Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice v Havířově je on-line spojená se sanitkami
  • Hasiči cvičili na divoké vodě
  • Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích
  • Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami
  • Čarodějnice se protáhnou, i pro děti, které jsou doma

Nemocnice v Havířově je on-line spojená se sanitkami

Na nově zrekonstruovaném urgentním přijmu v havířovské nemocnici mají zdravotníci k dispozici systém, který jim umožní vidět, kde se zrovna nachází vůz rychlé záchranné služby. Pokud se tato novinka osvědčí, bude nabídnuta i ostatním nemocnicím.

O záchraně života mnohdy rozhodují minuty. V Havířově nyní přesně vědí, kdy do nemocnice dorazí posádka rychlé záchranné služby a mohou se na pacienta připravit.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Jsme permanentně on-line informovaní o tom, jaká sanitka a s jakým případem se blíží do nemocnice. Takže my již víme a jsme schopní s tou posádkou komunikovat ještě v době, kdy je teprve na cestě. Je to systém, který máme jako jediní v MSK a je nabídka, aby se to rozšířilo do ostatních zdravotnických zařízení." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Pro záchrannou službu je důležité, aby informace o pacientovi a jeho aktuálním zdravotním stavu byly pro zdravotníky v cílovém zdravotnickém zařízení k dispozici v okamžiku příjezdu, aby byli případně nachystáni i pro akutní stav pacienta a mohli se o něho postarat a aby péče byla návazná a plynulá.”

Nový systém v nemocnici zavedli v rámci modernizace urgentního příjmu.

---

Hasiči cvičili na divoké vodě

Namísto vodáků obsadili umělý vodní kanál v Opavě hasiči. Na divoké vodě cvičili plavání v silném proudu, překonávání rozbouřené řeky, jízdu na raftu i sebezáchranu. Výcvik vedli zkušení členové mezinárodního týmu WASAR pro záchranu na vodě.

Tato 160 m dlouhá vodní slalomová dráha slouží opavským vodákům. Teď si divokou vodu vyzkoušeli hasiči. Silný proud tady simuloval nebezpečnou rozvodněnou řeku. Záchranáři se učili zvládat její sílu na raftech, trénovali plavání v divokých vlnách a také sebezáchranu. 

Aleš Martinek, velitel stanice Vítkov, HZS Moravskoslezského kraje: „Přestože máme komfortní suchý oblek pro práci na vodě, tak je poznat, že je ta voda ledová. Cítím to i přes rukavice. Občas nateče něco také přes manžetku  u krku.“

Umělý tok je upravený tak, aby v místy až dvou metrovém korytě, protékala voda co nejrychleji. Blíží podmínkám nevyzpytatelné řeky.

Martin Rousek, Kanoe klub Opava: „Upravujeme proudění vody umělými překážkami, které jsou tvořeny kamenným či betonovým dnem a úpravou tohoto toku.“

Na výcvik dohlíželi instruktoři z týmu pro záchranu na vodě, který se zaměřuje zejména na pomoc při povodních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Tento tým (WASAR) je připraven vyjet kamkoliv do zahraničí. A nemusí to být jen země Evropské unie."

Členové speciální jednotky předávali kolegům mnoho cenných rad ze svých zahraničních misí. Apelovali na to, že při záchraně osob je důležité se správně rozhodnout.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě, HZS Moravskoslezského kraje: „Důležité je zhodnotit, své vlastní síly. Zda mám na to, abych plaval v takovéto divoké vodě, jakou tady vidíme dnes, nebo třeba jaká je při povodních.“

Během letošního prvního čtvrt roku vyjížděli moravskoslezští hasiči kvůli záchraně osob či zvířat z vody pětkrát.

---

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen Výškovické ulice se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě - Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Ročně jimi obvod při likvidaci naplní až 50 velkoobjemových kontejnerů. Tomu, kdo přitom založí černou skládku, hrozí při dopadení pokuta až 50 tisíc korun.

Obrovská hromada odpadu mezi ulicemi Pstruží a Stavovská v Ostravě-Kunčičkách. Podle svědků ji sem vysypalo velké nákladní auto, a to přímo na cestu, kterou využívají lidé k procházkám.

Anketa: 1.) "Bylo to ráno mezi půl osmou a osmou hodinou." 2.) "Ostuda, bordel, nevím, co s tím člověkem." 3.) "Dala bych to pryč rozhodně, protože se tam nedá ani procházet."

Zdejší lokalita je aktuálně vybydlená, proto bylo zřejmě pro někoho jednoduché sem přijet a odpad tady vysypat.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Těch lokalit, kde se skládky objevují opakovaně, tak je v našem obvodu několik desítek. My se pravidelně snažíme je monitorovat. Zabraňovat tomu, aby tam odkládaly osoby nelegálně odpad, nicméně ne vždy se nám to daří. Za založení černé skládky hrozí osobě, která tak učiní, pokuta až ve výši 50 tisíc korun."

Slezská Ostrava s černými skládkami bojuje dlouhodobě. Ročně jimi naplní v průměru až 50 velkoobjemových kontejnerů. Na jaře se navíc organizují úklidové akce, při kterých pomáhají dobrovolníci a během roku i město Ostrava.

