vykládat učivo. Je to o tom najít si cestu ke každému žákovi, co mu vyhovuje a podle toho můžeme pokračovat dál. Takže tvoříme.”

Za osvětové akce je vděčná Iva Sikorová, která i přes svůj hendikep pracuje v IT firmě v Praze.

Iva Sikorová, účastnice akce: "Alespoň získají povědomí, co to ten autismus je a že jsou různé druhy. Že všichni autisté nemají mentální retardaci. Třeba to, co mám já, ten Aspergerův syndrom, tak tam je zase vysoká inteligence. Dokážeme i normálně fungovat. Potřebujeme jen malou podporu v životě.”

---

Základní školy v Porubě patří zápisům do 1. tříd

V Porubě celý týden probíhají zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkají se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohou jakoukoli školu v obvodu, přednost ale mají děti ze spádové oblasti.

V Porubě je celkem 12 základních škol, ve kterých se v září otevře 30 prvních tříd. Radnice má v plánu otevřít i tři přípravné třídy, a to v případě, že o ně bude zájem.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Dlouhodobě se nám to moc v čase nemění, ty počty zůstávají stejné a my máme přes 600 prvňáčků a otevíráme pro ně těch 30 prvních tříd. V minulém roce jsme otevřeli ještě dvě přípravné třídy."

Například Základní škola Porubská by chtěla otevřít tři první třídy pro maximálně 80 dětí.

Hana Petrová, ředitelka ZŠ Porubská: “V tuto chvíli mám zapsaných 88 v online zápisech, z toho ale je 16 rodičů, kteří budou žádat odklad. Každoročně máme převis a musíme vybírat podle kritérií.”

anketa: rodiče budoucích prvňáčků: “Dali jsme si jenom přihlášku na tuto školu a zvolili jsme ji z toho důvodu, že náš syn hraje lední hokej ve Vítkovicích a tato škola je sportovně založená.” 

“Dcera chce tady navštěvovat základní školu vzhledem k tomu, že je to sportovní škola a dobře renomovaná."


Zápisy do 1. tříd mají dvě části. První je formální, kdy je potřeba podat přihlášku a doložit potřebné dokumenty. To mohou rodiče dětí udělat online z pohodlí domova.

---

Krátké zprávy 4. 4. 2024 17.00 - 2

SMLOUVA NA STAVBU KONCERTNÍHO SÁLU PODEPSÁNA

Ostrava podepsala smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Vítězné sdružení firem IMOS Brno a IPS Třinec nabídlo cenu zhruba 2,8 miliardy korun. Hotovo by mělo být v roce 2027.

---

Výstava Toyen v ostravském Domě umění

Opravdovou lahůdkou pro milovníky umění je nejnovější výstava knižní a grafické tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Toyen s názvem Knihy bez hranic. Galerii výtvarného umění se podařilo získat unikátní knižní a grafické dílo z francouzského období slavné výtvarnice.

Ta se narodila jako Marie Čermínová v roce 1902 ještě v Rakousko-Uhersku. Do Francie, kde pak již zůstala, odešla ve svých 45 letech už z Československa.

Karel Srp, kurátor výstavy: „Tato výstava je naprosto jedinečná, protože vůbec poprvé na světě dala dohromady její knižní dílo z pařížského období, to znamená diváci uvidí 30 let její soustavné intenzivní, do sebe zahleděné práce.“

Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „GVU se akvizicí knižní tvorby Toyen stává opravdu jedničkou v tomhle segmentu této opravdu světové umělkyně, která se významným způsobem prosadila a byla ctěna v Paříži ve druhé polovině 20. století, od roku1947.“

Díky více než dvoumilionové investici MS kraje jako zřizovatele, získala ostravská galerie opravdu jedinečná díla.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato sbírka je ucelenou sbírkou a je největší asi nejen v našem státě, ale asi i na větě, kdy jsme zakoupili asi 33 děl.“

Kolekce publikací, maleb, grafik, grafických listů, knižních obálek a litografií Toyen, řadí ostravskou galerii na první místo nejen u nás, ale na celém světě.

Jiří Jůza, ředitel GVU Ostrava: „To možná nejdůležitější je, že se umístěním do veřejné sbírky stává nesmrtelným.“

Výstava Toyen znamená pro ostravskou galerii skutečně výsadní postavení v celé oblasti výtvarného výstavnictví.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-04-2024-17-00