Hana Heráková, místostarostka Slezské Ostravy: "Vždycky dvakrát ročně je organizován odvoz černých skládek, kde nahlásíme městu naše největší černé skládky a ty nám město pomáhá likvidovat."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "O černých skládkách nás informují pravidelně občané, monitoruje samozřejmě ty černé skládky náš úřad, případně městská policie. Často se podaří i původce odpadu dohledat, ať už pomocí kamerového systému nebo ohledáním právě těch odpadů, kde jsou například dodací listy, popřípadě jiné informace."

Velkoobjemový odpad patří na skládku nebo do sběrných dvorů, některé jsou kvůli tomu otevřeny každý den.

---

Čarodějnice se protáhnou, i pro děti, které jsou doma

Trvající omezení už podruhé nedovolila konání veřejného pálení čarodějnic. Magický zvyk si ale připomněli například v mateřské škole v Novém Jičíně. Akci protáhli na celý tento týden a je i pro děti, které do školky zatím nemohou.

V Novém Jičíně se od poloviny devadesátých let konalo vždy vyhlášené pálení čarodějnic na křížení ulic u Masarykova náměstí. Poslední dva roky je ale tato tradice ze známých důvodů přerušená. Akce mohou být jen v omezeném kolektivu. Na čarodějnice si tak zahráli v mateřské škole na ulici Jubilejní.

Jana Štalmachová, vedoucí učitelka MŠ Jubilejní, Nový Jičín: “Kolegyně  byly velmi kreativní, nachystaly spoustu soutěží, hledání v lahvích, slalom na koštěti, lektvary.”

Magického putování se mohly přímo 30. dubna zúčastnit předškoláci a děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, kterým je v současné době návštěva mateřské školy umožněna.

děti MŠ Jubilejní, Nový Jičín:

“Mně se líbilo, jak jsme krmili ty čarodějnice.”

“Mi se líbilo, jak jsme vyráběli košťátka.”

Stejný zážitek se ale mateřinka snaží poskytnout i dětem, které musí být doma.

Jana Štalmachová, vedoucí učitelka MŠ Jubilejní, Nový Jičín: “My jsme koncipovali celý ten den tak, aby byl prostor nejen pro děti, které chodí do školky, ale i ty, které zůstaly doma, ty menší. Takže tady mají přístup po celou dobu, kdy je tady otevřeno, a všechny ty soutěže si mohou splnit taky.”

Čarodějnické úkoly tak budou na plotě školky a před vstupní částí k dispozici po celý první květnový týden.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. května 2021, 17:00

Nemocnice v Havířově je on-line spojená se sanitkami

Na nově zrekonstruovaném urgentním přijmu v havířovské nemocnici mají zdravotníci k dispozici systém, který jim umožní vidět, kde se zrovna nachází vůz rychlé záchranné služby. Pokud se tato novinka osvědčí, bude nabídnuta i ostatním nemocnicím.

O záchraně života mnohdy rozhodují minuty. V Havířově nyní přesně vědí, kdy do nemocnice dorazí posádka rychlé záchranné služby a mohou se na pacienta připravit.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Jsme permanentně on-line informovaní o tom, jaká sanitka a s jakým případem se blíží do nemocnice. Takže my již víme a jsme schopní s tou posádkou komunikovat ještě v době, kdy je teprve na cestě. Je to systém, který máme jako jediní v MSK a je nabídka, aby se to rozšířilo do ostatních zdravotnických zařízení." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Pro záchrannou službu je důležité, aby informace o pacientovi a jeho aktuálním zdravotním stavu byly pro zdravotníky v cílovém zdravotnickém zařízení k dispozici v okamžiku příjezdu, aby byli případně nachystáni i pro akutní stav pacienta a mohli se o něho postarat a aby péče byla návazná a plynulá.”

Nový systém v nemocnici zavedli v rámci modernizace urgentního příjmu.

---

Hasiči cvičili na divoké vodě

Namísto vodáků obsadili umělý vodní kanál v Opavě hasiči. Na divoké vodě cvičili plavání v silném proudu, překonávání rozbouřené řeky, jízdu na raftu i sebezáchranu. Výcvik vedli zkušení členové mezinárodního týmu WASAR pro záchranu na vodě.

Tato 160 m dlouhá vodní slalomová dráha slouží opavským vodákům. Teď si divokou vodu vyzkoušeli hasiči. Silný proud tady simuloval nebezpečnou rozvodněnou řeku. Záchranáři se učili zvládat její sílu na raftech, trénovali plavání v divokých vlnách a také sebezáchranu. 

Aleš Martinek, velitel stanice Vítkov, HZS Moravskoslezského kraje: „Přestože máme komfortní suchý oblek pro práci na vodě, tak je poznat, že je ta voda ledová. Cítím to i přes rukavice. Občas nateče něco také přes manžetku  u krku.“

Umělý tok je upravený tak, aby v místy až dvou metrovém korytě, protékala voda co nejrychleji. Blíží podmínkám nevyzpytatelné řeky.

Martin Rousek, Kanoe klub Opava: „Upravujeme proudění vody umělými překážkami, které jsou tvořeny kamenným či betonovým dnem a úpravou tohoto toku.“

Na výcvik dohlíželi instruktoři z týmu pro záchranu na vodě, který se zaměřuje zejména na pomoc při povodních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Tento tým (WASAR) je připraven vyjet kamkoliv do zahraničí. A nemusí to být jen země Evropské unie."

Členové speciální jednotky předávali kolegům mnoho cenných rad ze svých zahraničních misí. Apelovali na to, že při záchraně osob je důležité se správně rozhodnout.

Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě, HZS Moravskoslezského kraje: „Důležité je zhodnotit, své vlastní síly. Zda mám na to, abych plaval v takovéto divoké vodě, jakou tady vidíme dnes, nebo třeba jaká je při povodních.“

Během letošního prvního čtvrt roku vyjížděli moravskoslezští hasiči kvůli záchraně osob či zvířat z vody pětkrát.

---

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen Výškovické ulice se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě - Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Ročně jimi obvod při likvidaci naplní až 50 velkoobjemových kontejnerů. Tomu, kdo přitom založí černou skládku, hrozí při dopadení pokuta až 50 tisíc korun.

Obrovská hromada odpadu mezi ulicemi Pstruží a Stavovská v Ostravě-Kunčičkách. Podle svědků ji sem vysypalo velké nákladní auto, a to přímo na cestu, kterou využívají lidé k procházkám.

Anketa: 1.) "Bylo to ráno mezi půl osmou a osmou hodinou." 2.) "Ostuda, bordel, nevím, co s tím člověkem." 3.) "Dala bych to pryč rozhodně, protože se tam nedá ani procházet."

Zdejší lokalita je aktuálně vybydlená, proto bylo zřejmě pro někoho jednoduché sem přijet a odpad tady vysypat.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Těch lokalit, kde se skládky objevují opakovaně, tak je v našem obvodu několik desítek. My se pravidelně snažíme je monitorovat. Zabraňovat tomu, aby tam odkládaly osoby nelegálně odpad, nicméně ne vždy se nám to daří. Za založení černé skládky hrozí osobě, která tak učiní, pokuta až ve výši 50 tisíc korun."

Slezská Ostrava s černými skládkami bojuje dlouhodobě. Ročně jimi naplní v průměru až 50 velkoobjemových kontejnerů. Na jaře se navíc organizují úklidové akce, při kterých pomáhají dobrovolníci a během roku i město Ostrava.

Hana Heráková, místostarostka Slezské Ostravy: "Vždycky dvakrát ročně je organizován odvoz černých skládek, kde nahlásíme městu naše největší černé skládky a ty nám město pomáhá likvidovat."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "O černých skládkách nás informují pravidelně občané, monitoruje samozřejmě ty černé skládky náš úřad, případně městská policie. Často se podaří i původce odpadu dohledat, ať už pomocí kamerového systému nebo ohledáním právě těch odpadů, kde jsou například dodací listy, popřípadě jiné informace."

Velkoobjemový odpad patří na skládku nebo do sběrných dvorů, některé jsou kvůli tomu otevřeny každý den.

---

Čarodějnice se protáhnou, i pro děti, které jsou doma

Trvající omezení už podruhé nedovolila konání veřejného pálení čarodějnic. Magický zvyk si ale připomněli například v mateřské škole v Novém Jičíně. Akci protáhli na celý tento týden a je i pro děti, které do školky zatím nemohou.

V Novém Jičíně se od poloviny devadesátých let konalo vždy vyhlášené pálení čarodějnic na křížení ulic u Masarykova náměstí. Poslední dva roky je ale tato tradice ze známých důvodů přerušená. Akce mohou být jen v omezeném kolektivu. Na čarodějnice si tak zahráli v mateřské škole na ulici Jubilejní.

Jana Štalmachová, vedoucí učitelka MŠ Jubilejní, Nový Jičín: “Kolegyně  byly velmi kreativní, nachystaly spoustu soutěží, hledání v lahvích, slalom na koštěti, lektvary.”

Magického putování se mohly přímo 30. dubna zúčastnit předškoláci a děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, kterým je v současné době návštěva mateřské školy umožněna.

děti MŠ Jubilejní, Nový Jičín:

“Mně se líbilo, jak jsme krmili ty čarodějnice.”

“Mi se líbilo, jak jsme vyráběli košťátka.”

Stejný zážitek se ale mateřinka snaží poskytnout i dětem, které musí být doma.

Jana Štalmachová, vedoucí učitelka MŠ Jubilejní, Nový Jičín: “My jsme koncipovali celý ten den tak, aby byl prostor nejen pro děti, které chodí do školky, ale i ty, které zůstaly doma, ty menší. Takže tady mají přístup po celou dobu, kdy je tady otevřeno, a všechny ty soutěže si mohou splnit taky.”

Čarodějnické úkoly tak budou na plotě školky a před vstupní částí k dispozici po celý první květnový týden.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-05-2021-17-00